Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
wzmożona potliwość
© pathdoc/Fotolia.com
Styl życia

Obniżone wyniki TSH mogą świadczyć o nadczynności tarczycy

Niskie TSH to znak, że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Gdy wyniki hormonu tyreotropowego są obniżone, zwykle świadczy to o nadczynności tarczycy. Czasami jednak może to być efekt głodówek lub zażywania leków.

Niskie TSH to znak, że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Gdy wyniki hormonu tyreotropowego są obniżone, zwykle świadczy to o nadczynności tarczycy. Czasami jednak może to być efekt głodówek lub zażywania leków.

 

Normy TSH wynoszą orientacyjnie 0,32-5,0 mU/l, ale w poszczególnych laboratoriach mogą się nieco różnić ze względu na inne metody analizy. Zawsze są jednak podane razem z wynikami badań.

Objawy niskiego TSH, czyli nadczynności tarczycy

Objawem zaawansowanej nadczynności tarczycy, o której świadczą niskie wyniki TSH, jest tzw. wole, czyli obrzęk wokół szyi. Jednak o obniżonym TSH świadczą również inne, subtelniejsze zmiany:

 • utrata masy ciała przy jednoczesnym dobrym apetycie,
 • wzmożona potliwość i większa wrażliwość na ciepło,
 • osłabienie, męczliwość i duszności nawet po niewielkim wysiłku,
 • problemy ze snem,
 • rozdrażnienie i podenerwowanie, czasami także drżenie rąk,
 • zaburzenia rytmu serca i jego kołatanie,
 • u kobiet - nieregularne miesiączki.

Przyczyny niskiego TSH

Nadczynność tarczycy najczęściej wynika z choroby Gravesa-Basedowa. Jest to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Polega na produkowaniu przeciwciał, które atakują organizm i jednocześnie stymulują pracę komórek tarczycy. W konsekwencji produkowany jest nadmiar hormonów tarczycy. Przyczyną niskiego TSH może być także wole guzkowe toksyczne, które najczęściej rozwija się w wyniku niedoboru jodu w pożywieniu. Jednak nadczynność może powstać również w wyniku nadmiernego spożywania jodu jak ma to miejsce w leczeniu zespołu Jod-Basedow. Rzadziej niskie TSH może być konsekwencją guzów przysadki mózgowej lub pojawiać się samoistnie w III trymestrze ciąży.

Leczenie niskiego TSH

Leczenie ma na celu unormowanie funkcjonowania tarczycy. Metodę terapii dostosowuje się do konkretnego przypadku i może ona polegać na:

 • przyjmowaniu radioaktywnego jodu (izotop 131I),
 • częściowym lub całkowitym usunięciu tarczycy – jej konsekwencją jest przewlekła niedoczynność tarczycy i wymaga ciągłego przyjmowania tyroksyny,
 • przyjmowaniu tyreostatyków, czyli leków przeciwtarczycowych (np. propylotiouracyl, tiamazol).

Niskie TSH w ciąży

W trakcie ciąży poziom hormonu tyreotropowego waha się, dlatego na ten okres opracowane są osobne normy:

I trymestr – 0,01-2,32 mIU/l,

II trymestr – 0,1-2,35 mIU/l,

III trymestr – 0,1-2,65 mIU/l.

Leczenie niskiego TSH a karmienie piersią

Leczenie teryostatykami nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią, jednak lekarstwa muszą być odpowiednio dobrane przez lekarza. Spośród dostępnych substancji najmniej przechodzi do pokarmu propylotiouracyl. Należy się też liczyć z tym, że dziecko, które jest karmione przez matkę przyjmującą leki przeciwtarczycowe, może zareagować na substancję uczuleniem.

Niskie TSH nie zawsze świadczy o problemie z tarczycą

Niskie wyniki hormonu tyreotropowego nie muszą wynikać z nadczynności tarczycy. Oprócz naturalnego obniżenia poziomu TSH podczas ciąży, innymi przyczynami może być:

 • przyjmowanie leków (np. aspiryny, niektórych środków psychoaktywnych, sterydów, leków stosowanych w chorobie Parkinsona),
 • stosowanie głodówek,
 • inne przewlekłe choroby, np. niewydolność krążenia.

Dlatego też w przypadku odchyleń od normy zawsze należy wykonać dodatkowo badania stężenia hormonów tarczycy – FT3 (wolnej trójjodotyroniny) i FT4 (wolnej tyroksyny).

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
probówki w laboratorium
© Sherry Young/Fotolia.com
Styl życia
Badanie TSH – na czym polega i jak interpretować wyniki
Sprawdzenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, to podstawowe badanie, które pozwala zbadać sposób funkcjonowania tarczycy. Badanie TSH jest szczególnie ważne w ciąży, ponieważ niedoczynność tarczycy może negatywnie wpływać na rozwój dziecka.

Sprawdzenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, to podstawowe badanie, które pozwala zbadać sposób funkcjonowania tarczycy. Badanie TSH jest szczególnie ważne w ciąży, ponieważ niedoczynność tarczycy może negatywnie wpływać na rozwój dziecka.   Hormony tarczycy odpowiadają za to, w jaki sposób organizm zarządza swoją energią. Pierwszymi objawami ich wahania jest zmęczenie i ospałość lub nadmierne pobudzenie. Co to jest TSH i jak wygląda jego badanie? TSH (inaczej hormon tyreotropowy lub tyreotropina) to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Wpływa na produkcję hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3).   Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Należy na nie przyjść na czczo. Zwykle czas oczekiwania na wyniki wynosi jeden dzień. Kiedy należy zrobić badanie TSH Badanie TSH należy wykonać, gdy zachodzi podejrzenie zaburzeń funkcji tarczycy . Może się ono objawiać: zaburzeniami rytmu serca (nierówne bicie, kołatanie, uciskiem w piersi), spadkiem wagi lub przybraniem na niej, pobudzenie, drażliwość lub osłabienie, bezsenność lub ospałość. TSH jest również przesiewowym badaniem u noworodków. Powinny je wykonać także kobiety w ciąży lub ją planujące. Wyniki badania TSH Normy TSH wynoszą 0,32-5,0 mU/l, choć mogą się różnić w poszczególnych laboratoriach w zależności od stosowanej metody analizy. Zawsze jednak na wynikach musi być podany zakres norm, jaki obowiązuje przy danej metodzie.   Wyniki powyżej normy świadczą o niedoczynności tarczycy, a poniżej – o nadczynności. Zwykle przy wstępnym sprawdzaniu funkcjonowania tarczycy wystarczy zbadać jedynie TSH. Dopiero przy pojawieniu się wysokich wyników TSH należy je potwierdzić,...

Młoda dziewczyna
Flickr/Jonathan Kos-Read/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Przyczyny nadczynności tarczycy: choroba Gravesa-Basedowa, zapalenie tarczycy, przedawkowanie leków
Nadczynność tarczycy to jedna z najczęściej spotykanych chorób układu wydzielania wewnętrznego, która 10 razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Powoduje nie tylko zmiany w budowie gruczołu tarczowego, ale również zaburzenia jego funkcjonowania. Rozwój nadczynności tarczycy może mieć podłoże immunologiczne, przyczynia się też nieodpowiednia (zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała) ilość jodu w organizmie.

Nadczynność tarczycy to jedna z najczęściej spotykanych chorób układu wydzielania wewnętrznego, która 10 razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Powoduje nie tylko zmiany w budowie gruczołu tarczowego, ale również zaburzenia jego funkcjonowania. Rozwój nadczynności tarczycy może mieć podłoże immunologiczne, przyczynia się też nieodpowiednia (zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała) ilość jodu w organizmie. Choroba Gravesa-Basedowa Za 75% przypadków nadczynności tarczycy (u dorosłych, u dzieci jest to aż 90%) odpowiada choroba Gravesa-Basedowa, która jest  zaburzeniem immunologicznym powodującym łączenie się przeciwciał z komórkami tarczycy . W efekcie komórki tarczycy zaczynają się silnie rozrastać i uwalniać, a przysadka mózgowa uwalnia więcej hormonów tarczycy. Chorobę Gravesa-Basedowa wywołują trzy czynniki: genetyczny (defekt limfocytów T), środowiskowy (np. stres, infekcja bakteryjna, palenie papierosów), wewnątrztarczycowy (skłonność gruczołu do nadmiernej produkcji hormonów). Wole guzowate nadczynne: choroba Goetscha i choroba Plummera Wole guzowate powstaje w wyniku  niedoboru jodu . Zbyt mała ilość tego pierwiastka w obrębie tarczycy powoduje miejscową aktywację czynników wzrostowych (namnażania się komórek tarczycy). Poza tym wole guzowate sprawia, że zwiększa się uwalnianie z przysadki mózgowej TSH (hormonu tarczycy). Schorzenie to może przyjąć postać choroby Goetscha (kiedy pojawia się pojedynczy guz) lub choroby Plummera (gdy występuje wiele guzów). Dwukrotnie częstsza jest choroba Plummera. Zespół Marine-Lenharta U niektórych chorych  nadczynność tarczycy  spowodowana jest wystąpieniem choroby Gravesa-Basedowa i wola guzowatego nadczynnego jednocześnie, są to jednak sytuacje bardzo rzadkie....

lekarz bada tarczycę kobiety
©sebra/Fotolia.com
Styl życia
Nadczynność tarczycy w wynikach badań krwi – normy TSH, ft3 i ft4, interpretacja wyników
Wyniki badań w nadczynności tarczycy są ważne do diagnozy i podczas leczenia w celu monitorowania jego skuteczności. Podstawowymi badaniem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w pracy tarczycy jest badania TSH. Gdy jego wynik jest nieprawidłowy, bada się też ft3 i ft4.

Wyniki badań w nadczynności tarczycy są ważne do diagnozy i podczas leczenia w celu monitorowania jego skuteczności. Podstawowymi badaniem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w pracy tarczycy jest badania TSH. Gdy jego wynik jest nieprawidłowy, bada się też ft3 i ft4. Nadczynność tarczycy najczęściej jest skutkiem choroby Gravesa-Basedowa (choroby autoimmunologicznej), guzów tego gruczołu lub zapalenia. Może być objawem gruczolaka przysadki mózgowej. Niekiedy nadczynność tarczycy jest skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Nadczynność tarczycy: wyniki badań krwi TSH, ft3 i ft4 Podstawowym badaniem weryfikującym podejrzenia zaburzeń pracy tarczycy jest badanie TSH , czyli tyreotropiny. Norma TSH wynosi od 0,23 do 4,0 (lub do 5) mikrojednostek na mililitr krwi (µU/ml). O nadczynności tarczycy świadczy wynik poniżej dolnej granicy normy. Na jego podstawie zleca się wykonanie kolejnych badań krwi na hormony, by zweryfikować choroby tarczycy (lub przysadki mózgowej). Gdy wynik TSH jest nieprawidłowy (zbyt niski), wykonuje się badania ft3 i ft4, czyli odpowiednio wolnej trójjodotyroniny i wolnej tyroksyny. Te dwa hormony pozwalają stwierdzić konkretną chorobę tarczycy (niedoczynność lub nadczynność). Prawidłowe wyniki ft4 powinny mieścić się w przedziale od 10 do 25 pikomoli na litr krwi (pmol/l). Norma fT3 wynosi od 2,25 do 6 pmol/l. O nadczynności tarczycy świadczą niskie TSH i jednocześnie wysokie ft3 i ft4. Podczas interpretacji wyników badań na nadczynność tarczycy należy zwrócić uwagę na jednostki i zakres referencyjny, ponieważ mogą się one różnić w zależności od laboratorium. Leczenie nadczynności tarczycy Pierwszym wyborem w leczeniu nadczynności tarczycy najczęściej są leki hamujące wytwarzanie hormonów połączone z beta-blokerami, które łagodzą...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner