Drewnian miska z kutią w bożonarodzeniowej stylizacji
©Africa Studio/Fotolia
Styl życia

Święta według kalendarza prawosławnego – zwyczaje i tradycyjne ozdoby świąteczne

Ozdoby świąteczne na prawosławne Boże Narodzenie to przede wszystkim haftowane obrusy oraz woskowe świece ustawione w kubku wypełnionym zbożem. Wigilię poprzedza 40 dniowy post. Przed kolacją rodzina czeka na pierwszą gwiazdkę, po czym składa sobie życzenia świąteczne, dzieląc się ze sobą prosforą czyli małym chlebkiem – prawosławnym opłatkiem.

Ozdoby świąteczne na prawosławne Boże Narodzenie to przede wszystkim haftowane obrusy oraz woskowe świece ustawione w kubku wypełnionym zbożem. Wigilię poprzedza 40 dniowy post. Przed kolacją rodzina czeka na pierwszą gwiazdkę, po czym składa sobie życzenia świąteczne, dzieląc się ze sobą prosforą czyli małym chlebkiem – prawosławnym opłatkiem.

 

Święta Bożego Narodzenia u prawosławnych wypadają, według kalendarza juliańskiego, 13 dni po świętach katolickich. Największe skupiska ludzi wyznających prawosławie w Polsce znajdują się w województwie podlaskim.

Zwyczaje świąteczne prawosławnych: 40 dniowy post, pierwsza gwiazdka, prosfora

Święta prawosławne poprzedza, ściśle przestrzegany, 40 dniowy post. W Wigilię nakazuje się również zaprzestanie picia napojów aż do rozpoczęcia uroczystej kolacji. Ucztę poprzedza pojawienie się pierwszej gwiazdki, modlitwa i dzielenie się prawosławnym opłatkiem, czyli tzw. prosforą (małą bułeczką). Wypieka się ją na drożdżach z dodatkiem wody święconej.

Wigilia u prawosławnych: kutia, całonocne czuwanie

Na wigilijnym stole pojawia się 12 tradycyjnych potraw – jedną z nich jest kutia. Przyrządza się ją na różne sposoby, na bazie ziaren jęczmienia, gotowanego ryżu lub pszenicy, najczęściej z dodatkiem miodu, rodzynek, maku i orzechów. Kutię stawia się zazwyczaj na środku stołu, jako symbol podziękowania Bogu, za to, że przez cały rok miało się co jeść. Zgodnie z tradycją na świątecznym stole powinny znaleźć się:

  • chleb – znak pożywienia,
  • sól – symbol dostatku,
  • czosnek – oznaka zdrowia,
  • miód – słodycz, powodzenie.

O północy wierni idą do cerkwi na kilkugodzinne nabożeństwa. Całonocne czuwanie jest odpowiednikiem katolickiej pasterki.

Świąteczne ozdoby prawosławne

Stół wigilijny okrywa się zazwyczaj białym obrusem z haftem, tzw. pereborem. Są to ozdoby tkackie wykonane specjalną techniką wybierania, tworzącą pasy w różne wzory. Wśród innych ornamentów spotyka się woskowe świece ustawione w kubku pełnym zboża, czasem z dodatkiem miodu. Zamiast szopki bożonarodzeniowej wierni modlą się do Ikony Narodzenia Chrystusa. W noc Bożego Narodzenia wystawia się ją w cerkwi do wzajemnej modlitwy i adoracji. Na środku ikony znajduje się postać Matki Boskiej z czerwoną otoczką. Nad nią widać niemowlę leżące w żłobie, w jaskini. Hołd dziecku oddają anioły i 3 magów – których zróżnicowany wiek ma symbolizować fazy życia człowieka. Jaskinię spowija czerń, symbolizująca grzech ziemskiego życia.


Kobieta z dzieckiem na rękach stoi przy choince
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Prawosławne święta Bożego Narodzenia 2019 – kiedy się obchodzi, jakie są zwyczaje?
Prawosławne święta Bożego Narodzenia 2019 – kiedy się obchodzi, jakie są zwyczaje?

Prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest na początku stycznia. Według kalendarza juliańskiego zaliczane jest ono do 12 wielkich świąt nieruchomych. Prawosławne zwyczaje świąteczne różnią się nieco do tych praktykowanych przez katolików. Prawosławne Boże Narodzenie - kiedy wypada w 2019 roku? Katolickie Święta Bożego Narodzenia wypadają 25 i 26 grudnia. Wyznawcy prawosławia do wigilijnego stołu usiądą dopiero w przyszłym roku - 6 stycznia. Wynika to z faktu, iż święta prawosławne obchodzone są według kalendarza juliańskiego. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wyznaczony jest na dzień 7 stycznia, drugiego dnia obchodzony jest dzień Świętej Rodziny. Kościół Prawosławny szacuję, że Polsce jest około 600 tysięcy wiernych tego wyznania, a aż 70% z nich mieszka na Białostocczyźnie. Skupiają się oni w ponad 250 parafiach oraz posiadają około 400 świątyń Prawosławne Boże Narodzenie - zwyczaje Zwyczaje prawosławne zdecydowanie się różnią się o katolickich tradycji. Rozbieżność można zauważyć już przy nakrywaniu świątecznego stołu. Sianko układa się nie tylko pod obrus, lecz także pod każde miejsce do siedzenia, które następnie nakrywane jest wygodną kapą.  Tradycyjne potrawy na prawosławnym stole wigilijnym Dużym zaskoczeniem może być fakt, że na prawosławnej Wigilii nie pojawia się opłatek. Jego miejsce zajmuje prosfora, czyli wypiekany chleb. Prosfora to specjalny wypiek z wody, mąki i drożdży, który wypiekają siostry zakonne lub żony duchownych. Całe święta spędza się w gronie najbliższych, przy stole pokrytym białym obrusem z haftem i ikoną. Okres ten jest czasem świętowania w gronie najbliższych. Na stole koniecznie musi się pojawić sól, chleb, czosnek i miód, które są symbolami obfitości, pożywienia, zdrowia i powodzenia....

Świąteczne lampki
© coco/Fotolia.com
Styl życia
Świąteczne dekoracje domu i ogrodu: wybierz bezpieczne oświetlenie
Świąteczne dekoracje domu takie jak girlandy migocących lampek, wieńce przyczepione do drzwi, światełka rozwieszone wokół barierki, choinki, okna lub dachu z roku na rok stają się coraz popularniejsze.

Świąteczne dekoracje domu takie jak girlandy migocących lampek, wieńce przyczepione do drzwi, światełka rozwieszone wokół barierki, choinki, okna lub dachu z roku na rok stają się coraz popularniejsze.   Na rynku oprócz tradycyjnych łańcuchów i małych lampek dostępne są także kurtyny świetlne, łańcuchy z diodami LED, węże świetlne lub świecące ozdoby w kształcie motywów świątecznych: gwiazd, sań, choinek czy dzwonków . Zewnętrzne dekoracje powinny spełniać szereg określonych warunków, aby korzystanie z nich nie zagrażało bezpieczeństwu domowników. Jak wybrać świąteczne dekoracje świetlne domu i ogrodu? Dokonując wyboru świątecznych dekoracji do domu lub ogrodu oprócz efektu wizualnego, jaki zapewniają należy zwrócić uwagę także na ich bezpieczeństwo.   Symbol klasy ochrony – dekoracje świetlne powinny mieć odpowiedni stopień ochrony. Świąteczne dekoracje świetlne na zewnątrz powinny mieć na opakowaniu symbol nie mniejszy niż IP44. IP (Index of Protection) oznacza współczynnik ochrony. Współczynnik ten składa się z dwóch cyfr, gdzie pierwsza cyfra oznacza ochronę przed ciałami stałymi, a druga przed cieczami. Przed wyborem lampek należy sprawdzić oznaczenie IP na opakowaniu lub na metce umieszczonej przy wtyczce.   Przewody, połączenia i oprawki – lampki do zwieszenia na zewnątrz powinny być lepiej izolowane niż lampki wewnętrzne. Przed zakupem należy więc sprawdzić z jakich materiałów wykonane są przewody i oprawki. Te na zewnątrz powinny być gumowe, przewody plastikowe mogą być wykorzystane do zawieszenia wewnątrz.   Informacje o produkcie – zgodnie z przepisami UE na opakowaniu lub metce przyczepionej do wtyczki znaleźć się powinny informacje o klasie ochrony ,...

Kobieta pakuje świąteczny prezent dla bliskiej osoby.
©DragonImages/Fotolia.com
Styl życia
Własnoręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe jako prezenty
Stroiki świąteczne i bombki mogą być wspaniałym prezentem od serca dla najbliższych z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Własnoręcznie wykonane świąteczne ozdoby wymagają pracy i zaangażowania, dlatego tym bardziej są doceniane jako podarunki.

Stroiki świąteczne i bombki mogą być wspaniałym prezentem od serca dla najbliższych z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Własnoręcznie wykonane świąteczne ozdoby wymagają pracy i zaangażowania, dlatego tym bardziej są doceniane jako podarunki.   Ozdoby bożonarodzeniowe wykonane własnoręcznie można podarować lub wykorzystać do dekoracji własnego domu. Styropianowe bombki wyróżniają się na choince, nadając jej niepowtarzalny, osobisty charakter, stroiki z szyszek , świec i wstążki mogą zdobić stół wigilijny i tworzą świąteczny nastrój.   Stroiki świąteczne DIY z szyszek, iglaków, świecy i elementów ozdobnych   Stroiki świąteczne można wykonać na bazie gąbki florystycznej, styropianowego okręgu czy samych gałązek świerkowych , jodłowych albo innego stelaża w formie wianka czy prostokąta. Do styropianowej formy wystarczy klejem na gorąco przymocować szyszki różnej wielkości, tak żeby zakrywały w całości wianek, jedna obok drugiej. Potem wystarczy spryskać szyszkowy wianek złotą farbą w spreju i dokleić ozdoby, np. niewielkie czerwone albo niebieskie kuleczki różnej wielkości. W środku takiego stroika można ustawić świecę.   Stroiki świąteczne na gąbce florystycznej można wykonać z żywych gałęzi jodły, świerku lub innych drzew iglastych – należy je powtykać blisko siebie, tworząc żądany kształt. W takim wypadku najlepiej użyć wąskich świeczek, które łatwo wbić w miękkie podłoże. Stroik można ozdobić małymi bombkami, figurkami aniołków czy drobnymi kuleczkami w różnych kolorach. Obdarowany może wykorzystać taki prezent np. jako ozdobę na wigilijny stół czy element dekoracyjny w sypialni.   Bombki styropianowe ze wstążkami – sposób wykonania   Bombki ze wstążek wykonuje...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner