Dorosły czyta książkę dziecku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak pomóc dziecku w czasie pierwszych dni w przedszkolu?

Pierwsze dni w przedszkolu to często bardzo trudny czas dla malucha. Nowe otoczenie i rozłąka z rodzicami mogą być przyczyną poważnego stresu. Dodatkową trudnością może być też bunt, który przechodzą dzieci w wieku przedszkolnym. Wsparcie rodziców i wcześniejsze dokładne omówienie tematu z pociechą powinny załagodzić sytuację.

Pierwsze dni w przedszkolu to często bardzo trudny czas dla malucha. Nowe otoczenie i rozłąka z rodzicami mogą być przyczyną poważnego stresu. Dodatkową trudnością może być też bunt, który przechodzą dzieci w wieku przedszkolnym. Wsparcie rodziców i wcześniejsze dokładne omówienie tematu z pociechą powinny załagodzić sytuację.

Pierwsze dni w przedszkolu – jak przygotować dziecko

Czas, w którym decydujemy się posłać dziecko do przedszkola jest trudny, zarówno dla nas, jak i dla niego. Najtrudniejsza jest rozłąka. Dziecko dotychczas spędzające całe dnie z rodzicem lub dziadkami musi przeorganizować cały swój grafik. Jego świat zostaje wywrócony do góry nogami. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześniej przedyskutować z maluchem wszystkie tematy związane z przedszkolem i wyjaśnić jak teraz będzie wyglądał jego dzień. Opowiedzieć na czym polega chodzenie o przedszkola, co tam będzie robił. Najlepiej zrobić to już na 2-3 tygodnie wcześniej.

Pierwszy dzień w przedszkolu – jak się zachować?

Ważne jest, aby nie spóźniać się i nie robić rano niczego w pośpiechu, szczególnie w pierwszych dniach. Zdenerwowanie wynikające z braku czasu udzieli się dziecku i z pewnością nie pomoże w przełamaniu strachu przed nowym miejscem. Nie należy też przedłużać rozstania. To trudny moment dla obu stron, ale wydłużanie pożegnania pogorszy tylko sytuację. Z szatni dziecko zostanie odprowadzone na salę, nie musimy się już o nic martwić. Największym błędem jest zabranie dziecka z powrotem do domu ponieważ płacze. Da mu to przewagę, i skoro raz się udało wymusić konkretne zachowanie w ten sposób, bardzo trudno będzie zmienić takie zachowanie. Nie należy się również spóźniać po dziecko, ale odbierać o czasie.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa mleczna

 

Przekupywanie pociechy słodyczami albo zabawkami za to, że pójdzie o przedszkola jest bardzo niewskazane, utrwali się wówczas zły nawyk, który będzie trudny do przezwyciężenia. Przedszkole to bardzo przyjemne miejsce, gdzie dziecko poznaje rówieśników, uczy się piosenek, wierszyków, rozwija się pod okiem specjalistów i kształtuje swoje umiejętności społeczne. 

 

Rodzina
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Dziecko nie chce zostać w przedszkolu – jakie są sposoby na przełamanie tej niechęci?
Jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola, należy szczerze z nim porozmawiać. Jeżeli nie potrafi wyjaśnić, dlaczego nie lubi przebywać w placówce, być może potrzebuje jedynie czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Warto wypróbować metodę zegara adaptacyjnego oraz bajki terapeutyczne.

Jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola, należy szczerze z nim porozmawiać. Jeżeli nie potrafi wyjaśnić, dlaczego nie lubi przebywać w placówce, być może potrzebuje jedynie czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Warto wypróbować metodę zegara adaptacyjnego oraz bajki terapeutyczne. Niechęć do przedszkola – jak pomóc dziecku? Ważne jest, żeby nastroić dziecko pozytywnie , zanim dziecko będzie uczęszczało do przedszkola – opowiedzieć o rówieśnikach, zabawkach i zabawach grupowych. Szczera rozmowa – klucz do poradzenia sobie z niechęcią do przedszkola Jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola, należy zacząć od rozmowy z nim i wychowawcą. Zdiagnozowanie przyczyny jest podstawą do wyeliminowania problemu. Być może dziecko nie lubi którejś osoby, boi się nauczyciela, innego przedszkolaka lub rozłąki z rodzicem. Czasami przyczyną niechęci do przedszkola jest jednorazowa sytuacja, np. kłótnia z kolegą lub koleżanką. Co robić by zachęcić dziecko do przedszkola? Zdarza się, że dziecko zniechęca się do przedszkola , ponieważ nie ma tam swojej ulubionej zabawki. W takiej sytuacji można zapytać pedagoga, czy możliwe jest przynoszenie rzeczy z domu. Jeśli tak, nie ma przeciwwskazań, by umożliwić dziecku zabranie ze sobą ulubionej zabawki. Jeżeli nie, należy wytłumaczyć dziecku, że takie są zasady i zilustrować to przykładem (można zapytać, jakby się czuło, gdyby koleżanka przyniosła piękną lalkę i nie pozwoliła jej nikomu dotykać, albo ktoś by niechcący zniszczył zabawkę). Niektóre dzieci nie chcą chodzić do przedszkola, ponieważ nie potrafią znieść rozłąki z rodzicem. W wielu placówkach jest tzw. okres adaptacyjny – rodzic przebywa wówczas w przedszkolu razem z dzieckiem, najpierw cały dzień, później coraz krócej. Dobrym sposobem na pokonanie niechęci do przedszkola jest tzw. zegar adaptacyjny – warto...

Ojcem z synem
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Dziecko płacze w przedszkolu - przyczyny
Dziecko może płakać w przedszkolu z wielu powodów: być może nie czuje się wystarczająco samodzielne, boi się braku kontaktu z rodzicem, nie jest nauczone dzielenia się zabawkami z innymi. Płacz przedszkolaka nie powinien budzić przerażenia u rodziców, ponieważ zazwyczaj jest wynikiem zmiany środowiska i konieczności przystosowania się do nowych warunków.

Dziecko może płakać w przedszkolu z wielu powodów: być może nie czuje się wystarczająco samodzielne, boi się braku kontaktu z rodzicem, nie jest nauczone dzielenia się zabawkami z innymi. Płacz przedszkolaka nie powinien budzić przerażenia u rodziców, ponieważ zazwyczaj jest wynikiem zmiany środowiska i konieczności przystosowania się do nowych warunków. Przyczyny płaczu dziecka w przedszkolu Płacz najczęściej kojarzy nam się z bólem. Zdecydowanie rzadziej utożsamiamy go z pozytywnymi emocjami (płacz ze szczęścia). W przypadku dzieci sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana – dziecko może płakać, ponieważ nauczyło się, że to dobry sposób na osiągnięcie tego, czego chce. Z tego powodu nie warto obiecywać dziecku nagrody w zamian za to, że nie będzie płakało lub wymagać, by dziecko obiecało, że nie będzie płakało (w drugiej sytuacji dziecko może zacząć utożsamiać płacz wyłącznie z czymś złym). Płacz dziecka w przedszkolu – normalna rzecz Dziecko może płakać w przedszkolu po prostu dlatego, że zmieniło środowisko – nowe jest dla niego miejsce, ludzie, nie ma przy sobie najbliższych. Płacz dziecka jest w dużej mierze zrozumiały - zmienił się jego dotychczasowy tryb życia – ma obowiązek wcześnie wstawać, często widzi pośpiech rodziców, co budzi u niego niepokój. Nowością dla niektórych dzieci może być konieczność dzielenia się zabawkami. Płacz przedszkolaka spowodowany jest często niesamodzielnością – do tej pory to rodzic ubierał dziecko, wiązał mu sznurówki, pomagał się umyć. Zdarza się również, że dziecko nie polubiło kolegi lub koleżanki z przedszkola, albo odczuwa – uzasadnioną lub nie – niechęć do nauczycielki. Z wszystkimi wymienionymi powodami do płaczu dziecka w przedszkolu można sobie skutecznie poradzić. Dziecko należy przygotować do pójścia do przedszkola, a następnie reagować na każdy...

Dziewczynka siedząca na podłodze w przedszkolu, w tle inne dzieci.
©RidoIlike/Fotolia
Styl życia
Adaptacja dziecka w przedszkolu: wskazówki dla rodziców, jak ułatwić maluchowi wejście w nowe środowisko
Dziecko w przedszkolu zaaklimatyzuje się szybciej, gdy wcześniej będzie stopniowo przyzwyczajane do rozłąki z rodzicami. Wtedy dzień spędzony w przedszkolu nie będzie dla dziecka tak dużym stresem.

Dziecko w przedszkolu zaaklimatyzuje się szybciej, gdy wcześniej będzie stopniowo przyzwyczajane do rozłąki z rodzicami. Wtedy dzień spędzony w przedszkolu nie będzie dla dziecka tak dużym stresem.   Adaptację dziecka w przedszkolu ułatwi nauczenie go wcześniej takich czynności jak: samodzielne jedzenie za pomocą sztućców, samodzielne mycie i wycieranie rąk, ubieranie się i komunikowanie potrzeb fizjologicznych. Ogólne rady dla rodziców zanim dziecko pójdzie do przedszkola Aby maluch lepiej znosił rozstania z rodzicami, warto wcześniej przyzwyczajać go stopniowo do rozłąki. Pod opieką babci lub cioci dziecko może zostać np. godzinę dłużej niż zwykle. W domu można zorganizować zabawę w przedszkole np. z lalkami. Na koniec zabawy po lalki przychodzi mama albo tata. Czytanie książeczek np. o bohaterach lubiących chodzić do przedszkola może zaciekawić dziecko . Dobrze wytłumaczyć maluchowi, dlaczego dzieci chodzą do przedszkola, a rodzice do pracy. Warto opowiadać, jak wygląda dzień w przedszkolu, wytłumaczyć, że są tam inne dzieci i panie przedszkolanki, można się bawić i przyjemnie spędzać czas. Pierwsze dni malucha w przedszkolu Pierwsze dni w przedszkolu to stresujący czas nie tylko dla dziecka, ale i rodzica. Szczególnie ciężko jest opiekunom rozstawać się z dzieckiem, gdy maluch płacze i wpada w histerię . Żeby więc kryzysowa sytuacja trwała jak najkrócej, warto wdrożyć kilka sprawdzonych praktyk. Sprawdzone metody przyjaznego oswajania z przedszkolem Rozstanie z rodzicami niech wygląda jak np. w czasie zostawiania malucha z babcią. Nie należy przedłużać pożegnań. Nie ma potrzeby zachowywania się w sposób szczególny, np. przytulać inaczej niż zwykle. Lepiej uśmiechnąć się, dać buziaka i życzyć udanego dnia. Można też powiedzieć maluchowi, że mama lub tata idzie teraz do pracy, a potem wróci po dziecko. W...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik