plecak z książkami i jabłko
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Czy istnieją zdrowe słodycze? Jakie słodycze można podawać dziecku?

Słodycze mogą być zdrowe. Nie warto zabraniać dziecku jedzenia słodkości, ale należy zadbać, aby nie były to puste kalorie i żeby produkty, które maluch spożywa były pełnowartościowe.

Słodycze mogą być zdrowe. Nie warto zabraniać dziecku jedzenia słodkości, ale należy zadbać, aby nie były to puste kalorie i żeby produkty, które maluch spożywa były pełnowartościowe.

 

Pierwsze „słodycze”, czyli soki i przeciery owocowe można wprowadzać do diety dziecka już ok 4-6 miesiąca życia.

 

Słodycze w diecie dziecka stanowią problem. Wnika to z tego, że słodki smak jest znany maleństwu od początku, a do innych musi się przyzwyczaić. Jeśli za wcześnie wprowadzimy do diety dziecka inne słodkości, może ono mieć problem z nauczeniem się akceptowania innych smaków.

Czy wolno zabraniać dziecku słodyczy?

Zabranianie dziecku słodyczy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli będziemy kategorycznie odmawiać maluchowi słodkości, możemy wyrobić w nim przekonanie, że jest to coś zakazanego. A jak wiadomo – zakazany owoc najlepiej smakuje. Narażamy się więc na to, że pociecha będzie podjadać w tajemnicy przed nami. Może to także skutkować późniejszymi zaburzeniami odżywiania, bo w dziecku będzie kumulowała się ochota na słodycze i poczucie winy z tego powodu. O wiele rozsądniej jest wyznaczyć maluchowi tzw. „słodkie dni” - z góry określić, że np. raz, albo dwa razy w tygodniu będzie mogło zjeść batonik czy czekoladkę. Ważne jednak, aby konsekwentnie trzymać się ustalonych reguł. Wyrobi to w dziecku nawyk ograniczania słodyczy.

Kiedy można dawać dziecku słodycze?

Pierwsze słodycze można wprowadzać do diety malucha około 4-6 miesiąca życia. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, możemy doprowadzić do tego, że nasza pociecha będzie miała problem z akceptowaniem innych smaków. Słodycz to smak przyjemny i znany dziecku. Zanim przyzwyczai się ono do innych wariantów smakowych pożywienia, lepiej nie wprowadzać do jego diety słodyczy, aby nie utrudniać mu „przestawienia się” na inne smaki.

Jakie słodycze są odpowiednie dla dziecka?

Słodyczami, które można wprowadzić do diety dziecka już od pierwszych miesięcy życia są naturalne przeciery i soki owocowe. Słodycz owoców powinna być tą najczęściej podawaną dziecku, ze względu na zawartość składników odżywczych i witamin. W przeciwieństwie do tak uwielbianej przez dzieci czekolady, takie słodycze nie zawierają pustych kalorii. Gdy maluch skończy roczek, do jego diety można włączyć np. biszkopty i drożdżowe ciasta z owocami.

 

Z czasem do diety malucha można wprowadzać gorzką czekoladę z dużą zawartością miazgi kakaowej. Dość niskokaloryczne są także lody, a śmietankowe dodatkowo zawierają wapń i witaminy z grupy B.


domowe wypieki mamy i córki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Słodycze dla dzieci – nie warto zakazywać, warto mądrze dobierać
Zakazany owoc smakuje najlepiej, właśnie dlatego nie warto zupełnie zakazywać dzieciom jedzenia słodyczy. O ile możemy uznać, że mamy wyłączny wpływ na to, co dziecko będzie jadło do 2. roku życia, tak później sprawa się komplikuje – dziecko chce jeść to, co np. koledzy i koleżanki w przedszkolu, a także słodkie reklamowane produkty.

Zakazany owoc smakuje najlepiej, właśnie dlatego nie warto zupełnie zakazywać dzieciom jedzenia słodyczy. O ile możemy uznać, że mamy wyłączny wpływ na to, co dziecko będzie jadło do 2. roku życia, tak później sprawa się komplikuje – dziecko chce jeść to, co np. koledzy i koleżanki w przedszkolu, a także słodkie reklamowane produkty.   W ten sposób dziecko może zacząć okłamywać rodziców, podjadając słodycze bez ich wiedzy. Wszystko jest dla ludzi – dzieci mogą jeść słodycze, pod warunkiem, że zachowają umiar i zdrowy rozsądek. Rodzic powinien być konsekwentny i sam dawać dobry przykład dziecku. Słodycze dla dzieci – dozwolone Aby zaspokoić ochotę dziecka na słodkie jedzenie, można podawać mu naturalny cukier , np. ten zawarty w owocach – najlepiej wybierać świeże, sezonowe, ale te suszone też są dobrą alternatywą dla cukierków. Dobrym źródłem zarówno cukru, jak i witamin będą również świeżo wyciskane soki. Dziecku do 1. roku życia można podawać domowy kisiel, przecier owocowy i budyń zrobiony na mleku roślinnym . Później stopniowo można zacząć wprowadzać budyń na mleku krowim i domowe lody. Po 1. roku życia dziecko może spróbować biszkoptu i drożdżowego ciasta z owocami. Z wyrobami czekoladowymi należy poczekać do momentu aż dziecko ukończy 2. rok życia. Raz w tygodniu można przyrządzić domowy deser lub ciasto – ważne, żeby miało jak najwięcej wartości odżywczych i witamin, np. lepiej zrobić szarlotkę lub sernik niż ciasto z kremem. Słodycze dla dzieci, których należy unikać Słodycze, które dzieci powinny jeść jak najrzadziej, to kupowane w sklepach ciastka i batony, które w składzie mają m.in. utwardzane tłuszcze roślinne i syrop glukozowo-fruktozowy, a także napoje gazowane, do których dodaje się słodziki . Należy unikać wszystkich słodyczy, które na pierwszym miejscu w składzie mają cukier...

cukierki w misce
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Powody, dla których słodycze są niezdrowe
Listę powodów, dla których słodycze nie należą do zdrowych produktów, można by długo uzupełniać. Wysoko przetworzone słodycze pełne są substancji, które przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej, jak i rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Listę powodów, dla których słodycze nie należą do zdrowych produktów, można by długo uzupełniać. Wysoko przetworzone słodycze pełne są substancji, które przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej, jak i rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Przykłady niezdrowych słodyczy i powody, dla których są niezdrowe Słodycze, które w procesie przemysłowym zostają wysoko przetworzone i produkowane są na dużą skalę, do zdrowych nie należą. Wymienić tu należy wszelkiego rodzaju słodkie przekąski (cukierki, batony, wafelki, ciastka, nadziewane czekolady), jak również ciasta przemysłowe czy drożdżówki, o których obecność w sklepikach szkolnych toczyła się burzliwa dyskusja . Poniżej przynajmniej dwa powody, dla których można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nie są to zdrowe produkty: Zawierają cukier i/lub syrop glukozowo-fruktozowy . Cukier i inne substancje słodzące wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu. Syrop glukozowo-fruktozowy uważany jest obecnie za jeden z głównych winowajców epidemii otyłości i cukrzycy . Producenci chętnie korzystają z niego nie tylko przy produkcji słodyczy, ale również soków, płatków śniadaniowych, jogurtów i wielu innych. Zawierają utwardzone tłuszcze roślinne. A tłuszcze w takiej formie nie tylko nie mają żadnych zalet, ale powoduje szereg niekorzystnych konsekwencji, w tym odkładanie tkanki tłuszczowej. Podnoszą poziom cholesterolu LDL (złego cholesterolu), a obniżają stężenie cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu) . Tym samym przyczyniają się do rozwoju zmian miażdżycowych i zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. Przykłady zdrowych przekąsek – czemu warto po nie sięgać Za zdrowy, albo przynajmniej mniej szkodliwy słodycz można uznać taką przekąskę, która oprócz kalorii dostarcza wartościowych składników odżywczych. Jeśli zatem wybór padnie na...

warzywa i owoce
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Odchudzanie dziecka może wymagać zmiany stylu życia także od ciebie
Odchudzanie dzieci powinno opierać się na zmianie diety, nawyków żywieniowych i trybu życia nie tylko samego dziecka, ale też całej jego rodziny. Zwyczaje związane z jedzeniem, panujące w najbliższym otoczeniu, są jedną z głównych przyczyn otyłości u dzieci.

Odchudzanie dzieci powinno opierać się na zmianie diety, nawyków żywieniowych i trybu życia nie tylko samego dziecka, ale też całej jego rodziny. Zwyczaje związane z jedzeniem, panujące w najbliższym otoczeniu, są jedną z głównych przyczyn otyłości u dzieci. Przyczyny nadwagi i otyłości u dzieci: zbyt duże porcje i nakłanianie do jedzenia Niektórzy rodzice i dziadkowie dają dziecku duże porcje jedzenia, takie, po których dziecko czuje się nie tylko syte, ale wręcz przejedzone. Często jeszcze można spotkać się z przekonaniem, że dziecko z wiekiem wyszczupleje. W rzeczywistości jednak człowiek, u którego wcześnie rozbuduje się tkanka tłuszczowa, już zawsze będzie miał skłonność do nadwagi. Dziecko powinno dostawać takie porcje jedzenia, które dostarczą mu odpowiedniej dla jego wieku i wzrostu liczby kalorii.   Nie należy przesadnie zachęcać dziecka do jedzenia, ani mówić mu, że komukolwiek będzie przykro, jeśli nie weźmie ono dokładki. Jeśli dziecko jest przekarmiane przez babcię albo innego członka rodziny, porozmawiaj z nim o tym. Przyczyny nadwagi i otyłości u dzieci: niezdrowe przekąski i słodkie napoje Inną przyczyną otyłości u dzieci jest łatwa dostępność niezdrowych przekąsek, np. batonów i chipsów. Pustych kalorii dostarczają także słodkie napoje gazowane oraz, co może niektórych zdziwić, soki owocowe, nawet te bez dodatku cukru. Produkty takie dostarczają nieproporcjonalnie dużo kalorii w stosunku do składników odżywczych, które potrzebne są do wzrostu i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nadmiar takich produktów w diecie szybko prowadzi do regularnego przekraczania zalecanej dziennie liczby kalorii i głodu jakościowego, wynikającego z niedoboru witamin i składników odżywczych.   Porozmawiaj z dzieckiem o szkodliwości takiego jedzenia. Zastąp je zdrowymi przekąskami, np. małymi marchewkami, chipsami z...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner