Ojciec i syn
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Rywalizacja, zazdrość, złośliwa satysfakcja – działanie oksytocyny u mężczyzn

Oksytocyna u mężczyzn oprócz pozytywnych uczuć wyzwala chęć rywalizacji i zazdrość. Jest wytwarzana również w sytuacjach odczuwania przez nich złośliwej satysfakcji.

Oksytocyna u mężczyzn oprócz pozytywnych uczuć wyzwala chęć rywalizacji i zazdrość. Jest wytwarzana również w sytuacjach odczuwania przez nich złośliwej satysfakcji.

 

Oksytocyna to hormon niezbędny z punktu widzenia roli biologicznej, jaką każdy człowiek ma do odegrania, czyli przedłużenia gatunku.

 

Organizm ludzki wydziela oksytocynę w określonych sytuacjach, np. podczas interakcji z drugą osobą. Jest to hormon niezbędny do tworzenia relacji międzyludzkich, ponieważ odpowiada za wywoływanie sympatii, miłości czy przywiązania. Jest też wytwarzany przez ciało kobiety podczas porodu i jego zadaniem jest nie tylko przyspieszenie i usprawnienie akcji porodowej, ale też wykreowanie więzi między matką a noworodkiem.

 

Możliwe jest też jej wytwarzanie przez organizm w obliczu niektórych negatywnych emocji – rywalizacji, zazdrości czy złośliwej satysfakcji. Oksytocyna u mężczyzn jest produkowana w tych momentach dosyć często. Sprawia to, że manifestują swoją męskość i status społeczny, podczas gdy kobiety bardziej skupiają się na pozytywnych emocjach.

 

Oksytocyna u mężczyzn i u kobiet pełni bardzo ważną rolę reduktora stresu i napięcia. Dzięki niej łatwiej pokonać lęki i np. nabrać zaufania do drugiego człowieka. Mężczyźni, którzy mają dużo oksytocyny, są czuli, wrażliwi i empatyczni. Dzięki temu hormonowi ludzie łatwiej rozpoznają charakter relacji między osobami, choć kobietom łatwiej jest rozpoznać sympatię, a mężczyznom – rywalizację.

Szczęśliwa kobiety
©drubig-photo/Fotolia
Styl życia
Pozytywne działanie oksytocyny na organizm ludzki
Działanie oksytocyny ułatwia nawiązywanie relacji między ludźmi i niweluje stres. Naturalnie w dużych ilościach oksytocyna jest wytwarzana przez organizm kobiecy podczas porodu. Pomaga wydać dziecko na świat i odpowiada za tworzenie więzi pomiędzy matką i noworodkiem. Hormon ten jest wytwarzany także poza tą szczególną sytuacją.

Działanie oksytocyny ułatwia nawiązywanie relacji między ludźmi i niweluje stres. Naturalnie w dużych ilościach oksytocyna jest wytwarzana przez organizm kobiecy podczas porodu. Pomaga wydać dziecko na świat i odpowiada za tworzenie więzi pomiędzy matką i noworodkiem. Hormon ten jest wytwarzany także poza tą szczególną sytuacją. Poród i karmienie piersią – działanie oksytocyny jako gwaranta podtrzymania gatunku Oksytocyna jest niezbędna podczas porodu, dlatego organizm wytwarza ją wówczas w większych ilościach. Hormon ten odpowiada za skurcze macicy i jednocześnie łagodzi stres związany z tą sytuacją. Już podczas ciąży działanie oksytocyny jest nie do przecenienia, ponieważ także w tym okresie zmniejsza ona napięcie i stres kobiety. Oksytocyna podczas porodu nie tylko usprawnia jego przebieg, ale odpowiada za tworzenie się więzi między matką i noworodkiem tuż po porodzie. W kolejnych miesiącach natomiast zapewnia maluchowi naturalny pokarm – mleko matki. Bardzo ważną rolę oksytocyna odgrywa w połogu, ponieważ przyspiesza gojenie się ran i obkurczanie macicy. Działanie oksytocyny w kontekście relacji międzyludzkich Organizm wytwarza oksytocynę przeważnie w sytuacjach kontaktu czy jakichkolwiek pozytywnych interakcji z drugim człowiekiem. Działanie tego hormonu w tym kontekście opiera się na wytwarzaniu pozytywnych odczuć i przywiązania. Oksytocyna sprzyja otwarciu się na drugiego człowieka, daje zastrzyk pozytywnej energii, sprzyja wyzwalaniu uczuć. Dzięki temu, że zmniejsza stres i napięcie, daje zadowolenie. Niedobór oksytocyny może wywoływać depresję, sprawiać, że odczuwane będą lęki czy niepokój. Osobie o zbyt małej ilości tego hormonu może być trudno odnaleźć się w relacjach międzyludzkich i ogólnie w społeczeństwie. Oksytocyna odpowiada też za rywalizację – działanie oksytocyny na mężczyzn O ile dosyć jasne jest,...

Kobieta rozmawia z lekarzami przed porodem
©Olesia Bilkei/Fotolia
Styl życia
Oksytocyna przy porodzie – wzmaga skurcze i usprawnia akcję porodową, a także warunkuje pojawienie się laktacji
Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.

Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.   Najwięcej hormonu miłości, oksytocyny, uwalniane jest do krwi, gdy kobieta przeżywa orgazm, rodzi dziecko lub karmi piersią. Oksytocyna syntetyczna stosowana jest jako lek stymulujący poród. Oksytocyna w ciąży: działanie Oksytocyna odpowiada za powstanie niezwykle silnej więzi, która łączy kobietę i jej jeszcze nienarodzone dziecko. Już tuż przed zapłodnieniem oksytocyna obkurcza błonę mięśniową macicy, przyspieszając przepływ plemników i ułatwiając połączenie komórek. Gdy płód rośnie, stężenie hormonu magazynowanego w przysadce wzrasta. Często zdarza się, że ciężarne kobiety, które nigdy wcześniej nie przeżywały orgazmu, około 4. miesiąca ciąży doświadczają go po raz pierwszy. Dzięki oksytocynie mogą cieszyć się zadowalającym pożyciem seksualnym. Hormon miłości odpowiada również za poczucie pewności, że przyszła matka poradzi sobie z nowymi obowiązkami i powoduje rozwinięcie się instynktu wicia gniazda. Działanie oksytocyny jako leku przy porodzie Wydzielanie przez podwzgórze oksytocyny steruje mechanizmem porodowym, usprawniając rozwiązanie. W trakcie akcji porodowej, podczas rozciągnięcia szyjki macicy, automatycznie uwalniane są duże ilości oksytocyny. Pojawiają się regularne skurcze, będące zapowiedzią finału porodu. Hormon umożliwia także wyrzut łożyska oraz rozpoczęcie laktacji . Gdy pomimo ustalonego terminu porodu brak jego oznak, lekarze podają syntetyczną oksytocynę dożylnie. Przyspiesza ona poród, wzmacniając wystąpienie i intensywność skurczów. Po urodzeniu dziecka oksytocyna chroni kobiecy...

para trzyma się za palce wskazujące
Pixabay/Takmeomeo/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Szczęśliwy hormon – oksytocyna. Na miłość, optymizm i na odchudzanie
Oksytocyna produkowana jest w podwzgórzu, a magazynuje ją przysadka mózgowa. Paradoksalnie więc – za miłość odpowiada głowa.

Oksytocyna produkowana jest w podwzgórzu, a magazynuje ją przysadka mózgowa. Paradoksalnie więc – za miłość odpowiada głowa.   Substancja ta jest przedmiotem wielu badań ze względu na jej silne oddziaływanie w różnych aspektach życia, zarówno na ciało człowieka, jak i na jego psychikę. Fakt nr 1: Oksytocyna – interakcje społeczne Udowodniono naukowo, że oksytocyna wpływa na umacnianie więzi z osobami nam znanymi oraz wzmaga agresję w stosunku do obcych. Wpływa na optymistyczne postrzeganie świata , powoduje, że jesteśmy bardziej otwarci i z łatwością nawiązujemy kontakty, podwyższa poczucie własnej wartości. Badania potwierdziły działanie oksytocyny w przełamywaniu lęków społecznych u osób nieśmiałych i wycofanych, są też dowody na to, że pomaga ona w niwelowaniu stresu pourazowego. Fakt nr 2: Oksytocyna – poród i zaangażowanie rodzicielskie Przygotowane macicy do porodu poprzez jej skrócenie i rozszerzenie należy do zadań oksytocyny, która również jest odpowiedzialna za wywołanie skurczów umożliwiających poród. Syntetyczna oksytocyna podawana jest na wywołanie porodu, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzięki oksytocynie matki mogą karmić piersią, ponieważ pobudza ona gruczoły mleczne do produkcji mleka. Oksytocyna bywa nazywana „paliwem dla rodziców”, to właśnie dzięki niej wykazują niemal anielską cierpliwość w opiece nad potomstwem. Fakt nr 3: Oksytocyna – monogamia Wpływ oksytocyny na zachowanie monogamii u zwierząt został już dawno udowodniony, obecnie trwają próby na ludziach, które mówią, że osoby pozostające w związkach są bardziej skłonne do wierności . Fakt nr 4: Oksytocyna – przytulanie, bliskość i orgazm Grupa neuronów reagujących na oksytocynę kontroluje zachowania seksualne człowieka. Zarówno u kobiet jak i mężczyzn podczas seksu i orgazmu wydziela się oksytocyna , która sprawia, że...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner