kobieta odwrócona tyłem dotyka ręką biodro
Flickr/Samantha Evans Photography/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Dna moczanowa, palący problem stawów

Objawy dny moczanowej to piekący ból stawu, obrzęk i upośledzenie czynności ruchowej. To bolesna dolegliwość związana z gromadzeniem kwasu moczowego we krwi. Podagra jest w stosunku do dny moczanowej pojęciem węższym.

Objawy dny moczanowej to piekący ból stawu, obrzęk i upośledzenie czynności ruchowej. To bolesna dolegliwość związana z gromadzeniem kwasu moczowego we krwi. Podagra jest w stosunku do dny moczanowej pojęciem węższym.

 

Jedną z odmian artretyzmu jest dna moczanowa nazywana też skazą moczanową – zapalenie stawów kończyn górnych i dolnych. Rodzajem dny moczanowej jest podagra – zapalenie stawu palucha.

Kasia gotuje z Polki.pl: jajecznica na parze

 

Skaza moczanowa jest przyczyną nagłego palącego bólu i obrzęku stawu, zwykle (w ok. 50% przypadkach) stawu śródstopo-paliczkowego (u podstawy dużego palca). Dotyka też stawów: kolanowego, skokowego, palców i nadgarstka. Jeśli nie rozpoczniesz kuracji napady dny moczanowej będą się powtarzały i nasilały. Skaza moczanowa jest schorzeniem, które najczęściej dotyka mężczyzn w wieku ok. 40 lat (20 razy częściej niż kobiety).

Zła dieta, warunki genetyczne, choroby układu moczowego, czyli przyczyny skazy moczanowej

Dnę moczanową powoduje zbyt duży poziom kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia). Norma kwasu moczowego w surowicy krwi u kobiet – 5,5 mg/100 ml, u mężczyzn 6,4 mg/100 ml. Hiperurykemia to wartość kwasu powyżej 6,4 mg/100 ml.

Kwas zatrzymuje się w organizmie osoby cierpiącej na dnę moczanową przez:

  • predyspozycje genetyczne (ok. 60% przypadków),
  • z powodu złej diety (12% przypadków zachorowań powoduje zły tryb życia)
  • zmniejszonej zdolności wydalania moczu.

Kwas krystalizuje się, a jego kryształki magazynują się w stawach, ścięgnach i tkance, która je otacza. Drażnią i powodują ostry ból. Dieta osób cierpiących na dnę moczanową powinna być bogata w mleko i jogurty (produkty te zmniejszają ryzyko napadów dny moczanowej). Wskazane są także zielone warzywa, pomidory, sery, maślanki. Ograniczać należy produkty o wysokiej zawartości puryn (związków chemicznych powodujących powstawanie kwasu moczowego w organizmie) takich jak: owoce morza, mięsa, tłuste sosy, chipsy.

Objawy dny moczanowej

Pierwszymi objawami dny moczanowej są niewielkie guzki na łokciach, rękach i uszach. Symptomy zwiastujące podagrę to guzki pojawiające się przy podstawie dużego palca. Górna część stopy staje się zaczerwieniona i opuchnięta. Obie choroby objawiają się nawracającymi atakami zapalenia stawów – miejscową gorączką, wrażliwością na dotyk, ograniczoną ruchliwością stawu, obrzękiem i intensywnymi zaczerwienieniami w miejscu chorego stawu. Ból trwa 2 do 4 godzin i pojawia się w nocy lub wcześnie rano, gdy temperatura ciała jest obniżona. Inne objawy to: wysoka gorączka, zmęczenie, łuszczenie i świąd skóry w obrębie stawu w chwili ustępowania bólu. W niektórych sytuacjach także naprzemiennie dreszcze i gorączka.

 

Jeśli już po pierwszym ataku choroby nie wprowadzimy zmian w stylu życia, odżywiania i nie wdrożymy leczenia, kryształki kwasu zaczną kumulować się także w tkankach miękkich (pięt, paluchów i uszu) i zbijać się w guzki. Dna moczanowa może też powodować zapalenie torebek stawowych.


kobieta z bolącym łokciem
©Stasique/Fotolia
Styl życia
Dna moczanowa, czyli artretyzm – czynniki wywołujące chorobę
Dna moczanowa bardzo często współwystępuje z tzw. zespołem metabolicznym X, czyli z cukrzycą typu II i otyłością, a także z innymi chorobami cywilizacyjnymi. Artretyzm może mieć też podłoże genetyczne, zdarza się to jednak znacznie rzadziej.

Dna moczanowa bardzo często współwystępuje z tzw. zespołem metabolicznym X, czyli z cukrzycą typu II i otyłością, a także z innymi chorobami cywilizacyjnymi. Artretyzm może mieć też podłoże genetyczne, zdarza się to jednak znacznie rzadziej. Dna moczanowa – przyczyny choroby Dna moczanowa , zwana także artretyzmem lub skazą moczanową, to przewlekła choroba spowodowana nadmiarem ilości skrystalizowanego kwasu moczowego we krwi. Nieprawidłowość ta prowadzi do tworzenia się stanów zapalnych. Kryształki kwasu moczowego gromadzą się w stawach, co objawia się silnym bólem zajętego stawu lub ścięgna oraz ograniczeniem jego ruchomości.   Nadmiar kwasu moczowego wynika z występowania w organizmie zbyt dużej ilości związków purynowych., znajdujących się między innymi w mięsie, podrobach, owocach morza.  Kwas moczowy w nadmiarze nie może już rozpuścić się we krwi, przez co odkłada się w tkankach.    Staw, w którym gromadzą się niewydalone przez nerki ostre kryształki kwasu, puchnie, skóra wokół niego robi się czerwona. Początkowo ataki pojawiają się głownie w nocy lub nad ranem.  Lekceważenie początkowych objawów dny moczanowej jest groźne - jeśli nie zdecydujemy się na zmianę diety, nie ograniczymy ilości puryn w pożywieniu, problem będzie narastać. Kryształki zaczną odkładać się w innych stawach, częściach miękkich mogą zacząć tworzyć się guzki dnawe. Uszkodzeniu ulec mogą także nerki. Badania na dnę moczanową Choroba początkowo rozwija się bezobjawowo, nie dając widocznych dolegliwości. Pierwsze ataki występują dopiero gdy kryształki kwasu narosną. Początkowym - niewidocznym - objawem - jest wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi - hiperurykemia.  Prawidłowe stężenie kwasu moczowego we krwi zdrowego...

Kobieta ćwicząca pilates
Flickr/Migration Museum Project/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Skuteczne metody leczenia dny moczanowej
Dna moczanowa to odmiana artretyzmu. Powoduje palący ból w stawach, który zwykle pojawia się nocą. Dieta uboga w puryny, regularny wysiłek fizyczny i witamina C pomogą w walce ze skazą moczanową.

Dna moczanowa to odmiana artretyzmu. Powoduje palący ból w stawach, który zwykle pojawia się nocą. Dieta uboga w puryny, regularny wysiłek fizyczny i witamina C pomogą w walce ze skazą moczanową. Palący ból stawów, czyli dna moczanowa Odmianą artretyzmu jest dna moczanowa – zapalenie grupy stawów (kończyn górnych i dolnych). Jest to efekt kumulacji kwasu moczowego we krwi (hiperurykemii). Kwas gromadzi się w jamie stawowej w postaci kryształków, które drażnią i powodują ból. Skaza moczanowa objawia się obrzękiem i miejscową gorączką w stawie dotkniętym schorzeniem. Zapalenie stawu śródstopo-paliczkowego dużego palucha u nogi to podagra – najczęściej występujący rodzaj dny moczowej. Przyczyny dny moczanowej to zwykle zła dieta, uwarunkowania genetyczne lub zaburzenia zdolności wydalania moczu. Dieta i leczenie dny moczanowej farmaceutykami Mimo silnego bólu towarzyszącego początkowym stadiom dny moczanowej, daje się ona szybko wyleczyć. W łagodnych przypadkach do wyleczenia bądź zmniejszenia ryzyka wystąpienia kolejnych objawów wystarczy właściwa dieta. Osoby zmagające się z palącym problemem stawów powinny przede wszystkim odstawić chipsy i posiłki typu fast food. Należy też przestać zażywać aspirynę, ponieważ utrudnia usuwanie kwasu moczowego z organizmu.   W codziennym jadłospisie znajdują się puryny – związki chemiczne, które odpowiadają za powstawanie kwasu moczowego w organizmie. Dieta bogata w te związki podnosi poziom kwasu i powoduje powstanie lub atak dny moczanowej.   Składniki, które należy ograniczać ze względu na wysoką zawartość puryn: piwo, tłuste sosy, dziczyzna, śledzie, sardynki, wątroba, mózg, nerki, wieprzowina, jagnięcina wołowina....

kobieta ze złym samopoczuciem
©lenets_tan/Fotolia
Styl życia
Zwalczanie dny moczanowej ziołami leczniczymi
Zioła lecznicze skutecznie łagodzą objawy dny moczanowej. Moczopędne, przeciwzapalne właściwości posiada np. pokrzywa, krwawnik pospolity, arcydzięgiel, czy mniszek lekarski.

Zioła lecznicze skutecznie łagodzą objawy dny moczanowej . Moczopędne, przeciwzapalne właściwości posiada np. pokrzywa, krwawnik pospolity, arcydzięgiel, czy mniszek lekarski. Dna moczanowa – co jest przyczyną choroby? Główną przyczyną dny moczanowej jest nadmierne spożywanie tłustych potraw mięsnych i nabiału . Bóle nasilają się, kiedy osoba chora spożywa alkohol, stresuje się, jest po operacji, czy jest zbyt aktywna fizycznie. Niekiedy też przyczyną pojawienia się choroby są zaburzenia pracy nerek, czy niedobór enzymów. Dna moczanowa – jak objawia się schorzenie? Dna moczanowa na początku przebiega bezobjawowo, a potem mogą pojawić się poważne dolegliwości, takie jak zapalenie stawów, któremu towarzyszy osłabienie, podwyższona temperatura, czy złe samopoczucie. Najczęściej schorzenie atakuje palce u nóg, rąk i stawy łokci, kolana, czy kostki, a sam ból pojawia się nagle, zazwyczaj wieczorem bądź nad ranem i trwa nawet do kilku dni . Po kilku latach choroba prowadzi do niewydolności nerek i krążenia, a z czasem też pojawiają się guzki dnawe (złogi kwasu moczanowego). Naturalne lekarstwa na dnę moczanową Zioła na dnę moczanową mają działanie moczopędne i poprawiają przemianę materii. Dzięki temu wykorzystywane są do złagodzenia objawów dny moczanowej.   1. Pokrzywa zwyczajna – pokrzywa zwyczajna jest skuteczna przy zapaleniach, a także ma właściwości przeciwobrzękowe. Roślina obniża stężenie kwasu moczowego we krwi. Torebkę pokrzywy zwyczajnej należy zaparzyć we wrzątku, po czym odstawić do przestygnięcia na 10-15 minut. Ciepły napar należy wypić, a torebkę zastosować jako okład na bolące miejsce. 2. Arcydzięgiel lekarski – to roślina mająca działanie przeciwzapalne. Stosuje się ją do nacierania podrażnionych i bolących stawów. Z zioła można zaparzyć napar bądź zastosować je jako okład...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik