kobieta z bolącym łokciem
©Stasique/Fotolia
Styl życia

Dna moczanowa, czyli artretyzm – czynniki wywołujące chorobę

Dna moczanowa bardzo często współwystępuje z tzw. zespołem metabolicznym X, czyli z cukrzycą typu II i otyłością, a także z innymi chorobami cywilizacyjnymi. Artretyzm może mieć też podłoże genetyczne, zdarza się to jednak znacznie rzadziej.

Dna moczanowa bardzo często współwystępuje z tzw. zespołem metabolicznym X, czyli z cukrzycą typu II i otyłością, a także z innymi chorobami cywilizacyjnymi. Artretyzm może mieć też podłoże genetyczne, zdarza się to jednak znacznie rzadziej.

Dna moczanowa – przyczyny choroby

Dna moczanowa, zwana także artretyzmem lub skazą moczanową, to przewlekła choroba spowodowana nadmiarem ilości skrystalizowanego kwasu moczowego we krwi. Nieprawidłowość ta prowadzi do tworzenia się stanów zapalnych. Kryształki kwasu moczowego gromadzą się w stawach, co objawia się silnym bólem zajętego stawu lub ścięgna oraz ograniczeniem jego ruchomości.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: pascha wielkanocna

Nadmiar kwasu moczowego wynika z występowania w organizmie zbyt dużej ilości związków purynowych., znajdujących się między innymi w mięsie, podrobach, owocach morza.  Kwas moczowy w nadmiarze nie może już rozpuścić się we krwi, przez co odkłada się w tkankach. 

 

Staw, w którym gromadzą się niewydalone przez nerki ostre kryształki kwasu, puchnie, skóra wokół niego robi się czerwona. Początkowo ataki pojawiają się głownie w nocy lub nad ranem. 

Lekceważenie początkowych objawów dny moczanowej jest groźne - jeśli nie zdecydujemy się na zmianę diety, nie ograniczymy ilości puryn w pożywieniu, problem będzie narastać. Kryształki zaczną odkładać się w innych stawach, częściach miękkich mogą zacząć tworzyć się guzki dnawe. Uszkodzeniu ulec mogą także nerki.

Badania na dnę moczanową

Choroba początkowo rozwija się bezobjawowo, nie dając widocznych dolegliwości. Pierwsze ataki występują dopiero gdy kryształki kwasu narosną. Początkowym - niewidocznym - objawem - jest wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi - hiperurykemia. 

Prawidłowe stężenie kwasu moczowego we krwi zdrowego człowieka mieści się w przedziale od 3 do 7 mg% (180 do 420 µmol/l). Różnice pomiędzy wartościami zależą od płci - u mężczyzny prawidłowe stężenie wynosi do 7 mg%, a u kobiety do 6 mg%. W zależności od parametrów stosowanych w różnych laboratoriach normy mogą także wynosić 0,15-0,45 mmol/l (2,5-8,0 mg/dl).

Więcej na temat norm kwasu moczowego we krwi. 

 

Wyróżnia się dwa rodzaje dny moczanowej – pierwotną i wtórną.

Przyczyny dny moczanowej

Dna moczanowa może mieć podłoże genetyczne lub pojawić się w wyniku prowadzenia niezdrowego trybu życia. Ze względu na przyczyny powstawania choroby można wyróżnić jej dwa rodzaje.

Dna moczanowa pierwotna.

Dna moczanowa pierwotna pojawia się wskutek zbyt dużego wytwarzania kwasu moczowego lub jego niewystarczającego odfiltrowywania przez nerki i jest odziedziczonym zaburzeniem metabolicznym.

Dna moczanowa wtórna.

Występująca znacznie rzadziej dna moczanowa wtórna może być efektem ubocznym innych chorób (takich jak białaczka, cukrzyca typu II, napromieniowanie, nadciśnienie tętnicze, czerwonica prawdziwa bądź niedokrwistość hemolityczna) albo skutkiem chemio- i radioterapii (jeśli komórki zostaną uszkodzone). Czynnikami sprzyjającymi występowaniu tej choroby są przede wszystkim:

 • zła dieta, złożona głównie z produktów bogatych w puryny, czyli z mięsa, owoców morza, podrobów,
 • nadużywanie alkoholu,
 • stosowanie niektórych leków (leków moczopędnych, aspiryny),
 • otyłość.

Choroba może również wystąpić jako powikłanie po przebytych operacjach i urazach oraz po przeszczepach narządów.

Dieta a dna moczanowa

Podstawą w leczeniu dny jest zmiana diety - ograniczenie dostarczanych z pożywieniem puryn.

Produkty z dużą ilością puryn:

 • czekolada,
 • podroby
 • mięso czerwone
 • sardynki, szprotki wędzone
 • kakao,
 • herbata,
 • kawa,
 • drożdże

Należy też wzbogacić dietę w większe ilości warzyw, owoców, masła, cukru, otrębów, makaronu, mleka, ziemniaków, czy sera. 

 

Do domowych sposobów leczenia dny moczanowej należy picie wody z sokiem z cytryny, która odkwasza organizm. Więcej o domowych sposobach na dnę moczanową

Pomocne przy problemach z dną są także zioła, przede wszystkim te, które wypłukują kwas moczowy - pokrzywa, skrzyp, arnika, bratek - więcej o ziołach na dnę moczanową.


kobieta odwrócona tyłem dotyka ręką biodro
Flickr/Samantha Evans Photography/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Dna moczanowa, palący problem stawów
Objawy dny moczanowej to piekący ból stawu, obrzęk i upośledzenie czynności ruchowej. To bolesna dolegliwość związana z gromadzeniem kwasu moczowego we krwi. Podagra jest w stosunku do dny moczanowej pojęciem węższym.

Objawy dny moczanowej to piekący ból stawu, obrzęk i upośledzenie czynności ruchowej. To bolesna dolegliwość związana z gromadzeniem kwasu moczowego we krwi. Podagra jest w stosunku do dny moczanowej pojęciem węższym.   Jedną z odmian artretyzmu jest dna moczanowa nazywana też skazą moczanową – zapalenie stawów kończyn górnych i dolnych . Rodzajem dny moczanowej jest podagra – zapalenie stawu palucha .   Skaza moczanowa jest przyczyną nagłego palącego bólu i obrzęku stawu, zwykle (w ok. 50% przypadkach) stawu śródstopo-paliczkowego (u podstawy dużego palca). Dotyka też stawów: kolanowego, skokowego, palców i nadgarstka. Jeśli nie rozpoczniesz kuracji napady dny moczanowej będą się powtarzały i nasilały. Skaza moczanowa jest schorzeniem, które najczęściej dotyka mężczyzn w wieku ok. 40 lat (20 razy częściej niż kobiety). Zła dieta, warunki genetyczne, choroby układu moczowego, czyli przyczyny skazy moczanowej Dnę moczanową powoduje zbyt duży poziom kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia) . Norma kwasu moczowego w surowicy krwi u kobiet – 5,5 mg/100 ml, u mężczyzn 6,4 mg/100 ml. Hiperurykemia to wartość kwasu powyżej 6,4 mg/100 ml. Kwas zatrzymuje się w organizmie osoby cierpiącej na dnę moczanową przez: predyspozycje genetyczne (ok. 60% przypadków), z powodu złej diety (12% przypadków zachorowań powoduje zły tryb życia) zmniejszonej zdolności wydalania moczu. Kwas krystalizuje się, a jego kryształki magazynują się w stawach, ścięgnach i tkance, która je otacza. Drażnią i powodują ostry ból. Dieta osób cierpiących na dnę moczanową powinna być bogata w mleko i jogurty (produkty te zmniejszają ryzyko napadów dny moczanowej). Wskazane są także zielone warzywa, pomidory, sery, maślanki. Ograniczać należy...

lekarstwa i stetoskop
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Badania biochemiczne - poziom stężenia kwasu moczowego
Stężenie kwasu moczowego we krwi to jeden z parametrów oznaczanych przy badaniach biochemicznych. Jeśli pozostaje w normie, oznacza to, że organizm funkcjonuje prawidłowo. Odstępstwa od normy świadczą o stanach chorobowych.

Stężenie kwasu moczowego we krwi to jeden z parametrów oznaczanych przy badaniach biochemicznych. Jeśli pozostaje w normie, oznacza to, że organizm funkcjonuje prawidłowo. Odstępstwa od normy świadczą o stanach chorobowych.   Kwas moczowy jest wydalany przez przewód pokarmowy w 30%, a pozostała część jest filtrowana przez nerki do moczu. To produkt degradacji puryn (zasad azotowych, które wchodzą w skład DNA i RNA). Wzrost stężenia kwasu moczowego jest wynikiem upośledzenia pracy nerek lub jego nadmiernej produkcji w wątrobie. Badanie biochemiczne krwi - opis i zalecenia Biochemiczne badanie krwi z uwzględnieniem stężenia kwasu moczowego wykonuje się, aby wykluczyć dnę moczanową, choroby nerek i choroby rozrostowe. Nie jest to wyłącznie badanie diagnostyczne, służy także do kontrolowania skuteczności metod leczenia.   Poziom kwasu moczowego oznacza się w próbce krwi żylnej, która jest pobierana z żyły łokciowej. Badanie wykonuje się na czczo, minimum 8 godzin po ostatnim (lekkostrawnym) posiłku. Oznaczeń dokonują zautomatyzowane analizatory, które wykorzystują różne reakcje enzymatyczne. Kwas moczowy - normy ogólne Prawidłowe stężenie kwasu moczowego we krwi zdrowego człowieka mieści się w przedziale od 3 do 7 mg% (180 do 420 µmol/l). Różnice pomiędzy wartościami zależą od płci - u mężczyzny prawidłowe stężenie wynosi do 7 mg%, a u kobiety do 6 mg%. W zależności od parametrów stosowanych w różnych laboratoriach normy mogą także wynosić 0,15-0,45 mmol/l (2,5-8,0 mg/dl). Podwyższone stężenie kwasu moczowego - hiperurykemia Zwiększona produkcja kwasu moczowego w organizmie może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotna hiperurykemia jest wynikiem wrodzonych defektów metabolizmu . Najczęstszym z nich jest zaburzenie sekrecji (jednej z faz powstawania moczu) w kanalikach nerkowych. Rzadką przyczyną jest zespół...

Kobieta ćwicząca pilates
Flickr/Migration Museum Project/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Skuteczne metody leczenia dny moczanowej
Dna moczanowa to odmiana artretyzmu. Powoduje palący ból w stawach, który zwykle pojawia się nocą. Dieta uboga w puryny, regularny wysiłek fizyczny i witamina C pomogą w walce ze skazą moczanową.

Dna moczanowa to odmiana artretyzmu. Powoduje palący ból w stawach, który zwykle pojawia się nocą. Dieta uboga w puryny, regularny wysiłek fizyczny i witamina C pomogą w walce ze skazą moczanową. Palący ból stawów, czyli dna moczanowa Odmianą artretyzmu jest dna moczanowa – zapalenie grupy stawów (kończyn górnych i dolnych). Jest to efekt kumulacji kwasu moczowego we krwi (hiperurykemii). Kwas gromadzi się w jamie stawowej w postaci kryształków, które drażnią i powodują ból. Skaza moczanowa objawia się obrzękiem i miejscową gorączką w stawie dotkniętym schorzeniem. Zapalenie stawu śródstopo-paliczkowego dużego palucha u nogi to podagra – najczęściej występujący rodzaj dny moczowej. Przyczyny dny moczanowej to zwykle zła dieta, uwarunkowania genetyczne lub zaburzenia zdolności wydalania moczu. Dieta i leczenie dny moczanowej farmaceutykami Mimo silnego bólu towarzyszącego początkowym stadiom dny moczanowej, daje się ona szybko wyleczyć. W łagodnych przypadkach do wyleczenia bądź zmniejszenia ryzyka wystąpienia kolejnych objawów wystarczy właściwa dieta. Osoby zmagające się z palącym problemem stawów powinny przede wszystkim odstawić chipsy i posiłki typu fast food. Należy też przestać zażywać aspirynę, ponieważ utrudnia usuwanie kwasu moczowego z organizmu.   W codziennym jadłospisie znajdują się puryny – związki chemiczne, które odpowiadają za powstawanie kwasu moczowego w organizmie. Dieta bogata w te związki podnosi poziom kwasu i powoduje powstanie lub atak dny moczanowej.   Składniki, które należy ograniczać ze względu na wysoką zawartość puryn: piwo, tłuste sosy, dziczyzna, śledzie, sardynki, wątroba, mózg, nerki, wieprzowina, jagnięcina wołowina....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik