mężczyzna z bolącym brzuchem
©wayne_0216/Fotolia
Styl życia

Skąd się biorą infekcje żołądkowo-jelitowe?

Przyczyny nieżytu żołądka i jelit mogą mieć charakter wirusowy, bakteryjny i pasożytniczy. Większość infekcji – zwłaszcza wirusowych – nie stwarza większego zagrożenia. Do dolegliwości żołądkowo-jelitowych dochodzi też w wyniku dostania się do przewodu pokarmowego substancji toksycznych bądź drażniących, np. niektórych lekarstw czy alkoholu. Niektóre z nich mogą poważnie uszkodzić błonę śluzową jelit i żołądka.

Przyczyny nieżytu żołądka i jelit mogą mieć charakter wirusowy, bakteryjny i pasożytniczy. Większość infekcji – zwłaszcza wirusowych – nie stwarza większego zagrożenia. Do dolegliwości żołądkowo-jelitowych dochodzi też w wyniku dostania się do przewodu pokarmowego substancji toksycznych bądź drażniących, np. niektórych lekarstw czy alkoholu. Niektóre z nich mogą poważnie uszkodzić błonę śluzową jelit i żołądka.

Wirusy odpowiedzialne za grypę żołądkową

Grypa żołądkowa i jelitówka to potoczne nazwy wirusowego nieżytu żołądka i jelit, na które szczególnie często zapadają dzieci do 5. roku życia. Do niedawna za większość zachorowań odpowiadały rotawirusy, ale rozpowszechnienie szczepień sprawiło, że obecnie rotawirusy nie atakują dużo częściej niż adenowirusy, astrowirusy i norowirusy. Rodzaj patogenu nie wpływa na typ leczenia ani na przebieg choroby. Przyczyną wirusowego nieżytu żołądka i jelit jest zakażenie drogą fekalno-oralną, a więc przez wkładanie do ust brudnych rąk i przedmiotów oraz przez jedzenie pokarmów i picie wody, w której obecne są wirusy. Do zarażenia może dojść także w wyniku kontaktu z chorą osobą.

Bakteryjny i pasożytniczy nieżyt żołądka

Kolejnym czynnikiem powodującym nieżyt żołądka i jelit jest zatrucie pokarmowe. Odpowiadają za nie przede wszystkim patogeny bakteryjne obecne w żywności i w wodzie pitnej. Do najczęstszych należą Campylobacter jejuni, bakterie z rodziny Enterobacteriaceae (np. Salmonella typhimurium), Bacillus anthracis (laseczka wąglika) oraz Escherichia coli. Niektóre z zatruć wywołują nie same bakterie, lecz produkowane przez nie egzotoksyny (np. w grzybach trujących). Nieżyt żołądka i jelit bywa też konsekwencją obecności w organizmie pasożyta, tj. płazińca (np. tasiemca), nicienia lub pierwotniaka (najczęściej Giardia lamblia).

Inne przyczyny nieżytu żołądkowo-jelitowego

Czynnikiem bezpośrednio inicjującym nieżyt żołądka i jelita jest też często podrażnienie błony śluzowej, do którego dochodzi w wyniku dostania się do żołądka ostrych przypraw, alkoholu, narkotyków, leków i innych substancji toksycznych. Poza tym dolegliwości ze strony jelit i żołądka mogą pojawić się w następstwie:

Czynniki sprzyjające infekcjom żołądkowo-jelitowym

Istnieje szereg czynników, które sprzyjają zachorowaniom na nieżyt żołądka i jelit. Przed niektórymi z nich nie można się uchronić – są to np. osłabienie systemu immunologicznego oraz niepożądane działania antybiotyków czy chemioterapii. Istnieją jednak również i takie, które możemy minimalizować. Należą do nich:

  • Kontakty z osobami chorymi na grypę żołądkową.
  • Jedzenie surowych czy niedogotowanych jaj i mięsa.
  • Szybkie spożywania posiłków.
  • Serwowanie zbyt obfitych dań.
  • Dojadanie resztek, które znajdują się w lodówce dłużej niż przez 3 dni oraz produktów, których okres przydatności do spożycia już minął.

Przede wszystkim zaś trzeba pamiętać o częstym myciu rąk (bezwzględnie przed każdym posiłkiem i po korzystaniu z toalety).


lekarz badający kobietę
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Sposoby na nieżyt żołądka i jelit – dieta, nawadnianie i farmakologia
Leczenie nieżytu żołądka i jelit rzadko wymaga zażywania lekarstw. Przy „wirusówce” wystarczą odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu. Takie metody nie wyleczą jednak dolegliwości żołądkowo-jelitowych o podłożu bakteryjnym, ani – tym bardziej – zatrucia substancjami toksycznymi.

Leczenie nieżytu żołądka i jelit rzadko wymaga zażywania lekarstw. Przy „wirusówce” wystarczą odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu. Takie metody nie wyleczą jednak dolegliwości żołądkowo-jelitowych o podłożu bakteryjnym, ani – tym bardziej – zatrucia substancjami toksycznymi. Nawadnianie organizmu podczas zatrucia Leczenie nieżytu żołądka i jelit nie może się odbywać bez intensywnego nawadniania, gdyż podczas biegunki i wymiotów organizm traci bardzo dużo płynów, za pośrednictwem których wydala toksyny z organizmu. Jeśli chory nie będzie systematycznie przyjmował płynów, może dojść do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Trzeba przy tym pamiętać, że nie jest obojętny rodzaj wypijanego napoju. Najbezpieczniej pić niegazowaną wodę mineralną lub dostępne w aptece płyny nawadniające. Niewskazane są soki przecierowe i napoje gazowane, które mogą nasilić biegunkę i wymioty . Dziecku można podawać zwykłą herbatę, herbatkę rumiankową lub wodę z niewielką ilością soku. Warto też pamiętać, że podczas nieżytu żołądka i jelit może wystąpić nietolerancja laktozy. Dieta w nieżycie żołądka i jelit Nieżyt żołądka i jelit odbiera apetyt, ale nie można całkowicie rezygnować z jedzenia. W czasie choroby trzeba zmienić dietę na lekkostrawną, zwiększyć liczbę spożywanych posiłków (do 5–6 w ciągu dnia) i zmniejszyć ich obfitość. Nie ma konieczności ograniczania się do sucharków – mogą je zastąpić lekkie zupy (bez śmietany), kleiki lub warzywa gotowane na parze. Najważniejsze, by wystrzegać się potraw tłustych i smażonych, bo mogą one zaostrzyć objawy choroby . W miarę ustępowania dolegliwości można wzbogacać dietę, ale musi się to odbywać stopniowo. Kiedy przejdą uporczywe mdłości, warto sięgnąć po naturalne produkty przeciwbiegunkowe – czekoladę, kakao, jagody, aronię, galaretkę i mocną herbatę. Czy grypę...

©inesbazdar/Fotolia
Styl życia
Jak leczyć przewlekłe zapalenie żołądka
Za jedną z głównych przyczyn pojawienia się przewlekłego nieżytu żołądka uważa się niewłaściwą dietę, czyli spożywanie kalorycznych posiłków o małej wartości odżywczej. Nieżyt żołądka może przebiegać bezobjawowo lub dawać łagodne objawy.

Za jedną z głównych przyczyn pojawienia się przewlekłego nieżytu żołądka uważa się niewłaściwą dietę, czyli spożywanie kalorycznych posiłków o małej wartości odżywczej. Nieżyt żołądka może przebiegać bezobjawowo lub dawać łagodne objawy.   Konsekwencje przewlekłego zapalenia żołądka są poważne: od powstawania nadżerek, przez zniekształcenie ścian żołądka do krwotoków i zaniku błony śluzowej. Diagnostyka w przewlekłym nieżycie żołądka Z zapaleniem żołądka należy udać się do internisty lub gastroenterologa. Aby wykluczyć lub potwierdzić chorobę wykonuje się: gastroskopię , pH-metrię (rejestruje zmiany odczynu pH), posiew bakteryjny z wycinka błony śluzowej żołądka, morfologię krwi obwodowej, badania biochemiczne. Podstawą jest wywiad lekarski dotyczący także innych chorób, które towarzyszą zgłaszanym objawom. Jak leczyć przewlekły nieżyt żołądka? Podczas gdy rozpoznanie choroby powinien przeprowadzić internista lub gastroenterolog, to leczenie może być już prowadzone przez lekarza rodzinnego.   W przewlekłym zapaleniu żołądka można mówić o dwóch rodzajach leczenia: przyczynowego – polegającego na wyeliminowaniu źródła choroby, np. bakterii; zachowawczego – będącego uzupełnieniem dla leczenia podstawowej choroby, która wywołuje objawy. W leczeniu przyczynowym stosuje się leczenie przeciwbakteryjne skierowane przeciwko zakażenia Helicobacter pylorii, czyli bakterii, która odpowiada za 90% przypadków zapalenia żołądka, a także antybiotykoterapię. W leczeniu zachowawczym stosuje się leki: zobojętniające – czyli związki glinu, magnezu, kwas alginowy, które osłaniają błonę śluzową i zobojętniają kwas solny; hamujące wydzielanie kwasu solnego – czyli inhibitory pompy protonowej i blokery receptorów dla histaminy 2;...

kobieta z bólem brzucha
©sunnysky69/Fotolia
Styl życia
Nieżyt żołądkowo-jelitowy – jak rozpoznać?
Objawy nieżytu żołądka i jelit mogą sugerować ostrą infekcję (wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą) lub przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Objawem odróżniającym jest krew pojawiająca się w treści pokarmowej i w kale.

Objawy nieżytu żołądka i jelit mogą sugerować ostrą infekcję (wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą) lub przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Objawem odróżniającym jest krew pojawiająca się w treści pokarmowej i w kale. Ostry nieżyt żołądka i jelit: ból brzucha, wymioty i biegunka Dla nieżytu żołądkowo-jelitowego charakterystyczne są trzy objawy: ból brzucha, wymioty oraz biegunka. Ból najczęściej pojawia się w górnej części brzucha (w okolicach żołądka), ale może wystąpić też w niższych partiach jamy brzusznej. Wymioty na początku zawierają treść pokarmową, ale im są częstsze, tym bardziej się rozrzedzają – stają się przezroczyste, żółte (tzw. wymiotowanie żółcią), a nawet krwiste. Wymioty z krwią świadczyć mogą o przewlekłym stanie zapalnym żołądka , któremu towarzyszy krwotoczne zapaleni błony śluzowej i wymagają niezwłocznej wizyty u lekarza. Tak samo niepokojąca jest obecność krwi lub ropy w kale , nawet jeśli stolec nie ma wodnej konsystencji. Dolegliwością towarzyszącą biegunce jest pieczenie w okolicy odbytu. Ostry nieżyt żołądka i jelit: inne objawy Oprócz objawów charakterystycznych przy ostrym nieżycie żołądka i jelit występują zaburzenia łaknienia – chory traci apetyt i czuje się syty już po niewielkim posiłku. Nie toleruje laktozy, a sam zapach niektórych potraw może działać na niego odstręczająco i prowokować do wymiotów. Wśród dolegliwości jelitowych mogą pojawić się gazy i wzdęcia, a także głośna perystaltyka . Często z nieżytem żołądka i jelit współwystępują także bóle głowy i gorączka z dreszczami. Wówczas trzeba stale kontrolować temperaturę i w razie potrzeby zbijać ją lekami przeciwgorączkowymi. Przy ostrym nieżycie żołądka i jelit mogą pojawić się też objawy odwodnienia – suchość w ustach, wzdęty brzuch, przyspieszenie akcji serca, utrata elastyczności...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik