Żonglowanie wymaga regularnej pracy, wysiłku fizycznego i intelektualnego. Jest to jednak bardzo dobrze zainwestowany czas, który owocuje rozwojem mózgu. Żonglować może nauczyć się każdy, niezależnie od wieku.

Reklama

Żonglowanie dla początkujących - krok po kroku

Żonglowania najlepiej uczyć się przy użyciu specjalnych piłek żonglerskich – są pokryte gumą lub wykonane ze skóry, w środku mogą być wypełnione piaskiem, granulatem bądź ziarnami. Po upadku nie toczą się, co jest bardzo ważne dla początkujących żonglerów. Do nauki żonglowania najlepsze są piłki, których rozmiar nie przekracza 7 cm, a waga 160 gramów. Większość trenerów poleca na początek tzw. rusałki. Można również ćwiczyć przy pomocy szyfonowych chustek, które spadają wolniej niż piłki. Wybór piłek tenisowych najprawdopodobniej wydłuży naukę żonglerki – jeśli ćwiczymy w mieszkaniu, piłki mogą dodatkowo uszkodzić wyposażenie.

1. Stań przed ścianą – zapobiega to uciekaniu do przodu.

2. Weź piłkę do prawej ręki.

Zobacz także

3. Wyobraź sobie, że przed tobą jest prostokąt.

4. Wyrzuć piłkę po przekątnej.

5. Złap piłkę lewą ręką.

6. Wyrzuć piłkę z lewej ręki do prawej.

7. Powtórz czynność 10 razy.

8. Weź po jednej piłce do każdej ręki.

9. Wyrzuć jedną piłkę, kiedy będzie w najwyższym punkcie, wyrzuć drugą – dobrze jest wymawiać głośno – raz, dwa.

Kiedy opanujesz czynność z punktu 9. przejdź do punktu 10.

10. W lewej ręce trzymaj jedną piłkę, w prawej dwie – najpierw będziesz wyrzucać tę piłkę, która znajduje się bliżej kciuka (z prawej ręki).

11. Podrzucaj piłki zgodnie z instrukcją w punkcie 9. Jedną piłkę cały czas trzymaj w dłoni.

Kiedy opanujesz czynność z punktu 11., przejdź do punktu 12.

12. Weź dwie piłki do prawej i jedną do lewej ręki.

13. Wyrzuć pierwszą i drugą piłkę.

14. Kiedy druga piłka będzie w najwyższym punkcie, wyrzuć trzecią.

Kiedy opanujesz czynność z punktu 14, przejdź do punktu 15.

15. Podrzucaj i łap wszystkie trzy piłki, zgodnie z zasadami z punktu 13. i 14.

16. Gratulacje – umiesz żonglować!

To, czy będziesz od razu łapać piłki, czy nie zależy od ciebie – możesz na początku skupić się tylko na poprawnych wyrzutach, a dopiero później na łapaniu piłek.

Żonglowanie – zalety

Żonglowanie to nie tylko świetna zabawa i sposób na wypełnienie wolnego czasu. To także doskonały sposób na wyćwiczenie koncentracji i rozwój mózgu. Nauka żonglerki pomaga osiągać lepsze wyniki w nauce i w pracy. Doświadczenie przeprowadzone w Ratyzbonie na 24 ochotnikach w wieku około 22 lat pokazało, że u grupy kontrolnej, która ćwiczyła trzema piłkami przez minimum 60 sekund w ciągu trzech miesięcy nastąpił przyrost tkanki mózgowej (zob. badania - http://www.kul.pl/kulturalia-2009-akademia-sztukmistrzow-zonglowanie-sprzyja-mozgowi,art_17442.html). Aby przyswoić nowe umiejętności, mózg tworzy nowe połączenia neuronowe w mózgu. Żonglerka uczy wytrwałości oraz koordynacji oko-ręka, relaksuje, poszerza pole widzenia, rozwija wyobraźnię i logiczne myślenie.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama