Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta u lekarza bada ciśnienie
©drubig-photo/Fotolia
Styl życia

Nadciśnienie w ciąży: przewlekłe i ciążowe

Nadciśnienie tętnicze w ciąży to zaburzenie, które może być wynikiem zmian zachodzących w organizmie kobiety przed zapłodnieniem (przewlekłe) lub efektem powikłań występujących w czasie ciąży (ciążowe). Zarówno nadciśnienie przewlekłe, jak i ciążowe stanowią ryzyko dla prawidłowego rozwoju płodu.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży to zaburzenie, które może być wynikiem zmian zachodzących w organizmie kobiety przed zapłodnieniem (przewlekłe) lub efektem powikłań występujących w czasie ciąży (ciążowe). Zarówno nadciśnienie przewlekłe, jak i ciążowe stanowią ryzyko dla prawidłowego rozwoju płodu.

Przyczyny nadciśnienia w ciąży

Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą prowadzić do podwyższonego ciśnienia tętniczego u kobiety. Do najważniejszych z nich należą: powikłania podczas pierwszego porodu, wczesne zajście w ciążę (poniżej 18. roku życia) lub zbyt późne (powyżej 35. roku życia). Ryzyko nieprawidłowego ciśnienia niosą także schorzenia naczyń krwionośnych, choroby układowe, cukrzyca, stres, obrzęk płodu, czy też nieodpowiednia dieta kobiety ciężarnej. Występowanie powyższych czynników powinno dać sygnał przyszłej matce do szczególnej ostrożności i częstej kontroli zdrowia w czasie ciąży.

Nadciśnienie przewlekłe w ciąży

Jeśli po 20 tygodniu ciąży badanie stwierdza wartość RR (zapis stosowany do określenia ciśnienia tętniczego) powyżej 140/90 mm Hg, oznacza to prawdopodobnie występowanie przewlekłego nadciśnienia tętniczego u kobiety w ciąży. Przebieg ciąży u kobiety, która ma nieprawidłowe ciśnienie tętnicze wymaga stałego dozoru specjalisty. Należy w jej czasie wykluczyć ze swojej diety wysoko nasycone tłuszcze oraz unikać zbędnego wysiłku.

 

Ciąża u kobiety z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym może być zagrożona obumarciem płodu, zbyt wczesnym oddzieleniem się łożyska lub wystąpieniem stanu przedrzucawkowego. Jest to stan, w którym u kobiety ciężarnej występuje białko w moczu po 20. tygodniu ciąży. Może on doprowadzić do rzucawki, czyli drgawek toniczno-klonicznych (padaczki).

Nadciśnienie tętnicze ciążowe

Stan podwyższonego ciśnienia tętniczego ciążowego występuje u ok. 6-8 procent kobiet w ciąży, Nie towarzyszy mu zwykle pojawianie się białka w moczu. Jeżeli nie miał miejsca stan przedrzucawkowy, zwykle ciśnienie ulega normalizacji około 12. tygodnia po porodzie. Jeśli natomiast podwyższone ciśnienie tętnicze utrzymuje się dłużej niż 12 tygodni po urodzeniu dziecka, mamy do czynienia z przewlekłym zaburzeniem. 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
rodzaje warzyw
©kreus/Fotolia
Styl życia
Sprawdzona dieta na nadciśnienie - jak obniżyć ciśnienie tętnicze?
Sprawdzona dieta na nadciśnienie - jak obniżyć ciśnienie tętnicze?

Na nadciśnienie choruje ponad 30% polskiego społeczeństwa. Duży procent z nich nie stosuje żadnego leczenia ani diety, które by przeciwdziałały chorobie. Wysokie ciśnienie ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenie, w efekcie może prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Jak obniżyć ciśnienie krwi? Najprostszą metodą jest wprowadzenie odpowiedniej diety na nadciśnienie tętnicze. Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Ciśnienie w normie - 120/80   mmHg: ciśnienie skurczowe 120-129 ciśnienie rozkurczowe 80-84  Nadciśnienie tętnicze: I stopnia - skurczowe 140-159 mmHg / rozkurczowe 90-99 mmHg II stopnia - skurczowe 160-179 mmHg / rozkurczowe 100-109 mmHg III stopnia - skurczowe powyżej 180 mmHg / rozkurczowe powyżej 110 mmHg. Nadciśnienie - najczęstsze przyczyny Istnieją dwa rodzaje nadciśnienie tętniczego: pierwotne i wtórne . W zależności od rodzaju przyczyny mogą być różnorakie. Ciśnienie wtórne najczęściej wynika z innych chorób organizmu, takich jak m.in.: zespół Cushinga, choroby nerek, zespół Conna, zwężenie aorty, bezdech senny. Jeśli chodzi o ciśnienie pierwotne to nie znaleziono jeszcze jego bezpośredniej przyczyny. Podejrzewa się jednak, że duży wpływ mają w tym przypadku dieta, środowisko i uwarunkowania genetyczne. Dieta na nadciśnienie - najważniejsze zasady Ogranicz spożycie soli. Jednym z głównych powodów nadciśnienia jest spożywanie nadmiernej ilości soli . Dużą ilość soli możemy znaleźć we wszystkich produktach wysoko przetworzonych. Warto ich unikać. Podczas przygotowywania posiłków sól powinno się zastępować innymi przyprawami i ziołami. Wyklucz z diety produkty przetworzone. Produkty...

ciśnieniomierz
Pixabay/stevepb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Ciśnienie tętnicze krwi
Ciśnienie tętnicze krwi wywiera nacisk na ściany tętnic. Mierząc je, należy podać dwie wartości: ciśnienie tętnicze skurczowe i rozkurczowe. To pierwsze jest zawsze wyższe i wytwarzane w czasie skurczu serca, a ciśnienie tętnicze rozkurczowe podczas rozkurczu serca.

Ciśnienie tętnicze krwi wywiera nacisk na ściany tętnic. Mierząc je, należy podać dwie wartości: ciśnienie tętnicze skurczowe i rozkurczowe. To pierwsze jest zawsze wyższe i wytwarzane w czasie skurczu serca, a ciśnienie tętnicze rozkurczowe podczas rozkurczu serca. Prawidłowe ciśnienie tętnicze Ciśnienie mierzone w gabinecie lekarskim powinno być niższe niż 140/90 mm Hg, gdzie 140 – ciśnienie skurczowe, a 90 – ciśnienie rozkurczowe . W gabinecie lekarskim wyniki pomiarów wartości ciśnienia są zwykle wyższe i czasem niepokojące. Nazywane są nadciśnieniem białego fartucha, które wynika ze stresu podczas wizyt lekarskich. Przy samodzielnym mierzeniu jest niższe i wynosi mniej więcej 135/85 mm Hg.  W trakcie, czy po wysiłku ciśnienie automatycznie wzrasta. Przyjęto, że po aktywności fizycznej ciśnienie skurczowe u mężczyzn nie powinno przekroczyć 210, a u kobiet 190 mm Hg. Jak przekroczy te wartości, mówi się wtedy o nadciśnieniu wysiłkowym. Kategoryzacja ciśnienia krwi Ciśnienie optymalne – 120/80 mm Hg Ciśnienie normalne – 120/129/80-84 mm Hg Ciśnienie wysokie – 130-139/85-89 mm Hg Nadciśnienie łagodne – 140-159/ 90-99 mm Hg Nadciśnienie umiarkowane – 160-179/100-109 mm Hg Nadciśnienie ostre – 180/110 mm Hg i powyżej Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Ciśnienie tętnicze krwi należy zawsze mierzyć w cichym pomieszczeniu, w pozycji leżącej lub siedzącej. Najlepiej czynność wykonywać po 5 minutowym odpoczynku. Rękę należy oprzeć na stole. Nie wolno jej trzymać w powietrzu. Powinna być rozluźniona, a ubranie nie może jej uciskać. Mankiet musi znajdować się na wysokości serca i być dopasowany do szerokości ramienia.  Podczas pomiaru pacjent powinien spokojnie oddychać, nie może się ruszać i rozmawiać.   Ciśnienie tętnicze krwi...

Kobieta w ciąży przykłada do brzucha zdjęcie USG.
©michaladamski/Fotolia.com
Styl życia
Czym jest hipotrofia płodu? Rodzaje, przyczyny i sposoby leczenia tego schorzenia
Hipotrofia jest spowolnieniem wzrostu dziecka podczas życia płodowego. Do niskiej wagi płodu może przyczyniać się przyjmowanie antybiotyków, palenie papierosów w ciąży, nadciśnienie tętnicze, wady serca oraz niedokrwistość. Wyróżnia się: hipotrofię symetryczną, pojawiającą się przed 20. tygodniem ciąży oraz hipotrofię asymetryczną, która występuje po 20. tygodniu ciąży.

Hipotrofia jest spowolnieniem wzrostu dziecka podczas życia płodowego. Do niskiej wagi płodu może przyczyniać się przyjmowanie antybiotyków, palenie papierosów w ciąży, nadciśnienie tętnicze, wady serca oraz niedokrwistość. Wyróżnia się: hipotrofię symetryczną, pojawiającą się przed 20. tygodniem ciąży oraz hipotrofię asymetryczną, która występuje po 20. tygodniu ciąży.   Hipotrofia jest nieprawidłowością w rozwoju płodu . Jednakże w niektórych przypadkach, np. ciąży bliźniaczej nie stanowi ona odstępstwa od normy.   Hipotrofia symetryczna i asymetryczna   Wyodrębnia się dwa podstawowe typy spowolnienia wzrostu dziecka podczas życia płodowego. Jednym z nich jest hipotrofia symetryczna, która rozpoczyna się w II trymestrze ciąży . W takim przypadku płód ma mniejszy obwód brzucha i głowy. Ten rodzaj schorzenia spowodowany jest mutacjami genetycznymi oraz infekcjami wewnątrzmacicznymi. Drugim typem hipotrofii jest hipotrofia asymetryczna , która pojawia się pomiędzy II a III trymestrem ciąży. Skutkuje ona niską wagą urodzeniową dziecka, które ma nieproporcjonalne dużą głowę w stosunku do reszty ciała. Ten typ hipotrofii jest częstszy – występuje u 70-80% wszystkich przypadków niskiej wagi płodu .   Hipotrofia – przyczyny   Przyczyny hipotrofii mogą być wewnętrzne – płodowe oraz zewnętrzne – łożyskowe i matczyne. Wśród pierwszych można wymienić: mutacje genetyczne, bezmózgowie, zespół Pottera oraz agenazję trzustki. Niebezpieczne dla rozwoju płodu mogą być również infekcje wewnątrzmaciczne . Z kolei do łożyskowych przyczyn hipotrofii można zaliczyć: wady w budowie pępowiny, zakrzepicę żyły pępkowej oraz krwiaki łożyskowe. Wyróżnia się także czynniki matczyne: choroby ( nadciśnienie tętnicze , wady serca, anemię) i infekcje (różyczkę, toksoplazmozę, opryszczkę oraz ospę wietrzną)...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner