Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Badania na cukrzycę
© meepoohyaphoto/Fotolia.com
Styl życia

Badania na cukrzycę: przy wahaniach cukru, silnym pragnieniu i kłopotach ze wzrokiem

Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.

Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.

 

Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi oraz hipoglikemia, czyli niedocukrzenie są oznaką, że organizm ma problemy z metabolizmem glukozy. Za rozkład glukozy odpowiada produkowana przez trzustkę insulina.

 

Objawy zbyt niskiego albo zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi mogą występować przygodnie u nieleczonych cukrzyków. Wczesne wykrycie cukrzycy typu 2 może pozwolić uniknąć zastrzyków z insuliny. W cukrzycy typu 1 zastrzyki z insuliny są konieczne.

Przyczyny cukrzycy i czynniki ryzyka zachorowania

Cukrzyca typu 1 wykrywana jest głównie u dzieci i młodzieży i stanowi 10% wszystkich przypadków cukrzycy. Ten typ cukrzycy może być dziedziczny. W cukrzycy typu 1 trzustka nie produkuje właściwych ilości insuliny, przez co cukier nie jest właściwie metabolizowany. Cukrzyca typu 1 wymaga stałego dostarczania insuliny w zastrzykach lub przez pompę insulinową.

 

Natomiast tym, co powoduje cukrzycę typu 2, jest niehigieniczny tryb życia i nieprawidłowe odżywianie, czyli jedzenie produktów o dużej zawartości tłuszczu i kalorii oraz żywności wysokoprzetworzonej i brak ruchu. Badania na cukrzycę powinny wykonać też kobiety, które są w ciąży, oraz osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano tę chorobę.

Objawy, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę

Jeśli poziom cukru w organizmie jest zbyt niski lub mocno za wysoki, mówi się o hipo- oraz hiperglikemii. Skoki cukru powodują dolegliwości, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę.

 

Objawy hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, to:

 • utrata ostrości widzenia,
 • dezorientacja,
 • uczucie głodu,
 • pocenie się,
 • odczuwanie niepokoju,
 • drżenie mięśni.

 

Hiperglikemia, czyli wzrost poziomu cukru we krwi dużo ponad normę, objawia się:

 • silnym uczuciem pragnienia,
 • częstomoczem,
 • zmęczeniem i osłabieniem,
 • pogorszeniem ostrości wzroku,
 • powolnym gojeniu ran,
 • częstymi infekcjami.

Rozpoznanie cukrzycy – normy i poziom cukru we krwi przy cukrzycy

Podstawowym badaniem na cukrzycę jest pomiar stężenia glukozy we krwi. Zdrowy dorosły człowiek na czczo nie powinien mieć więcej niż 100 miligramów glukozy w decylitrze krwi. Świadczący o cukrzycy poziom cukru we krwi powinien być zbyt wysoki w kilku kolejnych badaniach. Jeśli wynik wynosi w dwóch kolejnych próbach od 100 do 125 mg/dl, można interpretować go jako objaw stanu przedcukrzycowego.

 

Dla nieleczonej cukrzycy normą jest stężenie glukozy w organizmie wyższe niż 200 mg/dl. Jeśli poziom cukru we krwi przekracza tę granicę, cukier pojawia się także w moczu. Glukoza w moczu jest powodem do przeprowadzenia dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy.

 

Objawy niedocukrzenia lub hiperglikemii, wysokie wyniki podczas kolejnych badań poziomu cukru i glukoza w moczu to kryteria rozpoznania cukrzycy typu 2. Aby potwierdzić diagnozę, konieczne jest wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą zwanego w skrócie OGTT. Wynikiem tego badania na cukrzycę jest krzywa cukrowa. Obrazuje ona, jak organizm radzi sobie z przyjmowaną doustnie glukozą. OGTT polega na zbadaniu poziomu cukru na czczo oraz w dwie godziny po wypiciu glukozy (link do tekstu).

 

Aby prawidłowo rozpoznać o wiele rzadszą cukrzycę typu 1, trzeba wykonać test glukozy we krwi u dzieci, a u dorosłych test na obecność przeciwciał anty-GAD oraz na obecność peptydu C.

Badania w cukrzycy trzeba wykonywać regularnie

Kilka razy w ciągu dnia osoba chora na cukrzycę powinna samodzielnie badać poziom cukru we krwi. Można łatwo zrobić to przy pomocy glukometru (aparatu do pomiaru stężenia glukozy we krwi).

 

Jeśli diabetyk nie przeprowadza takich testów, lekarz zleca wykonanie badania odsetka hemoglobiny glikowanej, czyli HbA1c. Obrazuje ono średnie stężenie glukozy we krwi w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

 

Cukrzyca wymaga też badania sprawności nerek poprzez oznaczanie stężenia albuminy w moczu. Ten test należy wykonywać raz do roku. Raz do roku powinno się też odwiedzić gabinet okulisty, ponieważ cukrzyca może uszkadzać siatkówkę oka (retinopatia). Przy każdej wizycie u lekarza warto poprosić o zbadanie stóp, które są szczególnie podatne u diabetyków na owrzodzenia i trudno gojące się rany (tzw. stopa cukrzycowa).

Cena badań na cukrzycę

Badania niezbędne do diagnozy cukrzycy są refundowane, tak jak badania kontrolne przeprowadzane u diabetyków. Bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza można wykonać pomiar stężenia glukozy we krwi (lub samodzielnie przy pomocy glukometru), doustny test tolerancji glukozy, odsetek hemoglobiny glikowanej (HbA1c), stężenie peptydu C, stężenie albumony w moczu i inne wymienione w artykule.

 

Koszty należy ponieść jedynie podczas zakupu pasków do glukometru służącego do samodzielnego testu poziomu cukru we krwi. Paski do glukometru są refundowane w 70% (płaci się za nie 30% ceny) w przypadku cukrzycy typu 2 i innych rodzajów (MODY, LADA), wymagającej mniej niż trzech wstrzyknięć insuliny na dobę. Dla częstszych wstrzyknięć w cukrzycy typu 2 oraz dla chorych na cukrzycę typu 1 i dla korzystających z pomp insulinowych za paski płaci się jedynie ryczałt. Ryczałt za paski wynosi 10% wartości. Lekarz pierwszego kontaktu może jednorazowo wypisać receptę na 100 pasków do glukometru.

 

Płatne są też paski służące do pomiarów stężenia acetonu we krwi oraz paski do sprawdzania stężenia glukozy i acetonu w moczu.

 

W prywatnych placówkach badania służące do diagnozy cukrzycy i przeprowadzane podczas jej leczenia kosztują od kilku do kilkunastu złotych, a za kilkadziesiąt złotych można wykonać cały pakiet badań na cukrzycę.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Leczenie cukrzycy
© Focus Pocus LTD/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie cukrzycy 1 i 2 stopnia: kontrola stężenia glukozy w organizmie
Cukrzycę typu 1 i 2 leczy się poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi. W cukrzycy typu 1, czyli młodzieńczej, niezbędne jest wstrzykiwanie choremu insuliny, a w cukrzycy 2 stopnia leczenie może opierać się na preparatach doustnych. Konieczne jest utrzymanie właściwej wagi ciała.

Cukrzycę typu 1 i 2 leczy się poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi. W cukrzycy typu 1, czyli młodzieńczej, niezbędne jest wstrzykiwanie choremu insuliny, a w cukrzycy 2 stopnia leczenie może opierać się na preparatach doustnych. Konieczne jest utrzymanie właściwej wagi ciała.   Zdrowy dorosły człowiek na czczo powinien mieć nie więcej niż 100 miligramów glukozy w 1 decylitrze krwi. Normą dla zdrowych dzieci i młodzieży jest 70 do 110 miligramów glukozy w 1 decylitrze na czczo. Objawy cukrzycy typu 1 i 2 – hipoglikemia i hiperglikemia Najczęściej badania na cukrzycę robi się wówczas, gdy zauważalne są objawy niedocukrzenia (hipoglikemii) lub zbyt dużego poziomu cukru we krwi (hiperglikemii).   Hiperglikemia objawia się: silnym uczuciem pragnienia, częstomoczem, osłabieniem i ciągłym zmęczeniem, trudnym gojeniem się ran , pogorszeniem wzroku (utratą ostrości).   Dla hipoglikemii charakterystyczne są: ciągłe uczucie głodu, drżenie mięśni, niepokój, dezorientacja, nadmierne pocenie się , pogorszenie wzroku.   Aby rozpoznać cukrzycę typu 1 lub 2, należy badać poziom cukru we krwi codziennie przez kilka dni, lekarz może zlecić też wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą , którego wynikiem jest tzw. krzywa cukrowa. Po zdiagnozowaniu cukrzycy konieczne jest wdrożenie leczenia dla cukrzycy 1 stopnia – uzupełniającego insulinę w organizmie, lub dla cukrzycy 2 stopnia – farmakologicznego połączonego ze zmianą stylu życia (więcej ruchu, dieta dla cukrzyków) bądź polegającego na wykonywaniu zastrzyków z insuliny jak w cukrzycy typu 1. Leczenie cukrzycy typu 1: cukrzyca młodzieńcza Cukrzyca typu 1 to cukrzyca insulinozależna, zwana też cukrzycą młodzieńczą. Choroba objawia...

Kobieta czytająca
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Glukoza – hiperglikemia i hipoglikemia groźne dla zdrowia
Glukoza to cukier, który zapewnia energię organizmowi. Jest go dużo w węglowodanach, np. makaronie, mące, owocach. Wzrost stężenia glukozy we krwi powoduje wytworzenie przez trzustkę insuliny (hormonu, dzięki któremu cukier trafia do wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej). Badanie poziomu cukru we krwi (glikemię) można wykonać o dowolnej porze dnia, niekoniecznie na czczo.

Glukoza to cukier, który zapewnia energię organizmowi. Jest go dużo w węglowodanach, np. makaronie, mące, owocach. Wzrost stężenia glukozy we krwi powoduje wytworzenie przez trzustkę insuliny (hormonu, dzięki któremu cukier trafia do wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej). Badanie poziomu cukru we krwi (glikemię) można wykonać o dowolnej porze dnia, niekoniecznie na czczo. Powody do zmierzenia cukru we krwi Badanie stężenia glukozy we krw i wykonuje się rutynowo, przy objawach hiperglikemii – (podwyższonego cukru: nieustannego odczuwania pragnienia, częstszego oddawania moczu, trudno gojących się ran), hipoglikemii (obniżonego stężenia glukozy: drżenia mięśni, kłopotów z widzeniem, odczuwania niepokoju ), a także podczas ciąży oraz kontroli cukrzyków. Przebieg badania na obecność glukozy we krwi Z żyły (zazwyczaj w dole łokciowym) pobiera się krew do probówki, która następnie zostaje przebadana w laboratorium. Istnieje również możliwość samodzielnego zbadania poziomu cukru we krwi poprzez nakłucie opuszka palca igłą lub glukometrem – urządzeniem, które pomaga kontrolować glukozę cukrzykom. Kroplę krwi trzeba umieścić na polu reaktywnym papierowego paska testowego, który zmienia kolor lub natężenie mikroprądu elektrycznego, a następnie podaje wynik liczbowy. Prawidłowe wyniki badania cukru we krwi na czczo noworodki – 50 – 115 mg/dl dzieci – 70 – 105 mg/dl dorośli – 70 do 110 -115 mg/dl (w zależności od laboratorium)   Poziom glukozy 110 – 115 do 125 mg/dl na czczo oznacza stan przedcukrzycowy (inaczej nieprawidłową glikemię; nietolerancję glukozy), zaś powyżej 126 mg/dl cukrzycę.   Jeśli poziom glukozy we krwi mierzony jest po posiłku, to alarmujący jest wynik powyżej 140 mg/dl . Aby być pewnym...

słodycze
© natashamam35/Fotolia.com
Styl życia
Sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi: dieta i zmiana stylu życia
Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) bywa wynikiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej lub źle leczonej cukrzycy. Jego objawami mogą być m.in. senność, zwiększone pragnienie i nieprawidłowa praca serca. Poziom cukru można unormować domowymi sposobami lub za pomocą podawanej insuliny.

Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) bywa wynikiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej lub źle leczonej cukrzycy. Jego objawami mogą być m.in. senność, zwiększone pragnienie i nieprawidłowa praca serca. Poziom cukru można unormować domowymi sposobami lub za pomocą podawanej insuliny.   Chorzy na cukrzycę typu 1. obniżają poziom cukru poprzez wstrzyknięcie sobie insuliny. O właściwy poziom cukru we krwi można też dbać na inne sposoby, m.in. dzięki diecie. Glukoza – co to jest Glukoza jest cukrem prostym, który dla wielu organizmów stanowi podstawowe źródło energii niezbędnej do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Źródłem glukozy są spożywane przez człowieka węglowodany, które przetwarzane są do postaci glukozy w przewodzie pokarmowym. Glukoza wchłaniana jest następnie z jelita cienkiego do krwi, a wraz z nią transportowana do komórek organizmu dostarczając im energii. Jeżeli wchłanianie glukozy jest zaburzone, gromadzi się ona we krwi, podczas gdy komórki organizmu pozostają „niedożywione”. Prowadzi to często do hiperglikemii, stanu, kiedy stężenie glukozy we krwi jest niebezpiecznie wysokie . Jaki jest prawidłowy poziom cukru na czczo U dorosłego, zdrowego człowieka prawidłowe stężenie cukru we krwi powinno na czczo wynosić mniej niż 100 mg/dl. O hiperglikemii można mówić wtedy, kiedy poziom cukru we krwi utrzymuje się przez dłuższy czas powyżej 100 mg/dl. Przy cukrzycy poziom cukru przekracza 200 mg/dl. Poziom cukru można zbadać podczas badań laboratoryjnych. Należy zgłosić się w tym celu na czczo na pobieranie krwi. Próbka krwi zostanie przeanalizowana i oznaczone zostanie stężenie glukozy w surowicy na czczo i jeśli jest taka potrzeba – po obciążeniu glukozą (czyli po spożyciu 75 mg glukozy). Szacunkowe badanie można...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner