kobieta mierząca swoją twarz
© Artem Furman/Fotolia.com
Styl życia

Asymetryczna twarz może być wynikiem jednostronnego porażenia nerwu twarzowego

Większość ludzi nie ma idealnie symetrycznych połówek twarzy i jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak asymetria twarzy występuje nagle i jest bardzo widoczna, to prawdopodobnie jest wynikiem jednostronnego porażenia nerwu twarzowego. U dorosłych najczęstszym urazem tego typu jest porażenie Bella, czyli samoistne porażenie nerwu. Asymetria może też być wadą wrodzoną lub skutkiem wylewu krwi do mózgu.

Większość ludzi nie ma idealnie symetrycznych połówek twarzy i jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak asymetria twarzy występuje nagle i jest bardzo widoczna, to prawdopodobnie jest wynikiem jednostronnego porażenia nerwu twarzowego. U dorosłych najczęstszym urazem tego typu jest porażenie Bella, czyli samoistne porażenie nerwu. Asymetria może też być wadą wrodzoną lub skutkiem wylewu krwi do mózgu.

 

Jednostronne porażenie nerwu twarzowego to stan, w którym mięśnie twarzy zostają częściowo sparaliżowane. W wyniku porażenia następują objawy, takie jak niesymetryczna twarz, problemy z mimiką, opadający kącik ust, problemy z mruganiem czy drętwienie i mrowienie po stronie dotkniętej porażeniem.

Najczęstsza przyczyna niesymetrycznej twarzy: porażenie Bella

Porażenie Bella jest odpowiedzialne za 75% przypadków uszkodzenia nerwu twarzowego. Jest to paraliż części mięśni twarzy występujący samoistnie lub z nie do końca znanych powodów. Najczęściej występuje u osób z nadciśnieniem tętniczym, chorych na cukrzycę i kobiet w ciąży. Podejrzewa się też, że może być skutkiem oziębienia okolic szyi i ucha. Następuje gwałtownie i zazwyczaj ustępuje samoistnie po około 6 miesiącach. W przypadku przewlekłego porażenia niezbędne jest leczenie farmakologiczne sterydami, masaże, zabiegi fizykalne i stymulacja nerwowo-mięśniowa.

Inne przyczyny asymetrii twarzy: borelioza, opryszczka, nowotwory

Częściowe porażenie twarzy może mieć wiele innych przyczyn. Należą do nich między innymi: wirus opryszczki pospolitej, półpasiec, ospa wietrzna i przeniesiona przez kleszcza borelioza. Może to również być porażenie powstałe na skutek poważnych chorób i schorzeń, takich jak udar mózgu, zapalenie nerwów, urazy czaszki, nowotwór mózgu lub ślinianki przyusznej, nowotwór uciskający nerwy lub chirurgiczne uszkodzenie nerwu twarzowego.

Jak znaleźć przyczynę asymetrii twarzy

W celu zbadania przyczyn porażenia twarzy stosuje się metody tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. By wykryć porażenie na skutek infekcji, należy zrobić nakłucie lędźwiowe w celu pobrania do analizy płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeśli asymetria spowodowana jest infekcją, najczęściej występuje zupełne uleczenie. Paraliż o innych przyczynach wymaga zazwyczaj dłuższego leczenia, a czasami może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu.

Asymetria twarzowa u dzieci i niemowląt

U dzieci asymetria może występować jako wrodzona wada twarzy. Jest wynikiem zaburzeń we wczesnych stadiach rozwoju płodu i prawdopodobnie ma związek z nieprawidłowym przepływem krwi do łuku skrzelowego. W celu polepszenia symetrii twarzy dzieci przeprowadza się zabiegi rekonstrukcji podniebienia miękkiego i twardego, operacje połączenia stawów i ustanowienia prawidłowego zgryzu.

 

Człowiek kładzie dłoń na dłoni innego człowieka
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Neuropatia obwodowa: zaburzenie, przez które tracimy czucie
Neuropatia obwodowa to szczególny rodzaj zaburzenia lub uszkodzenia nerwu lub jego części, który prowadzi do bólu, przeczulicy, a nawet parastezji – mrowienia, drętwienia. Nieleczona neuropatia może spowodować porażenie mięśni. Leczenie neuropatii jest wieloetapowe i wymaga leczenia farmakologicznego i rehabilitacji.

Neuropatia obwodowa to szczególny rodzaj zaburzenia lub uszkodzenia nerwu lub jego części, który prowadzi do bólu, przeczulicy, a nawet parastezji – mrowienia, drętwienia. Nieleczona neuropatia może spowodować porażenie mięśni. Leczenie neuropatii jest wieloetapowe i wymaga leczenia farmakologicznego i rehabilitacji. Przyczyny neuropatii obwodowej Neuropatia obwodowa wynika najczęściej z zapalenia lub uszkodzenia nerwu . Spowodowane to może być przez: zarażenie się wirusami lub bakteriami; zatrucie chemiczne (ołowiem, talem); długotrwałą chorobę alkoholową ; zaburzenia przemiany materii i zażywanie niektórych leków; zaburzenia hormonalne, chorobę wątroby. Neuropatia obwodowa: objawy Głównym objawem neuropatii jest zaburzenie czucia, które występuje w postaci drętwienia, mrowienia, przeczulicy . Towarzyszy im przeważnie ból, zaczerwienie i potliwość w miejscu uszkodzonego nerwu. Prowadzi do zmniejszenia odczuwania temperatury i bólu. Jest to niebezpieczne dla człowieka , ponieważ nie zauważa on ran na ciele oraz nie odczuwa zmian chorobowych wewnątrz organizmu. Neuropatia obwodowa: leczenie Neuropatia obwodowa jest leczona jest wieloetapowo. Przede wszystkim przyjmuje się leki łagodzące ból w miejscu uszkodzonego nerwu oraz poprawiające odczuwanie. Obok leczenia farmakologicznego prowadzi się intensywną rehabilitację , która ułatwia odzyskanie czucia. W niektórych przypadkach potrzebna jest operacja, zmniejszająca nacisk na zaburzony nerw.   Bardzo ważne jest, aby rozpocząć leczenie we wczesnym stadium choroby. Uszkodzony, niedziałający nerw z czasem zanika i nie da się go później odbudować. Dlatego często polecane jest łączenie różnych metod leczenia neuropatii obwodowej dla zwiększenia szansy całkowitego wyleczenia.  

Kobieta półśpiąca
©Sven Vietense/Fotolia
Styl życia
Porażenie przysenne – paraliż mięśni i halucynacje przy zasypianiu
Wiele osób doświadcza porażenia przysennego przynajmniej raz w życiu, a u niektórych jest ono nawracające. Stan ten wywołuje lęk, ponieważ mimo zachowania świadomości nie ma się kontroli nad własnym ciałem. Bezwładowi ciała towarzyszą halucynacje i objawy takie jak np. dudnienie u uszach czy wrażenie przygniecenia klatki piersiowej.

Wiele osób doświadcza porażenia przysennego przynajmniej raz w życiu, a u niektórych jest ono nawracające. Stan ten wywołuje lęk, ponieważ mimo zachowania świadomości nie ma się kontroli nad własnym ciałem. Bezwładowi ciała towarzyszą halucynacje i objawy takie jak np. dudnienie u uszach czy wrażenie przygniecenia klatki piersiowej. Przyczyny porażenia sennego Porażenie senne jest zaburzeniem nie dlatego, że to całkowicie obcy stan dla organizmu, ale dlatego, że występuje w niewłaściwym momencie snu. Prawidłowo tego typu bezwład powinien pojawiać się w czasie snu, gdy świadomość jest wyłączona. Zapobiega to przypadkowym ruchom ciała podczas nocnego odpoczynku. Bezpośrednią przyczyną porażenia sennego jest zahamowanie neuronów odpowiedzialnych za napięcie mięśni. Pośrednio stan też mogą powodować m.in. silny stres, niewystarczająca ilość snu lub sen niewystarczająco regenerujący czy zaburzenia rytmu dobowego – snu i czuwania. Na porażenie przysenne wpływa mają też niektóre leki psychoaktywne. Niemoc, lęk, halucynacje – objawy porażenia sennego Na granicy czuwania i snu nagły paraliż mięśni, uczucie niemocy i halucynacje skutkują lękiem – tak wygląda porażenie przysenne. Mimo że świadomość jest włączona, to ciało jest bezwładne. Czasem dotyczy to rąk i nóg, a czasem też tułowia. Jedyne, co można w tym stanie kontrolować, to oddech. Osoba doświadczająca tego odczuwa lęk i niepokój, a czasem ma też halucynacje. Omamy mogą być zarówno wzrokowe, słuchowe jak i dotykowe. Porażenie przysenne sprawia, że odczuwana jest niemoc, a czasem łączy się ona z dzwonieniem lub dudnieniem w uszach, uczuciem przygniecenia klatki piersiowej lub rąk czy nóg lub bezwładnego spadania. Zdarza się też, że osoba doświadczająca tego stanu ma wrażenie, że w pomieszczeniu jest ktoś obcy, czasem dołączają do tego wrażenia halucynacje wzrokowe –...

Choroby neurologiczne
© ondrooo/Fotolia.com
Styl życia
Dziecięce choroby neurologiczne: padaczka, porażenie mózgowe i tiki nerwowe
Najczęściej pojawiające się dziecięce choroby neurologiczne, to: padaczka, porażenie mózgowe i tiki nerwowe. Jednym z symptomów zaburzeń neurologicznych jest np. płacz bez przyczyny połączony z drżeniem rąk i nóg.

Najczęściej pojawiające się dziecięce choroby neurologiczne, to: padaczka, porażenie mózgowe i tiki nerwowe. Jednym z symptomów zaburzeń neurologicznych jest np. płacz bez przyczyny połączony z drżeniem rąk i nóg.   Długi i skomplikowany poród może być przyczyną dziecięcego porażenia mózgowego . Poród kleszczowy może doprowadzić do niedotlenienia dziecka, a co za tym idzie uszkodzenia mózgu. Wykaz chorób neurologicznych Główny Urząd Statystyczny dzieli choroby neurologiczne na następujące kategorie : choroby zapalne ośrodkowego układu nerwowego, układowe zaniki pierwotnie zajmujące ośrodkowy układ nerwowy (np. pląsawica , rdzeniowy zanik mięśni, ataksja dziedziczna), zaburzenia pozapiramidowe i zaburzenia czynności ruchowych (np. choroba Parkinsona podlinkuj , dystonia), inne choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego (np. choroba Alzheimera ) zaburzenia okresowe i napadowe (np. padaczka, migrena ), zaburzenia obejmujące nerwy (np. zaburzenia nerwu trójdzielnego), polineuropatie i inne zaburzenia obwodowego układu nerwowego (np. zespół Guillaina-Barrego), mózgowe porażenie dziecięce i inne zespoły porażenne (np. mózgowe porażenie dziecięce), inne zaburzenia układu nerwowego (np. wodogłowie). Choroby neurologiczne u niemowląt Jedną z dziecięcych chorób neurologicznych jest padaczka. Choroba atakuje centralny układ nerwowy i cechuje się przerwami w komunikacji komórek nerwowych z mózgiem, co powoduje napady padaczkowe. Diagnoza padaczki u niemowląt opiera się na badaniach głowy: EEG oraz tomografii komputerowej). Przyczyną padaczki jest często przedwczesny poród. Dziecięce porażenie mózgowe jest wynikiem uszkodzenia mózgu płodu w okresie między 26. a 34. tygodniem ciąży. Czynniki ryzyka choroby to głównie ciąża zagrożona poronieniem oraz choroby wirusowe matki jak toksoplazmoza  i różyczka....

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner