Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
dziecko śpi
©Magalice/fotolia
Styl życia

Skąd się biorą naczyniaki u niemowląt?

Patogeneza naczyniaków nie jest jeszcze dobrze znana. Przypuszcza się, że za ich powstawanie odpowiadają w głównej mierze zaburzenia rozwojowe i zmiany genetyczne, w wyniku których zmienia się kształt naczyń krwionośnych.

Patogeneza naczyniaków nie jest jeszcze dobrze znana. Przypuszcza się, że za ich powstawanie odpowiadają w głównej mierze zaburzenia rozwojowe i zmiany genetyczne, w wyniku których zmienia się kształt naczyń krwionośnych.

 

Badania wykazały, że naczyniaki mogą pojawić się również w wyniku przewlekłych chorób wątroby czy powikłań po zakażeniu bakteryjnym bądź urazie mechanicznym.

Naczyniaki – znamiona na skórze

Naczyniaki to zmiany rozrostowe w obrębie naczyń krwionośnych, które pojawiają się najczęściej na skórze i w tkance podskórnej. Znamiona występują u niemowląt i utrzymują się u nich przez 5–6 miesięcy, po czym ulegają zazwyczaj samoistnemu wchłonięciu (trwa to nawet do kilku lat). Jeśli jednak naczyniaki nie ustępują, konieczne może okazać się ich operacyjne usunięcie, zwłaszcza kiedy uciskają nerwy, łączą się w grupy lub współwystępują z naczyniakami narządów wewnętrznych.

Przyczyny naczyniaków

Dziecko może urodzić się z naczyniakiem, ale w większości przypadków znamię pojawia się w ciągu kilku tygodni od narodzin. Nie jest znana konkretna przyczyna powstawania naczyniaków, najbardziej prawdopodobne jest, że powodują je zaburzenia rozwojowe. W wyniku zaburzeń następują zmiany genetyczne, których skutkiem jest niekontrolowany wzrost liczby komórek śródbłonka budującego ściany naczyń krwionośnych. Naczynia krwionośne mogą się też poszerzać, jeśli nieprawidłowości genetyczne sprawiają, że we krwi pojawiają się wadliwe białka.

Naczyniaki – choroby towarzyszące

Naczyniaki mogą też być objawem innych chorób. Jeśli nie występują jako samodzielne zmiany, zwykle świadczą o:

1. Zespole Klippela i Trénaunaya, który wiąże się z przerostem kości i tkanek miękkich, a oprócz tego może wywoływać powstawanie żylaków.

2. Zespole Struge’a i Webera, w którym oprócz naczyniaków diagnozuje się zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i jaskrę.

3. Chorobie von Hippla i Lindaua, która objawia się torbielami, guzami lub nowotworami nerek czy trzustki.

 

Badania wykazały też pojawienie się naczyniaków na skutek:

niemowlę płacze
©Barbara Helgason/fotolia
Styl życia
Choroby u niemowlęcia: jak rozpoznać naczyniaki?
Naczyniaki to przypadłość okresu dziecięcego – 70% z nich pojawia się w ciągu kilku tygodni od narodzin niemowlęcia. Zlokalizowane są w głębszych warstwach tkanek, ale zazwyczaj widać je też na powierzchni skóry.

Naczyniaki to przypadłość okresu dziecięcego – 70% z nich pojawia się w ciągu kilku tygodni od narodzin niemowlęcia. Zlokalizowane są w głębszych warstwach tkanek, ale zazwyczaj widać je też na powierzchni skóry.   Naczyniaki czasem przez wiele miesięcy pozostają bezobjawowe, jednak nagle może nastąpić ich gwałtowny rozwój, zwłaszcza, jeśli występują u dziecka, które nie przekroczyło 1. roku życia. Naczyniaki – czy są groźne? Naczyniaki są ukrytymi na powierzchni narządów wewnętrznych lub – częściej – widocznymi na skórze zmianami rozrostowymi naczyń krwionośnych, które pojawiają się zwykle w okresie noworodkowym lub wczesnoniemowlęcym. Przez 1. rok życia rozwijają się dużo szybciej niż dziecko, a ze względu na rozmiar, jaki osiągają, mogą stać się zagrożeniem. Duże, guzowate naczyniaki na twarzy czy w jamie ustnej powodują zaburzenia w oddychaniu i uciskają zakończenia nerwowe. Po upływie roku naczyniaki zazwyczaj samoistnie się wchłaniają, ale – zwłaszcza w przypadku dużych znamion – konieczna jest stała kontrola lekarska. Niekiedy nieodzowne okazuje się podjęcie leczenia. Naczyniaki – rodzaje i objawy Objawy naczyniaków różnią się w zależności od ich rodzaju oraz lokalizacji. Naczyniaki najczęściej pojawiają się na twarzy, na skórze głowy oraz na tylnej części szyi. Zmiany mogą być pojedyncze lub pojawić się w większych skupiskach (to sygnał, że nieprawidłowości rozrostowe prawdopodobnie pojawiły się także na powierzchni narządów wewnętrznych). Wyróżnia się następujące rodzaje znamion naczyniakowych: 1. Naczyniak płaski: miejsca występowania: skóra twarzy i karku, objawy: czerwone płaskie plamy na powierzchni skóry. 2. Naczyniak jamisty: miejsca występowania:...

Kulturystyka
Flickr/William Bigelis/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Sterydy anaboliczne i ich niebezpieczne skutki
Sterydy anaboliczne są grupą steroidów pochodzenia syntetycznego bądź naturalnego. Powodują przyspieszone dzielenie się komórek tworzących określone tkanki organizmu zwierząt i ludzi. Są pochodnymi testosteronu – męskiego hormonu płciowego.

Sterydy anaboliczne są grupą steroidów pochodzenia syntetycznego bądź naturalnego. Powodują przyspieszone dzielenie się komórek tworzących określone tkanki organizmu zwierząt i ludzi. Są pochodnymi testosteronu – męskiego hormonu płciowego. Skutki uboczne sterydów anabolicznych 1. Nadciśnienie krwi. Podwyższone ciśnienie krwi spowodowane przyjmowaniem substancji anabolicznych, może powodować wiele zmian w układzie krążenia, którym towarzyszą częste bóle głowy i pogorszenie wzroku. Skutkiem tych zmian mogą być: niewydolność nerek, przerost lewej komory serca, zawał serca a nawet udar mózgu. Osoby, które zażywają spore ilości sterydów mają bardziej obciążone serce, ponieważ ich masa mięśniowa szybko przyrasta. Krew staje się gęsta i opornie płynie w naczyniach krwionośnych, przez co serce pracuje mniej efektywnie. Po długim okresie przyjmowania sterydów układ krwionośny może już nie powrócić do stanu pierwotnego. 2. U mężczyzn sterydy anaboliczne na krótko zwiększają popęd seksualny , następnie jednak zmniejsza się ilość wytwarzanego naturalnie testosteronu, czego efektem jest kurczenie się jąder . W konsekwencji może dojść do bezpłodności. 3. U mężczyzn anaboliki powodują nadmierne owłosienie na torsie i plecach . 4. Kobiety, które zażywają anaboliki mogą mieć obniżony głos, nieregularne miesiączki, powiększoną łechtaczkę, owłosienie na ciele i twarzy a także łysienie na czubku głowy. 5. Anaboliki wywołują ginekomastię (rozrost gruczołów piersiowych) zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Bywa też tak, że na całym ciele pojawiają się ropiejące krosty, po których pozostają trwałe blizny. 6. Zażywanie anabolików przyczynia się do zatrzymania wody i sodu w naczyniach i tkankach . Powoduje to powstanie...

Mężczyzna na siłowni
©GaudiLab/Fotolia
Styl życia
Słabsze efekty, ale większe bezpieczeństwo stosowania – sterydy naturalne
Sterydy anaboliczne szybko dają efekty, ale oprócz przyrostu tkanek mają wiele skutków ubocznych. Naturalne sterydy są bezpieczniejsze w stosowaniu, a ich skuteczność jest porównywalna do popularnych anabolików. Znanymi naturalnymi sterydami są m.in. furostanol, witamina D czy ekdysteroidy.

Sterydy anaboliczne szybko dają efekty, ale oprócz przyrostu tkanek mają wiele skutków ubocznych. Naturalne sterydy są bezpieczniejsze w stosowaniu, a ich skuteczność jest porównywalna do popularnych anabolików. Znanymi naturalnymi sterydami są m.in. furostanol, witamina D czy ekdysteroidy. Ekdysteroidy i brasinosteroidy – naturalne sterydy z roślin Zawarte w szpinaku , gorczycy, roślinach kapustnych ekdysteroidy i brasinosteroidy to naturalne sterydy roślinne. Ich zaletą jest to, że dają dobre efekty przyrostu tkanki mięśniowej i jednocześnie mają niską wartość androgenną. To właśnie niska wartość androgenna przemawia na korzyść naturalnych sterydów. Niska wartość androgenna oznacza, że naturalne sterydy nie wywołują przerostu męskich cech – zwiększenia agresji, silnego owłosienia ciała i twarzy, łysienia głowy, trądziku. Witamina D jako naturalny steryd Witamina D budową przypomina testosteron i ma dużą skuteczność w budowaniu tkanki mięśniowej . Jednak aby przyjmowanie tej witaminy przynosiło zadowalające efekty, jej dawka musi być bardzo duża. A nadmiar witaminy D powoduje wapnienie naczyń krwionośnych. Naturalne sterydy: furostanol Steroid roślinny furostanol pozyskuje się z kozieradki . Jest to bezpieczny w stosowaniu steryd, ponieważ nie tylko pozytywnie wpływa na przyrost masy mięśniowej, ale i spala tłuszcz. Oprócz tego furostanol zmniejsza wartość androgenną anabolików, minimalizując efekty uboczne. Zaletą furostanolu jest też oddziaływanie na witaminę D – steryd zawarty w kozieradce podnosi skuteczność anaboliczną witaminy D i przy tym zmniejsza jej wpływ na wapnienie naczyń krwionośnych i ogólnie gospodarkę wapniową. Naczyniaki to guzy, pojawiające się na skórze i narządach. Leki i zastrzyki są  sposobami na leczenie naczyniaków .  Naczyniaki najczęściej dotykają niemowlęta. Sprawdź,  jakie są...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner