Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
niemowlę płacze
©Barbara Helgason/fotolia
Styl życia

Choroby u niemowlęcia: jak rozpoznać naczyniaki?

Naczyniaki to przypadłość okresu dziecięcego – 70% z nich pojawia się w ciągu kilku tygodni od narodzin niemowlęcia. Zlokalizowane są w głębszych warstwach tkanek, ale zazwyczaj widać je też na powierzchni skóry.

Naczyniaki to przypadłość okresu dziecięcego – 70% z nich pojawia się w ciągu kilku tygodni od narodzin niemowlęcia. Zlokalizowane są w głębszych warstwach tkanek, ale zazwyczaj widać je też na powierzchni skóry.

 

Naczyniaki czasem przez wiele miesięcy pozostają bezobjawowe, jednak nagle może nastąpić ich gwałtowny rozwój, zwłaszcza, jeśli występują u dziecka, które nie przekroczyło 1. roku życia.

Naczyniaki – czy są groźne?

Naczyniaki są ukrytymi na powierzchni narządów wewnętrznych lub – częściej – widocznymi na skórze zmianami rozrostowymi naczyń krwionośnych, które pojawiają się zwykle w okresie noworodkowym lub wczesnoniemowlęcym. Przez 1. rok życia rozwijają się dużo szybciej niż dziecko, a ze względu na rozmiar, jaki osiągają, mogą stać się zagrożeniem. Duże, guzowate naczyniaki na twarzy czy w jamie ustnej powodują zaburzenia w oddychaniu i uciskają zakończenia nerwowe. Po upływie roku naczyniaki zazwyczaj samoistnie się wchłaniają, ale – zwłaszcza w przypadku dużych znamion – konieczna jest stała kontrola lekarska. Niekiedy nieodzowne okazuje się podjęcie leczenia.

Naczyniaki – rodzaje i objawy

Objawy naczyniaków różnią się w zależności od ich rodzaju oraz lokalizacji. Naczyniaki najczęściej pojawiają się na twarzy, na skórze głowy oraz na tylnej części szyi. Zmiany mogą być pojedyncze lub pojawić się w większych skupiskach (to sygnał, że nieprawidłowości rozrostowe prawdopodobnie pojawiły się także na powierzchni narządów wewnętrznych). Wyróżnia się następujące rodzaje znamion naczyniakowych:

1. Naczyniak płaski:

 • miejsca występowania: skóra twarzy i karku,
 • objawy: czerwone płaskie plamy na powierzchni skóry.

2. Naczyniak jamisty:

 • miejsca występowania: skóra twarzy i głowy (pod włosami), błony śluzowe jamy ustnej, wątroba, mózg,
 • objawy: obrzęk, okrągłe sino czerwone guzki, stany podgorączkowe, spadek krzepliwości krwi.

3. Naczyniak gwiaździsty:

 • miejsca występowania: tułów, twarz,
 • objawy: drobne czerwone guzki.

4. Ziarniak naczyniowy:

 • miejsca występowania: twarz, ręce, palce, błona śluzowa jamy ustnej,
 • objawy: sinoczerwone wilgotne guzki z tendencją do owrzodzeń i krwawienia,

5. Choroba Rendu-Oslera-Webera:

 • miejsca występowania: błony śluzowe nosa, jamy ustnej, warg, języka, żołądka, przełyku i dróg moczowych,
 • objawy: ogniska widocznych żyłek na skórze i błonach śluzowych, a także nasilające się z wiekiem krwawienia z nosa, krwioplucie, krwawienie z dróg moczowych i z odbytu. 

   

 • Naczyniaki to guzy, pojawiające się na skórze i narządach. Leki i zastrzyki są sposobami na leczenie naczyniaków
 • Naczyniaki mogą wzbudzić niepokój u rodziców maleństwa. Ważne, by poznać przyczyny naczyniaków u dziecka
 • Sterydy mogą wywołać skutki uboczne. Zażywaj naturalne i bezpieczne sterydy
 • Sterydy anaboliczne dają pożądane i szybkie efekty. Poznaj ich najczęstsze skutki uboczne

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
dziecko śpi
©Magalice/fotolia
Styl życia
Skąd się biorą naczyniaki u niemowląt?
Patogeneza naczyniaków nie jest jeszcze dobrze znana. Przypuszcza się, że za ich powstawanie odpowiadają w głównej mierze zaburzenia rozwojowe i zmiany genetyczne, w wyniku których zmienia się kształt naczyń krwionośnych.

Patogeneza naczyniaków nie jest jeszcze dobrze znana. Przypuszcza się, że za ich powstawanie odpowiadają w głównej mierze zaburzenia rozwojowe i zmiany genetyczne, w wyniku których zmienia się kształt naczyń krwionośnych.   Badania wykazały, że naczyniaki mogą pojawić się również w wyniku przewlekłych chorób wątroby czy powikłań po zakażeniu bakteryjnym bądź urazie mechanicznym. Naczyniaki – znamiona na skórze Naczyniaki to zmiany rozrostowe w obrębie naczyń krwionośnych, które pojawiają się najczęściej na skórze i w tkance podskórnej. Znamiona występują u niemowląt i utrzymują się u nich przez 5–6 miesięcy, po czym ulegają zazwyczaj samoistnemu wchłonięciu (trwa to nawet do kilku lat) . Jeśli jednak naczyniaki nie ustępują, konieczne może okazać się ich operacyjne usunięcie, zwłaszcza kiedy uciskają nerwy, łączą się w grupy lub współwystępują z naczyniakami narządów wewnętrznych. Przyczyny naczyniaków Dziecko może urodzić się z naczyniakiem, ale w większości przypadków znamię pojawia się w ciągu kilku tygodni od narodzin . Nie jest znana konkretna przyczyna powstawania naczyniaków, najbardziej prawdopodobne jest, że powodują je zaburzenia rozwojowe. W wyniku zaburzeń następują zmiany genetyczne, których skutkiem jest niekontrolowany wzrost liczby komórek śródbłonka budującego ściany naczyń krwionośnych. Naczynia krwionośne mogą się też poszerzać, jeśli nieprawidłowości genetyczne sprawiają, że we krwi pojawiają się wadliwe białka. Naczyniaki – choroby towarzyszące Naczyniaki mogą też być objawem innych chorób. Jeśli nie występują jako samodzielne zmiany, zwykle świadczą o: 1. Zespole Klippela i Trénaunaya, który wiąże się z przerostem kości i tkanek...

dziecko leżące w łóżku
©Pavla Zakova/Fotolia
Styl życia
Choroby u niemowląt: jak leczyć naczyniaki?
Naczyniaki to guzy na powierzchni skóry i narządów wewnętrznych, które pojawiają się najczęściej u małych dzieci. Większość nie wymaga leczenia, ponieważ z czasem wchłania się samoistnie, ale jeśli zmiany są duże i zatykają naturalne otwory ciała, mogą zagrozić życiu dziecka. Dziecko z naczyniakami powinno być pod stałą kontrolą lekarza.

Naczyniaki to guzy na powierzchni skóry i narządów wewnętrznych, które pojawiają się najczęściej u małych dzieci. Większość nie wymaga leczenia, ponieważ z czasem wchłania się samoistnie, ale jeśli zmiany są duże i zatykają naturalne otwory ciała, mogą zagrozić życiu dziecka. Dziecko z naczyniakami powinno być pod stałą kontrolą lekarza. Naczyniaki – kiedy podjąć leczenie? Rozległe naczyniaki, zwłaszcza na twarzy, wymagają interwencji kilku lekarzy – pediatrów, onkologów, chirurgów, dermatologów, laryngologów i okulistów. Oprócz tego, że mogą uciskać nerwy wzrokowe i zamykać kanał słuchowy, powodują też bezpośrednie zagrożenie życia – jeśli obejmują obszar brody, zwężają drogi oddechowe i prowadzą do niewydolności. Kiedy widać, że naczyniak jest guzowaty, a przy tym osiąga duże rozmiary, trzeba rozpocząć leczenie już w fazie intensywnego wzrostu, która może trwać do ukończenia 1. roku życia. Farmakologia zapobiega przybieraniu przez krwiaka monstrualnych rozmiarów , deformujących twarz dziecka. Innymi wskazaniami do rozpoczęcia leczenia są powikłania: owrzodzenia, zakażenia czy krwawienie. Przebieg leczenia naczyniaków Rozległe naczyniaki zdarzają się bardzo rzadko, dlatego nie odkryto jeszcze wielu metod ich leczenia. Przed podjęciem jakichkolwiek działań konieczne jest wykonanie: ultrasonografii, rezonansu magnetycznego , tomografii komputerowej z kontrastem. Potem zwykle wdraża się terapię steroidową – doustnie lub przez ostrzykiwanie. Zalecana dzienna dawka jest zależna od wagi dziecka rodzaju podawanego steroidu (najczęściej 2,5 mg na 1 kg). W przypadku ostrzykiwania podaje się steroidy z większymi odstępami czasu (do kilku tygodni). Na początku, kiedy jeszcze naczyniaki są tak duże, że zagrażają życiu dziecka, konieczna jest hospitalizacja. Jeśli leczenie przynosi oczekiwany efekt, maluch może zostać...

Kulturystyka
Flickr/William Bigelis/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Sterydy anaboliczne i ich niebezpieczne skutki
Sterydy anaboliczne są grupą steroidów pochodzenia syntetycznego bądź naturalnego. Powodują przyspieszone dzielenie się komórek tworzących określone tkanki organizmu zwierząt i ludzi. Są pochodnymi testosteronu – męskiego hormonu płciowego.

Sterydy anaboliczne są grupą steroidów pochodzenia syntetycznego bądź naturalnego. Powodują przyspieszone dzielenie się komórek tworzących określone tkanki organizmu zwierząt i ludzi. Są pochodnymi testosteronu – męskiego hormonu płciowego. Skutki uboczne sterydów anabolicznych 1. Nadciśnienie krwi. Podwyższone ciśnienie krwi spowodowane przyjmowaniem substancji anabolicznych, może powodować wiele zmian w układzie krążenia, którym towarzyszą częste bóle głowy i pogorszenie wzroku. Skutkiem tych zmian mogą być: niewydolność nerek, przerost lewej komory serca, zawał serca a nawet udar mózgu. Osoby, które zażywają spore ilości sterydów mają bardziej obciążone serce, ponieważ ich masa mięśniowa szybko przyrasta. Krew staje się gęsta i opornie płynie w naczyniach krwionośnych, przez co serce pracuje mniej efektywnie. Po długim okresie przyjmowania sterydów układ krwionośny może już nie powrócić do stanu pierwotnego. 2. U mężczyzn sterydy anaboliczne na krótko zwiększają popęd seksualny , następnie jednak zmniejsza się ilość wytwarzanego naturalnie testosteronu, czego efektem jest kurczenie się jąder . W konsekwencji może dojść do bezpłodności. 3. U mężczyzn anaboliki powodują nadmierne owłosienie na torsie i plecach . 4. Kobiety, które zażywają anaboliki mogą mieć obniżony głos, nieregularne miesiączki, powiększoną łechtaczkę, owłosienie na ciele i twarzy a także łysienie na czubku głowy. 5. Anaboliki wywołują ginekomastię (rozrost gruczołów piersiowych) zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Bywa też tak, że na całym ciele pojawiają się ropiejące krosty, po których pozostają trwałe blizny. 6. Zażywanie anabolików przyczynia się do zatrzymania wody i sodu w naczyniach i tkankach . Powoduje to powstanie...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner