Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
dziecko leżące w łóżku
©Pavla Zakova/Fotolia
Styl życia

Choroby u niemowląt: jak leczyć naczyniaki?

Naczyniaki to guzy na powierzchni skóry i narządów wewnętrznych, które pojawiają się najczęściej u małych dzieci. Większość nie wymaga leczenia, ponieważ z czasem wchłania się samoistnie, ale jeśli zmiany są duże i zatykają naturalne otwory ciała, mogą zagrozić życiu dziecka. Dziecko z naczyniakami powinno być pod stałą kontrolą lekarza.

Naczyniaki to guzy na powierzchni skóry i narządów wewnętrznych, które pojawiają się najczęściej u małych dzieci. Większość nie wymaga leczenia, ponieważ z czasem wchłania się samoistnie, ale jeśli zmiany są duże i zatykają naturalne otwory ciała, mogą zagrozić życiu dziecka. Dziecko z naczyniakami powinno być pod stałą kontrolą lekarza.

Naczyniaki – kiedy podjąć leczenie?

Rozległe naczyniaki, zwłaszcza na twarzy, wymagają interwencji kilku lekarzy – pediatrów, onkologów, chirurgów, dermatologów, laryngologów i okulistów. Oprócz tego, że mogą uciskać nerwy wzrokowe i zamykać kanał słuchowy, powodują też bezpośrednie zagrożenie życia – jeśli obejmują obszar brody, zwężają drogi oddechowe i prowadzą do niewydolności. Kiedy widać, że naczyniak jest guzowaty, a przy tym osiąga duże rozmiary, trzeba rozpocząć leczenie już w fazie intensywnego wzrostu, która może trwać do ukończenia 1. roku życia. Farmakologia zapobiega przybieraniu przez krwiaka monstrualnych rozmiarów, deformujących twarz dziecka. Innymi wskazaniami do rozpoczęcia leczenia są powikłania: owrzodzenia, zakażenia czy krwawienie.

Przebieg leczenia naczyniaków

Rozległe naczyniaki zdarzają się bardzo rzadko, dlatego nie odkryto jeszcze wielu metod ich leczenia. Przed podjęciem jakichkolwiek działań konieczne jest wykonanie:

Potem zwykle wdraża się terapię steroidową – doustnie lub przez ostrzykiwanie. Zalecana dzienna dawka jest zależna od wagi dziecka rodzaju podawanego steroidu (najczęściej 2,5 mg na 1 kg). W przypadku ostrzykiwania podaje się steroidy z większymi odstępami czasu (do kilku tygodni). Na początku, kiedy jeszcze naczyniaki są tak duże, że zagrażają życiu dziecka, konieczna jest hospitalizacja. Jeśli leczenie przynosi oczekiwany efekt, maluch może zostać wypisany do domu, ale steroidoterapię trzeba kontynuować przez pół roku.

Powikłania po steroidowym leczeniu naczyniaków

Tak długie podawanie steroidów wiąże się z efektami ubocznymi, ale ryzyko wystąpienia niektórych z nich można minimalizować poprzez podawanie suplementów (ranitydyny dla ochrony żołądka, witaminy D i wapnia dla wzmocnienia kości). Do najczęstszych powikłań oprócz podrażnień błony śluzowej żołądka i demineralizacji kości należą:

Steroidoterapia znacznie osłabia odporność, więc w czasie leczenia i przez kilka miesięcy po jego zakończeniu trzeba uważać, by dziecko nie miało kontaktu z nosicielami chorób zakaźnych. Przez 3 miesiące nie należy szczepić dziecka.


niemowlę płacze
©Barbara Helgason/fotolia
Styl życia
Choroby u niemowlęcia: jak rozpoznać naczyniaki?
Naczyniaki to przypadłość okresu dziecięcego – 70% z nich pojawia się w ciągu kilku tygodni od narodzin niemowlęcia. Zlokalizowane są w głębszych warstwach tkanek, ale zazwyczaj widać je też na powierzchni skóry.

Naczyniaki to przypadłość okresu dziecięcego – 70% z nich pojawia się w ciągu kilku tygodni od narodzin niemowlęcia. Zlokalizowane są w głębszych warstwach tkanek, ale zazwyczaj widać je też na powierzchni skóry.   Naczyniaki czasem przez wiele miesięcy pozostają bezobjawowe, jednak nagle może nastąpić ich gwałtowny rozwój, zwłaszcza, jeśli występują u dziecka, które nie przekroczyło 1. roku życia. Naczyniaki – czy są groźne? Naczyniaki są ukrytymi na powierzchni narządów wewnętrznych lub – częściej – widocznymi na skórze zmianami rozrostowymi naczyń krwionośnych, które pojawiają się zwykle w okresie noworodkowym lub wczesnoniemowlęcym. Przez 1. rok życia rozwijają się dużo szybciej niż dziecko, a ze względu na rozmiar, jaki osiągają, mogą stać się zagrożeniem. Duże, guzowate naczyniaki na twarzy czy w jamie ustnej powodują zaburzenia w oddychaniu i uciskają zakończenia nerwowe. Po upływie roku naczyniaki zazwyczaj samoistnie się wchłaniają, ale – zwłaszcza w przypadku dużych znamion – konieczna jest stała kontrola lekarska. Niekiedy nieodzowne okazuje się podjęcie leczenia. Naczyniaki – rodzaje i objawy Objawy naczyniaków różnią się w zależności od ich rodzaju oraz lokalizacji. Naczyniaki najczęściej pojawiają się na twarzy, na skórze głowy oraz na tylnej części szyi. Zmiany mogą być pojedyncze lub pojawić się w większych skupiskach (to sygnał, że nieprawidłowości rozrostowe prawdopodobnie pojawiły się także na powierzchni narządów wewnętrznych). Wyróżnia się następujące rodzaje znamion naczyniakowych: 1. Naczyniak płaski: miejsca występowania: skóra twarzy i karku, objawy: czerwone płaskie plamy na powierzchni skóry. 2. Naczyniak jamisty: miejsca występowania:...

Mężczyzna na siłowni
©GaudiLab/Fotolia
Styl życia
Słabsze efekty, ale większe bezpieczeństwo stosowania – sterydy naturalne
Sterydy anaboliczne szybko dają efekty, ale oprócz przyrostu tkanek mają wiele skutków ubocznych. Naturalne sterydy są bezpieczniejsze w stosowaniu, a ich skuteczność jest porównywalna do popularnych anabolików. Znanymi naturalnymi sterydami są m.in. furostanol, witamina D czy ekdysteroidy.

Sterydy anaboliczne szybko dają efekty, ale oprócz przyrostu tkanek mają wiele skutków ubocznych. Naturalne sterydy są bezpieczniejsze w stosowaniu, a ich skuteczność jest porównywalna do popularnych anabolików. Znanymi naturalnymi sterydami są m.in. furostanol, witamina D czy ekdysteroidy. Ekdysteroidy i brasinosteroidy – naturalne sterydy z roślin Zawarte w szpinaku , gorczycy, roślinach kapustnych ekdysteroidy i brasinosteroidy to naturalne sterydy roślinne. Ich zaletą jest to, że dają dobre efekty przyrostu tkanki mięśniowej i jednocześnie mają niską wartość androgenną. To właśnie niska wartość androgenna przemawia na korzyść naturalnych sterydów. Niska wartość androgenna oznacza, że naturalne sterydy nie wywołują przerostu męskich cech – zwiększenia agresji, silnego owłosienia ciała i twarzy, łysienia głowy, trądziku. Witamina D jako naturalny steryd Witamina D budową przypomina testosteron i ma dużą skuteczność w budowaniu tkanki mięśniowej . Jednak aby przyjmowanie tej witaminy przynosiło zadowalające efekty, jej dawka musi być bardzo duża. A nadmiar witaminy D powoduje wapnienie naczyń krwionośnych. Naturalne sterydy: furostanol Steroid roślinny furostanol pozyskuje się z kozieradki . Jest to bezpieczny w stosowaniu steryd, ponieważ nie tylko pozytywnie wpływa na przyrost masy mięśniowej, ale i spala tłuszcz. Oprócz tego furostanol zmniejsza wartość androgenną anabolików, minimalizując efekty uboczne. Zaletą furostanolu jest też oddziaływanie na witaminę D – steryd zawarty w kozieradce podnosi skuteczność anaboliczną witaminy D i przy tym zmniejsza jej wpływ na wapnienie naczyń krwionośnych i ogólnie gospodarkę wapniową. Naczyniaki to guzy, pojawiające się na skórze i narządach. Leki i zastrzyki są  sposobami na leczenie naczyniaków .  Naczyniaki najczęściej dotykają niemowlęta. Sprawdź,  jakie są...

dziecko śpi
©Magalice/fotolia
Styl życia
Skąd się biorą naczyniaki u niemowląt?
Patogeneza naczyniaków nie jest jeszcze dobrze znana. Przypuszcza się, że za ich powstawanie odpowiadają w głównej mierze zaburzenia rozwojowe i zmiany genetyczne, w wyniku których zmienia się kształt naczyń krwionośnych.

Patogeneza naczyniaków nie jest jeszcze dobrze znana. Przypuszcza się, że za ich powstawanie odpowiadają w głównej mierze zaburzenia rozwojowe i zmiany genetyczne, w wyniku których zmienia się kształt naczyń krwionośnych.   Badania wykazały, że naczyniaki mogą pojawić się również w wyniku przewlekłych chorób wątroby czy powikłań po zakażeniu bakteryjnym bądź urazie mechanicznym. Naczyniaki – znamiona na skórze Naczyniaki to zmiany rozrostowe w obrębie naczyń krwionośnych, które pojawiają się najczęściej na skórze i w tkance podskórnej. Znamiona występują u niemowląt i utrzymują się u nich przez 5–6 miesięcy, po czym ulegają zazwyczaj samoistnemu wchłonięciu (trwa to nawet do kilku lat) . Jeśli jednak naczyniaki nie ustępują, konieczne może okazać się ich operacyjne usunięcie, zwłaszcza kiedy uciskają nerwy, łączą się w grupy lub współwystępują z naczyniakami narządów wewnętrznych. Przyczyny naczyniaków Dziecko może urodzić się z naczyniakiem, ale w większości przypadków znamię pojawia się w ciągu kilku tygodni od narodzin . Nie jest znana konkretna przyczyna powstawania naczyniaków, najbardziej prawdopodobne jest, że powodują je zaburzenia rozwojowe. W wyniku zaburzeń następują zmiany genetyczne, których skutkiem jest niekontrolowany wzrost liczby komórek śródbłonka budującego ściany naczyń krwionośnych. Naczynia krwionośne mogą się też poszerzać, jeśli nieprawidłowości genetyczne sprawiają, że we krwi pojawiają się wadliwe białka. Naczyniaki – choroby towarzyszące Naczyniaki mogą też być objawem innych chorób. Jeśli nie występują jako samodzielne zmiany, zwykle świadczą o: 1. Zespole Klippela i Trénaunaya, który wiąże się z przerostem kości i tkanek...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner