kobieta szepcze mężczyźnie na ucho
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

„Zrobisz wszystko, czego zechcę”, czyli na czym polega manipulacja?

Manipulacja psychologiczna to rodzaj wpływu społecznego wywieranego po to, aby zmienić czyjąś postawę lub zachowanie. Manipulacja tym różni się od asertywnych i otwartych sposobów zmiany czyichś postaw, że wykorzystuje w tym celu kłamstwo, niepełną prawdę oraz różne formy zastraszania.

Manipulacja psychologiczna to rodzaj wpływu społecznego wywieranego po to, aby zmienić czyjąś postawę lub zachowanie. Manipulacja tym różni się od asertywnych i otwartych sposobów zmiany czyichś postaw, że wykorzystuje w tym celu kłamstwo, niepełną prawdę oraz różne formy zastraszania.

Jak działa manipulator?

Według amerykańskiego psychologa, autora specjalistycznych publikacji dotyczących manipulacji, George'a K. Simona skuteczna manipulacja zazwyczaj spełnia trzy warunki:

 • manipulator ukrywa swoje prawdziwe intencje,
 • manipulator zna słabe strony ofiary i potrafi zaplanować strategię, która będzie je wykorzystywała,
 • manipulator nie przejmuje się, jakie konsekwencje dla osoby zmanipulowanej będą miały jego działania.

Przykłady manipulacji

Z manipulacją możemy mieć do czynienia w każdej sytuacji, w której druga osoba czegoś od nas chce. Manipulacja jest więc zjawiskiem, które dotyczy zarówno życia osobistego, jak i zawodowego. Oto trzy przykłady manipulacji stosowanej w różnych sferach życia:

 • Osoba, którą zacząłeś uważać za przyjaciela, umawiała się z tobą na kawę tylko dlatego, że miała nadzieję, że znajomość z tobą da jej większe szanse na zatrudnienie w twojej firmie.
 • Firma udzielająca wysoko oprocentowanych pożyczek adresuje swoją reklamę do osób starszych, które potrzebują pieniędzy na leki. Zawoalowany komunikat przekazany w reklamie wzbudza lęk przed nagłą śmiercią.
 • Przełożony wysyła cię na spotkanie z klientem, z którym miał spotkać się sam. Informuje cię, że masz się nim spotkać, ponieważ jesteś najbardziej kompetentną do tego osobą. W rzeczywistości na ten dzień zaplanował swój urlop wypoczynkowy.

Jakich środków używa się do manipulowania ludźmi?

Najważniejszymi środkami, za pomocą których manipulator wpływa na swoją ofiarę, są:

 • pozytywne wzmocnienia – pochwały, współczucie, wyrażanie empatii („wiem, co czujesz”), prezenty, publiczne wyrażanie aprobaty dla czyichś zachowań;
 • negatywne wzmocnienia – np. okazywanie rozczarowania zachowaniem niezgodnym z oczekiwaniami, udawanie smutku spowodowanego tym zachowaniem;
 • częściowe wzmocnienia pozytywne i negatywne – sugerowanie zadowolenia lub niezadowolenia w taki sposób, żeby zmotywować osobę manipulowaną do zwiększenia wysiłków w celu uzyskania pochwały (np. „było OK, ale...”);
 • kary – krzyk, groźby, agresja, przemoc słowna i fizyczna;
 • wykorzystywanie swojej przewagi – stawianie ofiary w sytuacji, kiedy jakaś cecha manipulatora sprawia, że nie może mu się ona przeciwstawić, może to być wykorzystywanie swojej pozycji społecznej lub zawodowej (przełożony i podwładny) lub siły fizycznej.

 

Mężczyzna w okularach czytający konspekt
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak działa manipulator? Najczęściej stosowane techniki nieuczciwego wywierania wpływu
Techniki manipulacji to sposoby, które stosują manipulatorzy, żeby w nieuczciwy sposób zrealizować swoje cele. Techniki te najczęściej opierają się na kłamstwie, zatajaniu prawdy, wykorzystywaniu przewagi społecznej, zawodowej, finansowej lub groźbach i przemocy werbalnej oraz fizycznej.

Techniki manipulacji to sposoby, które stosują manipulatorzy, żeby w nieuczciwy sposób zrealizować swoje cele. Techniki te najczęściej opierają się na kłamstwie, zatajaniu prawdy, wykorzystywaniu przewagi społecznej, zawodowej, finansowej lub groźbach i przemocy werbalnej oraz fizycznej. Techniki manipulacji: kłamstwo i zatajanie prawdy Najczęściej manipulator nie zdradza swoich prawdziwych intencji, nie mówi wprost, czego oczekuje od osoby manipulowanej, lub mówi nieprawdę. Potrafi też budować fałszywy obraz jakiejś sytuacji i przez długi czas utrzymywać osobę manipulowaną w błędnym przekonaniu o rzeczywistości, żeby uzyskać od niej to, czego chce. Techniki manipulacji: pochwały i nagrody, groźby i zastraszanie Manipulator często na początku buduje zaufanie ofiary , stara się zdobyć jej sympatię. Chwali ją, daje jej prezenty, przyznaje nagrody. To sprawia, że osłabia się krytycyzm ofiary, staje się ona bardziej podatna na wpływ manipulatora.   Manipulator, żeby zrealizować swój cel, nie cofnie się też przed stosowaniem gróźb i wzbudzaniem w ofierze strachu. Często wykorzystuje w tym celu swoją przewagę zawodową, wyższy status społeczny i ekonomiczny. Może też posunąć się do stosowania przemocy słownej lub fizycznej . Techniki manipulacji: stawianie się w roli ofiary Stawianie się w roli ofiary, żeby dzięki temu uzyskać coś od drugiej osoby, też jest formą manipulacji. Manipulator może celowo prezentować się jako osoba skrzywdzona, potrzebująca pomocy albo nadwrażliwa, której niewłaściwe postępowanie wynikało z silnych emocji. Osoba manipulująca może też przedstawiać się jako outsider lub buntownik, nieakceptowany przez ograniczone społeczeństwo, ktoś, kto podważa skostniałe zasady i chce przekraczać granice w imię wyższych idei. Ten sposób manipulacji charakterystyczny jest dla socjopatów . Techniki...

zakochana para na plaży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak uniknąć manipulacji w związku
Przed manipulacją w związku można ustrzec się, ucząc się komunikacji z partnerem, odpowiedzi na jego wyimaginowane zarzuty i zaczepki. Bądźmy asertywni, mówmy wprost, demaskujmy próby szantażu, stawiajmy granice.

Przed manipulacją w związku można ustrzec się, ucząc się komunikacji z partnerem, odpowiedzi na jego wyimaginowane zarzuty i zaczepki. Bądźmy asertywni, mówmy wprost, demaskujmy próby szantażu, stawiajmy granice. Sposoby manipulacji w związku Manipulacja w związku staje się nieetyczna oraz niebezpieczna w sytuacji, gdy: zaburza się potrzeby i pragnienia partnera, dążąc do osiągnięcia jedynie własnych celów, bierze się zdecydowanie więcej niż daje, wywołuje się poczucie winy i stosuje się je jako karę za nierobienie tego, co mi pasuje. Poniżej przykłady stosowanych w związkach technik manipulacyjnych, które staja się zagrożeniem, gdy zaczynają dominować w sposobach komunikacji: zapędzanie w kozi róg - wieczne wytykanie błędów i pokazywanie, że wszystko robi się źle, a jakiekolwiek dokonania to i tak zasługa manipulanta; udręczeni - męczennicy biorący na siebie coraz więcej obowiązków, czujący się wykorzystywani, niezauważani, komentują głośno, jacy są pokrzywdzeni; tyle bym osiągnęła, gdyby ciebie nie było - najczęstsze u kobiet, obarczanie partnera za swe błędy i nieudane życie; ofiara losu - częstsze u mężczyzn chcących się dowartościować w towarzystwie, kurtuazyjne wyśmiewanie w zabawnej formie; to twoja wina - częstsze u mężczyzn, którzy nie dopuszczają myśli o porażce, obwiniając za błędy kobietę; tak bardzo się starałem, a teraz mnie nie chcesz - manipulant chce odejść, ale dąży do obarczenia winą partnera, który w końcu nie wytrzymuje i kończy związek; kij i marchewka - brak umiaru w nagradzaniu i karaniu, ich nieprzewidywalność, która wynika z zaburzeń poczucia własnej wartości; przerywanie - np. w połowie czyjegoś zdania i rozpoczynanie innego tematu, a także ignorowanie wypowiedzi zwłaszcza w towarzystwie; gra w pończoszkę - kobieca kokieteria i emanowanie seksualnością,...

uścisk dłoni
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dobry i zły policjant na spotkaniu biznesowym. Jak poradzić sobie z manipulacją podczas negocjacji?
Z technikami manipulacyjnymi można spotkać się zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. Powszechnie stosowane są zwłaszcza podczas negocjacji biznesowych, kiedy każda ze stron chce uzyskać dla siebie jak najwięcej na jak najlepszych warunkach.

Z technikami manipulacyjnymi można spotkać się zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. Powszechnie stosowane są zwłaszcza podczas negocjacji biznesowych, kiedy każda ze stron chce uzyskać dla siebie jak najwięcej na jak najlepszych warunkach.   Manipulacja w negocjacjach zaczyna się od tego, że drugą stronę postrzega się jako przeciwnika, a nie partnera, i dąży się do wyniku zero-jedynkowego (wygrany i przegrany), a nie do osiągnięcia konsensusu. Wyprowadzenie przeciwnika z równowagi Jedną z technik manipulacji, stosowanych podczas negocjacji biznesowych, jest usiłowanie wyprowadzenia przeciwnika z równowagi, sprawienia, że zdenerwuje się bądź zirytuje i straci pewność siebie. Sposobem na to bywa spóźnianie się na spotkanie , wchodzenie w słowo osobie , która akurat mówi, odbieranie telefonów lub bawienie się telefonem, podczas gdy druga strona się wypowiada . Jeśli zauważysz, że ktoś stosuje tę technikę, daj mu do zrozumienia, że przejrzałeś jego zamiary, i w sposób asertywny przywołaj go do porządku, np. poproś: „Czy możemy na 5 minut przerwać spotkanie i wrócić do niego, kiedy załatwi już pan/pani swoje sprawy?”. Zmęczenie przeciwnika Kolejnym sposobem manipulacji negocjacyjnych jest fizyczne i psychiczne zmęczenie drugiej strony negocjacji. Manipulator stara się do niego doprowadzić poprzez przedłużanie spotkania, zadawanie zbyt wielu pytań, doprowadzanie do sytuacji patowych, z których nie ma dobrego wyjścia. Jeśli widzisz, że ktoś stosuje wobec ciebie tę technikę, odwołaj się do ograniczonego czasu na spotkanie i podjęcie decyzji, poproś, żeby druga strona wróciła do meritum problemu negocjacyjnego. Dobry i zły policjant Podczas negocjacji możesz spotkać się z sytuacją, że w spotkaniu po przeciwnej stronie będą brały udział osoby prezentujące dwa stanowiska: dobrego i złego policjanta. Najpierw zabierze...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak