Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.

Reklama

Do bielenia najlepiej nadają się meble z drewna litego, np. sosny, dębu, buku lub brzozy. Meble z bielonego drewna wykorzystuje się urządzając wnętrza w stylu shabby chic. Główną rolę grają w nim postarzane (bądź rzeczywiście stare) meble, na których często wykonuje się też przecierki. Przecierki odkrywają farby dawniej nałożone na mebel.

Przygotowanie mebla do bielenia

  • Wyczyść mebel z kurzu, przecierając go wilgotną szmatką. Pozostaw go do wyschnięcia. Do mebla, który był pokryty lakierem, powinieneś użyć papieru ściernego. Usuń lakier ścierając go najpierw gruboziarnistym, a następnie drobnoziarnistym papierem.
  • Wszelkie miejsca, na których podkreśleniu ci zależy, pomaluj bejcą. Warto podkreślać krawędzie mebla, wszelkie jego listwy oraz zdobienia. Zamiast bejcy możesz też użyć rozcieńczonej farby akrylowej w wybranym przez ciebie kolorze. Bardzo dobrze będą się prezentować niebieska lub brązowa farba. Tak pomalowany mebel zostaw do wyschnięcia.

Aby w finalnym efekcie były widoczne prześwity dolnej warstwy farby, pomalowane miejsca posmaruj woskiem ze świecy. Dzięki niemu kolejne warstwy farby nie pokryją tych elementów i przecierki pozostaną widoczne.

Zobacz także

Bielenie drewna

  • Cały mebel pomaluj białą farbą. Zrób to kilka razy, pozwalając kolejnym warstwom wyschnąć. Uważaj, aby nie pozostawić zacieków.
  • Miejsca, które pokryte były woskiem i bejcą (bądź rozcieńczoną farbą), zeskrob nożykiem. Użyj w tym celu jego tępej części. Nie dociskaj noża zbyt mocno, aby nie uszkodzić mebla i przetrzeć jedynie te miejsca, które chcesz.
  • Następnie przetrzyj mebel, tym razem w całości, drobnoziarnistym papierem ściernym. W ten sposób wyrównasz jego powierzchnię. Niektórzy używają jeszcze wosku, jednak jego brak wcale nie zadziała na niekorzyść wyglądu mebla. Bez wosku drewno wygląda bardziej naturalnie, nie ma jednolitej struktury.

Wybielanie pastą do drewna

W sklepach dostępna jest pasta wybielającą drewno zrobiona z wosku i pigmentu. Bielone w ten sposób meble pokryją się białymi żyłkami, które nadadzą im wiekowy wygląd. Do wybielenia w ten sposób najlepiej wybrać porowate drewno, np. jesion lub dąb.

Oprócz pasty wybielającej potrzebujesz bejcy wodnej, twardego pędzla, metalowej szczotki, drobno- i gruboziarnistego papieru, a także szmatki.

  • Odkurz mebel wilgotną szmatką i pozostaw go, aby wysechł. Jeśli mebel jest pokryty lakierem, pozbądź się go za pomocą papieru ściernego. Najpierw użyj grubo-, a potem drobnoziarnistego.
  • Posmaruj mebel bejcą w wybranym kolorze i zaczekaj, aż wyschnie. Następnie, używając metalowej szczotki, w drewnie zrób drobne rowki. Działaj zgodnie z ułożeniem słojów.
  • Nałóż na to pastę wybielającą. Uważaj, aby dokładnie wypełniła rowki. Poczekaj aż wyschnie i przetrzyj mebel suchą szmatką. Wystylizowany w ten sposób mebel możesz też pokryć lakierem.

Szybki efekt bielonego drewna

Jeśli nie masz czasu na malowanie mebla kilka razy, a chcesz go wystylizować na stary lub odnowić wiekową powierzchnię, wypróbuj poniższy sposób. Potrzebujesz białej bejcy, lakieru, papieru ściernego, pędzla oraz szmatki. Drewno przetrzyj papierem ściernym. Posmaruj mebel bejcą, używając pędzla. Zanim bejca zdąży zaschnąć, pozbądź się jej nadmiaru za pomocą szmatki. Tak przygotowany mebel zabezpiecz lakierem.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama