Bielone drewno
© stevecuk/Fotolia.com
Styl życia

Co jest potrzebne do bielenia drewna, jak je zrobić - wskazówki

Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.

Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.

 

Do bielenia najlepiej nadają się meble z drewna litego, np. sosny, dębu, buku lub brzozy. Meble z bielonego drewna wykorzystuje się urządzając wnętrza w stylu shabby chic. Główną rolę grają w nim postarzane (bądź rzeczywiście stare) meble, na których często wykonuje się też przecierki. Przecierki odkrywają farby dawniej nałożone na mebel.

Kasia gotuje z Polki.pl: wołowina po chińsku

Przygotowanie mebla do bielenia

  • Wyczyść mebel z kurzu, przecierając go wilgotną szmatką. Pozostaw go do wyschnięcia. Do mebla, który był pokryty lakierem, powinieneś użyć papieru ściernego. Usuń lakier ścierając go najpierw gruboziarnistym, a następnie drobnoziarnistym papierem.
  • Wszelkie miejsca, na których podkreśleniu ci zależy, pomaluj bejcą. Warto podkreślać krawędzie mebla, wszelkie jego listwy oraz zdobienia. Zamiast bejcy możesz też użyć rozcieńczonej farby akrylowej w wybranym przez ciebie kolorze. Bardzo dobrze będą się prezentować niebieska lub brązowa farba. Tak pomalowany mebel zostaw do wyschnięcia.

 

Aby w finalnym efekcie były widoczne prześwity dolnej warstwy farby, pomalowane miejsca posmaruj woskiem ze świecy. Dzięki niemu kolejne warstwy farby nie pokryją tych elementów i przecierki pozostaną widoczne.

Bielenie drewna

  • Cały mebel pomaluj białą farbą. Zrób to kilka razy, pozwalając kolejnym warstwom wyschnąć. Uważaj, aby nie pozostawić zacieków.
  • Miejsca, które pokryte były woskiem i bejcą (bądź rozcieńczoną farbą), zeskrob nożykiem. Użyj w tym celu jego tępej części. Nie dociskaj noża zbyt mocno, aby nie uszkodzić mebla i przetrzeć jedynie te miejsca, które chcesz.
  • Następnie przetrzyj mebel, tym razem w całości, drobnoziarnistym papierem ściernym. W ten sposób wyrównasz jego powierzchnię. Niektórzy używają jeszcze wosku, jednak jego brak wcale nie zadziała na niekorzyść wyglądu mebla. Bez wosku drewno wygląda bardziej naturalnie, nie ma jednolitej struktury.

Wybielanie pastą do drewna

W sklepach dostępna jest pasta wybielającą drewno zrobiona z wosku i pigmentu. Bielone w ten sposób meble pokryją się białymi żyłkami, które nadadzą im wiekowy wygląd. Do wybielenia w ten sposób najlepiej wybrać porowate drewno, np. jesion lub dąb.

 

Oprócz pasty wybielającej potrzebujesz bejcy wodnej, twardego pędzla, metalowej szczotki, drobno- i gruboziarnistego papieru, a także szmatki.

  • Odkurz mebel wilgotną szmatką i pozostaw go, aby wysechł. Jeśli mebel jest pokryty lakierem, pozbądź się go za pomocą papieru ściernego. Najpierw użyj grubo-, a potem drobnoziarnistego.
  • Posmaruj mebel bejcą w wybranym kolorze i zaczekaj, aż wyschnie. Następnie, używając metalowej szczotki, w drewnie zrób drobne rowki. Działaj zgodnie z ułożeniem słojów.
  • Nałóż na to pastę wybielającą. Uważaj, aby dokładnie wypełniła rowki. Poczekaj aż wyschnie i przetrzyj mebel suchą szmatką. Wystylizowany w ten sposób mebel możesz też pokryć lakierem.

Szybki efekt bielonego drewna

Jeśli nie masz czasu na malowanie mebla kilka razy, a chcesz go wystylizować na stary lub odnowić wiekową powierzchnię, wypróbuj poniższy sposób. Potrzebujesz białej bejcy, lakieru, papieru ściernego, pędzla oraz szmatki. Drewno przetrzyj papierem ściernym. Posmaruj mebel bejcą, używając pędzla. Zanim bejca zdąży zaschnąć, pozbądź się jej nadmiaru za pomocą szmatki. Tak przygotowany mebel zabezpiecz lakierem.


Duże białe łoże małżeńskie w sypialni
©Gioco/Fotolia
Styl życia
Shabby chic – postarzane meble można wykonać samemu
Meble nie muszą spełniać tylko funkcji użytkowej, stanowią też element dekoracji wnętrza. Samodzielne wykonanie mebla w stylu prowansalskim jest możliwe przy pomocy papieru ściernego, bejcy, farby akrylowej i wosku.

Meble nie muszą spełniać tylko funkcji użytkowej, stanowią też element dekoracji wnętrza. Samodzielne wykonanie mebla w stylu prowansalskim jest możliwe przy pomocy papieru ściernego, bejcy, farby akrylowej i wosku. Drewniane i z płyty – postarzanie mebli z różnych materiałów Meble prowansalskie to przede wszystkim meble z drewna. Do postarzenia nadają się zarówno stare drewniane meble , jak i nowe meble z surowego drewna, wykonane na przykład na zamówienie przez stolarza.   Wystylizować można też meble z płyty – kluczowe są odpowiednie zmatowienie i dobór podkładu . Nie powinno się przecierać mebli fornirowanych, czyli takich, które mają z zewnątrz warstwę drewna wysokiej jakości, a całe są zrobione z innego materiału. Przygotowanie powierzchni do postarzenia mebli Komodę, szafę, stół czy inny wiekowy mebel należy przede wszystkim dokładnie umyć i wyszorować. Najlepiej sprawdzą się w tym woda z mydłem i druciak do naczyń. Drewno powinno całkowicie wyschnąć, dlatego kolejne kroki można wykonać dopiero następnego dnia. Następnie mebel przeciera się drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie usuwa pył. Jeśli nie można w ten sposób pozbyć się np. wielu warstw farby, warto rozważyć użycie chemicznych preparatów, które złuszczą stare powłoki.   Kolejnym etapem jest malowanie bejcą . Gdy nie udało się pozbyć wszystkich warstw farby aż do surowego drewna, bejcę zastąpić trzeba ciemną farbą akrylową. To pozwoli uniknąć powstawania plam po pomalowaniu. Rezygnacja z bejcy wiąże się z koniecznością położenia podkładu gruntującego na zmatowiony lakier czy farbę przed farbą akrylową. Ostatnim krokiem przed właściwą stylizacją jest zawoskowanie rantów. Krawędzie należy natrzeć świecą. Po tym możemy zabrać się do malowania i przecierania. Kreowanie mebli prowansalskich przecieraniem i malowaniem Do...

Drewniane łóżko
Flickr/Boa-Franc/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Wykonanie łóżka z palet krok po kroku
Łóżko z palet to pomysł na ręcznie zrobiony, ekologiczny mebel. Palety posłużą jako gotowa podstawa pod materac, jednak należy je dokładnie oczyścić i zabezpieczyć.

Łóżko z palet to pomysł na ręcznie zrobiony, ekologiczny mebel. Palety posłużą jako gotowa podstawa pod materac, jednak należy je dokładnie oczyścić i zabezpieczyć. Materiały do wykonania łóżka z palet Wszystkie niezbędne materiały potrzebne do wykonania łóżka z palet znajdziesz w markecie budowlanym. Materac na łóżko możesz kupić w sklepach internetowych.   Potrzebujesz:   3 europalet o wymiarach 80x120, impregnatu do drewna, lakieru, farby olejnej lub bejcy w dowolnym kolorze (wybór według uznania), grubo- i drobnoziarnistego papieru ściernego lub szlifierki, kitu do drewna, szpachelki,  wałka do malowania, pędzla do malowania, wysokiego materaca, względnie kołków lub kleju do drewna. Instrukcja wykonania łóżka z palet 1. Palety oczyść z zabrudzeń . Wyrównaj wszystkie nierówności i drzazgi przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki. Przetrzyj palety wilgotną ściereczką, aby usunąć pył po oczyszczaniu. Ubytki w palecie możesz wypełnić szpachelką i kitem do drewna.   2. Pomaluj palety impregnatem do drewna. W ten sposób zabezpieczysz je przed pochłanianiem wilgoci.   3. Pomaluj palety według uznania. Możesz użyć do tego wyłącznie lakieru (wówczas drewno będzie mieć naturalny wygląd) lub bejcy w dowolnym kolorze. Dobrze sprawdzi się także pomalowanie palety farbą olejną o intensywnym kolorze, który będzie współgrał ze stylizacją sypialni.   4. Kiedy warstwa farby wyschnie ustaw palety w sypialni jedna obok drugiej tak, aby utworzyły podest dla łóżka. Możesz też połączyć je ze sobą kołkami do drewna (nawierć po bokach palet symetryczne otwory – o głębokości równej połowie kołka; do otworu włóż kołek i wsuń na niego...

Pixabay/ werner22brigitte/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wykonanie stołu z palety krok po kroku
Stół z palet to ręcznie wykonany mebel, który pasuje zarówno do domu, jak i na taras. Koszt wykonania stołu wynosi od 50 do 100 zł + materiały potrzebne do wykończenia (np. tafla szkła lub farba).

Stół z palet to ręcznie wykonany mebel, który pasuje zarówno do domu, jak i na taras. Koszt wykonania stołu wynosi od 50 do 100 zł + materiały potrzebne do wykończenia (np. tafla szkła lub farba).   Meble z palet to sposób na stylowe urządzenie wnętrza niskim kosztem . Z palet można wykonać stoły, łóżka, regały, siedziska, meble ogrodowe, podesty i wiele innych mebli. Materiały do wykonania stołu z palet Wszystkie materiały potrzebne do wykonania stołu z palety znajdziesz w markecie budowlanym.   Potrzebujesz:   1 europalety – typowe wymiary to 80x120 cm i 100x120 (wybór wielkości według uznania), 4 kółek obrotowych (dobrze, aby przynajmniej w 2 kółkach był hamulec; dzięki temu stół będzie mógł stabilnie stać), 16 wkrętów i podkładek pod wkręty, kitu do drewna, wkrętarki, grubo- i drobnoziarnistego papieru ściernego lub szlifierki, młotka, szpachelki, pędzla do malowania, impregnatu do drewna, lakieru, farby olejnej lub bejcy w dowolnym kolorze (wybór według uznania), szyby o pow. równej palecie (80x120 lub 100x120). Instrukcja wykonania stołu z palet krok po kroku 1. Paletę oczyść z zabrudzeń. Wyrównaj wszystkie nierówności i drzazgi przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki . Ubytki w palecie możesz wypełnić szpachelką i kitem do drewna.   2. Zaimpregnuj drewno . Dzięki temu stół będzie odporny na wilgoć i będzie mógł stać wewnątrz i na zewnątrz (np. na balkonie lub tarasie).   3. Następnie pomaluj paletę według uznania . Możesz użyć do tego tylko lakieru (wówczas drewno będzie mieć naturalny wygląd) lub bejcy w dowolnym kolorze. Dobrze sprawdzi się także pomalowanie palety farbą olejną.  ...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik