Rolnik na traktorze
©Thierry RYO/Fotolia
Styl życia

Zawód rolnik – kwalifikacje rolnicze i wynagrodzenie

Zawód rolnika daje duże możliwości rozwoju oraz perspektywy na przyszłość. Rolnik powinien mieć przynajmniej 1 ha użytków rolnych oraz kwalifikacje rolnicze.

Zawód rolnika daje duże możliwości rozwoju oraz perspektywy na przyszłość. Rolnik powinien mieć przynajmniej 1 ha użytków rolnych oraz kwalifikacje rolnicze.

Rolnik indywidualny a ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

Zawód rolnika regulowany jest ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z artykułem 6 ustawy, rolnik indywidualny to osoba, która jest właścicielem lub dzierżawcą użytków rolnych (grunty orne, sady, łąki, pastwiska, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i rowami), których łączna powierzchnia nie przekracza 300 ha (min. 1 ha użytków rolnych). Rolnik indywidualny osobiście prowadzi gospodarstwo rolne i posiada kwalifikacje rolnicze.

Kwalifikacje rolnicze – szkoły, kursy, doświadczenie

Zgodnie z postanowieniami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, kwalifikacje rolnicze posiada osoba, która uzyskała wykształcenie zawodowe, średnie lub wyższe rolnicze. Kwalifikacje rolnicze ma także osoba, która przez minimum pięć lat pracowała w gospodarstwie rolnym lub prowadziła gospodarstwo rolne.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kurczakiem i ananasem

 

Szkoły średnie, które przygotowują do tego jak zostać rolnikiem to szkoły policealne, szkoły zawodowe i technika. Obok kierunku rolnictwo, inną możliwością, która przygotuje kandydata na rolnika do wykonywania przyszłego zawodu jest zdobywanie wykształcenia na kierunku ogrodnictwo. Wyższe wykształcenie rolnicze można uzyskać uczęszczając do szkół niepublicznych lub państwowych. Najpopularniejsze uczelnie, które oferują wykształcenie rolnicze to uniwersytety rolnicze i uniwersytety przyrodnicze.

 

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga korzystania z różnego rodzaju sprzętu oraz pojazdów, np. traktorów, przyczep lub kombajnów. Kandydat na rolnika powinien odbyć konieczne kursy i zdać egzaminy uprawniające do kierowania takimi pojazdami. Rolnik powinien także uczestniczyć w kursach i szkoleniach dotyczących stosowania środków chemicznych i obsługi sprzętu rolniczego zorganizowanych przez urząd gminy lub producentów.

Ile zarabia rolnik?

To ile zarabia rolnik zleży od wielkości gospodarstwa oraz rodzaju prowadzonej produkcji. W przypadku małych gospodarstw, które nie mają perspektywy rozwoju rolnik często zarabia poniżej najniżej pensji krajowej. Na podstawie analiz internetowych szacuje się, że przeciętne zarobki rolników oscylują w przedziale 3-4 tys. zł brutto.  


  • Radnym w Polsce może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat. Sprawdź, ile zarabia radny
  • Sędzia musi podejmować decyzje zgodnie z prawem. Po ukończeniu studiów magisterskich z dziedziny prawa, należy zrobić aplikację. Sprawdź zarobki sędziego
  • Syndyk powinien posługiwać się językiem polskim i posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych. Zarobki syndyka różnią się. 

Mężczyzna z lupą
©gstockstudio/Fotolia
Styl życia
Jak zostać specjalistą ds. BHP i na jakie zarobki można liczyć na tym stanowisku
Aby zostać inspektorem bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), należy albo mieć wyższe wykształcenie i przynajmniej 2 lata doświadczenia zawodowego, albo średnie wykształcenie i przynajmniej 4 lata doświadczenia zawodowego lub tytuł zawodowy technika bezpieczeństwa i higieny pracy. Wraz ze stażem pracy i zdobywaniem wykształcenia, rosną uprawnienia specjalisty ds. BHP.

Aby zostać inspektorem bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), należy albo mieć wyższe wykształcenie i przynajmniej 2 lata doświadczenia zawodowego, albo średnie wykształcenie i przynajmniej 4 lata doświadczenia zawodowego lub tytuł zawodowy technika bezpieczeństwa i higieny pracy. Wraz ze stażem pracy i zdobywaniem wykształcenia, rosną uprawnienia specjalisty ds. BHP. Kto może zostać inspektorem ds. BHP? Inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba, która ma: wyższe wykształcenie i przynajmniej 2 lata stażu pracy, tytuł zawodowy technika bezpieczeństwa i higieny pracy lub wykształcenie średnie i przynajmniej 4-letni staż zawodowy.   Wraz z długością stażu pracy można nabyć tytuł starszego inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy . Może nim zostać osoba posiadająca: wykształcenie wyższe i co najmniej 4-letni staż zawodowy, tytuł technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 3-letni staż zawodowy lub wykształcenie średnie i 6 lat stażu w zawodzie.   Zdobycie wyższego wykształcenia na kierunku „bezpieczeństwo i higiena pracy” lub na studiach podyplomowych z zakresu BHP pozwala na uzyskanie tytułu specjalisty ds. BHP. Tytuł ten przysługuje także osobom, które zdobyły wyższe wykształcenie na innych kierunkach i mają co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub zawód technika BHP i co najmniej 5-letni staż w pracy związanej bezpieczeństwem i higieną pracy.   Najwyższym stopniem zawodowym w dziedzinie BHP jest główny specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Może go uzyskać osoba, która ma wykształcenie wyższe o specjalności „bezpieczeństwo i higiena pracy” lub studia podyplomowe w tej dziedzinie oraz przynajmniej 2 lata stażu pracy w służbie bhp albo wyższe wykształcenie i co najmniej 6-letni staż pracy na stanowisku związanym z BHP. Jaka szkoła...

Masażystka wykonuje masaż
© highwaystarz/Fotolia.com
Styl życia
Zawód masażysty wymaga wiedzy i poczucia odpowiedzialności
Zarobki masażystów zależą od rodzaju wykonywanego masażu oraz od posiadanych kwalifikacji. Niewłaściwie wykonany masaż może być bardzo szkodliwy, dlatego ważne jest, aby masażysta miał solidną wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Zarobki masażystów zależą od rodzaju wykonywanego masażu oraz od posiadanych kwalifikacji. Niewłaściwie wykonany masaż może być bardzo szkodliwy, dlatego ważne jest, aby masażysta miał solidną wiedzę teoretyczną i praktyczną. Masażysta/masażystka – ścieżka edukacyjna Kształcenie kierunkowe dla masażysty czy masażystki może odbywać się na różnych poziomach. Wyboru szkoły należy dokonać rozważając jakie chcemy zdobyć kwalifikacje. Szkoły policealne, płatne kursy czy szkolenia zawodowe przygotowują do zawodu w stopniu podstawowym. Studia na kierunkach związanych z fizjoterapią czy rehabilitacją oferowane przez uniwersytety medyczne, czy akademie wychowania fizycznego dostarczają więcej wiedzy teoretycznej, a sam proces kształcenia trwa od 3 do 5 lat . Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości posiadanych kwalifikacji warto wybrać kierunki na państwowych uczelniach. Masażysta lub masażystka – predyspozycje i przeciwwskazania Osoba, która decyduje się wykonywać zawód masażysty lub masażystki powinna przede wszystkim cieszyć się dobrym zdrowiem i bardzo dobrą kondycją fizyczną , ponieważ jest to zawód wymagający długotrwałego stania lub klęczenia przy macie oraz używania siły.   Wszelkie wady kręgosłupa, zaburzenia układu oddechowego, a nawet wzmożona potliwość rąk są dużą przeszkodą do wykonywania profesji masażysty. W byciu dobrym masażystą oprócz wiedzy teoretycznej i praktycznej istotne są również cechy charakteru, takie jak empatia , czy umiejętności interpersonalne na wysokim poziomie. To praca wymagająca bliskiego i długotrwałego kontaktu z pacjentem lub klientem. Ważna jest również ciągła gotowość do dokształcania się ponieważ tak, jak w każdej innej dziedzinie związanej ze zdrowiem i urodą, w masażu nieustannie pojawiają się nowości. Te aspekty warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym kierunku...

Kosmetolog przy pracy
© zinkevych/Fotolia.com
Styl życia
Co należy zrobić, aby zostać kosmetologiem?
Ile zarabia kosmetolog? Średnio około 2 300 zł brutto miesięcznie. Wszystko uzależnione jest od tego, w jakim mieście oraz miejscu wykonuje swój zawód. Kosmetolog to zawód łączący elementy dermatologii, chemii czy medycyny estetycznej.

Ile zarabia kosmetolog? Średnio około 2 300 zł brutto miesięcznie. Wszystko uzależnione jest od tego, w jakim mieście oraz miejscu wykonuje swój zawód. Kosmetolog to zawód łączący elementy dermatologii, chemii czy medycyny estetycznej. Kosmetolog – ścieżka edukacyjna i predyspozycje Kosmetologia jest kierunkiem interdyscyplinarnym. Łączy elementy dermatologii, medycyny estetycznej, chemii surowców, anatomii , itp. Od początku duży nacisk kładziony jest również na etykę zawodową . Bardzo ważne jest, aby podczas studiów uczestniczyć we wszystkich dostępnych zajęciach praktycznych. Na studiach kosmetologicznych zajęcia praktyczne zazwyczaj przeważają nad teorią. Dzięki nim przyszły kosmetolog zdobywa doświadczenie, zapoznając się z różnymi przypadkami.   Trzeba pamiętać, że każda osoba, która trafia do gabinetu kosmetologa, jest inna. Nie jest możliwe dobranie odpowiedniej kuracji tylko na podstawie wyuczonych na studiach formułek. Kosmetolog musi mieć zacięcie medyczne Osoba, która decyduje się na podjęcie nauki na kierunku kosmetologia powinna przede wszystkim mieć predyspozycje do wykonywania czynności okołomedycznych , oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów , co znacznie ułatwia pracę z klientem. Wiele uczelni, zarówno prywatnych, jak i państwowych ma w swojej ofercie kierunek kosmetologia, który może być realizowany w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym. W tej dziedzinie można uzyskać tytuł zawodowy – po ukończeniu studiów licencjackich oraz magisterski – po dodatkowych 2 latach studiów uzupełniających. Po ukończeniu formalnej ścieżki edukacyjnej kosmetolog powinien cały czas dokształcać się na własną rękę. Nowe techniki w kosmetyce nieustannie pojawiają się na rynku, a specjalista kosmetolog powinien być na bieżąco z wszystkim trendami w swojej branży. Gdzie może pracować kosmetolog - zarobki Osoba...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik