Radnym w Polsce może zostać każdy obywatel UE, mieszkający w gminie, w której ubiega się o mandat. Kandydat na radnego nie może być karany i musi mieć ukończone 18 lat.

Reklama

Wymagania, by zostać radnym

Radnym może zostać obywatel, który mieszka na stałe w danej gminie. Kandydat startujący na radnego musi mieć ukończone 18 lat i być wpisany do rejestru wyborców. W dodatku starający się o tę funkcję nie może być karany sądownie. W momencie, kiedy dana osoba zostanie radnym nie może zakładać własnej działalności gospodarczej i pełnić funkcji kierowniczych w urzędzie gminy, która wydała kandydatowi mandat. Jeśli już prowadzi działalność gospodarczą powinien przerwać ją w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia ślubowania radnego.

Co zrobić, by zostać radnym?

Osoba, która chciałby zostać radnym powinna założyć komitet wyborczy, w skład którego będzie wchodzić 5 osób mających prawo wyborcze. Komitet wyborczy musi być poparty co najmniej dwudziestoma podpisami wyborców. Inaczej jest w przypadku, gdy gmina liczy tylko 20 tysięcy mieszkańców. Wtedy komitet wyborczy jest zwolniony z uzyskiwania podpisów od osób, które popierają komitet wyborczy. Jeśli zbierze się wszystkie podpisy należy zawiadomić komisarza wyborczego. Liczba głosów, jakie musi otrzymać kandydat, aby zostać wybranym uzależniona jest od wielkości gminy.

Ile zarabia radny?

Radny ma prawo do diety, czyli rekompensaty za utracone zarobki podczas pełnienia funkcji. Wg danych GUSu dieta wynosi od 2000 złotych do 2300 złotych. W dodatku radnemu przysługuje ochrona dla funkcjonariuszy publicznych, dlatego też nie może zostać zwolniony z dnia na dzień z pracy.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama