Para nad brzegiem rzeki. Ona patrzy na niego.
Flickr/Pedro Ribeiro Simões/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Idealizacja partnera – trzy konsekwencje dla związku

Idealizacja jest naszym wyobrażeniem czegoś lub kogoś w dużo lepszej wersji niż w rzeczywistości. W głowie mamy przekonanie, że nasz partner jest najmądrzejszy, najpiękniejszy, nieomylny. Na idealizację najbardziej narażone są osoby młode, które mają około 20 lat. Ludzie po 40. są zdecydowanie bardziej krytyczni. Skłonność do idealizacji częściej przejawiają kobiety niż mężczyźni.

Idealizacja jest naszym wyobrażeniem czegoś lub kogoś w dużo lepszej wersji niż w rzeczywistości. W głowie mamy przekonanie, że nasz partner jest najmądrzejszy, najpiękniejszy, nieomylny. Na idealizację najbardziej narażone są osoby młode, które mają około 20 lat. Ludzie po 40. są zdecydowanie bardziej krytyczni. Skłonność do idealizacji częściej przejawiają kobiety niż mężczyźni.

Idealizacja - niezauważanie niebezpiecznych cech charakteru

Idealizacja partnera bardzo często wiąże się z lekceważeniem wad partnera i nienazywaniem ich po imieniu, np. jeśli mężczyzna nie chce zapłacić za zjedzony razem obiad na mieście, to nazwiemy taką cechę oszczędnością, a nie skąpstwem. Jeżeli na imprezie partner podrywa inne kobiety, zaślepiona kobieta uzna, że jest po prostu duszą towarzystwa.

Rezygnacja z przyjaciół na rzecz wyidealizowanego partnera

Kiedy w naszym życiu pojawia się ktoś nowy, staramy się poświęcać mu jak najwięcej uwagi, niekiedy nawet całą uwagę. Niestety często skutkuje to utratą przyjaciół, czego później żałujemy. Sprawa jest szczególnie patowa, gdy idealizowany partner nie toleruje naszych znajomych – w danej chwili jest on dla nas ważniejszy, więc poddajemy się jego woli. Kiedy czar pryska, zostajemy zupełnie sami.

Dewaluacja po ślubie

Dewaluacja to następstwo idealizacji – rozczarowanie osobą, którą wcześniej podziwialiśmy. Jeśli zbyt późno zdejmiemy różowe okulary (np. dopiero po ślubie), rozpad związku może okazać się dużo bardziej kosztowny – i to zarówno w sensie dosłownym, jak i metaforycznym. Jeśli jesteś osobą majętną, może okazać się, że partnerowi bardziej zależało na pieniądzach niż na tobie. Nieuzasadnione zaufanie mogło sprawić, że nie podpisaliście intercyzy na skutek czego majątek nabyty po ślubie zostanie podzielony po połowie. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, kiedy macie dzieci i dochodzi do rozwodu – ojca czy matki nie da się w żaden sposób zastąpić.

Para trzymająca się za dłonie
Pixabay/Matlachu/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak radzić sobie z lękiem przed bliskością?
Lęk przed bliskością sprawia, że boimy się angażować w związki. Przyczyny lęku często mają źródło w dzieciństwie albo wynikają z poprzednich nieudanych związków z innymi ludźmi. Nie należy jednak traktować lęku przed bliskością jako czegoś normalnego. Bliskość nie musi boleć.

Lęk przed bliskością sprawia, że boimy się angażować w związki. Przyczyny lęku często mają źródło w dzieciństwie albo wynikają z poprzednich nieudanych związków z innymi ludźmi. Nie należy jednak traktować lęku przed bliskością jako czegoś normalnego. Bliskość nie musi boleć. Lęk przed bliskością – nazwij to, czego rzeczywiście się boisz Lęk przed bliskością w pewnym stopniu jest naturalny. Chroni przed wchodzeniem w związki, które mogą przynieść cierpienie. Jeśli jednak jest on irracjonalny, może odstraszać od głębszej relacji z osobą, którą uważamy za atrakcyjną i o której wiemy, że jest godna zaufania.   Różnica między lękiem  a strachem polega na tym, że lęk jest obawą przed czymś nieokreślonym, natomiast strach zawsze jest przed czymś konkretnym. Żeby poradzić sobie z lękiem, zidentyfikuj i nazwij przedmiot swojej obawy. Lęk zamieniony w strach jest łatwiejszy do przezwyciężenia. Zastanów się, która z wymienionych poniżej rzeczy w największym stopniu wzbudza u ciebie negatywne emocje: niechęć, złość, żal, poczucie winy, wstyd, chęć unikania lub ucieczki: Odrzucenie – kiedy tylko partner lepiej cię pozna, może uznać, że nie chce z tobą być. Porzucenie – kiedy nawiążesz z partnerem bliską więź, może on zmienić zdanie i zostawić cię. Zdrada – partner może poznać kogoś innego i wejść w nim intymną relację fizyczną lub psychiczną. Utrata własnej tożsamości – potrzeby partnera mogą okazać się ważniejsze niż twoje, twoje życie stanie się podporządkowane jego pasjom, aspiracjom, pracy, w praktycznych aspektach związku (wychowanie dzieci, gotowanie, urządzenie mieszkania) będzie on miał do powiedzenia więcej niż ty, będziecie utrzymywali bliższy kontakt z jego rodziną niż z twoją. Konieczność...

ludzie na pierwszej randce
©Antonioguillem/Fotolia
Styl życia
6 wskazówek, jak zrobić dobre wrażenie na pierwszej randce
Dobre pierwsze wrażenie wpływa na dalszą relację pomiędzy kobietą a mężczyzną. Jest szczególnie ważne podczas pierwszej randki, kiedy chcemy szczególnie dobrze wypaść, a towarzyszy nam stres. Na dobre wrażenie składa się wygląd, umiejętność prowadzenia rozmowy i naturalność.

Dobre pierwsze wrażenie wpływa na dalszą relację pomiędzy kobietą a mężczyzną. Jest szczególnie ważne podczas pierwszej randki, kiedy chcemy szczególnie dobrze wypaść, a towarzyszy nam stres. Na dobre wrażenie składa się wygląd, umiejętność prowadzenia rozmowy i naturalność. 1. Wygląd na pierwszej randce Aby wywrzeć dobre wrażenie na pierwszej randce, powinniśmy zadbać o ubranie i akcesoria. Z badań wynika, że jeżeli aparycja człowieka wzbudza w drugiej osobie zaufanie, to kontakty układają się pomyślnie. Strój nie powinien być przebraniem, ale musi być schludny i estetyczny. Kobiety najczęściej wybierają małą czarną , ale wybór kreacji powinien być uzależniony od miejsca randki. Ważne są również zadbane, ułożone włosy i czyste paznokcie. Warto postawić na naturalność i swobodę, zrezygnować z wyszukanych stylizacji i mocnego makijażu. 2. Przed randką wprowadź się w dobry nastrój Nie warto wychodzić na spotkanie, gdy humor nam nie dopisuje, ponieważ nie wpłynie to korzystnie na wywołane wrażenie. W czasie spotkania z nową osobą złe samopoczucie może przybrać na sile, o czym mówi mowa ciała. Narzekanie także nie jest wskazane. Osoby, które wszystko krytykują, nie są pozytywnie odbierane. Jeśli jednak nie mamy możliwości zmiany terminu spotkania, możemy wcześniej próbować złagodzić napięcie technikami relaksacyjnymi: kąpielą z dodatkiem olejku, słuchaniem muzyki, medytacją. 3. Zadbaj o uśmiech na randce W czasie randki warto przyjaźnie się uśmiechać. Nie można być zbyt smutnym z powodu problemów ani wykazywać przesadnej radości z powodu spotkania. To może zniechęcić partnera. W momencie gdy głos zaczyna nam drżeć, powinnyśmy wziąć kilka wdechów i spróbować się uspokoić. Ponadto warto pamiętać, że uśmiech przełamuje lody. Także gdy...

pierwsza randka
©djile/Fotolia.com
Styl życia
Pierwsza randka – co powiedzieć, aby wypaść jak najlepiej w jej oczach?
Pierwsza randka jest okazją do zaciekawienia dziewczyny swoją osobą. Dobrze jest też okazać zainteresowanie partnerką, pytając o jej hobby lub marzenia. Należy również wykazać się poczuciem humoru. Nie warto natomiast rozmawiać o polityce ani religii.

Pierwsza randka jest okazją do zaciekawienia dziewczyny swoją osobą. Dobrze jest też okazać zainteresowanie partnerką, pytając o jej hobby lub marzenia. Należy również wykazać się poczuciem humoru. Nie warto natomiast rozmawiać o polityce ani religii.   Pierwsza randka to zawsze niewiadoma. Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chce się dobrze wypaść na pierwszym spotkaniu. Zaintrygowanie swoją osobą na pierwszej randce Aby zaintrygować kobietę, trzeba być interesującą osobą. Nie da się obejść tej zasady. Dlatego o atrakcyjność warto zadbać już wcześniej . Warto zwiedzać świat – to najlepsza nauka życia w przyspieszonym tempie. Podróże kształcą na wielu poziomach. Uczą tolerancji, nowych umiejętności, samodzielności, a co więcej są bardzo ciekawym tematem rozmowy. Warto też uprawiać sporty lub nauczyć się grać na instrumencie . Te rzeczy rozwijają człowieka oraz czynią z niego dobrego partnera do dyskusji. Im bardziej rozległe są zainteresowania, tym większa szansa na znalezienie wspólnego języka i podobnych pasji. Okazanie kobiecie zainteresowania Kobiety potrzebują zainteresowania ze strony partnera. Warto zwrócić uwagę na wygląd dziewczyny i powiedzieć jej komplement – ważne, żeby był szczery. Wypada też podkreślić jej cechy charakteru, na które udało się zwrócić uwagę – punktualność, poczucie humoru, radosne usposobienie, inteligencję. Dobrze wygląda, gdy jest się wyluzowanym i z dystansem opowiada się o sobie, lecz jak najwięcej należy pytać o to, co lubi partnerka. Na początku warto zauważyć, jakie rzeczy ją pasjonują, a następnie zadawać dużo pytań w tym temacie. Należy jednak starannie dobierać tematy rozmowy. Na pierwszej randce trzeba unikać drażliwych spraw , które dotykają poważnych sytuacji z życia partnerki. Nie warto pytać o dramaty rodzinne, poprzednie związki czy sytuację...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner