Rudowłosa dziewczyna leży na trawie
Flickr/martinak15/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Paradoks neurotyzmu – kiedy zamartwianie może pomóc

Nikt nie chce być neurotykiem – w starożytności Hipokrates opisał typ melancholika, jako cierpiącego z powodu czarnej żółci. W dwudziestowiecznej psychologii Zygmunt Freud identyfikował neurotyzm z początkami różnych zaburzeń psychicznych.

Nikt nie chce być neurotykiem – w starożytności Hipokrates opisał typ melancholika, jako cierpiącego z powodu czarnej żółci. W dwudziestowiecznej psychologii Zygmunt Freud identyfikował neurotyzm z początkami różnych zaburzeń psychicznych.

Neurotyzm w koncepcji Wielkiej Piątki

Koncepcja Wielkiej Piątki jako jeden z pięciu fundamentów uznała właśnie neurotyzm (nazwany w teście skalą „N”). Co istotne, w porównaniu do pozostałych czterech składowych, był to jedyny element nacechowany negatywnie. Raz zidentyfikowany neurotyzm łączył się z różnego rodzaju potencjalnie szkodliwymi i niechcianymi stanami począwszy od niskich wyników w testach inteligencji, przez wysoką reaktywność na stres, do niskiego poczucia skuteczności i pewności siebie.

Neurotyczny nie znaczy zły

Dzisiaj psycholodzy lepiej rozumieją neurotyzm i to, jak należy go traktować. W późnych latach 70. zaczęto dyskutować o „depresyjnym realizmie”, który jest bardziej obiektywnym postrzeganiem siebie i świata przez ludzi, którzy zwykle czują się niezadowoleni. W 2005 roku Maya Tamir i Michael Robinson na podstawie swoich badań stwierdzili, że osoby neurotyczne są w stanie szybciej zauważać negatywne słowa niż ludzie o niskim poziomie neurotyzmu. Badacze podsumowali badania wskazując, że złe samopoczucie neurotyków jest kompensowane efektywniejszym funkcjonowaniem. Zły nastrój pozwala im lepiej interpretować rzeczywistość.

Kasia gotuje z Polki.pl: kopytka z dyni

Jak sobie poradzić z neurotyzmem?

Jeśli czujesz, że masz nadmierną skłonność do zamartwiania się wszystkim zauważ, że są sposoby na to, by wywołać pozytywne zmiany:

1. Nie martw się z powodu zamartwiania. Zawsze są powody do zmartwień i takie, które nie są ich warte. Jeśli przyczyny twoich zmartwień są realistyczne i powiązane z tym, co się dzieje w twoim życiu, nie wywołuj w sobie poczucia winy, ponieważ przeżywasz uczucia smutku lub niepokoju.

2. Kiedy prawdziwe zmartwienia pojawiają się na twojej drodze, wykonaj praktyczne kroki, by im zapobiec lub zlikwidować. Poznawczo-behawioralni psycholodzy, w przeciwieństwie do psychoanalityków, traktują smutek i zmartwienie jako wynik negatywnych myśli. Możesz zmienić swój nastrój, zmieniając swój sposób myślenia, krok po kroku.

3. Traktuj depresyjny realizm jako swoją zaletę. Mimo że większość ludzi z kliniczną depresją ma duże problemy z dostrzeganiem pozytywnych aspektów życia, całkowite tego przeciwieństwo i ignorowanie niebezpieczeństw także może nieść ryzyko. Przyglądaj się dokładnie różnym sytuacjom i temu, co możesz kontrolować, a co jest poza twoją kontrolą. Wtedy będziesz mógł skupić się na rzeczach, na które masz realny wpływ.

 

Wniosek jest taki, że nawet bycie w złym nastroju nie musi być złą rzeczą. Czasami pozwala spojrzeć na życie bardziej obiektywnie i szczerze, bez złudzeń.


Dziewczyna, która patrzy zamyślonym wzrokiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Osobowość neurotyczna: kiedy lęk kieruje życiem
Osobowość neurotyczna cechuje osoby, które dręczy lęk. Często są to lęki z przeszłości, niekiedy spowodowane wypartymi ze świadomości wydarzeniami.

Osobowość neurotyczna cechuje osoby, które dręczy lęk. Często są to lęki z przeszłości, niekiedy spowodowane wypartymi ze świadomości wydarzeniami.   Wydarzenia, które wywołały dużą frustrację, gniew lub przewrotnie – zaskoczenie czy przerażenie rzutują na późniejsze zachowanie i budują osobowość neurotyczną. Neurotyk (człowiek z cechami neurotyzmu ) będzie wiecznie się bał, odczuwał niepokój i wchodził w niezdrowe relacje z innymi ludźmi.   Osobowość neurotyczna tworzy się z lęku neurotycznego, którego przyczyną może być odrzucenie, wymuszanie, poniżanie, brak miłości i ciepła od strony rodzica. Jest to silnie zakorzenione odczucie, które motywuje do zachowań i decyzji, których nie podjęłaby się osoba nieneurotyczna. Nie ma jednego uniwersalnego opisu zachowania neurotyka, ale można nakreślić główne jego cechy charakteru: zalękniony, niepewny siebie i swoich możliwości, a chwilami bezradny, zamknięty na nowe doświadczenia, znajomości, skrępowany i nieśmiały, dąży do perfekcji, dzięki której zdobędzie uznanie i akceptację otoczenia.   Neurotyk podświadomie pragnie tego, czego nie otrzymał w dzieciństwie. Przeważnie dąży do miłości i akceptacji, jednak nie potrafi w „normalny”, zdrowy sposób nawiązać relacji z drugim człowiekiem.   Neurotyczna postawa wobec otaczającego świata może przejawiać się poprzez: dążenie do ludzi – neurotyk „na siłę” chce być w towarzystwie, często sam wprasza się na przyjęcie, opowiada żarty i chce być „lubiany”. Nie wynika to jednak z jego naturalnej potrzeby życia społecznego, tylko na zaspokajaniu potrzeby akceptacji i uznania, których nie otrzymywał będąc dzieckiem .   ucieczkę od ludzi – neurotyk odcina się od ludzi, alienuje we własnym, komfortowym miejscu. Jako samotnik może popadać w uzależnienie, ale...

Brunet z zegarkiem na ręku
Pixabay/DayronV/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
F jak faszyzm – osobowość autorytarna
Po raz pierwszy określenia „osobowość autorytarna” użył Erich Fromm, określając nim osoby podatne na ideologię faszystowską. W latach 50. pojęcie to spopularyzowali badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego, tworząc test osobowości – skalę „F” (od faszyzmu), służący do pomiaru osobowości autorytarnej.

Po raz pierwszy określenia „osobowość autorytarna” użył Erich Fromm, określając nim osoby podatne na ideologię faszystowską. W latach 50. pojęcie to spopularyzowali badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego, tworząc test osobowości – skalę „F” (od faszyzmu), służący do pomiaru osobowości autorytarnej. Cechy osobowości autorytarnej Według autorów skali F, osobowość autorytarna składa się z dziewięciu elementów : 1. autorytarna agresja – agresywne zachowania wobec osób i grup, które łamią konwencje, 2. konwencjonalizm – brak otwartości na świat, bezkrytyczne przywiązanie do tradycyjnych norm, bardzo duży konserwatyzm, 3. przesądność i stereotypowość – uprzedzenia względem wielu grup społecznych, przypisywanie odpowiedzialności za różne wydarzenia czynnikom zewnętrznym, 4. autorytarne podporządkowanie – bezkrytyczna uległość wobec wyidealizowanego autorytetu, duża potrzeba obowiązywania hierarchii w grupie, brak szacunku dla słabszych, 5. antyintracepcja – niechęć do samopoznania, refleksji na temat potrzeb i uczuć zarówno swoich, jak i innych ludzi, 6. potępianie słabości – kult siły, relacje postrzegane są w kategoriach dominacji-uległości, 7. projekcja negatywnych uczuć – przypisywanie swoich negatywnych uczuć innym ludziom, 8. obsesyjne zainteresowanie seksem – wartościowanie ludzi ze względu na ich stosunek do spraw związanych z seksualnością, brak tolerancji wobec mniejszości seksualnych, agresywne zachowania wobec osób, które nie reprezentują konserwatywnych norm obyczajowych, 9. destruktywność i cynizm – wrogość wobec ludzi. Jak powstaje osobowość autorytarna? Źródła osobowości autorytarnej najczęściej tkwią w sposobie wychowania, który nazwano...

Twarz zakryta dłońmi
Pixabay/geralt/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czy z psychopatą da się żyć?
Zdarza się, że w złości nazywamy kogoś psychopatą. Jak wygląda „prawdziwy” psychopata? Ten rodzaj zaburzenia dyssocjalnego objawia się nieumiejętnością nawiązywania relacji, uczenia się norm moralnych i brakiem empatii.

Zdarza się, że w złości nazywamy kogoś psychopatą. Jak wygląda „prawdziwy” psychopata? Ten rodzaj zaburzenia dyssocjalnego objawia się nieumiejętnością nawiązywania relacji, uczenia się norm moralnych i brakiem empatii. Cechy osobowości psychopatycznej Osobowość psychopatyczną charakteryzuje zespół cech: brak empatii, czyli współodczuwania, brak wyrzutów sumienia, wysoka, ale przy tym nieadekwatna samoocena, skłonność do oszustwa i manipulacji, łatwość wypowiedzi, impulsywność i słaba kontrola zachowania, brak odpowiedzialności, wcześnie stwierdzone różnego typu zaburzenia zachowania, a w dorosłości zachowania antyspołeczne. Osoba wykazująca cechy osobowości psychopatycznej nie potrafi korzystać ze swojego doświadczenia i konsekwentnie powtarza zachowania, nawet jeśli była w przeszłości za nie karana. Wynika to z braku poczucia winy i nieodczuwaniu lęku przed ewentualnymi konsekwencjami. Ogólnie psychopaci mają  problem z tworzeniem planów życiowych  i ich realizowaniem.   W kontakcie z innymi ludźmi taka osoba może sprawiać wrażenie towarzyskiej, pełnej uroku osobistego, potrafi wzbudzić do siebie zaufanie, jednocześnie jednak nie umie wchodzić w długotrwałe interakcje społeczne i cechuje ją ubóstwo emocjonalne. Można powiedzieć, że psychopata nie ma potrzeby nawiązywania relacji. Po co więc to robi? Żeby wykorzystać innych do swoich celów, bardzo umiejętnie manipuluje ludźmi. Jak powstaje osobowość psychopatyczna? Mimo wielu badań nie ma wśród naukowców zgody co do przyczyn psychopatii. Istnieją teorie zakładające, że ma ona charakter wrodzony i może wynikać ze specyficznego działania neuroprzekaźników czy też układu nerwowego. Konsekwencją tego są zaburzenia funkcjonowania sfery emocjonalnej i...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik