Kobieta, która podejrzliwie patrzy na monitor komputera
©vladimirfloyd/Fotolia
Styl życia

Osobowość paranoiczna: czy paranoik da się lubić?

Osobowość paranoidalna to jedna z najbardziej wyrazistych osobowości wśród ludzi. Mimo że zachowania paranoika odbiegają od ogólnie przyjętych norm i jest to zaburzenie zachowania, nie musi od razu oznaczać choroby psychicznej.

Osobowość paranoidalna to jedna z najbardziej wyrazistych osobowości wśród ludzi. Mimo że zachowania paranoika odbiegają od ogólnie przyjętych norm i jest to zaburzenie zachowania, nie musi od razu oznaczać choroby psychicznej.

 

Osoby o osobowości paranoidalnej to głównie osoby szybko frustrujące się, głośne, gotowe do konfrontacji, chłodne w kontaktach z ludźmi i bardzo zazdrosne.

Kasia gotuje z Polki.pl: kluski śląskie

 

Osobowość paranoidalną cechuje przede wszystkim nieufność. Aby jednak zacząć określać strukturę zachowania się osoby z takim zaburzeniem, warto przypomnieć sobie teorię psychologa Harry’ego Stacka Sullivana. Uważał on, że na rozwój osobowości paranoicznej wpływa silne poczucie zagrożenia spowodowane sytuacją z przeszłości, połączoną z potrzebą zrzucania winy za tę sytuację na wszystkich ludzi wokół. Dzięki temu wiemy, że nietypowe zachowanie „paranoika” ma podłoże w przeszłości, która rzutuje na obecne życie.

Zachowanie paranoiczne może przejawiać się w różnych aspektach życia

  • Kontakty społeczne – paranoik jest zawsze podejrzliwy i bardzo nieufanie podchodzi do innych ludzi. Sztywno trzyma się z góry ustalonych zasad, choć gdy odczuwa silny gniew, potrafi je złamać bez zastanowienia. Ma silne poczucie własnego „ja”, co oznacza, ze bardziej ceni siebie i własne potrzeby niż potrzeby innych. W bezpośrednim kontakcie może przyjąć postawę bardzo łagodną, miłą i budzącą zaufanie lub odwrotnie – być odpychający, zbyt małostkowy i analityczny w zwykłych sytuacjach międzyludzkich. Przecenia siebie, własną wartość dla towarzystwa, w którym się znajduje i często się wywyższa ponad innych.

 

  • Życie zawodowe – osoba z osobowością paranoiczną idealnie odnajdzie się w miejscu pracy, w którym ważne jest osiąganie wyników i rywalizacja między pracownikami. Uwielbia rywalizować, wyzywać na pojedynek współpracowników, jest chłodny w relacjach, przez co potrafi podejmować decyzje bez emocji i zwracania uwagi na innych. Skrupulatnie egzekwuje swoje prawa w miejscu pracy i nie ma problemu z wyrażeniem swojego niezadowolenia wobec pracodawcy.

 

  • Życie w bliskich relacjach – w bardzo bliskich relacjach osobistych paranoik odznaczać się będzie zazdrością o przyjaciół, a szczególnie o partnera. Jednocześnie będzie też oddany osobom, którym zaufał. Niestety w kontakcie z najbliższą osobą cechuje go natarczywość i nieustępliwość w podjętych już decyzjach. Co więcej - nie zwierza się, brakuje mu empatii i współczucia.

 

  • Myślenie paranoiczne – myślenie paranoika przesiąknięte jest typowym myśleniem: ja jestem dobry, oni są źli. Jego postrzeganie świata jest skrzywione, a on sam traktuje każdego napotkanego człowieka jako wroga – stąd podejrzliwość, nieufność. Dodatkowo warto podkreślić, że paranoik odznacza się spiskowym myśleniem – np. „ktoś uknuł spisek, przyszedł do mnie i chce mnie teraz wykorzystać”. Jest cyniczny, nadwrażliwy na krytykę, długo nosi w sobie złość i trudno mu wybaczyć.

 

Osobowość paranoiczna przeszkadza człowiekowi w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Dlatego często takim osobom zaleca się psychoterapię, podczas której mogą one odkryć podłoże swoich zachowań.


Twarz zakryta dłońmi
Pixabay/geralt/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czy z psychopatą da się żyć?
Zdarza się, że w złości nazywamy kogoś psychopatą. Jak wygląda „prawdziwy” psychopata? Ten rodzaj zaburzenia dyssocjalnego objawia się nieumiejętnością nawiązywania relacji, uczenia się norm moralnych i brakiem empatii.

Zdarza się, że w złości nazywamy kogoś psychopatą. Jak wygląda „prawdziwy” psychopata? Ten rodzaj zaburzenia dyssocjalnego objawia się nieumiejętnością nawiązywania relacji, uczenia się norm moralnych i brakiem empatii. Cechy osobowości psychopatycznej Osobowość psychopatyczną charakteryzuje zespół cech: brak empatii, czyli współodczuwania, brak wyrzutów sumienia, wysoka, ale przy tym nieadekwatna samoocena, skłonność do oszustwa i manipulacji, łatwość wypowiedzi, impulsywność i słaba kontrola zachowania, brak odpowiedzialności, wcześnie stwierdzone różnego typu zaburzenia zachowania, a w dorosłości zachowania antyspołeczne. Osoba wykazująca cechy osobowości psychopatycznej nie potrafi korzystać ze swojego doświadczenia i konsekwentnie powtarza zachowania, nawet jeśli była w przeszłości za nie karana. Wynika to z braku poczucia winy i nieodczuwaniu lęku przed ewentualnymi konsekwencjami. Ogólnie psychopaci mają  problem z tworzeniem planów życiowych  i ich realizowaniem.   W kontakcie z innymi ludźmi taka osoba może sprawiać wrażenie towarzyskiej, pełnej uroku osobistego, potrafi wzbudzić do siebie zaufanie, jednocześnie jednak nie umie wchodzić w długotrwałe interakcje społeczne i cechuje ją ubóstwo emocjonalne. Można powiedzieć, że psychopata nie ma potrzeby nawiązywania relacji. Po co więc to robi? Żeby wykorzystać innych do swoich celów, bardzo umiejętnie manipuluje ludźmi. Jak powstaje osobowość psychopatyczna? Mimo wielu badań nie ma wśród naukowców zgody co do przyczyn psychopatii. Istnieją teorie zakładające, że ma ona charakter wrodzony i może wynikać ze specyficznego działania neuroprzekaźników czy też układu nerwowego. Konsekwencją tego są zaburzenia funkcjonowania sfery emocjonalnej i...

Brunet z zegarkiem na ręku
Pixabay/DayronV/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
F jak faszyzm – osobowość autorytarna
Po raz pierwszy określenia „osobowość autorytarna” użył Erich Fromm, określając nim osoby podatne na ideologię faszystowską. W latach 50. pojęcie to spopularyzowali badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego, tworząc test osobowości – skalę „F” (od faszyzmu), służący do pomiaru osobowości autorytarnej.

Po raz pierwszy określenia „osobowość autorytarna” użył Erich Fromm, określając nim osoby podatne na ideologię faszystowską. W latach 50. pojęcie to spopularyzowali badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego, tworząc test osobowości – skalę „F” (od faszyzmu), służący do pomiaru osobowości autorytarnej. Cechy osobowości autorytarnej Według autorów skali F, osobowość autorytarna składa się z dziewięciu elementów : 1. autorytarna agresja – agresywne zachowania wobec osób i grup, które łamią konwencje, 2. konwencjonalizm – brak otwartości na świat, bezkrytyczne przywiązanie do tradycyjnych norm, bardzo duży konserwatyzm, 3. przesądność i stereotypowość – uprzedzenia względem wielu grup społecznych, przypisywanie odpowiedzialności za różne wydarzenia czynnikom zewnętrznym, 4. autorytarne podporządkowanie – bezkrytyczna uległość wobec wyidealizowanego autorytetu, duża potrzeba obowiązywania hierarchii w grupie, brak szacunku dla słabszych, 5. antyintracepcja – niechęć do samopoznania, refleksji na temat potrzeb i uczuć zarówno swoich, jak i innych ludzi, 6. potępianie słabości – kult siły, relacje postrzegane są w kategoriach dominacji-uległości, 7. projekcja negatywnych uczuć – przypisywanie swoich negatywnych uczuć innym ludziom, 8. obsesyjne zainteresowanie seksem – wartościowanie ludzi ze względu na ich stosunek do spraw związanych z seksualnością, brak tolerancji wobec mniejszości seksualnych, agresywne zachowania wobec osób, które nie reprezentują konserwatywnych norm obyczajowych, 9. destruktywność i cynizm – wrogość wobec ludzi. Jak powstaje osobowość autorytarna? Źródła osobowości autorytarnej najczęściej tkwią w sposobie wychowania, który nazwano...

Para w objęciach
Flickr/Pier-Luc Bergeron/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Dla ciebie zrobię wszystko – osobowość zależna
Zależność od innych jest naturalną potrzebą człowieka – łączy się z potrzebą akceptacji, wsparcia i potwierdzenia swojej wartości. Zdarza się jednak, że przyjmuje skrajną postać. Możemy wtedy mówić o rozwinięciu osobowości zależnej, która kwalifikuje się już jako zaburzenie psychiczne.

Zależność od innych jest naturalną potrzebą człowieka – łączy się z potrzebą akceptacji, wsparcia i potwierdzenia swojej wartości. Zdarza się jednak, że przyjmuje skrajną postać. Możemy wtedy mówić o rozwinięciu osobowości zależnej, która kwalifikuje się już jako zaburzenie psychiczne. Cechy osobowości zależnej Ludzie o osobowości zależnej na pierwszym miejscu stawiają zawsze dobro drugiej osoby, są chętne do współpracy i pomocy. Można powiedzieć, że podczas gdy osobowości psychopatycznej obca jest empatia, to w osobowości zależnej jest ona na bardzo wysokim poziomie. W dużym skrócie, są to ludzie, którzy żyją życiem innych i dla innych. Nasuwa się więc pytanie, co w tym złego? Wszystkim tym zachowaniom towarzyszy postrzeganie siebie jako osoby niekompetentnej, bezsilnej i bezradnej. Diagnoza osobowości zależnej W Polsce do diagnozy zaburzeń psychicznych stosuje się Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Według niej, aby zdiagnozować u kogoś osobowość zależną, osoba taka musi spełnić przynajmniej trzy z niżej wymienionych kryteriów : przerzuca odpowiedzialności za ważne decyzje życiowe na inne osoby, stawia potrzeby innych osób wyżej niż własne, niechętnie stawia jakiekolwiek wymagania osobom, od których jest zależna, ma poczucie bezradności w sytuacji osamotnienia, obawia się, że nie jest w stanie zatroszczyć się o siebie, ma problem z podejmowaniem nawet codziennych decyzji bez radzenia się innych, towarzyszy jej ciągła obawa przed opuszczeniem przez bliską osobę.   Oddawanie kontroli nad swoim życiem innym osobom daje poczucie bezpieczeństwa. Jest to do tego stopnia ważne, że osoby zależne przyjmują niemal służalczą postawę i są w stanie zrobić niemal wszystko, by tylko druga...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik