
Zdarza się, że w złości nazywamy kogoś psychopatą. Jak wygląda „prawdziwy” psychopata? Ten rodzaj zaburzenia dyssocjalnego objawia się nieumiejętnością nawiązywania relacji, uczenia się norm moralnych i brakiem empatii.
Cechy osobowości psychopatycznej
Osobowość psychopatyczną charakteryzuje zespół cech:
- brak empatii, czyli współodczuwania,
- brak wyrzutów sumienia,
- wysoka, ale przy tym nieadekwatna samoocena,
- skłonność do oszustwa i manipulacji,
- łatwość wypowiedzi,
- impulsywność i słaba kontrola zachowania,
- brak odpowiedzialności,
- wcześnie stwierdzone różnego typu zaburzenia zachowania, a w dorosłości zachowania antyspołeczne.
Osoba wykazująca cechy osobowości psychopatycznej nie potrafi korzystać ze swojego doświadczenia i konsekwentnie powtarza zachowania, nawet jeśli była w przeszłości za nie karana. Wynika to z braku poczucia winy i nieodczuwaniu lęku przed ewentualnymi konsekwencjami. Ogólnie psychopaci mają problem z tworzeniem planów życiowych i ich realizowaniem.
Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z owocami morza
W kontakcie z innymi ludźmi taka osoba może sprawiać wrażenie towarzyskiej, pełnej uroku osobistego, potrafi wzbudzić do siebie zaufanie, jednocześnie jednak nie umie wchodzić w długotrwałe interakcje społeczne i cechuje ją ubóstwo emocjonalne. Można powiedzieć, że psychopata nie ma potrzeby nawiązywania relacji. Po co więc to robi? Żeby wykorzystać innych do swoich celów, bardzo umiejętnie manipuluje ludźmi.
Jak powstaje osobowość psychopatyczna?
Mimo wielu badań nie ma wśród naukowców zgody co do przyczyn psychopatii. Istnieją teorie zakładające, że ma ona charakter wrodzony i może wynikać ze specyficznego działania neuroprzekaźników czy też układu nerwowego. Konsekwencją tego są zaburzenia funkcjonowania sfery emocjonalnej i brak empatii. Czynniki biologiczne są traktowane jako najważniejsze, jednak nie wyklucza się wpływów środowiska – wychowywanie dziecka bez hamowania nieprawidłowych zachowań czy kształtowanie chłodu emocjonalnego.
Dlaczego wiążemy się z psychopatami?
Osobowość psychopatyczną cechuje to, że umie skutecznie oczarować. Często są to osoby odnoszące sukcesy zawodowe (między innymi dlatego, że idą po trupach do celu), dominujące i silne emocjonalnie, co już na samym początku imponuje. Psychopata potrafi udawać – także troskę i uczucie, więc potrafi czasem odpowiedzieć na potrzeby partnera. Niestety, zazwyczaj są to toksyczne związki i na dłuższą metę trudno w nich trwać. Mogą przypominać syndrom sztokholmski, w którym docenia się każdy miły gest, a krzywdzące zachowania usprawiedliwia. Terapia w przypadku osobowości psychopatycznej nie jest zbyt skuteczna, ponieważ jakakolwiek terapia wymaga świadomości istnienia problemu, czego w przypadku psychopaty brak.
- Erich Fromm po raz pierwszy użył określenia "osobowość autorytarna". Sprawdź czym się charakteryzuje osobowość autorytarna.
- Neurotyk to typ melancholika. Oto typowe cechy neurotyka.
- Osobowość neurotyczna cechuje osoby, które dręczy lęk. Poznaj cechy neurotyka.
- Osoby głośne, szybko frustrujące się mają przeważnie osobowość paranoiczną.