osoby robiące notatki biznesowe
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Praca i satysfakcja – jakie studia wybrać, aby osiągnąć te cele?

Trendy społeczne na rynku pracy oraz własne uzdolnienia i wyznawane wartości to czynniki, które pomogą podjąć decyzję, jakie studia wybrać.

Trendy społeczne na rynku pracy oraz własne uzdolnienia i wyznawane wartości to czynniki, które pomogą podjąć decyzję, jakie studia wybrać.

Rynek pracy w przyszłości

Trudno mówić ze stuprocentową pewnością na temat zawodów, które potrzebne będą na rynku w przyszłości. Natomiast jeśli przyjrzeć się długotrwałym trendom społecznym, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, jacy specjaliści znajdą pracę. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologicznemu, pracę znajdą specjaliści do spraw technologii komunikacyjnej i informacyjnej. Ponieważ społeczeństwo się starzeje, pracę znajdą również osoby, które będą czuwały nad osobami starszymi – opiekunowie, lekarze specjaliści, fizjoterapeuci itd. Sprzedaż i handel raczej nie znikną z rynku, zatem poszukiwani będą profesjonalni handlowcy i specjaliści ds. sprzedaży.

Predyspozycje i wyznawane wartości

Pewność zdobycia zatrudnienia to już połowa sukcesu. Druga jego część to satysfakcja z wykonywanej pracy. Na satysfakcję z wykonywanej pracy wpływa wiele czynników i dla każdego może być ważny inny aspekt: relacje ze współpracownikami, relacje praca-płaca, szanse osiągnięcia prestiżowego stanowiska, samodzielność wykonywania pracy, możliwość wykorzystania swoich zdolności, poczucie bycia docenianym, wykonywanie pracy użytecznej itd. Dlatego jeszcze przed wyborem kierunku przyszły student może zastanowić się, które z tych i innych wartości będą dla niego najistotniejsze i jakie jego cechy predysponują go do podjęcia określonych studiów.

Miejsce i czas pracy

Przyszły student może zastanowić się też nad tym, gdzie i w jakich godzinach chciałby w przyszłości pracować. Miejsc do wyboru jest wiele: jedno konkretne zawsze w tym samym budynku; wiele punktów i konieczność przemieszczania się z miejsca na miejsce; praca zdalna z dowolnego miejsca na ziemi. Również czas przyszłej pracy ma znaczenie: system zmianowy; jasno określone godziny pracy od 8 do 16; zadaniowy system czasu pracy. Już wybierając kierunek studiów można zweryfikować, w jakim trybie pracują przedstawiciele poszczególnych zawodów.

 

Młode osoby, które zastanawiają się na wyborem kierunku studiów, a nie są pewne ani swoich umiejętności, ani oferty edukacyjnej, mogą skorzystać z porady doradcy zawodowego. Podczas spotkania przyszły student będzie miał możliwość lepszego poznania swoich cech oraz dowie się, jakie kierunki studiów adekwatne są do jego predyspozycji.


kobieta, która się zastanawia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Studia prawnicze w Polsce. Czy warto się na nie decydować?
Studia prawnicze pozostają od wielu lat jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Posiadanie konkretnego zawodu wydaje się dawać pewność w późniejszych poszukiwaniach swego miejsca na rynku pracy. Jednak czy rzeczywiście tak jest?

Studia prawnicze pozostają od wielu lat jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Posiadanie konkretnego zawodu wydaje się dawać pewność w późniejszych poszukiwaniach swego miejsca na rynku pracy. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Studia prawnicze w Polsce Obecnie coraz więcej uczelni, zarówno prywatnych, jak i państwowych, oferuje studia prawnicze. Konkurują one między sobą w walce o każdego kandydata. Wybierając jedną z nich trzeba jednak pamiętać, że nie każda daje równe gwarancje jakości kształcenia. Od lat w rankingach przodują renomowane uczelnie, takie jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński. Ten ostatni od lat posiada najlepsze statystyki, jeśli chodzi o liczbę kandydatów zdających pomyślnie na aplikacje prawnicze. Wiele uczelni daje jednak bardzo mizerne wykształcenie, o czym mówią ich byli studenci. Studia prawnicze – cenne umiejętności? Oferta nauczania różni się w zależności od uczelni. Na wydziale prawa podczas pięcioletniego nauczania student zgłębia przedmioty historyczno-prawne, uczy się podstaw logiki, zasad rozumowania prawniczego oraz wykładni, argumentacji prawniczej oraz poznaje podstawowe dziedziny prawa. W programie studiów przewidziane są również praktyki zawodowe .   Mimo, iż oferta edukacyjna wygląda bogato a sylabusy poszczególnych przedmiotów obiecują zaawansowane umiejętności , to należy liczyć się z tym, iż nauka na wydziale prawniczym daje przede wszystkim wiedzę teoretyczną, natomiast zastosowania jej w praktyce a także konkretnych umiejętności studenci nabywają dopiero później – na aplikacjach prawniczych, podczas studiów zaś – na praktykach i stażach , które wielu osobom ciężko pogodzić z obowiązkami na uczelni. Samo ukończenie studiów z pewnością zaopatrzy w wiele cennych umiejętności oraz wiedzę, natomiast nie może gwarantować sukcesu zawodowego. Studia prawnicze...

dziewczyna z książką w ręku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co warto studiować? Informatyka, filologie obce, biotechnologia
Nieustannie zachodzące na rynku pracy zmiany sprawiają, że nie jest łatwo wybrać przyszłościowy kierunek studiów, po którego ukończeniu na pewno znajdziemy zatrudnienie. Ogólnym trendem jest zwiększenie zainteresowania kierunkami technicznymi i ścisłymi, które są uważane za najbardziej przyszłościowe.

Nieustannie zachodzące na rynku pracy zmiany sprawiają, że nie jest łatwo wybrać przyszłościowy kierunek studiów, po którego ukończeniu na pewno znajdziemy zatrudnienie. Ogólnym trendem jest zwiększenie zainteresowania kierunkami technicznymi i ścisłymi, które są uważane za najbardziej przyszłościowe. Przyszłościowe kierunki studiów – informatyka Absolwenci informatyki są jedną z najmniej zagrożonych bezrobociem grup. W dodatku programiści i architekci IT należą do najlepiej wynagradzanych zawodów. W związku z tym nie dość, że praca pewna, to i opłacalna. Jeśli interesujesz się nowymi technologiami, ale niekoniecznie chcesz pracować jako informatyk, weź mimo wszystko pod uwagę te studia – dodatkowa wiedza z tego zakresu może być w przyszłości twoim zawodowym jokerem . Języki zawsze w cenie – filologie obce Studia filologiczne pozwalają na opanowanie języka obcego w takim stopniu, że bez problemu znajdzie się pracę w każdym zakątku świata. Dzięki temu można być bardzo mobilnym i zdobywać doświadczenie w międzynarodowym środowisku. Lektorzy języków obcych mogą wykonywać pracę praktycznie wszędzie, a znajomość niszowych i oryginalnych języków sprawia, że atrakcyjność na rynku pracy rośnie . Podobnie ma się rzecz z tłumaczami – zwłaszcza tłumaczami przysięgłymi. Biotechnologia – coraz szersze zastosowanie Branża biotechnologiczna jest jedną z najprężniej rozwijających się – tuż obok IT. Ma szerokie zastosowanie niemal w każdej dziedzinie przemysłu, pomaga usprawniać pracę, tworzy nowe technologie, wprowadza innowacje. Jest to z pewnością wymagająca dziedzina nauki i wymaga bardzo ścisłego umysłu.  

klawiatura-i-myszka-od-komputera
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Najbardziej opłacalne zawody: poza informatykami także finansiści
Od kilku lat na polskim rynku pracy najwięcej zarabiają przedstawiciele dwóch sektorów – finansów i IT. Wciąż jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów w tych branżach.

Od kilku lat na polskim rynku pracy najwięcej zarabiają przedstawiciele dwóch sektorów – finansów i IT. Wciąż jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów w tych branżach.   Według badań portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają reprezentanci pięciu zawodów: architekt IT, senior developer, starszy programista JAVA, starszy programista .NET, starszy analityk finansowy. Kim jest architekt IT? Oprócz tego, że jest to bardzo dobrze płatny zawód , nazwa brzmi dość enigmatycznie . Architekt IT to specjalista, który ma zarówno wiedzę informatyczną jak i biznesową. Zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem systemu, by obniżyć koszty funkcjonowania firmy, a jednocześnie dać możliwości jej rozwoju. Dba o to, by znaleźć dla klienta najlepsze rozwiązania informatyczne, które wesprą działalność biznesową. Kim jest senior developer? Senior developer to inaczej starszy programista. Zajmuje się nadzorowaniem prac zespołu, wyborem technologii i bibliotek. Jest osobą mającą duże doświadczenie w pracy z wykorzystywanymi technologiami, powinien mieć specjalistyczną wiedzę.   Aż cztery z najlepiej opłacanych zawodów należą do branży IT. Do tego wśród absolwentów studiów informatycznych jest bardzo niski odsetek osób bezrobotnych. Osoby z tak specjalistycznym wykształceniem nie mają problemów z tym, żeby znaleźć pracę . Co więcej – pracodawcy muszą ze sobą konkurować, oferując coraz atrakcyjniejsze warunki pracy, by przyciągnąć, a następnie zatrzymać w firmie naprawdę dobrego programistę. Kim jest analityk finansowy? Analityk finansowy to specjalista, który zajmuje się sporządzaniem różnych analiz, bazując na zgromadzonych danych finansowych. Sporządza budżet firmy , sprawdza opłacalność produktów i ofert, tworzy strategię finansową.   Reasumując, jeśli chcemy zarabiać krocie, musimy...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner