Święto zakochanych kryje w sobie zaskakujące fakty, na przykład to, ile kosztował najdroższy prezent na walentynki lub tradycję wysyłania kartek walentynkowych do szekspirowskiej Julii. W tym dniu warto odejść od klasycznych rozwiązań, takich jak kwiaty lub czekoladki i sprawić bliskiej osobie bardziej zdumiewający i niezapomniany prezent.

Reklama

Miłość, szacunek i wzajemne oddanie okazujemy sobie każdego dnia, jednak raz w roku, 14 lutego jest do tego szczególna okazja. Walentynki, czyli święto zakochanych, obchodzone są w Europie już od czasów średniowiecznych. W Polsce ich popularność wzrosła w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku.

Walentynkowe fakty i ciekawostki: najdroższe prezenty, listy do Julii i miłość po japońsku

Każdy wie, że w Walentynki zakochani obdarowują się drobiazgami i spędzają wspólnie czas, celebrując piękno swojej miłości. Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu szczególnemu świętu, gdyż wiąże się z nim wiele ciekawostek.

Zobacz także

Nazwa dnia zakochanych pochodzi od imienia Walentego – biskupa i świętego Kościoła katolickiego. Był on uważany za patrona osób chorych psychicznie i epileptyków. Dopiero współcześnie zaczęto traktować go jako patrona osób zakochanych.

14 lutego każdego roku blisko tysiąc listów i kartek walentynkowych dociera do Werony - miasta bohaterów Szekspirowskiego dramatu Romeo i Julia. W listach adresowanych, np. “Julia, Werona” zrozpaczeni zakochani proszą o radę i wsparcie. Na listy odpisują wolontariuszki, które w swoich odpowiedziach kierują się sercem i chęcią niesienia pomocy.

W Japonii w dniu Walentynek miłosne podarunki otrzymują wyłącznie mężczyźni. Kobiety obdarowywane są dopiero miesiąc później, w dniu tzw. Białego Dnia. Tradycyjnym upominkiem jest wówczas biała czekolada.

Najdroższą kartkę na Walentynki dostała gwiazda opery, określana wówczas jako primadonna stulecia, Maria Callas od greckiego magnata Arystotelesa Onassisa. Kartka była warta około 250 tysięcy dolarów. Wykonano ją z prawdziwego złota wysadzanego szlachetnymi kamieniami: brylantami, szafirami i diamentami. Drogocenny podarunek został efektownie zapakowany w futro z norek.

Dzień zakochanych sprzyja ociepleniu relacji pomiędzy partnerami. Dowodem na to jest chociażby fakt, iż w Walentynki wzrasta liczba osób zaręczonych. Tego dnia średnio 220 tysięcy razy pada znaczące pytanie “Wyjdziesz za mnie?”

Najsłynniejszy prezent na Walentynki otrzymała królowa Anglii i Irlandii Anna Boleyn od króla Henryka VIII. Było to jabłko skąpane w różowym lukrze i zamknięte w zdobionej perłami drewnianej szkatule.

Walentynki sprzyjają pocałunkom a te utracie kalorii. Całując się przez 1 minutę, możemy spalić 26 kcal, to tyle ile zawiera na przykład około 100 gramów truskawek. Entuzjaści całowania także mają swoje święto. Międzynarodowy Dzień Pocałunku przypada na 28 grudnia.

Zaskakujące prezenty na walentynki: kolacja w ciemności i sentymenalny album

Do najpopularniejszych prezentów walentynkowych, jakimi mamy zwyczaj się obdarowywać, należą:

  • Kartki na walentynki – obowiązkowo z motywem miłosnym, zawierające wzruszające wyznanie bądź fragment rymowanej miłosnej poezji. Każdego roku wysyłanych bądź wręczanych osobiście jest blisko miliard miłosnych pocztówek. Pocztówki przekazywane są nie tylko do swoich sympatii, ale także do przyjaciół, członków rodziny czy nauczycieli.
  • Czekoladki – najchętniej w pudełku z motywem serca bądź w kształcie liter, z których można ułożyć imię wybranki lub wybranka serca.
  • Kwiaty – symbolem miłości są czerwone róże. Wręczając je komuś, przekazujemy wiadomość „kocham Cię”. W dniu walentynek w samych Stanach Zjednoczonych sprzedawanych jest około 200 milionów róż.
  • Biżuteria - elegancki naszyjnik, ekstrawagancki zegarek lub fantazyjna bransoletka to zawsze niezawodny wybór.
  • Element odzieży - najczęściej jest to zmysłowa bielizna w płomiennym czerwonym lub kuszącym czarnym kolorze.

Każda z tych propozycji to sprawdzony, ale też spodziewany wybór. Dlatego warto wykazać się kreatywnością i podarować prezent, który zaskoczy naszą ukochaną lub ukochanego. Do propozycji takich niezapomnianych i oryginalnych prezentów walentynkowych należą, np.:

  • Album ze wspólnymi zdjęciami od chwili poznania aż po dzień dzisiejszy. W takim albumie warto też zostawić wolne miejsce na nowe zdjęcia. Taki podarunek to okazja do wspominania ulotnych chwil i zabawnych sytuacji uwiecznionych na fotografiach. Alternatywą dla albumu może być, np. kalendarz, w którym każdemu z miesięcy przyporządkowane będzie inne wspólne zdjęcie. Taki kalendarz będzie podarunkiem nie tylko sentymentalnym, ale też funkcjonalnym.
  • Ultranowoczesna randka, np. podczas romantycznej kolacji w ciemności. Nasz wzrok ogranicza nasze zmysły. Kolacja odbywająca się w zaciemnionej restauracji to innowacyjny sposób degustacji posiłków. Pozwala nam zmienić perspektywę i wyostrza smak potraw. Całemu wydarzeniu mogą towarzyszyć dźwięki muzyki odgrywanej na żywo, a pikanterii dodaje menu, które do końca utrzymywane jest w tajemnicy.

Reklama

Bez względu na to, którą z propozycji zaadoptujemy, warto przynajmniej raz zrezygnować z klasycznych rozwiązań i wybrać bardziej nietuzinkowy pomysł na prezent walentynkowy. W ten sposób jeszcze bardziej można podkreślić zaangażowanie i pragnienie sprawienia przyjemności najbliższym.

Reklama
Reklama
Reklama