Prezenty na walentynki
© Maksym/Fotolia.com
Styl życia

Walentynkowe tradycje i ciekawostki. Jak zaskoczyć oryginalnym prezentem w dniu zakochanych

Święto zakochanych kryje w sobie zaskakujące fakty, na przykład to, ile kosztował najdroższy prezent na walentynki lub tradycję wysyłania kartek walentynkowych do szekspirowskiej Julii. W tym dniu warto odejść od klasycznych rozwiązań, takich jak kwiaty lub czekoladki i sprawić bliskiej osobie bardziej zdumiewający i niezapomniany prezent.

Święto zakochanych kryje w sobie zaskakujące fakty, na przykład to, ile kosztował najdroższy prezent na walentynki lub tradycję wysyłania kartek walentynkowych do szekspirowskiej Julii. W tym dniu warto odejść od klasycznych rozwiązań, takich jak kwiaty lub czekoladki i sprawić bliskiej osobie bardziej zdumiewający i niezapomniany prezent.

 

Miłość, szacunek i wzajemne oddanie okazujemy sobie każdego dnia, jednak raz w roku, 14 lutego jest do tego szczególna okazja. Walentynki, czyli święto zakochanych, obchodzone są w Europie już od czasów średniowiecznych. W Polsce ich popularność wzrosła w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku.

Walentynkowe fakty i ciekawostki: najdroższe prezenty, listy do Julii i miłość po japońsku

Każdy wie, że w Walentynki zakochani obdarowują się drobiazgami i spędzają wspólnie czas, celebrując piękno swojej miłości. Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu szczególnemu świętu, gdyż wiąże się z nim wiele ciekawostek.

 

Nazwa dnia zakochanych pochodzi od imienia Walentego – biskupa i świętego Kościoła katolickiego. Był on uważany za patrona osób chorych psychicznie i epileptyków. Dopiero współcześnie zaczęto traktować go jako patrona osób zakochanych.

 

14 lutego każdego roku blisko tysiąc listów i kartek walentynkowych dociera do Werony - miasta bohaterów Szekspirowskiego dramatu Romeo i Julia. W listach adresowanych, np. “Julia, Werona” zrozpaczeni zakochani proszą o radę i wsparcie. Na listy odpisują wolontariuszki, które w swoich odpowiedziach kierują się sercem i chęcią niesienia pomocy.

 

W Japonii w dniu Walentynek miłosne podarunki otrzymują wyłącznie mężczyźni. Kobiety obdarowywane są dopiero miesiąc później, w dniu tzw. Białego Dnia. Tradycyjnym upominkiem jest wówczas biała czekolada.

 

Najdroższą kartkę na Walentynki dostała gwiazda opery, określana wówczas jako primadonna stulecia, Maria Callas od greckiego magnata Arystotelesa Onassisa. Kartka była warta około 250 tysięcy dolarów. Wykonano ją z prawdziwego złota wysadzanego szlachetnymi kamieniami: brylantami, szafirami i diamentami. Drogocenny podarunek został efektownie zapakowany w futro z norek.

 

Dzień zakochanych sprzyja ociepleniu relacji pomiędzy partnerami. Dowodem na to jest chociażby fakt, iż w Walentynki wzrasta liczba osób zaręczonych. Tego dnia średnio 220 tysięcy razy pada znaczące pytanie “Wyjdziesz za mnie?”

 

Najsłynniejszy prezent na Walentynki otrzymała królowa Anglii i Irlandii Anna Boleyn od króla Henryka VIII. Było to jabłko skąpane w różowym lukrze i zamknięte w zdobionej perłami drewnianej szkatule.

 

Walentynki sprzyjają pocałunkom a te utracie kalorii. Całując się przez 1 minutę, możemy spalić 26 kcal, to tyle ile zawiera na przykład około 100 gramów truskawek. Entuzjaści całowania także mają swoje święto. Międzynarodowy Dzień Pocałunku przypada na 28 grudnia.

Zaskakujące prezenty na walentynki: kolacja w ciemności i sentymenalny album

Do najpopularniejszych prezentów walentynkowych, jakimi mamy zwyczaj się obdarowywać, należą:

  • Kartki na walentynki – obowiązkowo z motywem miłosnym, zawierające wzruszające wyznanie bądź fragment rymowanej miłosnej poezji. Każdego roku wysyłanych bądź wręczanych osobiście jest blisko miliard miłosnych pocztówek. Pocztówki przekazywane są nie tylko do swoich sympatii, ale także do przyjaciół, członków rodziny czy nauczycieli.
  • Czekoladki – najchętniej w pudełku z motywem serca bądź w kształcie liter, z których można ułożyć imię wybranki lub wybranka serca.
  • Kwiaty – symbolem miłości są czerwone róże. Wręczając je komuś, przekazujemy wiadomość „kocham Cię”. W dniu walentynek w samych Stanach Zjednoczonych sprzedawanych jest około 200 milionów róż.
  • Biżuteria - elegancki naszyjnik, ekstrawagancki zegarek lub fantazyjna bransoletka to zawsze niezawodny wybór.
  • Element odzieży - najczęściej jest to zmysłowa bielizna w płomiennym czerwonym lub kuszącym czarnym kolorze.

 

Każda z tych propozycji to sprawdzony, ale też spodziewany wybór. Dlatego warto wykazać się kreatywnością i podarować prezent, który zaskoczy naszą ukochaną lub ukochanego. Do propozycji takich niezapomnianych i oryginalnych prezentów walentynkowych należą, np.:

  • Album ze wspólnymi zdjęciami od chwili poznania aż po dzień dzisiejszy. W takim albumie warto też zostawić wolne miejsce na nowe zdjęcia. Taki podarunek to okazja do wspominania ulotnych chwil i zabawnych sytuacji uwiecznionych na fotografiach. Alternatywą dla albumu może być, np. kalendarz, w którym każdemu z miesięcy przyporządkowane będzie inne wspólne zdjęcie. Taki kalendarz będzie podarunkiem nie tylko sentymentalnym, ale też funkcjonalnym.
  • Ultranowoczesna randka, np. podczas romantycznej kolacji w ciemności. Nasz wzrok ogranicza nasze zmysły. Kolacja odbywająca się w zaciemnionej restauracji to innowacyjny sposób degustacji posiłków. Pozwala nam zmienić perspektywę i wyostrza smak potraw. Całemu wydarzeniu mogą towarzyszyć dźwięki muzyki odgrywanej na żywo, a pikanterii dodaje menu, które do końca utrzymywane jest w tajemnicy.

 

Bez względu na to, którą z propozycji zaadoptujemy, warto przynajmniej raz zrezygnować z klasycznych rozwiązań i wybrać bardziej nietuzinkowy pomysł na prezent walentynkowy. W ten sposób jeszcze bardziej można podkreślić zaangażowanie i pragnienie sprawienia przyjemności najbliższym.

pakowanie romantycznego prezentu
©zaqmail/Fotolia
Styl życia
Niespodzianka na Walentynki: album ze zdjęciami i profesjonalny portret
Niespodzianka zorganizowana na Walentynki to symbol wdzięczności i wyraz głębokiego uczucia względem ukochanej osoby. Album ze zdjęciami może okazać się strzałem w dziesiątkę, jednak jeszcze bardziej zaskakujący może być ręcznie narysowany portret.

Niespodzianka zorganizowana na Walentynki to symbol wdzięczności i wyraz głębokiego uczucia względem ukochanej osoby. Album ze zdjęciami może okazać się strzałem w dziesiątkę, jednak jeszcze bardziej zaskakujący może być ręcznie narysowany portret.   Niespodzianka na Walentynki musi być wyjątkowa, ponieważ samo święto zakochanych jest szczególnym dniem w roku, w którym powinniśmy docenić łączące nas uczucie . Nie zapominajmy, że w Walentynki powinniśmy również docenić naszych bliskich – przyjaciół, rodzinę. Jaką niespodziankę można sprawić najbliższym? Fotoalbum – zarówno dla osoby ukochanej, jak rodzinie i znajomym można przygotować album ze wspólnych zdjęć z różnych spotkań, imprez i wyjazdów . Koszt takiego prezentu nie powinien wynieść więcej niż 100 złotych (wywołanie zdjęć i zakup album fotograficznego), a z pewnością ucieszy osoby, które go otrzymają. Jeżeli chcemy sprawić taki podarunek ukochanej osobie, ważne, abyśmy mieli co najmniej roczny staż związku, aby zdjęcia były zróżnicowane i było z czego wybierać. Ręcznie wykonany portret – jeżeli chcemy sprezentować coś wyjątkowego swojej drugiej połówce na święto zakochanych, warto poszukać rysownika, który wykona wasz wspólny portret . W internecie bardzo często pojawiają się ogłoszenia osób artystycznie uzdolnionych, tworzących obrazy ołówkiem bądź pastelami za ok. 50 zł. Aby portret rzeczywiście był niespodzianką powinno się wysłać rysownikowi zdjęcie, aby na jego podstawie powstał obraz. Pamiętnik miłości – ten prezent wymaga dużego zaangażowania , ale z pewnością wywoła ogromne zaskoczenie u ukochanej osoby. Musi być to jednak prezent przemyślany o wiele wcześniej. Do wykonania go wystarczy, że kupisz zeszyt i długopis. Jak go wykonać? Wystarczy, że 14 dnia dowolnego miesiąca założysz pamiętnik i zaczniesz zapisywać wszystkie miłe...

bukiet czerwonych róż i butelka wina
©Grecaud Paul/Fotolia
Styl życia
Spędzić dzień zakochanych jako więzień, czyli miłosne pomysły na Walentynki
Weekend w spa czy romantyczna kolacja przy świecach może wydawać się zbyt typowym pomysłem na Walentynki. Wykorzystaj ludową tradycję Malezyjczyków, którzy w dzień zakochanych dosłownie przywiązują się do siebie lub odetnij się od świata z ukochaną osobą, aby spędzić całe święto zakochanych tylko we dwoje.

Weekend w spa czy romantyczna kolacja przy świecach może wydawać się zbyt typowym pomysłem na Walentynki. Wykorzystaj ludową tradycję Malezyjczyków, którzy w dzień zakochanych dosłownie przywiązują się do siebie lub odetnij się od świata z ukochaną osobą, aby spędzić całe święto zakochanych tylko we dwoje.   Pomysłów na spędzenie Walentynek może być wiele, ale co zrobić, aby ten dzień stał się naprawdę wyjątkowy? Spójrz na kilka naprawdę zaskakujących propozycji na uczczenie święta zakochanych. Tradycja rodem z Malezji Ludowa tradycja mieszkańców Malezji nakazuje, że w dniu 14 lutego zakochane pary dosłownie przykuwają się do siebie na kilka dni na znak swojej miłości . Jest to dość ekstremalne okazywanie sobie uczuć, można jednak dla zabawy na kilka godzin w ciągu święta zakochanych przywiązać swoje dłonie wstążkami tak, aby umożliwiało to normalne funkcjonowanie, ale zmuszało też do ciągłej obecności. Odcięcie się od świata Jeżeli w ciągu codziennych obowiązków brakuje wam wspólnych rozmów i zwykłego spędzania czasu razem, to dobrym pomysłem jest w święto zakochanych „odciąć się od rzeczywistości”. Polegać to może na tym, że po prostu wyłączacie telefon, komputer , telewizję, nie odwiedzacie znajomych, ani nie zapraszacie ich do siebie na kawę. Po prostu jesteście razem, rozmawiacie, gotujecie czy gracie w planszówki. Wieczór spędzacie wspólnie przy lampce czerwonego wina i robicie sobie domowe spa . Brzmi dobrze? Wypróbujcie to koniecznie! Wycieczka Propozycja skierowana do zapalonych podróżników. Jeżeli lubicie wspólnie wyjeżdżać i macie możliwość wzięcia dnia wolnego w pracy, wybierzcie się do jakiegoś miasta w Polsce, które chcieliście od zawsze odwiedzić. Za jedne z najbardziej romantycznych miejscowości uważane są Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny czy Toruń . Nie musicie jednak...

Widok na Kraków wieczorową porą.
©vesta48/Fotolia.com
Styl życia
Gdzie spędzić Walentynki? Romantyczny wyjazd we dwoje do Krakowa lub Wrocławia
W trakcie Walentynek w Krakowie można zawiesić kłódkę na moście zakochanych, pospacerować nad Wisłą i po Kazimierzu oraz zaszyć się w knajpce z artystycznym klimatem. We Wrocławiu można udać się na wizytę do unikalnego na skalę światową afrykarium z niespotykanymi gatunkami fauny i flory, a także wybrać się na spacer po muzeach i parkach miejskich.

W trakcie Walentynek w Krakowie można zawiesić kłódkę na moście zakochanych, pospacerować nad Wisłą i po Kazimierzu oraz zaszyć się w knajpce z artystycznym klimatem. We Wrocławiu można udać się na wizytę do unikalnego na skalę światową afrykarium z niespotykanymi gatunkami fauny i flory, a także wybrać się na spacer po muzeach i parkach miejskich.   Spędzanie Walentynek w dużym mieście powiązane jest z licznymi możliwościami wspólnych wyjść o każdej porze dnia. W naprawdę zimny dzień należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz do minimum i postawić na zwiedzanie muzeów, wizyty w kinie i teatrze oraz pobyty w pijalniach czekolady i knajpkach. Walentynki w Krakowie – czekolada pitna, antykwariat, most zakochanych i kolacja Dobrze zaplanowana walentynkowa randka w jednym z najpiękniejszych polskich miast na długo zapadnie w pamięć każdej parze zakochanych. W trakcie jednego z romantycznych spacerów po Krakowie warto wybrać się na: kubek rozgrzewającej czekolady belgijskiej lub z chilli oraz słodki deser w jednej ze znanych pijalni lub manufaktur czekolady, filiżankę ulubionego napoju w herbaciarni lub kawiarence z pięknym widokiem na krakowski Rynek, bulwar nad Wisłą, Kopiec Krakusa na Podgórzu oraz Kościuszki z widokiem na panoramę miasta, żydowski Kazimierz do galerii bądź antykwariatu, a następnie na kolację do jednej z tamtejszych przytulnych knajpek, zwiedzanie oraz kolację do usytuowanego na wzgórzu Zamku w stylu austriackim w Przegorzałach z panoramą na Tatry (kuchnia europejska oraz kurdyjska); na tym samym wzniesieniu znajduje się także willa nawiązująca stylem do średniowiecznej baszty oraz budynek służący kiedyś jako luksusowy hotel dla pilotów Luftwaffe, a potem jako szpital, most zakochanych i zawiesić kłódkę, symbol miłości, na Kładce Bernatka....

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner