starszy mężczyzna z córką
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia

Wielkie zespoły geriatryczne: zaburzenia równowagi, upadki, błędy jatrogenne

Choroby wieku starczego nazywa się wielkimi zespołami geriatrycznymi. Schorzenia i dolegliwości mają charakter przewlekły. Zalicza się do nich m. in. błędy jatrogenne, zaburzenia równowagi i upadki skutkujące urazami.

Choroby wieku starczego nazywa się wielkimi zespołami geriatrycznymi. Schorzenia i dolegliwości mają charakter przewlekły. Zalicza się do nich m. in. błędy jatrogenne, zaburzenia równowagi i upadki skutkujące urazami.

Zaburzenia równowagi i upadki

U starszych osób występują zaburzenia wzroku (jaskra, zaćma), zaburzenia słuchu czy zaburzenia funkcji błędnika. Mogą one stanowić przyczynę zaburzeń równowagi i prowadzić do upadków. Ponadto upadki i urazy mogą być spowodowane przez choroby neurologiczne: stany po udarze mózgu , a także chorobę Parkinsona. Do chorób zwiększających ryzyko upadku zalicza się omamy i urojenia związane z przebiegiem chorób psychicznych. Nie bez znaczenia pozostają choroby układu sercowo-naczyniowego: arytmia i niedociśnienie ortostatyczne. Stosowanie leków psychotropowych i hipotensyjnych także może być czynnikiem wywołującym upadki. Dodatkowo powodem upadków i urazów może być skłonność do nietrzymania moczu, nocne parcie na stolec lub zwiększenie oddawania moczu nocą. Starszy człowiek, który w pośpiechu udaje się do toalety, może nieuważnie stawiać stopy (które często są zdeformowane), potknąć się o próg albo pośliznąć się. W związku z tym jako przyczyny upadków wskazuje się czynniki zewnętrzne, do których zalicza się też złe oświetlenie, strome schody czy brak poręczy.

Urazy u osób starszych jako skutek zaburzeń równowagi

Skutkiem upadków są urazy. U starszych osób najczęściej dochodzi do złamania szyjki kości udowej i rozległych stłuczeń. Konsekwencją upadku są też krwiaki podtwardówkowe i złamania nasady nadgarstka. Dlatego starsze osoby powinny korzystać z balkoników lub lasek, które zmniejszają ryzyko upadku.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciastka dyniowe

 

Zaburzenia równowagi i upadki częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Około 35% kobiet po 60. roku życia doznaje upadku raz w roku, a w przypadku kobiet po 80. roku życia odsetek ten wzrasta do 50%.

Błędy jatrogenne

Błędy jatrogenne to zachowanie personelu medycznego, które ma zły wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne pacjenta. Rezultatem błędu jatrogennego jest lęk i złe samopoczucie pacjenta. Jego zaufanie do pracowników placówek medycznych spada. Na skutek depresji powodowanej nieprawidłową postawą lekarza w stosunku do pacjenta objawy chorobowe mogą się nasilać, a rokowania ulec pogorszeniu. Do grupy błędów jatrogennych zalicza się badanie pacjenta w obecności innych osób, przekazywanie mu niepełnych informacji o stanie zdrowia i zlecanie wykonania badań, do których nie ma wskazania. Źródłem błędu jatrogennego może być sposób leczenia, na przykład bezzasadne stosowanie leków, które może doprowadzić do farmakomanii.

 

Rehabilitacja na piłce
© Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia
Urazy kości – przezkrętarzowe złamanie kości udowej
Złamanie przezkrętarzowe w wyniku upadku to najczęstszy uraz kości udowej szczególnie wśród osób starszych. U osób młodych dochodzi do niego najczęściej podczas wypadku.

Złamanie przezkrętarzowe w wyniku upadku to najczęstszy uraz kości udowej szczególnie wśród osób starszych. U osób młodych dochodzi do niego najczęściej podczas wypadku. Złamanie przezkrętarzowe kości udowej – czynniki sprzyjające urazom kości Złamanie szyjki kości udowej to przede wszystkim wynik urazu mechanicznego , takiego jak wypadek lub upadek. Jednak istnieją pewne czynniki, które wpływają na szczególną podatność na tego typu urazy, są to: stosowanie niektórych leków – np. leków sterydowych, które zmniejszają odporność, oraz powodują zaburzenia związane z przepływem krwi w tkance kostnej, co może prowadzić do mikrowylewów i zatorów, wskutek czego kości są bardziej narażone na złamania, zaburzenie gospodarki wapniowej, osteoporoza , nowotwory kości, niewłaściwa dieta, uboga w wapń i białko, uprawianie sportów, szczególnie narażających na urazy i uszkodzenia kości, np. sporty ekstremalne, wyczynowe, niedołężność starcza – osłabiony wzrok, słuch, choroby neurologiczne – co powoduje większe prawdopodobieństwo urazów i upadków, wrodzona słabość kości. Złamanie przezkrętarzowe kości udowej – leczenie Leczenie złamania przezkrętarzowego kości udowej polega na chirurgicznym zespoleniu odłamów kości lub wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego . W celu uniknięcia powikłań, zabieg powinien zostać przeprowadzony 12–24 godzin od urazu . Po operacji chory jest unieruchamiany na krótki czas, ponieważ bardzo ważne jest, aby szybko powrócił do pełnej sprawności. Zaniechanie leczenia operacyjnego w przezkrętarzowym złamaniu kości udowej może powodować zaburzenia zrostu kostnego, dokuczliwy ból, deformacje utrudniające motorykę a nawet głęboką niepełnosprawność. Ponadto istnieje zagrożenie niebezpiecznych dla życia powikłań. Dlatego z zabiegu chirurgicznego można zrezygnować wyłącznie w...

Bakteria wywołująca zapalenie opon mózgowych.
©Ezume Images/fotolia
Styl życia
Jakie choroby układu nerwowego zagrażają dzieciom – zespoły dysrafii i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Dzieci znacznie częściej zapadają na choroby układu nerwowego niż na schorzenia ze strony innych układów. Do ich rozwoju mogą predysponować różne czynniki, określane mianem teratogennych.

Dzieci znacznie częściej zapadają na choroby układu nerwowego niż na schorzenia ze strony innych układów. Do ich rozwoju mogą predysponować różne czynniki, określane mianem teratogennych.   Choroby układu nerwowego u dzieci rozwijają się wskutek działania na płód czynnika teratogennego czyli szkodliwie wpływającego i powodującego jego uszkodzenie. Rodzaj i stopień powstającego zaburzenia jest zależny od charakteru czynnika, czasu jego oddziaływania na płód oraz od tygodnia trwania ciąży , w którym doszło do zadziałania bodźca uszkadzającego. Przyczyny chorób ośrodkowego układu nerwowego u dzieci Do czynników teratogennych, zalicza się uwarunkowania genetyczne, zakażenia (wirus różyczki, grypy), czynniki fizyczne i/lub chemiczne (promieniowanie jonizujące, toksyny, urazy mechaniczne) oraz zaburzenia w dostarczaniu substancji odżywczych do płodu, co najczęściej jest konsekwencją niedożywienia przyszłej matki. Wzrost ryzyka rozwoju chorób układu nerwowego u dzieci obserwuje się u kobiet ciężarnych chorujących na cukrzycę oraz chorobę niedokrwienną serca – przy tych schorzeniach często utrudniony jest dopływ składników odżywczych do dziecka. Innym czynnikiem predysponującym jest przebycie gestozy, czyli zatrucia ciążowego. Objawy uszkodzenia układu nerwowego (OUN) u dzieci Istnieje wiele objawów sugerujących uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Zalicza się do nich obecność ruchów mimowolnych czy zmienność napięcia mięśniowego. N a uszkodzenie móżdżku wskazują zaburzenia równowagi, mowy oraz niezborność ruchowa . Ponadto wyróżnia się objawy oponowe rozwijające się na skutek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – jednym z takich objawów jest sztywność karku. Najczęstsze choroby OUN Zespoły dysrafii, czyli wady cewy nerwowej, są najczęściej pojawiającymi się chorobami ośrodkowego układu nerwowego...

kobieta trzymająca się za głowę
©inesbazdar/Fotolia
Styl życia
Ruchy mimowolne: dyskineza późna, drżenie, tiki, mioklonie i atetoza
Terminem ruchy mimowolne, czyli inaczej hiperkinezy, w medycynie określa się ruchy, które są objawem chorób układu pozapiramidowego.

Terminem ruchy mimowolne, czyli inaczej hiperkinezy, w medycynie określa się ruchy, które są objawem chorób układu pozapiramidowego.   Do ruchów mimowolnych zalicza się: drżenie, ruchy atetotyczne, ruchy o charakterze balizmu oraz ruchy pląsawicze, które występują u osób w starszym i średnim wieku. Stwierdza się również tiki i mioklonie.   Mimowolne ruchy mogą wystąpić w niemal każdej części ciała, włączając szyję, kończyny dolne i górne oraz twarz. Jest wiele przyczyn powstawania niekontrolowanych ruchów. Zazwyczaj pojawiają się na skutek uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za koordynację. Mimowolne ruchy mogą być okresowe i szybko mijać lub stanowić problem zdrowotny i nasilać się. Dyskineza późna Dyskineza późna to objaw schorzeń neurologicznych. Powstaje u osób z zaburzeniami psychicznymi na skutek. terapii lekami neuroleptycznymi. Niekontrolowane ruchy dotyczą rąk, języka i twarzy. Dyskineza późna objawia się m. in. wysuwaniem języka, szybkim mruganiem oczami i mlaskaniem. Co istotne, te symptomy mogą utrzymywać się nawet już po przerwaniu stosowania leków neuroleptycznych. Drżenie Drżenie spoczynkowe to rytmiczne ruchy części ciała: rąk, głowy, warg. Są wywołane przez skurcze mięśni antagonistycznych. Zazwyczaj można je zaobserwować w pozycji spoczynkowej, w czasie ruchu są mniej dostrzegalne. Drżenie może wystąpić w reakcji na niski poziom cukru we krwi, wyczerpanie, stres i nadmiar wrażeń czy odstawienie alkoholu. Takie hiperkinezy mogą być również związane z zaburzeniami: chorobą Parkinsona czy stwardnieniem rozsianym. Mioklonie Mioklonie to zrywania mięśniowe, które powstają nagle i są gwałtowne. Są związane ze zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym. Występują naturalnie w trakcie snu (w czasie fazy snu głębokiego), czkawki, wzmożonego wysiłku fizycznego albo w momencie zaskoczenia. Dla...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik