ból karku
© decade3d/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia

Napięcie mięśni ciała u dorosłych – skąd się bierze i jak mu zapobiegać?

Napięcie mięśniowe u dorosłych objawia się bólem karku i szyi, zaciskaniem zębów i skurczami łydek. Leczenie polega na psychoterapii oraz stosowaniu masaży lub leków uspokajających.

Napięcie mięśniowe u dorosłych objawia się bólem karku i szyi, zaciskaniem zębów i skurczami łydek. Leczenie polega na  psychoterapii oraz stosowaniu masaży lub leków uspokajających.

 

Napięcie mięśni u dorosłych jest objawem choroby (na przykład spastyczności) i reakcją obronną układu nerwowego na ból. W ten sposób organizm próbuje poradzić sobie z uczuciem dyskomfortu. Napięcie mięśni może dotyczyć całego ciała i utrzymywać się nawet przez kilka lat.

Czym może się objawiać napięcie mięśniowe w dorosłych?

Napięcie mięśniowe u dorosłych może trwać od kilku minut nawet do kilku godzin. W niektórych przypadkach pojawia się w ciągu dnia, w innych dopiero nocą (na przykład zaciskanie zębów przez sen).

Napięcie mięśniowe może objawiać się niżej wymienionymi symptomami:

 • bólem szyi, karku, barków i łopatek,
 • mimowolnym zaciskaniem pięści,
 • zaciskaniem ust i zębów,
 • naprężeniem okolic klatki piersiowej i kręgosłupa piersiowego,
 • skurczami mięśni łydek, ud, pośladków, lędźwi, przedramion i ramion,
 • sztywnością całego ciała lub jego poszczególnych partii (na przykład rąk lub nóg),
 • drżącym głosem i trudnością w przełykaniu,
 • spowolnieniem ruchów, na przykład szuraniem stopami po podłożu,
 • drżeniem kończyn,
 • wzmożoną potliwością,
 • pochyleniem sylwetki (garbieniem się) lub jej nadmiernym prostowaniem,
 • bólem głowy, żołądka i szczęki,
 • pojawieniem się ruchów mimowolnych, na przykład tików nerwowych,
 • poczuciem braku kontroli nad ciałem.

Przyczyny napięcia mięśniowego u dorosłych

Napięcie mięśniowe w organizmie jest wywoływane przez:

 • stres – sprawia, że do tkanek mięśni przepływa mniejsza ilość krwi,
 • ból - napięcie mięśniowe ma działać przeciwbólowo, co hamuje przykrą dolegliwość,
 • unieruchomienie ciała – na przykład, gdy ktoś leży w szpitalu przez kilka dni,
 • przyjmowanie niewygodnej postawy ciała – na przykład garbienie się,
 • urazy ciała – na przykład złamania lub skręcenia kończyn,
 • niektóre choroby – między innymi: zwyrodnienia kręgosłupa, udar mózgu, porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane.

W jaki sposób leczyć napięcie mięśniowego u dorosłych

Leczenie napięcia mięśniowego polega na odprężeniu ciała. Należy uprawiać sport (pomaga rozluźnić mięśnie), masować obolałe miejsca, wysypiać się i brać ciepłe kąpiele. W przypadku, gdy te sposoby nie zadziałają, warto zwrócić się do specjalisty. Lekarz postawi diagnozę i zadecyduje o metodzie leczenia.

 

 • Lekarz rodzinny – przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny i, w razie konieczności, przepisze skierowanie do innych specjalistów (na przykład psychologa). Lekarz może zalecić badania (chociażby hormonów tarczycy), odpoczynek oraz przyjmowanie leków lub ziół uspokajających.
 • Fizjoterapeuta – rozmasuje napięte mięśnie, co spowoduje ich rozluźnienie i zmniejszenie bólu. Liczba i rodzaj masaży zależy od dolegliwości. Specjalista może również pokazać pacjentowi zestaw przykładowych ćwiczeń, które pomogą pozbyć się napięcia mięśniowego.
 • Neurolog – zbada pacjenta pod kątem występowania chorób układu nerwowego (na przykład stwardnienia rozsianego albo udaru mózgu).
 • Psycholog – postawi diagnozę dotyczącą stanu psychicznego pacjenta, a w razie potrzeby zaleci psychoterapię. Nerwice, przewlekły stres lub inne zaburzenia psychiczne mogą skutkować napięciem mięśniowym.
 • Endokrynolog – napięcie mięśni, a szczególnie ich drżenie, jest jednym z objawów nadczynności tarczycy. Endokrynolog przeanalizuje wyniki badań krwi i postawi diagnozę.
 

leżące niemowlę
© tiero/Fotolia.com
Styl życia
Dziecko nie chce siedzieć i opada mu główka. Czy to hipotonia?
Obniżone napięcie mięśniowe, inaczej hipotonia, to zaburzenie dotykające głównie niemowląt. Nazywane jest też „zespołem dziecka wiotkiego”. Polega na tym, że dziecko ma zbyt luźne mięśnie i nie jest w stanie utrzymać prawidłowej postawy. Hipotonia wymaga jak najszybszej rehabilitacji.

Obniżone napięcie mięśniowe, inaczej hipotonia, to zaburzenie dotykające głównie niemowląt. Nazywane jest też „zespołem dziecka wiotkiego”. Polega na tym, że dziecko ma zbyt luźne mięśnie i nie jest w stanie utrzymać prawidłowej postawy. Hipotonia wymaga jak najszybszej rehabilitacji.   Każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju. Nie zawsze mniejsza sprawność ruchowa musi oznaczać obniżone napięcie mięśniowe. Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt: przyczyny Hipotonia sama w sobie nie jest jednostką chorobową, a zaburzeniem , które może być skutkiem chorób. Do najczęstszych przyczyn obniżonego napięcia mięśniowego u dzieci należą: choroby układu mięśniowo-nerwowego , na przykład rdzeniowy zanik mięśni, neuropatia , miopatia wieku niemowlęcego, zaburzenia genetyczne charakteryzujące się dysmorfią, czyli wyglądem charakterystycznym dla danej choroby. Przykłady takich zaburzeń to Zespół Downa, Zespół Pradera-Williego, choroby tkanki łącznej : elastopatie pierwotne i wtórne (na przykład Zespół Ehlersa i Danlosa), uszkodzenie mózgu w wyniku niedotlenienia, krwawienia śródczaszkowego czy zakażenia ośrodkowego układu nerwowego. Hipotonia u starszych dzieci może być także skutkiem zatrucia rtęcią lub innymi metalami ciężkimi, toksynami czy truciznami. Objawy obniżonego napięcia mięśniowego u małych dzieci Pierwszym niepokojącym objawem, który może świadczyć o hipotonii, jest wiotkość i elastyczność dziecka. Niemowlęta „przelewają się” przez ręce, mają trudności z utrzymaniem się przy piersi. Na zaburzone napięcie mięśniowe może wskazywać także: senność, apatyczność dziecka, zdenerwowanie podczas przebierania i przewijania, stała asymetria w ułożeniu, niechęć do leżenia na...

Mężczyzna prowadzi za ręce swoje dziecko
©Nelly Kovalchuk/Fotolia
Styl życia
Ataksja, czyli zaburzenia koordynacji ruchowej i problem z utrzymaniem równowagi
Ataksja, zwana też niezbornością ruchową, jest zaburzeniem koordynacji ruchowej. Objawia się wykonywaniem nieskoordynowanych, nieprecyzyjnych i niesprawnych ruchów oraz problemami z utrzymaniem równowagi. Przypadłość dotyka dorosłych i dzieci.

Ataksja, zwana też niezbornością ruchową, jest zaburzeniem koordynacji ruchowej. Objawia się wykonywaniem nieskoordynowanych, nieprecyzyjnych i niesprawnych ruchów oraz problemami z utrzymaniem równowagi. Przypadłość dotyka dorosłych i dzieci.   Zaburzenia koordynacji ruchowej mogą być wrodzone i nabyte. W tym pierwszym przypadku ataksja jest dolegliwością dziedziczną i powstaje w wyniku błędów genetycznych. Dwa rodzaje ataksji: móżdżkowa i rdzeniowa Ataksja jest zaburzeniem koordynacji ruchowej. Ze względu na przyczynę występowania dolegliwości wyróżnia się dwa rodzaje ataksji: Móżdżkową – powstaje na skutek uszkodzenia móżdżku i jego połączeń. Może być wynikiem urazu, udaru, zaburzeń krążenia krwi , guza mózgu, krwotoku, stanu zapalnego w organizmie, zatrucia pokarmowego, stwardnienia rozsianego lub wad wrodzonych. Móżdżek jest częścią mózgowia, która odpowiada za utrzymywanie równowagi oraz koordynację ruchów. Rdzeniową (czuciową) – pojawia się jako następstwo uszkodzenia, zwyrodnienia, ucisku lub przerwania rdzenia kręgowego. Jakie są objawy niezborności ruchowej? Najpopularniejszymi symptomami ataksji są: zaburzenia koordynacji ruchowej – problem z wykonywaniem zharmonizowanych, dopasowanych do siebie, precyzyjnych i sprawnych ruchów (na przykład: brak możliwości machania ramionami w jedną stronę); zaburzenia równowagi – trudności w utrzymaniem prostej i sztywnej sylwetki podczas chodzenia, stania, siedzenia i wykonywania innych ruchów; obniżenie napięcia mięśniowego – mięśnie są zwiotczałe, więc ruchy stają się niestabilne; występują też kłopoty z trzymaniem przedmiotów w dłoniach; dysmetria – objawia się problemem zahamowania ruchu w dowolnym momencie...

Kobieta biegnąca
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Koordynacja ruchowa: 6 prostych ćwiczeń na jej usprawnienie
Koordynacja ruchowa człowieka zakodowana jest w błędniku, umiejscowionym w środkowej części ucha. Błędnik odpowiada za równowagę - chodzenie, poruszanie się po nierównym podłożu i bieganie. Aby polepszyć koordynację powinniśmy regularnie wyruszać na wycieczki rowerowe lub odwiedzać basen.

Koordynacja ruchowa człowieka zakodowana jest w błędniku, umiejscowionym w środkowej części ucha. Błędnik odpowiada za równowagę - chodzenie, poruszanie się po nierównym podłożu i bieganie. Aby polepszyć koordynację powinniśmy regularnie wyruszać na wycieczki rowerowe lub odwiedzać basen.   Koordynacja ruchowa wykształca się u człowieka w okresie szkolnym – pomiędzy 7., a 14. rokiem życia. Dlatego tak ważna jest aktywność ruchowa u dzieci, regularne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego. Koordynacja ruchowa: bieganie, pływanie oraz... ćwiczenie na piłce Aby polepszyć koordynację ruchową należy się... ruszać! To najprostsza rada, jaką można powiedzieć osobie, która ma z nią problemy. 1. Bieganie – jogging angażuje całe ciało, wszystkie partie mięśniowe i koordynuje je podczas wykonywania ruchu. Bieganie co drugi dzień po 30 minut sprawi, że ciało zacznie pracować w równowadze. 2. Basen – pływanie wymaga wzmożonej koordynacji ruchowej, dlatego wizyta na basenie raz w tygodniu zmusi poszczególne partie mięśniowe (nóg, rąk, tułowia) do współpracy. 3. Trening interwałowy – inaczej nazywany treningiem kondycyjnym składa się dwóch rodzajów ćwiczeń: o niskiej i wysokiej intensywności. Ćwiczenia mają na celu usprawnić ruchy ciała, zwiększyć wytrzymałość organizmu na wysiłek fizyczny. 4. Ćwiczenia na piłce – pilates ćwiczony na piłce wzmocni poczucie równowagi ciała, skoordynuje ruchy i je ustabilizuje. 5. Aerobik – intensywne wykonywanie ćwiczeń zmusi ciało do trzymania odpowiedniej pozycji i usprawni koordynację ruchową. Wszystkie błędy w ruchu można podczas aerobiku szybko wyłapać, ponieważ sale w klubach fitness najczęściej na ścianach mają duże lustra. 6. Jazda na rowerze – najprzyjemniejsza forma polepszania koordynacji ruchowej. Wyprawa rowerowa ze znajomymi pomoże...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner