Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Dziecko je obiad z łyżeczki
©JenkoAtaman/Fotolia
Styl życia

Nudności, biegunka, wymioty – objawy nietolerancji laktozy

Objawy nietolerancji laktozy (cukru, który występuje w mleku) nie są jednoznaczne i mogą wstępować także przy innych dolegliwościach, np. przy zespole jelita nadwrażliwego. Nietolerancja laktazy nie jest tym samym co alergia na mleko.

Objawy nietolerancji laktozy (cukru, który występuje w mleku) nie są jednoznaczne i mogą wstępować także przy innych dolegliwościach, np. przy zespole jelita nadwrażliwego. Nietolerancja laktazy nie jest tym samym co alergia na mleko.

 

Nietolerancja laktozy polega na braku enzymu (laktazy), który odpowiedzialny jest za rozkład cukru w organizmie. Uczulenie na mleko to nadmierna reakcja układu odpornościowego na kontakt z alergenem (np. białkiem).

Objawy nietolerancji laktozy: nudności, kolki, wzdęcia

Nietolerancji laktozy nie towarzyszą żadne specyficzne objawy. Symptomy nietolerancji laktozy przypominają także inne schorzenia związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Im większa dawka laktozy zostanie wprowadzona do organizmu, tym silniejsze wystąpią objawy. Intensywność objawów zależy od trzech czynników. Przede wszystkim od ilości spożytej laktozy, od poziomu niedoboru laktazy i od postaci w jakiej spożyto posiłek, który zawierał laktozę.

 

Do objawów nietolerancji produktów mlecznych należą:

  • wzdęcia,
  • biegunki,
  • kolki,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • odbijanie,
  • zwiększona produkcja gazów,
  • uczucie „przelewania” w brzuchu.

 

Objawy nietolerancji laktozy zwykle występują po kilku lub kilkunastu godzinach od wprowadzenia laktozy od organizmu. Dlatego też często trudno powiązać fakt spożycia mleka lub zjedzenia mlecznych produktów z objawami nietolerancji laktozy. 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Niemowlę leży i płacze.
©sanyasm/Fotolia
Styl życia
Przyczyny nietolerancji produktów mlecznych u dzieci
Nietolerancja laktozy u niemowląt to częsty problem. Dotyczy większości dzieci, które przyszły na świat przed 34. tygodniem ciąży i ok. 20% zdrowych niemowląt, urodzonych we właściwym terminie.

Nietolerancja laktozy u niemowląt to częsty problem. Dotyczy większości dzieci, które przyszły na świat przed 34. tygodniem ciąży i ok. 20% zdrowych niemowląt, urodzonych we właściwym terminie.   Przyczyną nietolerancji produktów mlecznych mogą być kłopoty trawienne lub zaburzenia wchłaniania laktozy – podstawowego składnika zawartego w mleku . Rola laktazy w nietolerancji laktozy Laktoza to dwucukier, na który składa się glukoza i galaktoza. W trakcie trawienia cząsteczka laktozy rozkładana jest przede wszystkim przez laktazę – enzym zawarty w jelicie cienkim. Tolerancja laktozy u niemowląt zależy od ilości i aktywności laktazy. Mniejsza aktywność laktazy powoduje niezdolność do trawienia produktów mlecznych zawierających laktozę. Zaburzenia tolerancji produktów mlecznych mogą wystąpić u niemowląt niedożywionych lub z wyniszczonym i osłabionym organizmem. Mniejsza ekspresja laktazy jest także efektem zapalenia lub zakażenia zlokalizowanego w okolicy jelita cienkiego. Typy nietolerancji laktozy u niemowląt Rozróżnia się różne typy nietolerancji laktozy u niemowląt, które wywołane zostają przez konkretne przyczyny: nietolerancja laktozy – objawia się nudnościami, boleściami brzucha, wzdęciami , wymiotami, biegunką lub nadmierną ilością gazów. Symptomy nietolerancji laktozy wywołuje spożycie produktów zawierających laktozę. Intensywność objawów jest uzależniona od czynników takich jak: postać spożytego pokarmu mlecznego, ilość spożytego pokarmu oraz stopnień zaawansowania niedoboru laktazy; upośledzone wchłanianie laktozy – zjawisko to zostaje wywołane przez spożycie dużej ilości laktozy. Ilość ta przekracza zdolności trawienia laktozy w jelicie i powoduje objawy przypominające nietolerancję laktozy; wtórny (nabyty) niedobór laktazy – ten rodzaj nietolerancji laktazy najczęściej dotyczy niemowląt....

Dziecko z brudną buzią w trakcie jedzenia.
©BigDreamStudio/Fotolia
Styl życia
Leczenie nietolerancji laktozy
Leczenie nietolerancji laktozy niekiedy wymaga rezygnacji z produktów mlecznych. Usunięcie z diety produktów zawierających laktozę pociąga za sobą konieczność zastąpienia ich innymi pełnowartościowymi produktami, które dostarczą wapń do organizmu dziecka.

Leczenie nietolerancji laktozy niekiedy wymaga rezygnacji z produktów mlecznych. Usunięcie z diety produktów zawierających laktozę pociąga za sobą konieczność zastąpienia ich innymi pełnowartościowymi produktami, które dostarczą wapń do organizmu dziecka. Co zamiast pokarmów zawierających laktozę jogurty i kefiry . Mleko w czystej postaci można zastąpić kefirem lub jogurtem. Zawierają one mniej laktozy (100 g mleka ma ok. 4,3 g laktozy, a 100 g jogurtu 2,9 g). Zawarte w jogurcie i kefirze żywe kultury bakterii wspomagają trawienie i produkują enzym, który rozkłada laktozę. Wykazano, że tolerowane są także sery dojrzewające, ponieważ zawierają mniejszą ilość laktozy .   niskolaktozowe mieszanki mleczne . Są to produkty przypominające mleko w proszku. Zawierają niezbędne składniki, w tym także białko, ale nie ma w ich składzie dużej ilości laktozy. W 100 g niskolaktozowej mieszanki mlecznej znajduje się około 1,3 g laktozy. Inne mleka, które nie zawierają cukru mlecznego to zwykle mleka sojowe i ryżowe. Ścisła dieta bezlaktozowa w leczeniu objawów nietolerancji laktozy Osoby, które cierpią na wrodzoną nietolerancję laktozy muszą stosować ścisłą dietę bezlaktozową . Ścisła dieta bezlaktozowa polega na całkowitym usunięciu produktów mlecznych z codziennej diety. W takim wypadku należy zwracać uwagę także na niektóre leki, ponieważ laktoza często znajduje się w otoczce leku. Laktoza obecna jest także w produktach takich jak: pieczywo, gotowe sosy sałatkowe, słodycze i przekąski, margaryna. W diecie bezlaktozowej powinny pojawić się np. ryby, orzechy, warzywa strączkowe.   Wyeliminowanie produktów mlecznych z diety spowoduje ustąpienie objawów . Dieta bezlaktozowa nie dostarcza niezbędnej ilości wapnia do organizmu, jednak nie ma jednoznacznych danych, które określiłyby jak wpływa stosowanie takiej diety u dziecka...

produkty nabiałowe
© denio109/Fotolia.com
Styl życia
Laktoza i jej zawartość w produktach mlecznych. Sprawdź gdzie jest jej najmniej
Laktoza to cukier, który występuje głównie w mleku ssaków. Nawet 40% Polaków może mieć problemy z jego trawieniem. Nietolerancja laktozy objawia się wzdęciami, bólami brzucha, przelewaniem i ruchami w jelitach. Dieta przy nietolerancji laktozy wymaga ograniczenia lub całkowitego wykluczenia produktów mlecznych i jego przetworów.

Laktoza to cukier, który występuje głównie w mleku ssaków. Nawet 40% Polaków może mieć problemy z jego trawieniem. Nietolerancja laktozy objawia się wzdęciami, bólami brzucha, przelewaniem i ruchami w jelitach. Dieta przy nietolerancji laktozy wymaga ograniczenia lub całkowitego wykluczenia produktów mlecznych i jego przetworów.   Częstość występowania nietolerancji na laktozę może być diametralnie inna w różnych populacjach. W Anglii jest to zaledwie 5%, a we Włoszech i Indiach nawet 70-80%. W tych statystykach Polacy plasują się po środku. Przyczyna nietolerancji laktozy: wrodzona lub wtórna Nietolerancja laktozy jest efektem niedoboru lub całkowitego braku laktazy, czyli enzymu trawiącego laktozę w jelitach. Przyczyna tego schorzenia może być wrodzona, co oznacza, że w błonie śluzowej jelita cienkiego nigdy nie uaktywnił się enzym laktazy. Może również być efektem hipolaktazji, czyli zmniejszonej aktywności laktazy. Hipolaktazja ma podłoże genetyczne lub wtórne, kiedy pojawia się na skutek uszkodzenia błony śluzowej jelita. Nietolerancja laktozy może się również rozwinąć z wiekiem, ponieważ starszy organizm z każdym rokiem produkuje coraz mniej enzymu laktazy. Leki czy dieta: jak postępować przy nietolerancji laktozy Postępowanie przy nietolerancji laktozy zależy od rodzaju i nasilenia dolegliwości. Przy łagodniejszych niedoborach laktazy jednym z rozwiązań jest zażywanie środków z farmakologiczną formą laktazy . Przyjmuje się je doustnie i zazwyczaj działają już bezpośrednio po podaniu. Najskuteczniejszym sposobem jest jednak ograniczenie spożywania produktów zawierających laktozę lub całkowite wyeliminowanie ich ze swojej diety. Czego nie jeść przy nietolerancji laktozy: mleko i jego przetwory Laktoza występuje głównie w produktach...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner