Kobieta na fotelu u denstysty
©Stasique/Fotolia
Fleszstyle

Korona zęba: funkcja, materiały, zakładanie, koszt, wady i zalety – kompendium wiedzy

Korona zęba uzupełnia pojedyncze ubytki w uzębieniu, chroni słabe i uszkodzone zęby. Wykonuje się ją z porcelany na podbudowach metalowych, ceramicznych lub na opiłowanym zębie lub korzeniu z użyciem tlenku cyrkonu. Każda korona zęba musi być dopasowana indywidualnie. Jest to alternatywne rozwiązanie dla licówek i mostków.

Korona zęba uzupełnia pojedyncze ubytki w uzębieniu, chroni słabe i uszkodzone zęby. Wykonuje się ją z porcelany na podbudowach metalowych, ceramicznych lub na opiłowanym zębie lub korzeniu z użyciem tlenku cyrkonu. Każda korona zęba musi być dopasowana indywidualnie. Jest to alternatywne rozwiązanie dla licówek i mostków.

Trendy w chirurgii plastycznej piersi

Po co zakłada się koronę zęba?

Koronę zęba zakłada się wtedy, gdy ząb jest uszkodzony, np. złamany, a także w przypadku, gdy po leczeniu (często kanałowym) zostało go bardzo niewiele. Wówczas chroni ona przed całkowitą utratą zęba i pozwala zachować komfort jedzenia. Korona zęba może zostać założona również na implant, by zapobiec deformacji zgryzu po utracie zęba. Za założeniem korony na ząb mogą przemawiać też względy estetyczne. Jeśli ząb jest przebarwiony czy niekształtny, można zlikwidować ten problem, montując koronę na opiłowany własny ząb.

Porcelana, metal, tlenek cyrkonu – materiały, z których robi się korony zęba

Korona porcelanowa z podbudową z metalu lub z tlenku cyrkonu wyparła stosowaną niegdyś powszechnie koronę metalową. Takie korony są zarówno estetyczne, jak i trwałe. Trwałość korony jest bardzo duża, ponieważ jest ona mocowana wkładem koronowo-korzeniowym i cementowana. Dlatego nie przesuwa się, nie dostaje się pod nią pokarm i skutecznie zastępuje zdrowy ząb. Korona może być też założona na implant, jeśli własny ząb został całkowicie utracony. Na implantach zwykle instaluje się korony z porcelany z podbudową z metalu oraz pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu. Korony cyrkonowe zalecane są też do uzupełniania braków w przednim uzębieniu. Na pozostałość zęba natomiast warto założyć koronę z podbudową ze złota, ponieważ działa ono przeciwpróchniczo.

Korona zęba musi być idealnie dopasowana, założyć ją i zdjąć może tylko stomatolog

Korona zęba wymaga, by został on spiłowany. Aby korona zęba była komfortowa, stomatolog lub protetyk powinien wykonać odlew, na podstawie którego ona powstanie. Jeśli po przymiarkach wszystko jest w porządku, można koronę przytwierdzić na stałe, cementując ją specjalnym preparatem. Jeśli koronka zęba jest dobrze dopasowana, po kilku dniach można się do niej przyzwyczaić i traktować ją jak zwykły ząb.

Ile kosztuje korona zęba?

Koszt zależy od materiału, z jakiego jest ona wykonana i wynosi ok. 350 zł za koronę metalową i od 550 do 1650 zł za metalowo-porcelanowe i cyrkonowo-porcelanowe. Dodatkowo trzeba zapłacić za implant, jeśli korona będzie montowana właśnie na nim, lub za wkład koronowo-korzeniowy. Jest to wydatek od 100 do 900 zł za wkład i od 1400 zł za implant plus drugie tyle za jego założenie.

Korona zęba a proteza zębowa, licówka lub most

Główną zaletą korony zębowej jest jej trwałość. Dobrze wykonana i dopasowana może posłużyć nawet dożywotnio. Jednak może okazać się drogim rozwiązaniem, gdy braków w uzębieniu jest dużo. Wówczas wyjściem będzie akrylowa proteza zębowa – choć mniej wygodna i trwała, jest dużo tańsza i można jej używać w wypadku braku większości zębów.

Z kolei gdy w jamie ustnej nie pozostał już żaden ząb, sprawdzi się proteza zatrzaskowa, którą mocuje się na 2, 3 lub 4 implantach.

Do wypełnienia luki po jednym czy dwóch zębach stosuje się także most. To rodzaj korony zębowej i ma konstrukcję trzyczęściową – dwie boczne mocuje się na zębach obok pustego miejsca, by podtrzymywały one trzecią, środkową część mostu. Most także wymaga zacementowania.

Licówki natomiast zakłada się ze względów estetycznych. Przebarwiony lub nierówny ząb trzeba spiłować od przodu i na to miejsce nakłada się i przykleja porcelanowy płatek. Licówki są wrażliwe na zgrzytanie zębami i gryzienie twardych przedmiotów, mogą się łatwo uszkodzić, gdy obchodzi się z nimi nieostrożnie. Założenie i używanie zarówno korony zęba, licówki, jak i mostu jest bezbolesne, leczenie powinno przebiegać po podaniu znieczulenia miejscowego.

Jak wygląda korona zęba?

Korona zęba swoim wyglądem i kształtem ma zastąpić ząb, który jest uszkodzony lub wygląda nieestetycznie. Osiągnięcia protetyki pozwalają na takie dopasowanie kształtu i koloru korony, aby nie odróżniała się od naturalnych zębów. Jedynie w przypadku zębów trzonowych, dentysta może sugerować wstawienie korony złotej lub metalowej, gdyż jest trwalsza od wersji porcelanowej.

 
Wizyta w gabinecie stomatologicznym
©zeremskimilan/Fotolia
Fleszstyle
Wstawianie zęba – z jakim kosztem implantów tytanowych i cyrkonowych musisz się liczyć?
Implanty zęba pozwalają w skuteczny i estetyczny sposób uzupełnić braki w uzębieniu. Nawet brak zębów z tyłu szczęki, gdzie luki nie są widoczne na pierwszy rzut oka, powinien być wypełniony, ponieważ z czasem wszystkie zęby mogą zacząć się przemieszczać. Najtańsze implanty tytanowe mogą kosztować około tysiąca złotych, a koronka – kilkaset złotych.

Implanty zęba pozwalają w skuteczny i estetyczny sposób uzupełnić braki w uzębieniu. Nawet brak zębów z tyłu szczęki, gdzie luki nie są widoczne na pierwszy rzut oka, powinien być wypełniony, ponieważ z czasem wszystkie zęby mogą zacząć się przemieszczać. Najtańsze implanty tytanowe mogą kosztować około tysiąca złotych, a koronka – kilkaset złotych.   Decydując się na implanty nie należy kierować się tylko najniższą ceną, ponieważ o wiele ważniejszy jest dobór materiału do indywidualnej sytuacji. Dlaczego warto wstawiać implanty zębów? W sytuacji, gdy braki w uzębieniu nie są uzupełniane, pozostałe zęby mogą zacząć się przemieszczać w kierunku luki, aby chociaż częściowo ją zakryć. Poza tym ząb, który jest bezpośrednio pod lub nad ubytkiem, automatycznie zacznie się wysuwać z tego samego powodu. W związku z tym nawet brak jednego zęba może wywołać efekt domina w całej szczęce. Ponadto w miejscu, z którego usunięto ząb , po kilku miesiącach w szczęce rozpocznie się proces zanikania kości. Implanty tytanowe i cyrkonowe – które wybrać? Na rynku dostępne są dwa rodzaje implantów: tytanowe i cyrkonowe. Ich wytrzymałość i trwałość są porównywalne, jednak różnią się pod względem estetyki i cen.   Implanty tytanowe są wykonane z czystego tytanu lub jego stopów. Podczas gdy czysty tytan jest materiałem biozgodnym, czyli organizm nie traktuje go jako ciała obcego, to stopy niosą ze sobą niewielkie ryzyko uczulenia. Są jednak tańsze, a przez to chętniej stosowane. Tytanowe implanty są bardzo popularne i z powodzeniem się je stosuje przy uzupełnianiu ubytków. Ich jedyną poważną wadą jest szary kolor. Co prawda sam implant nie powinien być widoczny, ponieważ montowana jest na nim jeszcze koronka, jednak z czasem może pojawić się widoczna szara obwódka przy podnoszącym się dziąśle. Szczególnie narażone...

pani z bolącym zębem
©vladimirfloyd/fotolia
Styl życia
Martwy ząb – czy możliwy jest ból?
Ból martwego zęba jest możliwy, gdy bakterie znajdujące się w środku zęba przedostają się do tkanek okołowierzchołkowych, a to może powodować zapalenie.

Ból martwego zęba jest możliwy, gdy bakterie znajdujące się w środku zęba przedostają się do tkanek okołowierzchołkowych, a to może powodować zapalenie. Martwy ząb – czym jest? O martwym zębie mówimy wtedy, gdy doszło do obumarcia miazgi, czyli tkanki, występującej wewnątrz zęba na skutek zaawansowanej próchnicy. Ból pojawia się, kiedy bakterie znajdujące się w środku zęba znajdą się w tkankach okołowierzchołkowych, a to wywoła zapalenie zęba. Ból martwego zęba – czy to możliwe? Ból martwego zęba może pojawić się bezpośrednio po leczeniu kanałowym . Ząb sam z siebie nie boli, gdyż jest martwy, a ból wynika z podrażnienia tkanek okołowierzchołkowych zęba i otaczających go tkanek ozębnej . Jeśli po leczeniu kanałowym wystąpi taka dolegliwość, prawdopodobnie świadczy to o procesie zapalnym tkanek okołowierzchołkowych. Dlatego też, zaleca się wykonanie zdjęcia, by ocenić czy leczenie kanałowe było przeprowadzone prawidłowo. Ból martwego zęba może być spowodowany jego przeciążeniem, co wynika ze zbyt wysokiej korony protetycznej zęba . Nieprawidłowo dopasowana do zgryzu korona wiąże się z dolegliwościami bólowymi, zwykle nasilającymi się przy nagryzaniu szczęki. Martwy ząb – jak leczyć? Jeśli martwy ząb można uratować, a nie jest konieczne jego usunięcie, warto zabiegać o leczenie zachowawcze. Nie należy zwlekać z leczeniem martwego zęba, gdyż szanse na jego zachowanie maleją . Warto poddać się RTG kontrolnemu bądź ponownemu leczeniu endodontycznemu.   Wstawienie nowego zęba może być kosztowne. Zobacz,  ile kosztuje implant zęba: implanty tytanowe i cyrkonowe .  Zapalenia zęba powodowane są przez rozwój bakterii w jamie ustnej. Zobacz, czym objawia się  stan zapalny zęba i jak wygląda leczenie stanu...

mężczyzna z bolącym zębem
©inesbazdar/fotolia
Styl życia
Stan zapalny zęba – ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony
Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.

Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.   Zapalenia zęba powodowane są przez rozwój bakterii w jamie ustnej. Sprzyjające dla rozwoju bakterii jest jedzenie słodyczy czy niewłaściwa higiena. Stan zapalny zęba – przyczyny Głównymi przyczynami stanu zapalnego zęba są ubytki spowodowane przez próchnicę , niewłaściwe leczenie, czy urazy kości zębowej. Innymi czynnikami mającymi wpływ na pojawienie się stanu zapalnego są komplikacje po leczeniu czy szlifowaniu zębów. Stan zapalny zęba – objawy Pierwszy objaw stanu zapalnego zęba to silna wrażliwość na ciepłe lub zimne posiłki i ból występujący zazwyczaj w największym nasileniu nocą . Zapalenie miazgi zębowej powoduje też ból przy występujący przy gryzieniu lub dotyku okolic chorego zęba. Niekiedy występuje też gorączka, opuchnięcia okolicy zęba i bóle głowy. Kiedy dochodzi do martwicy zęba, w okolicy zęba tworzy się przetoka dziąsłowa i występują zmiany okołowierzchołkowe. Stan zapalny zęba – rodzaje Stan zapalny zęba można podzielić na trzy rodzaje: ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony . Ten pierwszy charakteryzuje się łagodnym bólem i krótkim czasem występowania. Zapalenie przewlekłe trwa zazwyczaj długo i nie zawsze towarzyszy mu ból. Inaczej jest w przypadku zapalenia przewlekle zaostrzonego. Wówczas dolegliwość jest wydłużona i na początku nie ma objawów. Dopiero po pewnym czasie zaczyna pojawiać się intensywny ból , trwający od kilku minut do kilku godzin, a dziąsło w okolicach bolącego zęba może spuchnąć. Stan zapalny zęba – leczenie Na początku leczenie stanu...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner