Wizyta w gabinecie stomatologicznym
©zeremskimilan/Fotolia
Fleszstyle

Wstawianie zęba – z jakim kosztem implantów tytanowych i cyrkonowych musisz się liczyć?

Implanty zęba pozwalają w skuteczny i estetyczny sposób uzupełnić braki w uzębieniu. Nawet brak zębów z tyłu szczęki, gdzie luki nie są widoczne na pierwszy rzut oka, powinien być wypełniony, ponieważ z czasem wszystkie zęby mogą zacząć się przemieszczać. Najtańsze implanty tytanowe mogą kosztować około tysiąca złotych, a koronka – kilkaset złotych.

Implanty zęba pozwalają w skuteczny i estetyczny sposób uzupełnić braki w uzębieniu. Nawet brak zębów z tyłu szczęki, gdzie luki nie są widoczne na pierwszy rzut oka, powinien być wypełniony, ponieważ z czasem wszystkie zęby mogą zacząć się przemieszczać. Najtańsze implanty tytanowe mogą kosztować około tysiąca złotych, a koronka – kilkaset złotych.

 

Decydując się na implanty nie należy kierować się tylko najniższą ceną, ponieważ o wiele ważniejszy jest dobór materiału do indywidualnej sytuacji.

Izabela Janachowska rozpływa się nad synem, Christopherem, i zdradza jego talenty!

Dlaczego warto wstawiać implanty zębów?

W sytuacji, gdy braki w uzębieniu nie są uzupełniane, pozostałe zęby mogą zacząć się przemieszczać w kierunku luki, aby chociaż częściowo ją zakryć. Poza tym ząb, który jest bezpośrednio pod lub nad ubytkiem, automatycznie zacznie się wysuwać z tego samego powodu. W związku z tym nawet brak jednego zęba może wywołać efekt domina w całej szczęce. Ponadto w miejscu, z którego usunięto ząb, po kilku miesiącach w szczęce rozpocznie się proces zanikania kości.

Implanty tytanowe i cyrkonowe – które wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje implantów: tytanowe i cyrkonowe. Ich wytrzymałość i trwałość są porównywalne, jednak różnią się pod względem estetyki i cen.

 

Implanty tytanowe są wykonane z czystego tytanu lub jego stopów. Podczas gdy czysty tytan jest materiałem biozgodnym, czyli organizm nie traktuje go jako ciała obcego, to stopy niosą ze sobą niewielkie ryzyko uczulenia. Są jednak tańsze, a przez to chętniej stosowane. Tytanowe implanty są bardzo popularne i z powodzeniem się je stosuje przy uzupełnianiu ubytków. Ich jedyną poważną wadą jest szary kolor. Co prawda sam implant nie powinien być widoczny, ponieważ montowana jest na nim jeszcze koronka, jednak z czasem może pojawić się widoczna szara obwódka przy podnoszącym się dziąśle. Szczególnie narażone są na to osoby, mające bardzo cienkie dziąsła, przez które metalowy element będzie bardzo prześwitywał. Może to być uciążliwe, szczególnie gdy implant dotyczy przednich zębów, a osoba ma wysoką linię uśmiechu, czyli uśmiechając się pokazuje niemal całe dziąsła. W takich wyjątkowych sytuacjach lepiej zdecydować się na implanty cyrkonowe, które są wykonane z tlenku cyrkonu i mają bardzo zbliżony do zębów kolor. Wyglądają zupełnie jak naturalne zęby, nie zmieniają smaku potraw, a ich odporność na ścieranie i uszkodzenia jest porównywalna do tytanowych.

Ile trzeba zapłacić za wstawienie zęba?

Implanty tytanowe są tańsze od cyrkonowych – ich ceny zaczynają się od 1000 złotych, natomiast cyrkonowych - od około 1800 złotych. Wstawienie zęba kosztuje jednak więcej, ponieważ na implant zakłada się jeszcze koronę protetyczną, co wiąże się z kolejnymi opłatami. Najtańsze metalowo-ceramiczne koronki kosztują od 500 złotych, cyrkonowe pokryte porcelaną są droższe o kolejnych 500 złotych. Pełnoceramiczne korony potrafią kosztować 1500 złotych. Ostateczne ceny zależą jednak od dentysty i systemu, czyli firmy, jakiej produktów używa. Można trafić na oferty wstawienia zęba już za 1500 złotych, w co jest wliczany i implant, i koronka.

Tanie implanty zębowe – ukryte koszty

Niska cena nie musi oznaczać niedbałej pracy, jednak przed skorzystaniem z takiej promocji lepiej się upewnić, czy lekarz jest wiarygodnym i dobrym specjalistą, np. sprawdzając w internecie opinie byłych pacjentów lub pytając znajomych. Należy też zapytać dentystę o to, czy implanty posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Czasami niska cena to jedynie pozór, ponieważ może się okazać, że do wstawienia zęba konieczne są dodatkowe zabiegi, np. augmentacja (rekonstrukcja) kości, w którą będzie wsadzany implant (nawet 2500 złotych) lub podniesienie dna zatoki (około 3000 złotych). Obowiązkowo przed zamontowaniem implantu należy też odbyć pierwszą konsultację u dentysty z planem leczenia (około 150 złotych), wykonać pantomogram (około 70 złotych), a po założeniu implantu trzeba stawiać się na wizyty kontrolne (około 100 złotych każda). Niskie ceny za wstawienie zęba mogą być w związku z tym tylko chwytem marketingowym.

 
Kobieta na fotelu u denstysty
©Stasique/Fotolia
Fleszstyle
Korona zęba: funkcja, materiały, zakładanie, koszt, wady i zalety – kompendium wiedzy
Korona zęba uzupełnia pojedyncze ubytki w uzębieniu, chroni słabe i uszkodzone zęby. Wykonuje się ją z porcelany na podbudowach metalowych, ceramicznych lub na opiłowanym zębie lub korzeniu z użyciem tlenku cyrkonu. Każda korona zęba musi być dopasowana indywidualnie. Jest to alternatywne rozwiązanie dla licówek i mostków.

Korona zęba uzupełnia pojedyncze ubytki w uzębieniu, chroni słabe i uszkodzone zęby. Wykonuje się ją z porcelany na podbudowach metalowych, ceramicznych lub na opiłowanym zębie lub korzeniu z użyciem tlenku cyrkonu. Każda korona zęba musi być dopasowana indywidualnie. Jest to alternatywne rozwiązanie dla licówek i mostków. Po co zakłada się koronę zęba? Koronę zęba zakłada się wtedy, gdy ząb jest uszkodzony , np. złamany, a także w przypadku, gdy po leczeniu (często kanałowym) zostało go bardzo niewiele. Wówczas chroni ona przed całkowitą utratą zęba i pozwala zachować komfort jedzenia. Korona zęba może zostać założona również na implant, by zapobiec deformacji zgryzu po utracie zęba. Za założeniem korony na ząb mogą przemawiać też względy estetyczne. Jeśli ząb jest przebarwiony czy niekształtny, można zlikwidować ten problem, montując koronę na opiłowany własny ząb. Porcelana, metal, tlenek cyrkonu – materiały, z których robi się korony zęba Korona porcelanowa z podbudową z metalu lub z tlenku cyrkonu wyparła stosowaną niegdyś powszechnie koronę metalową. Takie korony są zarówno estetyczne, jak i trwałe. Trwałość korony jest bardzo duża, ponieważ jest ona mocowana wkładem koronowo-korzeniowym i cementowana. Dlatego nie przesuwa się, nie dostaje się pod nią pokarm i skutecznie zastępuje zdrowy ząb. Korona może być też założona na implant, jeśli własny ząb został całkowicie utracony. Na implantach zwykle instaluje się korony z porcelany z podbudową z metalu oraz pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu. Korony cyrkonowe zalecane są też do uzupełniania braków w przednim uzębieniu. Na pozostałość zęba natomiast warto założyć koronę z podbudową ze złota, ponieważ działa ono przeciwpróchniczo. Korona zęba musi być idealnie dopasowana, założyć ją i zdjąć może tylko stomatolog Korona zęba wymaga, by...

Dentysta wyrywa zęba kobiecie.
©starush/fotolia
Styl życia
Wyrywanie zęba – na czym polega, na co zwrócić uwagę, jakie mogą być komplikacje
Wyrywanie zęba to zabieg prosty choć bardzo bolesny. Gdy został wykonany prawidłowo, rana po nim może goić się nawet do 3 tygodni.

Wyrywanie zęba to zabieg prosty choć bardzo bolesny. Gdy został wykonany prawidłowo, rana po nim może goić się nawet do 3 tygodni.   Wyrywanie zęba, inaczej ekstrakcja lub usuwanie, to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zęba z zębodołu. Przeprowadza się go przy użyciu kleszczy, najczęściej stosując miejscowe znieczulenie . Często dodatkowo wykonuje się również zdjęcie rentgenowskie zęba. Decyzję o ekstrakcji podejmuje stomatolog lub chirurg. Na czym polega usuwanie zęba? Zabieg chirurgiczny ekstrakcji zęba polega na zerwaniu więzadeł, które trzymają zęba w zębodole. Kolejno dokonuje się jego zwichnięcia i wyrwania. Na koniec oczyszcza się zębodół i zakłada się na niego opatrunek . Gdy ząb jest prawidłowo usunięty, gojenie dziąsła może trwać od 2 do 3 tygodni. Kiedy wyrwać ząb? Najczęściej zęby wyrywa się, gdy: tkanka zęba jest zniszczona – w przypadku, gdy nie nadaje się do odbudowy protetycznej ani zachowawczej, zęby są zatrzymane – gdy zęby są całkowicie wykształcone, jednak zatrzymały się w tkance kostnej szczęki (najczęściej dotyczy to tzw. zębów mądrości, czyli ósemek), próchnica zaatakowała ząb – w przypadku, gdy choroba dotarła do trzonu i nie jest możliwa jego odbudowa, w jamie ustnej nie ma wystarczająco miejsca na kolejny ząb, korony lub korzenie zęba są w nieodwracalnym stopniu uszkodzone , ząb jest zaatakowany przez ostry stan zapalny, który doprowadził do silnego zakażenia, występuje schorzenie przyzębia, które prowadzi do rozchwiania zębów (np. paradontoza). Przeciwwskazania do wyrwania zęba Nie zaleca się wyrywania zęba, jeśli: ząb znajduje się niedaleko bądź bezpośrednio w guzie nowotworowym , lub na naczyniaku krwionośnym, występuje opryszczka,...

pani z bolącym zębem
©vladimirfloyd/fotolia
Styl życia
Martwy ząb – czy możliwy jest ból?
Ból martwego zęba jest możliwy, gdy bakterie znajdujące się w środku zęba przedostają się do tkanek okołowierzchołkowych, a to może powodować zapalenie.

Ból martwego zęba jest możliwy, gdy bakterie znajdujące się w środku zęba przedostają się do tkanek okołowierzchołkowych, a to może powodować zapalenie. Martwy ząb – czym jest? O martwym zębie mówimy wtedy, gdy doszło do obumarcia miazgi, czyli tkanki, występującej wewnątrz zęba na skutek zaawansowanej próchnicy. Ból pojawia się, kiedy bakterie znajdujące się w środku zęba znajdą się w tkankach okołowierzchołkowych, a to wywoła zapalenie zęba. Ból martwego zęba – czy to możliwe? Ból martwego zęba może pojawić się bezpośrednio po leczeniu kanałowym . Ząb sam z siebie nie boli, gdyż jest martwy, a ból wynika z podrażnienia tkanek okołowierzchołkowych zęba i otaczających go tkanek ozębnej . Jeśli po leczeniu kanałowym wystąpi taka dolegliwość, prawdopodobnie świadczy to o procesie zapalnym tkanek okołowierzchołkowych. Dlatego też, zaleca się wykonanie zdjęcia, by ocenić czy leczenie kanałowe było przeprowadzone prawidłowo. Ból martwego zęba może być spowodowany jego przeciążeniem, co wynika ze zbyt wysokiej korony protetycznej zęba . Nieprawidłowo dopasowana do zgryzu korona wiąże się z dolegliwościami bólowymi, zwykle nasilającymi się przy nagryzaniu szczęki. Martwy ząb – jak leczyć? Jeśli martwy ząb można uratować, a nie jest konieczne jego usunięcie, warto zabiegać o leczenie zachowawcze. Nie należy zwlekać z leczeniem martwego zęba, gdyż szanse na jego zachowanie maleją . Warto poddać się RTG kontrolnemu bądź ponownemu leczeniu endodontycznemu.   Wstawienie nowego zęba może być kosztowne. Zobacz,  ile kosztuje implant zęba: implanty tytanowe i cyrkonowe .  Zapalenia zęba powodowane są przez rozwój bakterii w jamie ustnej. Zobacz, czym objawia się  stan zapalny zęba i jak wygląda leczenie stanu...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner