Party Stories
kobieta w niebieskiej sukience
©vgstudio/Fotolia
Styl życia

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości: 6 kroków do polubienia siebie

Polubienie siebie to sposób na zwiększenie poczucia własnej wartości. Dzięki temu nie tylko będziemy czuć się lepiej, ale i inni zaczną lepiej się do nas odnosić.

Polubienie siebie to sposób na zwiększenie poczucia własnej wartości. Dzięki temu nie tylko będziemy czuć się lepiej, ale i inni zaczną lepiej się do nas odnosić.

 

Nie jest łatwo zmienić sposób myślenia – wymaga to pracy, wysiłku i czasu. Jest to jednak konieczne, jeśli masz niską samoocenę, niskie poczucie własnej wartości i ogólnie po prostu nie lubisz siebie. Spędzamy ze sobą 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, dlatego bardzo przyda ci się wiedza, jak polubić siebie i jak stać się swoim najlepszym przyjacielem.

 

Ludzie, którzy lubią samych siebie są milszymi towarzyszami – są bardziej lubiani przez otoczenie. Samoakceptacja pomaga też w odnoszeniu sukcesów zawodowych.

 

1. Bacznie przyglądaj się swoim myślom – praktycy terapii poznawczo-behawioralnej wierzą, że potrafimy zmieniać swoje zachowanie poprzez zmianę sposobu myślenia, ponieważ to właśnie myśli wywołują zachowanie. Na przykład jeśli postrzegasz siebie jako nieudacznika, który nie potrafi nic zrobić dobrze, będziesz czuć się beznadziejnie i przestaniesz wierzyć, że to, za co się bierzesz, może się udać. Obserwując to, co myślisz na swój temat, zastanów się:

  • czy jest to miłe?
  • czy wprawia cię w dobry nastrój?
  • czy powiedziałabyś coś takiego drugiej osobie?

Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedź brzmi „nie” - twoje myśli są bardzo negatywne. Jak więc polubić siebie, gdy myśli się o sobie tylko źle?

 

2. Zrób listę swoich zalet – wypisz swoje umiejętności, mocne strony, osiągnięcia, nawet komplementy, które dostajesz od innych. Uzupełniaj regularnie tę listę i trzymaj ją gdzieś blisko, by móc co jakiś czas do niej zajrzeć. Może ostatnia strona podręcznego kalendarza albo specjalny mały notesik, który nie obciąży mocno torebki?

 

3. Ułóż pozytywne afirmacje – powtarzaj pozytywne zdania na swój temat jak mantrę, a z czasem wyprzesz negatywne myśli, które dotąd obniżały twoje poczucie wartości. Możesz wypróbować sposób Jacka Walkiewicza, który co rano mówi do swojego odbicia w lustrze „Życie jest piękne”. Afirmacje są szczególnie przydatne, gdy jesteś w stresującej sytuacji, np. tuż przed ważnym wystąpieniem lub egzaminem.

 

4. Znajdź czas na to, by pobyć tylko w swoim towarzystwie – czasami trudno nam znieść samotność, bo uważamy, że będzie to nudny czas. Udowodnij sama sobie, że to nieprawda i potrafisz spędzać ten czas na różne sposoby.

 

5. Spójrz na siebie oczami innych – pomyśl o tym, jak inni mogą cię postrzegać, za co mogą cię lubić i czego ci zazdrościć. Możesz zrobić listę i dołączyć ją do tej z punktu drugiego. Nie chodzi o to, żeby czuć się lepszym od innych, ale by odnaleźć swoją wartość.

 

6. Dbaj o siebie – nie tylko o komfort psychiczny, ale i o swoje ciało. Wysypiaj się, odżywiaj zdrowo, bądź aktywna fizycznie. Zrób sobie co jakiś czas dzień bez Facebooka i spędź czas z dala od pochłaniaczy czasu. Traktuj się jak swoją najlepszą przyjaciółkę, osobę, na której dobru ci zależy najbardziej na świecie – to jest właśnie droga do tego, by polubić siebie.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta w pościeli
©beeboys/Fotolia
Styl życia
Dialog ze sobą może leczyć – autoterapia
Autoterapia polega na leczeniu się samodzielnie bez pomocy specjalisty lub według jego wskazówek. Może polegać na autopsychoterapii, gdy borykamy się z problemami natury emocjonalnej, ale autoterapią nazwiemy również leczenie choroby czysto somatycznej przez przyjmowanie na własną rękę leków lub stosowanie medycyny naturalnej.

Autoterapia polega na leczeniu się samodzielnie bez pomocy specjalisty lub według jego wskazówek. Może polegać na autopsychoterapii, gdy borykamy się z problemami natury emocjonalnej, ale autoterapią nazwiemy również leczenie choroby czysto somatycznej przez przyjmowanie na własną rękę leków lub stosowanie medycyny naturalnej.   Autoterapia sprawia, że proces terapeutyczny przebiega szybciej i jest skuteczniejszy. Stosowanie samopomocy już po odbytej terapii zapobiega także nawrotom – sprawia, że praktykowane są konstruktywne zachowania, nawyki .   Uważa się, że najskuteczniejszą formą autoterapii jest Racjonalna Terapia Zachowań, czyli RTZ, opracowana przez Maxiego C. Mautlsby. Powstała ona na bazie terapii poznawczo-behawioralnej, która koncentruje się na tym, jak bardzo sposób myślenia wpływa na sferę emocjonalną. RTZ można streścić w słynnym zdaniu Epikteta: „Nie denerwują nas rzeczy czy zdarzenia, ale nasze spojrzenie na nie” . To nie fakty wywołują w nas negatywne (ale i pozytywne) emocje, a tylko i wyłącznie to, jak my je postrzegamy, jak oceniamy. 6 kroków w autoterapii 1. Przypomnij sobie, co pomyślałaś, zanim poczułaś się źle – najlepiej zapisz tę myśl. 2. Gdy ta myśl jest oceną, np. „jestem głupia” przeformułuj ją na „pomyślałam, że zachowałam się głupio”. Zapisz drugą wersję i przy obu napisz na skali 1-10 jak bardzo w nie wierzysz. 3. Wypisz dlaczego tak pomyślałaś – na czym polegało niemądre zachowanie. Nie musisz tego robić od razu. Jeśli potrzebujesz, zrób sobie przerwę i wróć do notatek wtedy, kiedy coś przyjdzie ci do głowy. 4. Oceń każdą z tych notatek dokładnie tak, jak wcześniej myśli. Na ile się z nimi zgadzasz? 5. Jeśli możesz, pokaż te notatki zaufanej osobie, by także je oceniła. Czy wasze oceny się różnią między sobą? 6. Spróbuj regularnie obserwować...

Spocony chłopak
Pixabay/skeeze/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Samoświadomość – ćwiczenia, które pomagają ją rozwinąć
Samoświadomość pomoże ci dostrzec twoje aktualne zasoby oraz obszary do rozwoju. Dzięki temu będzie ci łatwiej wytyczyć kierunki rozwoju osobistego i zbudować pozytywną samoocenę opierającą się na solidnych podstawach. Świadomość swoich emocji, myśli, potrzeb i mocnych stron można ćwiczyć.

Samoświadomość pomoże ci dostrzec twoje aktualne zasoby oraz obszary do rozwoju. Dzięki temu będzie ci łatwiej wytyczyć kierunki rozwoju osobistego i zbudować pozytywną samoocenę opierającą się na solidnych podstawach. Świadomość swoich emocji, myśli, potrzeb i mocnych stron można ćwiczyć. Zrób bilans swoich mocnych i słabych stron, wyznacz cele rozwoju Przygotuj sobie dwa egzemplarze tabeli, w której znajdzie się miejsce na twoje mocne i słabe strony. W odpowiednich rubrykach napisz: co uważasz za swoje mocne strony, atuty, talenty, co w sobie lubisz, co pomaga ci w życiu, czego w sobie nie lubisz, co jest twoją słabą stroną, co obniża twoje poczucie własnej wartości. Kolorowym długopisem zaznacz te elementy, które chcesz poprawić, udoskonalić. Do każdego z nich dopisz cel: dlaczego chcesz nad tym pracować.   Po uzupełnieniu tabeli przeczytaj ją jeszcze raz. Szczególnie krytycznie przyjrzyj się obszarom do rozwoju, które znajdują się po stronie z twoimi słabymi stronami. Nie zawsze warto poświęcać energię na pracę nad tym, czego nie lubisz i tak naprawdę nie chcesz robić. Zwłaszcza jeśli wiesz, że to nigdy nie stanie się twoją mocną stroną. Może lepiej będzie, jeśli skupisz się raczej na swoich aktualnych mocnych stronach i jeszcze bardziej je udoskonalisz. Wyjątkiem są te rzeczy, które bardzo utrudniają ci życie. Zobacz, co by było, gdyby... Przypomnij sobie jakąś ważną sytuację, która przydarzyła ci się niedawno i wymagała twojej reakcji. Wybierz takie zdarzenie, które nie zakończyło się dla ciebie w sposób satysfakcjonujący. Zastanów się, jakie inne możliwości zachowania miałeś w tej sytuacji. Wyobraź sobie, że zachowałeś się inaczej niż w rzeczywistości. Pomyśl: jakie konsekwencje miałoby twoje zachowanie dla innych, co...

kobieta samotna na ławce
©astrosystem/Fotolia
Styl życia
Boję się samotności – 5 wskazówek jak to pokonać
Strach przed samotnością dopada nie tylko osoby, które nie mają obecnie partnera. Czasami jest jedynym powodem, dla którego pozostaje się w związku, który w rzeczywistości wcale nie jest szczęśliwy.

Strach przed samotnością dopada nie tylko osoby, które nie mają obecnie partnera. Czasami jest jedynym powodem, dla którego pozostaje się w związku, który w rzeczywistości wcale nie jest szczęśliwy. Skąd bierze się strach przed samotnością? Źródłem strachu przed samotnością jest przede wszystkim niska samoocena – poczucie, że nie jest się wystarczająco wartościową osobą, by budzić czyjeś zainteresowanie i uczucia. Osoba o niskim poczuci własnej wartości nie wierzy, że ktoś będzie chciał być z nią i ją kochać.   Czasami ten strach wzbudzają sami bliscy. Często rodzina wywołuje presję, ponieważ według nich wszyscy wokół są już dawno po ślubie, już się spodziewają dziecka, natomiast my wciąż jesteśmy sami. Niestety, zdarza się, że ludzie czują tak duży strach przed samotnością, że angażują się w relacje z niewłaściwymi osobami. Taki związek tylko w niewielkim stopniu redukuje ten strach, ponieważ w dalszym ciągu partnerzy są w nim samotni . W skrajnych przypadkach jeden z partnerów jeszcze pogłębia strach podkreślając, że tylko on jest w stanie kochać drugą osobę tak, jak na to zasługuje, natomiast nigdy nikt inny nie dostrzeże w niej tego, co dostrzega on. Jak sobie radzić ze strachem przed samotnością 1. Znajdź sobie hobby – po pierwsze odwróci twoją uwagę od negatywnych myśli, a poza tym, szczególnie gdy jest to hobby wymagające interakcji z innymi, pomoże ci poznać kogoś, kto będzie dzielił twoje pasje. Nawet jeśli nie będzie to przyszły partner, to być może znajdziesz tam przyjaciół.   2. Spędzaj czas ze sobą pozytywnie – to nie jest czas, żeby się użalać i narzekać. Spędzając czas w samotności na samoużalaniu się warunkujesz siebie jak Pawłow psy w słynnym eksperymencie. Tylko że ty zamiast ślinić się na dźwięk dzwonka, od razu robisz się smutna na samą myśl o tym, że...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner