Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Właściciel wyciąga dłoń przed siedzącym psem.
©lnichetti/Fotolia.com
Styl życia

Tresowanie psa: nauka komend, stosowanie obroży antyszczekowej

Obroża antyszczekowa może być przydatna w czasie tresowania psa. Aby nauczyć psa komend, należy być cierpliwym. Skutecznie zadziała też nagradzanie psa za wykonanie zadania. Treserem powinna być jedna osoba.

Obroża antyszczekowa może być przydatna w czasie tresowania psa. Aby nauczyć psa komend, należy być cierpliwym. Skutecznie zadziała też nagradzanie psa za wykonanie zadania. Treserem powinna być jedna osoba.

 

Wyróżnia się cztery metody stosowane przy tresowaniu psa: mechaniczną, kontrastową, wyróżnieniową i metodę naśladownictwa. Metoda mechaniczna obejmuje wyrobienie nawyku wykonywania komendy. Kontrastowa polega na uczeniu psa połączonym z nagrodą za wykonane zadanie – np. podanie smakołyku i głaskanie. Metoda wyróżnieniowa łączy metodę mechaniczną z nagradzaniem psa za spełnione polecenie. Tresura metodą naśladownictwa polega na powtarzaniu przez psa zachowania tresera.

Tresura psa – zasady

Aby jak najlepiej wytresować psa, warto stosować poniższe zasady:

 • Nazwać psa imieniem, które łatwo zapamięta. Najlepiej, aby było ono krótkie. Do psa powinno się często mówić po imieniu. Wyjątkiem jest nauka nowej komendy. Pies nie może kojarzyć zadania z własnym imieniem.
 • Uczyć psa codziennie przez 10-15 minut. To wystarczająca ilość czasu, w trakcie której pies będzie należycie skupiony.
 • Zaplanować szkolenie, którego pierwszym etapem powinna być nauka spania w legowisku, a nie na łóżku właściciela. Uporządkowany plan tresury pomoże na bieżąco weryfikować jego efekty.
 • Włączyć rodzinę w tresurę zwierzęcia. Powinien za nią odpowiadać jeden z członków rodziny. Psy bowiem lubią wiedzieć, kto jest ich „przywódcą” i jemu są posłuszne. Warto poinformować rodzinę o zachowaniach, których uczymy psa lub które chcemy u niego wyeliminować.
 • Pamiętać, że każdy pies ma inny temperament, który wpływa na szybkość uczenia się.
 • Nauczyć psa jak najszybciej (na 2-3 lekcji) komendy „Stop”, która może go uchronić nawet przed śmiercią. Będzie przydatna np., gdy zwierzę zerwie się ze smyczy.
 • Nagradzać sukces w tresurze. Należy jednak zmniejszać udział smakołyków wraz z upływem szkolenia, aby pies nie kojarzył wykonania zadania z przysmakiem. Można go zastąpić np. głaskaniem.
 • Każdorazowo kończyć szkolenie nagrodzeniem lub pochwaleniem psa. Dzięki temu chętnie będzie uczestniczył w kolejnych lekcjach.
Bonito rabat to świetna okazja, żeby kupić najnowsze poradniki, z których dowiesz się jak wytresować psa!

Obroża antyszczekowa i jej działanie

Podczas tresury psa można użyć obroży antyszczekowej. Ograniczy ona szczekanie zbyt głośnego zwierzęcia. Dostępne są trzy rodzaje obroży:

 • sprayowe, na których działanie wpływa zapach;
 • ultradźwiękowe,
 • elektroniczne, działające na zasadzie impulsu elektrostatycznego.

 

Obroże antyszczekowe można stosować zarówno w trakcie tresowania psa, jak i do podtrzymania jego efektów. W tej drugiej sytuacji można sięgnąć po atrapę obroży.

 

Wybierając obrożę należy zwrócić uwagę na certyfikaty, które posiada. Certyfikat CE (Conformité Européenne) potwierdza jakość urządzenia i jego zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej. Nie należy kupować obroży bez certyfikatu, ponieważ może się ona okazać podróbką i zagrażać bezpieczeństwu psa. Istotny jest także certyfikat ECMA (Electronic Collar Manufacturers Association). Zapewnia on o zastosowaniu nie większej niż niezbędna ilości impulsów elektrostatycznych. Organizacja ECMA, która zrzesza głównych producentów obroży elektronicznych, wymaga także umieszczania w obrożach zabezpieczeń przed nadużywaniem tych urządzeń.

Nauka komend u psa

Aby skutecznie nauczyć psa komend, najlepiej zacząć ten proces jak najszybciej. Szczenięta uczą się bowiem bardzo szybko. Jednak starsze psy także można wytresować, z tym że potrwa to trochę dłużej. Komendy, które pies powinien przyswoić to:

 • siad,
 • chodź,
 • nie,
 • zostaw,
 • nie wolno,
 • leżeć.

Zwierzę, aby nauczyło się komend, powinno być dobrze zmotywowane. Najlepiej prowadzić tresurę w formie zabawy. Pies chętnie przyswoi wtedy podawane mu informacje, a nauka przebiegnie sprawniej. Nie warto karać pupila za niewykonanie zadania. Widocznie potrzebuje więcej czasu na naukę.

Przy uczeniu psa powinniśmy być w dobrym nastroju. Niecierpliwość nie jest dobrym doradcą. Zwierzę wyczuje nasze negatywne emocje.

Na początku nauki komend nie należy rozpraszać psa - powinien skupić się na swoim zadaniu. Dopiero, kiedy opanuje komendę, można wprowadzić dodatkowy bodziec. Dzięki niemu utrwalimy efekty tresury.

15 minut dziennie to wystarczający czas na naukę. Pies nie będzie w stanie skupić się dłużej. Po dobrze wykonanym zadaniu, należy nagrodzić zwierzę i dać mu czas na zabawę.


Pies podaje łapę właścicielce.
©highwaystarz/Fotolia.com
Styl życia
Podstawowe komendy dla psa, czyli „siad”, „podaj łapę”, „do mnie” ułatwiają życie z czworonogiem pod jednym dachem
Komendy dla psa, jak: „siad”, „podaj łapę”, „do mnie” pomagają w porozumiewaniu się właściciela z pupilem. Łatwiej zapanować nad psem, który nauczy się wykonywać podstawowe polecenia. Pies będzie posłuszny, kiedy naukę połączy się z zabawą. To wyzwoli w zwierzęciu entuzjazm do treningu.

Komendy dla psa, jak: „siad”, „podaj łapę”, „do mnie” pomagają w porozumiewaniu się właściciela z pupilem. Łatwiej zapanować nad psem, który nauczy się wykonywać podstawowe polecenia. Pies będzie posłuszny, kiedy naukę połączy się z zabawą. To wyzwoli w zwierzęciu entuzjazm do treningu.   Do nauki komend najlepiej wybrać ciche i spokojne miejsce , aby nic nie rozpraszało czworonoga. Przyjazny ton właściciela wzbudzi zaufanie psa, a nagradzanie pupila smakołykami zmobilizuje go do entuzjastycznego wykonywania poleceń. Nauka komendy „siad” Nauka komendy „siad” jest bardzo przydatna, bo pozwala zapanować nad psem. Ułatwia np. wychodzenie z pupilem na dwór. Pies spokojnie siedzi w czasie zakładania mu smyczy lub cierpliwie czeka, gdy pali się czerwone światło na przejściu. Nauczenie szczeniaka komendy „siad ” może stanowić problem, bo młode psy nie lubią siedzieć w bezruchu.. Jednak przy odrobinie cierpliwości ze strony właściciela, pies z pewnością opanuje jedną z podstawowych komend . Z czasem, pies może przyzwyczaić się do polecenia i np., gdy tylko właściciel weźmie smycz do ręki, pies sam usiądzie. Psia sztuczka „podaj łapę” „Podaj łapę” to sztuczka, której nauka zazwyczaj nie jest w ogóle problematyczna . Komenda może być przydatna np. przy przywitaniu. Pies zamiast skakać na właściciela poda mu łapę, co pomoże okiełznać zbyt wybuchowy temperament pupila. Warto mobilizować zwierzę do nauki, podając mu psie smakołyki za każde wykonane polecenie. Reagowanie na komendę „do mnie” Komendy „do mnie” najłatwiej będzie nauczyć szczeniaka. Młody pies często boi się zostać sam, dlatego wciąż szuka kontaktu ze swoim właścicielem. Komenda przywołująca psa jest przydatna w czasie...

pies z gumową piłką leżący na trawie
©Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Szkolenie psów metodą pozytywnych wzmocnień: kliker, komendy słowne i nagrody w formie przysmaku lub zabawki
Pozytywne szkolenie psów opiera się na założeniu, że pies będzie powtarzać zachowania, za które jest nagradzany i unikać tych, za które nic nie dostaje. Nagrodą za słuchanie właściciela jest przysmak albo ulubiona zabawka. W stosowaniu pozytywnych metod w czasie tresury istotne jest, by nie karcić za to, co zwierzę zrobiło źle, ale wzmacniać prawidłowe zachowania.

Pozytywne szkolenie psów opiera się na założeniu, że pies będzie powtarzać zachowania, za które jest nagradzany i unikać tych, za które nic nie dostaje. Nagrodą za słuchanie właściciela jest  przysmak albo ulubiona zabawka. W stosowaniu pozytywnych metod w czasie tresury istotne jest, by nie karcić za to, co zwierzę zrobiło źle, ale wzmacniać prawidłowe zachowania.   W pracy z psem ważna jest konsekwencja. Jeżeli właściciel będzie odstępował od przyjętych zasad treningu, zdezorientowany pies nie będzie wiedział co zrobił dobrze, a co źle. Czworonoga warto szkolić nie tylko w domu, ale i na spacerze. Czas trwania sesji treningowych dla psa Zaczynając pracę z psem , warto pamiętać o tym, by sesje treningowe nie były za długie. Kilkanaście minut dziennie na początek w zupełności wystarczy. Istotne, by podczas treningu pies czuł się swobodnie. U czworonoga łatwo rozpoznać rozkojarzenie – ciężko będzie usiedzieć mu w miejscu, a z takim psem źle się pracuje. Metody pozytywnego szkolenia , to oprócz nauki, dobra zabawa dla psa. Dzięki temu pupil chętnie i szybko uczy się nowych rzeczy. Timing w szkoleniu klikerowym Metoda klikerowa opiera się na założeniu, że jeśli pies słyszy zawsze ten sam dźwięk w czasie wykonywania określonej czynności, po jakimś czasie zacznie kojarzyć ten sygnał z konkretnym zachowaniem. Ćwiczenie polega na kliknięciu i włączeniu sygnału dźwiękowego wysyłanego przez małe urządzenie w momencie wykonywania żądanej od psa czynności. Ta precyzja nazywana jest timingiem. Po dźwięku pies zawsze dostaje nagrodę. Regularne ćwiczenia spowodują, że pies już w momencie wykonywania komendy będzie wiedział, że zaraz otrzyma swój ulubiony przysmak. Pozytywne tresowanie psa a zacieśnianie więzi z właścicielem Z czasem będzie można zrezygnować z klikera. Pies już na tyle...

Pies stoi na zewnątrz i szczerzy kły.
©plysuikvv/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie wścieklizny u psa. Sczepienia przeciwko wściekliźnie
Wścieklizna, zwana również wodowstrętem, to choroba odzwierzęca (zoonoza). Oznacza to, że chorują na nią również ludzie. Wścieklizna u psa objawia się najczęściej nagłym brakiem apetytu i pragnienia, połykaniem i gryzieniem niejadalnych przedmiotów, zmianą dotychczasowych nawyków i agresją.

Wścieklizna, zwana również wodowstrętem, to choroba odzwierzęca (zoonoza). Oznacza to, że chorują na nią również ludzie. Wścieklizna u psa objawia się najczęściej nagłym brakiem apetytu i pragnienia, połykaniem i gryzieniem niejadalnych przedmiotów, zmianą dotychczasowych nawyków i agresją.   Wścieklizny nie da się wyleczyć, jest to choroba śmiertelna . Jedynym sposobem na ochronę pupila przed zakażeniem (a także ludzi zagrożonych chorobą) jest szczepienie. W Polsce szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe i powinno być przeprowadzane rokrocznie. Jak dochodzi do zakażenia wścieklizną u psa Wirus wywołujący wściekliznę, to Lyssavirus (rodzina Rhabdoviridae). Atakując układ nerwowy, prowadzi do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego.   Ślina zarażonego wścieklizną zwierzęcia jest silnie zakaźna na długo przed wystąpieniem u niego objawów choroby. Okres wylęgania trwa, od dwóch tygodni do trzech miesięcy u zwierząt mięsożernych oraz od 20 do 150 dni u roślinożerców.   Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek ugryzienia przez zainfekowane zwierzę lub w wyniku dostania się jego śliny do organizmu zdrowego osobnika przez ranę czy zadrapanie.  Na wściekliznę chorują wszystkie ssaki, w tym człowiek. Gady, płazy i ptaki są na nią odporne. Przebieg i objawy wścieklizny u psów Objawy wścieklizny u psa, ze względu na dwie postaci choroby, dzieli się na grupy: gwałtowną (szałową) i porażenną (cichą) .   Od momentu wystąpienia pierwszych symptomów wścieklizny aż do śmierci zwierzęcia, choroba trwa najczęściej od 1 do 7 dni w fazie gwałtownej i 2 – 4 dni w fazie cichej.   1. Gwałtowną postać wścieklizny cechują: diametralna zmiana zachowania pupila. Jeżeli...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner