Król Karol III na tronie
Reuters Pool/Associated Press/East News
Newsy

Tak będzie wyglądać koronacja króla Karola III. Ma być zupełnie inna od tej Elżbiety II

Po uroczystościach pogrzebowych Elżbiety II, oczy całego świata skupiły się na jej najstarszym synu. Kiedy odbędzie się koronacja Karola III i jak będzie przebiegać?

8 września cała Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie. Nagła śmierć królowej Elżbiety II była wielkim szokiem nie tylko dla jej poddanych ale też bliskich, którzy realizując misternie zaplanowane etapy "Operacji London Bridge" brali udział w kolejnych uroczystościach upamiętniających zmarłą Jej Królewską Mość. Niedługo po pogrzebie monarchini sympatycy royalsów zaczęli zadawać sobie pytania, kiedy i jak zostanie zorganizowana koronacja jej następcy - króla Karola III, który już teraz pełni obowiązki głowy państwa. Okazuje się, że najstarszy syn Elżbiety II i księcia Filipa ma już zaplanowaną ceremonię. Będzie inna od tej, jaką miała jego poprzedniczka.

Dlaczego po śmierci królowej jest mniej kwiatów niż po śmierci księżnej Diany? Znamy odpowiedź!

Król Karol III ma już pomysł na swoją koronację

Śmierć królowej Elżbiety II na dobre zakończyła pewną epokę, uruchamiając zaplanowaną od lat "Operację London Bridge", obejmującą długie dni zadumy, których momentem kulminacyjnym był pogrzeb Elżbiety II. Chwytające za serca wydarzenie, z udziałem członków rodziny królewskiej, reprezentantów innych państw, a także współpracowników Jej Wysokości było transmitowane na cały świat, a sympatycy royalsów z napięciem śledzili niemal każdy szczegół w zachowaniu najbliższych zmarłej monarchini.

Podczas gdy księżna Kate i Meghan Markle złożyły hołd królowej, decydując się na wyjątkową biżuterię, król Karol III pokusił się na jeszcze bardziej przejmujący gest. Na trumnie Elżbiety II spoczęła tajemnicza kartka od Karola III, która stanowiła odręcznie napisane ostatnie pożegnanie monarchy ze zmarłą Jej Królewską Mością. Teraz, gdy uroczystości pogrzebowe już na dobre się zakończyły, cały świat w napięciu oczekuje koronacji nowego monarchy, która z pewnością będzie historycznym momentem. Co ciekawe, jak zapowiada sam Karol III, ba ona być zupełnie inna od tej, jaką zorganizowano na cześć jego matki.

Karol III oddaje honory Elżbiecie II
MARTIN MEISSNER/AFP/East News

Zobacz także: Ujawniono ostatnie słowa Elżbiety II. Wiadomo, co królowa powiedziała przed śmiercią

Choć oficjalnie data koronacji króla Karola III nie została jeszcze ogłoszona, to według brytyjskich mediów nowy monarcha będzie czekał tę ceremonię znacznie krócej niż jego matka niemal 70 lat wcześniej. Elżbieta II na koronację czekała bowiem rok i cztery miesiące, jak podaje  "Daily Mirror", koronacja Karola III ma odbyć się wiosną lub latem przyszłego roku, a więc niecały rok po objęciu przez niego tronu. 

Specjaliści od brytyjskiej rodziny królewskiej już spekulują, że Karol III zdecyduje się na zorganizowanie ceremonii koronacyjnej w dniu 2 czerwca, w 70. rocznicę koronacji Elżbiety II. Trwające już przygotowania do otrzymały nazwę  Operation Golden Orb ("Operacja Złota Kula").

Karol III na procesji żałobnej
LOIC VENANCE/AFP/East News

Zobacz także: Dlaczego książę George nie był ubrany na czarno podczas pogrzebu Elżbiety II? Znamy odpowiedź!

Jak informuje "Daily Mail", Karolowi III zależy przede wszystkim na tym, by ceremonia była znacznie skromniejsza i bardziej oszczędna od koronacji jego poprzedniczki. 

- Operation Golden Orb jest już w toku i Karol chce wykorzystać okazję, aby pozostawić po sobie ślad. Ma być "krócej, skromniej i oszczędniej", podczas koronacji zostanie także upamiętniona jego matka. Nowy król chce pokazać poddanym, jak będzie wyglądał "uproszczony" model nowej monarchii, dostosowany do rosnących kosztów życia, z którymi borykają się dziś Brytyjczycy - czytamy.

Nie oznacza to jednak, że Karol III ma zamiar zerwać z wielowiekową tradycją.

- Król jest świadomy wyzwań, z którymi zmagają się współcześni Brytyjczycy, więc choć życzy sobie, by ceremonia pozostała zgodna z wieloletnią tradycją, uważa też, że powinna być bardziej właściwa dla monarchii funkcjonującej we współczesnym świecie - podaje "Daily Mail".

Według założeń operacji Golden Orb, w wydarzeniu weźmie udział około 2 tys. osób. Podczas ceremonii odbędzie się także koronacja żony króla Karola III, Camilli. 

Król Karol III z żoną na pogrzebie królowej Elżbiety II
PHIL NOBLE/AFP/East News

Zgodnie z decyzją Elżbiety II, Camilla, po koronacji Karola III  ma być tytułowana Królową Konsortą, a jej ceremonia koronacyjna będzie znacznie szybsza od tej nowego monarchy.

Król Karol III z małżonką
East News/Anthony Harvey/Shutterstock

Król Karol i księżna Camilla
Rex Features/East News

Księżna Camilla życie rodzinne
Rex Features/East News

Królowa Elżbieta II - plan w przypadku jej śmierci
Newsy
Tajny plan na wypadek śmierci królowej Elżbiety II został przećwiczony!
Jaki jest stan monarchini?

  Operacja "London Bridge", w razie śmierci królowej Elżbiety II,  została przećwiczona przez brytyjskich ministrów - alarmują media na całym świecie! Co takiego się wydarzyło? Otóż królowa odwołała nagle jedną z oficjalnych wizyt - nie wzięła udziału w uroczystości z okazji ustanowienia orderu św. Michała i św. Jerzego. Pałac Buckingham wydał w tej sprawie oświadczenie, informując, że monarchini nie czuje się najlepiej. Królowa czuje się dziś źle, dlatego zdecydowała, że nie pojawi się na porannym nabożeństwie w katedrze św. Pawła. Reprezentować ją będą książę Kent i Wielki Mistrz Zakonu - napisano.  W oświadczeniu użyto sformułowania "under the weather", które nie wskazuje na żadne poważniejsze dolegliwości i przyczyny nieobecności Królowej Elżbiety (92) podczas tego wydarzenia. Brytyjczycy i tak jednak martwią się każdą tego typu informacją. Ich władczyni rzadko kiedy bowiem odwołuje oficjalne spotkania. Oliwy do ognia dodała wieść, że ministrowie przećwiczyli, do tej pory tajny, plan "London Bridge", który powstał już jakiś czas temu w przypadku śmierci monarchini. Wyciekł w 2017 roku - wówczas cały świat dowiedział się, jak wygląda procedura związana z odejściem królowej Elżbiety i co czeka wówczas Wielka Brytanię. Poznajcie szczegóły!    Zobacz:  Tysiące żołnierzy, parada ulicami Londynu... Tak  wyglądały  obchody 92. urodzin Elżbiety II   Królowa Elżbieta umiera - co robi Wielka Brytania? Szczegóły operacji "London Bridge" Pałac Buckingham ma gotowy plan, dopracowany w każdym szczególe, na śmierć królowej Elżbiety. "The Guardian" pisze, że pierwszą osobą, która dowie się, że monarchini zmarła, będzie osobisty sekretarz królowej. Przekaże ją premierowi kraju za pomocą specjalnego kodu - a mianowicie słów: "Most London Bridge jest opuszczony". W przypadku śmierci...

Smutny książę Filip
East News
Newsy
Pogrzeb księcia Filipa. Mąż królowej Elżbiety zostanie pochowany w trumnie z... wełny?
Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb księcia Filipa? Ujawniono kolejne szczegóły pochówku. Przed śmiercią mąż królowej Elżbiety II miał mieć jeszcze jedno nietypowe życzenie.

9 kwietnia wszystkie maszty w Wielkiej Brytanii zostały opuszczone do połowy, a Pałac Buckingham przekazał druzgocące wieści - tego dnia, nad ranem, w wieku 99 lat w zamku Windsor zmarł książę Filip, a rodzina królewska pogrążyła się w żałobie. Królowa Elżbieta II poruszającym zdjęciem pożegnała swojego ukochanego męża , u którego boku spędziła ponad 70. lat, a jak dowiadujemy się z oficjalnych informacji, rozpoczęto juz przygotowania do pogrzebu. Jak się okazuje, przed śmiercią książę Filip miał co do niego wiele nietypowych życzeń, a jednym z nim była trumna, w której ma spocząć.  Książę Filip zostanie pochowany w trumnie z wełny Choć po usłyszeniu tragicznych informacji Brytyjczycy czekali, by pożegnać swojego ukochanego monarchę, rodzina królewska zaapelowała, by poddani nie zbierali się w dniu pogrzebu pod zamkiem Windsor i uczestniczyli w ceremonii we własnych domach przed telewizorami - w których ostatnia droga księcia Filipa będzie transmitowana. Jak podano do informacji, pogrzeb męża królowej Elżbiety II odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 15.00, a ceremonia nie będzie miała charakteru państwowego.  Pogrzeb nie będzie państwowy i nie poprzedzi go wystawienie trumny. Ciało Jego Królewskiej Mości spocznie w zamku Windsor po nabożeństwie w kaplicy św. Jerzego. Jest to zgodne z życzeniem Jego Królewskiej Mości - przekazano w oficjalnym komunikacie. Jak się okazuje, nie było to jedyne życzenie księcia Filipa dotyczące jego pogrzebu. Z informacji "The Sun" oraz "The Daily Mirror" wynika, że monarcha chciał, by jego pochówek był ekologiczny, a trumnę z ciałem męża królowej Elżbiety II, z zamku do kaplicy, będzie wiózł hybrydowy Land Rover, w którego projektowaniu pomagał sam monarcha. Co więcej,...

Królowa Elżbieta II i książę Filip
<a href="http://www.mediumphoto.com.pl/" target=_blank">Medium</a>
Newsy
Królowa Elżbieta II zawarła pakt z księciem Filipem przed jego śmiercią. Co mu obiecała?
Królowa Elżbieta II i książę Filip byli małżeństwem przez 74 lata. Dopiero po śmierci jej męża na jaw wychodzą szczegóły ich relacji. Ich tajny pakt wiele tłumaczy!

Królowa Elżbieta II i książę Filip byli małżeństwem przez 74 lata i doczekali się czwórki dzieci – 72-letniego księcia Karola, 70-letniej księżniczki Anny, 61-letniego księcia Andrzeja oraz 57-letniego księcia Edwarda. Choć o ich związku krążyły niezliczone legendy, a książę Edynburga był posądzany o nagminne romanse, para wiernie trwała u swego boku. Tak, jak przysięgali to na ślubnym kobiercu, dopiero śmierć księcia Filipa rozdzieliła go z ukochaną żoną. Wtedy też w mediach pojawiły się doniesienia, że ogromna strata może sprawić, że Jej Królewska Mość abdykuje i zrzeknie się tronu na rzecz wnuka. Tak się jednak nie stało, a sędziwa monarchini zamiast pogrążać się w żałobie i unikać publicznych wystąpień, tryska energią i chętnie pozuje fotoreporterom. Czyżby to była jej forma obrony przed trawiącą ją pustką po stracie męża? A może jest po prostu dobrą aktorką? Okazuje się, że wszystko przez tajny pakt, jaki królowa zawarła z mężem przed jego śmiercią. Co mu obiecała? Tajny pakt królowej Elżbiety II i księcia Filipa Śmierć księcia Filipa była dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem, choć mąż królowej był już w podeszłym wieku. Ukochany Jej Królewskiej Mości po ciężkiej chorobie i kilkumiesięcznej hospitalizacji umarł w wieku 99 lat 9 kwietnia br.    Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłasza śmierć ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor - informował Pałac Buckingham.  Wtedy też spekulowano, że jego śmierć może być pokłosiem szczepienia na  koronawirusa . Książę Filip i i Elżbieta II na początku stycznia br. zostali bowiem zaszczepieni na COVID-19. Później jednak okazało się, że dziadek...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik