Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę NoblaOlga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla
EastNews

Olga Tokarczuk odebrała dziś Nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Uroczystość z udziałem wszystkich laureatów, ich rodzinami oraz członkami m.in. Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Zgromadzenia Noblowskiego Instytutu Karolinska, Akademii Szwedzkiej odbyła się w Sztokholmskiej Sali Koncertowej. Zobaczcie zdjęcia Olgi Tokarczuk - piątej polskiej laureatki nagrody Nobla w dziedzinie literatury! 

Zobacz także: Nie uważa się za idealną żonę i matkę, wciąż szuka swojego miejsca na świecie! Jaka Olga Tokarczuk jest prywatnie?

1/5
Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla
EastNews

Olga Tokarczuk jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Otrzymała ją za całokształt twórczości, a uzasadnienie brzmiało: za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją opisuje przekraczanie granic jako formę życia". 

2/5
Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla
EastNews

Zanim Olga Tokarczuk otrzymała medal i dyplom z rąk króla Szwecji, członek Akademii Szwedzkiej Per Waesterberg wyliczał jej zasługi:

Polska to skrzyżowanie Europy, być może jej serca. Widzimy ją w prozie Olgi Tokarczuk [...] W prozie Tokarczuk można zauważyć bezgraniczną miłość do wiedzy [...] Głęboko sięga do bajek, opowieść, bogactwa polskiej kultury, do pokładów szaleństwa, które są w człowieku. Jej bohaterowie przekraczają granice fizyczne i metafizyczne, to swojego rodzaju nomadowie w świecie złożonym z wielu opowieści [...] Olga Tokarczuk pokazuje prawdę trudną do pokazania. Trudną prawdę o Polsce w ciągłym ruchu. Ma niesamowite obserwacje. To razem z jej opętaniem mitologią tworzy niesamowitą prozę.

3/5
Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla
EastNews

Olga Tokarczuk na ceremonii zaprezentowała się w czarnej sukni projektu Gosi Baczyńskiej. Sama poinformowała, że na bankiet królewski ubierze ją Tomasz Ossoliński. Przy okazji zdradziła, że w tym ważnym dniu towarzyszyli jej mąż i syn.

Zobacz: Olga Tokarczuk nie mówi wiele o swoim życiu prywatnym. Co zdradziła na temat syna?

 

 

4/5
Olga Tokarczuk z nagrodą Nobla

A tak wygląda nagroda Olgi Tokarczuk (na zdjęciu z drugim laureatem w dziedzinie literatury), Peterem Handke). 

Więcej na temat Olga Tokarczuk