Donald Trump na konferencji prasowej z Andrzejem Dudą Donald Trump na konferencji prasowej z Andrzejem Dudą Duda i Trump przed obrazem Matejki Donald Trump z Andrzejem Dudą Donald Trump z Andrzejem Dudą
Donald Trump na konferencji prasowej z Andrzejem Dudą
1/8
Donald Trump na konferencji prasowej z Andrzejem Dudą

Za nami pierwsze konferencja prasowa Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy na 2. Szczycie Inicjatywy Trójmorza. Co powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych  o Polsce? Jak podoba mu się w naszym kraju? O czym rozmawiał z polskim prezydentem w cztery oczy o tym wszystkim powiedzieli sami prezydenci na konferencji. Najpierw przemówił Andrzej Duda, który zdradził o czym rozmawiał z prezydentem USA.

 

Zobacz także: Melania i Ivanka Trump. Co chciały nam powiedzieć swoimi kreacjami, które zobaczyliśmy na lotnisku w Warszawie?

 

Przemówienie Andrzeja Dudy na konferencji z Donaldem Trumpem

Podkreśliliśmy naszą więź i jakość sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych. Oceniamy się jako lojalnych partnerów i tych co działają wspólnie na wielu płaszczyznach m.in. Sojuszu Atlantyckiego. O tym mówiliśmy w cztery oczy. 

Mówiliśmy o obecności żołnierzy USA w PL, wzmacnianiu bezpieczeństwa w tej części Europy, kontraktach militarnych. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i o zbliżających się ćwiczeniach Zapad'17 na Białorusi. Również na temat kontraktów i modernizacji polskiej armii. Ogromnie się cieszę po tych rozmowach, bo mam poczucie, że Stany Zjednoczone myślą bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski, o Stanach Zjednoczonych jako lojalnym sojuszniku - mówił Andrzej Duda.

Rozmawialiśmy też o kontraktach innych niż militarne, także o kontraktach dotyczących gazu.

Trump spotkał się z Polonią i dostrzega wkład amerykanów polskiego pochodzenia w budowie pomyślności Sanów Zjednoczonych. Mówiliśmy o kontraktach,  o dostawach gazu do Polski. Pierwsza dostawa gazu 8 czerwca przyszła do Polski LG w Świnoujściu. Miejmy nadzieje, że będzie zawarty kontrakt długoterminowy aby dostarczyć ten surowiec do Polski.

Witam panie prezydencie w Warszawie i dziękuje za przybycie do Polski. - powiedział Andrzej Duda w swoim przemówieniu.

Przemowa Dudy wydawała się być lekko "nudna". Ale co na to Donald Trump?

 

Przeczytajcie na następnej stronie!

 

Zobacz także: Melania Trump i Agata Duda wypiły razem kawę! DUŻO ZDJĘĆ ze spotkania pierwszych dam!

2/8
Donald Trump na konferencji prasowej z Andrzejem Dudą

Przemówienie Donalda Trumpa na konferencji prasowej z Andrzejem Dudą

Dziękuję za uprzejmą gościnę, której zaznaliśmy. Amerykanie polskiego pochodzenia bardzo licznie popierali mnie w wyborach. Zaszczytem jest być tutaj, to wspaniały kraj - powiedział Donald Trump.

Macie niezłomnego ducha, to jest coś, o czym dowiedzieliśmy się na przestrzeni ostatnich lat. Wspaniali ludzie, wspaniałe miejsce. 

Polska jest naszym partnerem i przyjacielem. W imieniu wszystkich Amerykanów chciałbym wyrazić polskim żołnierzom uznanie za służbę w zagranicznych misjach. Polska odegrała bardzo ważną rolę  w pokonaniu państwa islamskiego. Polska była zawsze przy nas, szkoląc irackie siły specjalne. Byli tam zawsze, dzielni polscy żołnierze byli w ramie w ramie. 

Dziękuję wszystkim Polakom, za gościnność 5 tys. dla żołnierzy amerykańskich.

Mamy nadzieję, że islam nigdy nie uderzy w Europę. Ameryka chce utrzymać pokój i stabilność.

Jetem wdzięczny Polsce za to, że realizuje wszystkie postanowienia z Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska zawsze się z nich wywiązywała na czas.

Ameryka jest oddana sprawie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w Europie. Wraz z Polską wypracowujemy reakcje na agresywne zachowania Rosji. Polska jest jednym z niewielu państw, które wypełniają swoje zobowiązania finansowe w NATO - stwierdził Trump.

Najwyższy czas, żeby wszystkie kraje naszego sojuszu ponosiły koszty, a Polska swoim zobowiązaniom sprostała. Pogratulowałem prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Jest to czas krytyczny dla całego świata, widzicie co się dzieje. Musieliśmy stawić czoła od Północnej Korei. Trzeba zademonstrować Korei Północnej, że muszą ponieść konsekwencja swoich zachowań.

Omówiliśmy także trwającą katastrofę w Syrii i sprawę pokonania tzw. Państwa Islamskiego. Odkąd objąłem urząd, mocno walczymy z tzw. ISIS. Poczyniliśmy postęp, o wiele większy niż kiedykolwiek wcześniej. Syria potrzebuje politycznego rozwiązania, który nie pozwoli na rozwój terroryzmu - zaznaczył Trump.

Będziemy pracować z Polską nad rozwojem handlu między naszymi krajami - dodał prezydent.

Rozmawialiśmy o źródłach energii, żebyście nigdy nie byli zakładnikami tylko jednego dostawcy czy monopolu.

Już cieszymy się przez zacieśnienie wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi, a Polską.

Dziękuje za przyjecie Melanii i mnie w pana ukochanej ojczyźnie. Wyjątkowi ludzie wyjątkowe miejsce i dziękuję, że tu jestem - zakończył swoje przemówienie Donald Trump.

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania Trumpa z Dudą w naszej galerii na następnych stronach.

3/8
Duda i Trump przed obrazem Matejki
4/8
Donald Trump z Andrzejem Dudą
5/8
Donald Trump z Andrzejem Dudą
6/8
Donald Trump na konferencji prasowej z Andrzejem Dudą
7/8
Donald Trump na konferencji prasowej z Andrzejem Dudą
8/8
Donald Trump na konferencji prasowej z Andrzejem Dudą
Więcej na temat Donald Trump Andrzej Duda