jane-perkins
East News
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Plastik nie musi być bezużytecznym odpadem. Może stać się dziełem sztuki, zabawką, butami lub kolejną butelką, zamykając tym samym obieg tego surowca - wystarczy go odpowiednio zagospodarować. Recykling plastiku to prawdziwa przyszłość i coraz więcej marek tworzy z niego świetne produkty. Ten surowiec daje ogromne możliwości, inspirując nawet artystów! Zobacz, jak można dać drugie życie plastikowym butelkom i nie tylko.

Jeśli zależy ci na planecie, musisz zobaczyć to wideo! Robi wrażenie! Nie tylko ze względu na Marcina Dorocińskiego

Jane Perkins

Jane Perkins udowadnia, że prawdziwe dzieła sztuki można zrobić ze wszystkiego. I to dosłownie! Brytyjska artystka tworzy niepowtarzalne prace z plastikowych przedmiotów: guzików, butelek po wodzie, klocków lego, jednorazowych łyżeczek, kostek do gry, zabawek, grzebieni i wielu więcej! Jane z ich pomocą odtwarza słynne fotografie znanych postaci, takich jak Albert Einstein, Królowa Elżbieta, Barack Obama, Adele, Marylin Monroe i innych sław. Inspiracją są dla niej również obrazy Fridy Kahlo, Gustava Klimta, Jana Vermeera czy Leonarda Da Vinci. Jej dzieła wyróżniają niezwykłe kolory, ogromna liczba detali oraz prawdziwa niepowtarzalność. To, co wielu z nas wyrzuca i uważa za „śmieci”, dla Jane jest prawdziwym skarbem!

jane-perkins
East News

Krzysztof Gonciarz

Plastikowe butelki stały się również inspiracją do stworzenia filmu dla Krzysztofa Gonciarza. Znany polski Youtuber pokazał je w niezwykle kreatywny i artystyczny sposób - butelki wyglądają jak nowoczesny rzeźby, a muzyka do wideo powstała z wykorzystaniem dźwięku zgniatanego plastiku. Każda z nich następnie trafiła do recyklingu. A wszystko po to, by pokazać, że plastik jest surowcem, a nie odpadem. Musicie to zobaczyć! 

Matt&Natt

Matt&Natt to kanadyjska marka modowa, która tworzy wegańskie ubrania, torebki, plecaki, portfele i buty. Od 2007 roku firma wykorzystała ponad 9 milionów plastikowych butelek z recyklingu do produkcji podszewek w torebkach! Matt&Natt tworzą swoje produkty z recyklingowanych materiałów takich jak: nylon, guma, karton czy korek. Są doskonałym przykładem, że wyjątkowy design może iść w parze z ekologiczną i odpowiedzialną produkcją.  

matt-natt
Mat.prasowe

Green Toys 

Jak nauczyć dzieci segregowania odpadów? Pokazać im efekt ich działań, tak jak robi to marka zabawek Green Toys. Amerykańska firma tworzy swoje produkty w 100% z przetworzonych materiałów. Głównie używa do tego butelek po mleku, ale czasem i kubeczków po jogurtach. Dzięki temu to, co wcześniej było w koszu na śmieci, może wrócić do twojego dziecka w postaci pięknej zabawki:). Asortyment Green Toys jest ogromny! W ofercie marki znajdują się klocki, samochody, samoloty, wiaderka, zestawy do rysowania i wiele innych.  

green-toys
Mat.prasowe

Veja

Sneakersy Veja są obiektem pożądania fashionistów i fashionistek na całym świecie. Ich minimalistyczny, ale i lekko old schoolowy design, podbił i nasze serca! Jednak ta francuska marka słynie przede wszystkim ze swojego ekologicznego, etycznego i nowoczesnego podejścia do produkcji butów. Veja ostatnio zaprezentowała swój nowy materiał B-mesh („bottle mesh”), który został stworzony z butelek z recyklingu. Do wykonania jednej pary VEJA potrzebne są 3 plastikowe butelki. Kochamy takie innowacje! 

buty-veja
Mat.prasowe

Żywiec Zdrój 

Na naszej liście innowacyjnych i ekologicznych marek znalazł się również polski akcent. Mowa o Żywcu Zdrój i „przezroCZYSTEJ” butelce bez etykiety. Nowy, 0,4 litrowy format wody źródlanej nie tylko wyróżnia się nieszablonowym wyglądem, który możliwy był dzięki całkowitej rezygnacji z etykiety na butelce, ale także surowcem – butelka jest w całości wykonana z plastiku z recyklingu. Dzięki wprowadzeniu „przezroCZYSTEJ butelki” udało się w jej produkcji całkowicie zrezygnować z użycia nowego plastiku, przez co marka była w stanie znacząco ograniczyć emisje CO2. W rzeczywistości, jako pierwsi w Polsce, stworzyli tego typu opakowanie - bez etykiety i w 100% z odzyskanego surowca! To kolejny dowód na to, że recykling plastiku ma sens, a stworzenie zamkniętego obiegu tego surowca jest możliwe. 

butelka-zywiec-zdroj
Mat.prasowe

Woda źródlana Żywiec Zdrój w „przezroCZYSTEJ” butelce bez etykiety i w 100% z plastiku z recyklingu dostępna jest w limitowanej edycji miliona sztuk w sieci sklepów Żabka. 

Liczymy na to, że coraz więcej marek weźmie przykład z firm takich jak Żywiec Zdrój, Veja, Green Toys, Matt&Natt i wykorzysta potencjał plastiku z recyklingu. A może ktoś z was zainspiruje się sztuką Jane Perkins i sam zacznie tworzyć w duchu zero-waste? Trzymamy kciuki!

Materiał powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój
 

zywiec-zdroj-recyckling
Mat.prasowe
Newsy
Małe kroki, wielka zmiana - czyli dlaczego każda plastikowa butelka wrzucona do żółtego kosza ma znaczenie!
Małe kroki, wielka zmiana - czyli dlaczego każda plastikowa butelka wrzucona do żółtego kosza ma znaczenie!

Już 9 na 10 Polaków twierdzi, że zmiany klimatu to ważny problem. Tylko 56% jest zdania, że stan środowiska w największym stopniu zależy od aktywności każdego z nas. Co możemy zrobić, aby Ziemi żyło się z nami lepiej? Zacznijmy od wprowadzenia w życie  kilku prostych nawyków! Na początek – segregacja odpadów i recykling! Recykling – dlaczego warto? Najprostszym, a jednocześnie bardzo skutecznym sposobem jest właściwa segregacja odpadów i ich recykling. Dzięki niemu tworzywa sztuczne przestają być tylko odpadami, ale stają się wartościowymi surowcami. Pod pojęciem „tworzywo sztuczne” kryją się materiały, których podstawowym składnikiem są syntetyczne, naturalne lub modyfikowane polimery. Jedynym słusznym sposobem zagospodarowania ich jest zbiórka i prawidłowa segregacja. Taka, która umożliwi przetwarzanie oraz ponowne wykorzystanie odpadów, by miały szansę zamykać obieg i wrócić w postaci nowego opakowania czy innego przedmiotu codziennego użytku, jak np. pasy bezpieczeństwa do samochodów lub podkłady pod autostradę. Biznes odpowiedzialny Inicjowanie zmian na lepsze to, chociażby inwestowanie w system obiegu zamkniętego. W tym na szczęście pomagają nam firmy odpowiedzialne za swoje produkty. Przekonanie, że plastik nigdy nie powinien trafiać do środowiska naturalnego to jedna z zasad przyświecająca działaniom firmy Żywiec Zdrój. Firma już w tym roku zbierze i przekaże do recyklingu 100% wprowadzonego w tym roku na rynek plastiku. Na dowód tego, że te działania naprawdę mają sens, w ubiegłym roku  firma wprowadziła na rynek 5-litrową butelkę, która została w 100% wykonana z plastiku z recyklingu. Dzięki temu rozwiązaniu udało się zredukować zużycie ropy naftowej, a także znacząco ograniczyć ilości dwutlenku węgla, który powstaje w trakcie...

zywiec-zdroj-butelka-z-recyklingu
Adobe Stock
Newsy
Butelka z butelki - sprawdź, jak zrobić coś dla planety i dać kolejne życie butelkom PET
Butelka z butelki - sprawdź, jak zrobić coś dla planety i dać kolejne życie butelkom PET

Butelki PET są tak bezpieczne, wygodne i łatwe do przetwarzania, że nie ma sensu eliminować ich z naszego życia. Zamiast z nich rezygnować, dajmy im drugie (a potem trzecie, czwarte itd.) życie! Jak dać butelce drugie życie? Odpowiednio potraktowana butelka zmienia się w cenny surowiec: rPET, z którego robi się mnóstwo przedmiotów, od zabawek, bluz sportowych, plecaków czy namiotów, po designerskie krzesła i elementy wyposażenia nowoczesnych samochodów. Butelki PET można też przerabiać – i to po wielokroć – na kolejne butelki, dzięki czemu obieg zużywanego na nie plastiku staje się coraz bardziej zamknięty. Z takiego rozwiązania korzysta np. firma Żywiec Zdrój. Jak możesz sprawić, by opróżniona butelka zyskała kolejne życie, zamiast trafić do spalarni albo rozkładać się przez kilkaset lat? Nie musisz robić nic wielkiego ani decydować się na żadne wyrzeczenia. Po prostu wrzuć plastikową butelkę do odpowiedniego (najczęściej żółtego) pojemnika. Byłoby idealnie, gdybyś wcześniej opróżnił ją do dna, jednak najważniejsze jest to, by finalnie trafiła tam, gdzie trzeba. Zebrane w ten sposób butelki są wielokrotnie myte, dzielone według kolorów i rodzaju tworzywa, zgniatane w łatwiejsze w transporcie pakiety, a następnie mielone, topione i przetwarzane na granulat rPET, który można przeznaczyć do produkcji najróżniejszych przedmiotów. Ten, z którego mają być zrobione butelki, musi być najwyższej jakości. Jest także rygorystycznie sprawdzany pod kątem tego, czy może mieć kontakt z żywnością. Cały ten proces jest dość skomplikowany i zajmują się nim specjaliści, jednak dla nas kluczowe jest to, że dzięki wytwarzaniu butelek z rPET a nie z PET, można obniżyć emisję dwutlenku węgla o mniej więcej połowę! Zwiększenie wykorzystania tego...

zywiec_zdroj
Instagram
Newsy
Krupa, Dereszowska i Piróg też wrzucają #dożółtegokosza. O co chodzi w kampanii Żywiec Zdrój?
Krupa, Dereszowska i Piróg też wrzucają #dożółtegokosza. O co chodzi w kampanii Żywiec Zdrój?

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'zU2QnW_gd1lgakjjGy_UQrccjwi8dBrs.Yk1daDRUhD.n7', 'kbjphvpkds', 'blfpanacsemfvqejalyvwxhfafju']); Problem ogromnej ilości śmieci na świecie to gorący temat, o którym warto mówić. Dlatego Joanna Krupa, Anna Dereszowska i Michał Piróg postanowili dołączyć do kampanii edukacyjnej Żywiec Zdrój , a hasztag #dożółtegokosza pojawił się na profilach wielu gwiazd i influencerów. O co w tym wszystkim chodzi? Na swoich kanałach w social mediach znani i lubiani zachęcają do segregacji plastikowych opakowań i wyrzucaniu plastikowych butelek do… żółtego kosza na śmieci!  Kampania Żywiec Zdrój #dożółtegokosza Żywiec Zdrój pragnie pokazać, jak w prosty sposób można ograniczyć ilość plastikowych odpadów w środowisku. Kampania prowadzona pod hasłem „Wyrzucaj, jak chcesz, ale zawsze #dożółtegokosza” jest 11. odsłoną programu Żywiec Zdrój „Po stronie natury”. Dlaczego jest tak ważna? Prawidłowe segregowanie i wrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników to banalne czynności,  które realnie przyczyniają się do ochrony środowiska. W ramach kampanii edukacyjnej, której towarzyszy hashtag #dożółtegokosza, marka inspiruje do modyfikacji codziennych nawyków i tłumaczy, jak w prosty sposób przyczynić się do zmniejszenia ilości plastiku w otoczeniu.  Przekaz jest bardzo prosty - sięgając po plastikową butelkę zawsze pamiętajmy, aby po wypiciu wody, wyrzucić ją do żółtego kosza lub innego pojemnika przeznaczonego na tworzywa sztuczne (jeśli w naszym otoczeniu nie nastąpiła jeszcze wymiana koszy). Plastik jest surowcem wtórnym, który po...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner