Wojciech Szczęsny

Dosyć często dzieci idą w ślady rodziców. Tak samo stało się w przypadku Wojciecha Szczęsnego. Jego ojciec Maciej był w przeszłości znakomitym bramkarzem, który aż pięć razy zdobywał tytuł Mistrza Polski i rozegrał 7 spotkań w reprezentacji Polski. Wojciech Szczęsny ma już na koncie dużo więcej gier dla reprezentacji (62), natomiast rekordu ojca w liczbie zdobytych mistrzostw Polski raczej nie poprawi, swoją karierę związał bowiem z klubami zagranicznymi. Poznaj więcej informacji o Wojciechu Szczęsnym.

Imię: Wojciech

Nazwisko: Szczęsny

Pseudonim: Tek (pseudonim nadany w Juventusie)

Wzrost: 196 cm

Data urodzenia: 18 kwietnia 1990 roku

Znak zodiaku: Baran

Zawód: piłkarz

Osoby - związki: 
- żona Marina Łuczenko, polska piosenkarka ukraińskiego pochodzenia (od 2016-obecnie)

Rodzice: matka Alicja Szczęsna, ojciec Maciej Szczęsny był bramkarzem reprezentacji Polski.

Dzieci: syn Liam (ur. 2018)

Rodzeństwo: siostra Natalia (ur. 1985, zm. 1987), brat Jan (ur. 1987)

BIO: Wojciech Szczęsny urodził się w Warszawie. Od początku chciał zostać piłkarzem, choć nie od razu bramkarzem. Uczęszczał do szkoły sportowej w Warszawie, a w 2004 roku rozpoczął treningi w Agrykoli Warszawa. Najpierw grał na pozycji napastnika, ale już w tym samym roku zdobył ze swoim klubem tytuł wicemistrza Polski juniorów młodszych. Okazał się wielkim talentem, więc został kupiony przez Legię Warszawa i pojechał z pierwszym zespołem na obóz przygotowawczy na Cypr. Nie zagrał jednak ani minuty w drużynie ze stolicy, ponieważ na jego talencie poznali się skauci samego Arsenalu Londyn i już wiosną 2006 roku był juniorem drużyny z angielskiej stolicy.
We wrześniu 2009 roku zadebiutował w pierwszym składzie w meczu Pucharu Ligi, ale później został wypożyczony do III-ligowego Brentford FC, aby przygotowywać się do gry w dorosłej piłce. Po roku wrócił do stolicy i przez pięć lat był podstawowym golkiperem Arsenalu. W tym czasie zdobył Puchar i Superpuchar Anglii.
W lipcu 2015 roku został wypożyczony na rok do AS Roma, ówczesnego wicemistrza Włoch. Okazało się, że roczny kontrakt zmienił się w nowy rozdział kariery bramkarza na Półwyspie Apenińskim. Szczególnie udany był dla niego sezon 2016/1017, kiedy to walnie przyczynił się do zdobycia wicemistrzostwa drużyny z Rzymu, zachowując czyste konto w 14 z 38 ligowych meczów, w których zagrał. Był to najlepszy wynik w Serie A w ówczesnym sezonie. Tak dobra gra pozwoliła mu podpisać kontrakt w lipcu 2017 roku z Juventusem Turyn. W dotychczas rozegranych sezonach w najlepszej włoskiej drużynie zdobył z nią trzy razy mistrzostwo kraju, dwa razy Puchar Włoch i raz Superpuchar.

Znany z: Wojciech Szczęsny najbardziej znany jest z występów w reprezentacji Polski. W pierwszej drużynie zadebiutował w 2009 roku w wieku 19 lat. Wystąpił w czterech dużych turniejach, ale żadnego z nich na pewno nie wspomina dobrze. W meczu inaugurującym Euro 2012 otrzymał czerwoną kartkę i więcej w tym turnieju nie zagrał. Cztery lata później w meczu inaugurującym turniej doznał kontuzji kolana i w kolejnych spotkaniach już nie wystąpił. W 2018 roku na Mistrzostwach Świata zagrał w dwóch meczach, w 2021 roku na Mistrzostwach Europy w trzech, ale Polska w obu przypadkach odpadła już po fazie grupowej.

Funkcja w filmie:
- film dokumentalny „Eurowzięci”, ukazujący przygotowania do Mistrzostw Europy (2012);
- film dokumentalny „Będziesz legendą, człowieku”, ukazujący występ reprezentacji na Mistrzostwach Europy (2012);
- film dokumentalny „Początek”, ukazujący kulisy występu reprezentacji Polski w eliminacjach do Mistrzostw Europy (2015).

Płyta: Wojciech Szczęsny napisał tekst do piosenki „I do”, która znalazła się na płycie jego żony Mariny Łuczenko „On My Way”.

Książki:
- „Szczęsny, chłopak, który odważył się być bramkarzem” to książka o Wojciechu Szczęsnym, jej autorem jest Ynett Żółtowska-Darska (wydawnictwo Burda Książki);
-  „W krainie piłkarskich bogów. O Polakach w Serie A” to książka, która opowiada o Polakach grających w lidze włoskiej, w tym o Wojciechu Szczęsnym.

Nagrody:
- Odkrycie roku w Plebiscycie „Piłki Nożnej” (2011);
- Złota Rękawica Premier League (2013,2014);
- Bramkarz dekady Brentford FC (2015);
- Najlepszy bramkarz Serie A (2019,2020).

Instagram: @wojciech.szczesny1

Facebook: @wojciechszczesny1.official
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index