Robert Biedroń

Robert Biedroń to jeden z najpopularniejszych polskich polityków. Znamy go z dużej aktywności społecznej na rzecz praw osób LGBTQIA+. Zobacz, jak zaczęła się jego kariera polityczna oraz z kim jest w związku. Jakie wykształcenie ma Robert Biedroń?

Imię: Robert

Nazwisko: Biedroń

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 13.04.1976 r.

Znak zodiaku: Baran

Zawód: polityk

Osoby - związki: - Od 2002 roku Robert Biedroń jest w związku z prawnikiem Krzysztofem Śmiszkiem.

Rodzice: Zdzisław i

Helena Biedroń

Dzieci: brak

Rodzeństwo: Robert Biedroń ma siostrę oraz dwóch braci.

BIO: Robert Biedroń to jeden z najpopularniejszych polskich polityków. Urodził się 13 kwietnia 1976 roku w Rymanowie, a dorastał w Krośnie. Uczęszczał do technikum hotelarskiego w Ustrzykach Dolnych, w którym uczył się język angielskiego, francuskiego i rosyjskiego. Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Ukończył też Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkołę Praw Człowieka. Jeszcze w trakcie studiów związał się ze Stowarzyszeniem Grup Lambda, które zrzeszało społeczność LGBTQIA+ w Polsce. Był członkiem Socjaldemokracji RP oraz działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Po ukończeniu studiów wyjechał do Londynu, gdzie zaangażował się w działalność na rzecz praw osób LGBTQIA+. W 2001 roku założył Kampanię Przeciw Homofobii, w której pełnił funkcję prezesa przez 8 lat. W 2008 roku został członkiem Rady Doradczej Praw Człowieka przy Open Society Foundation. Rok później objął stanowisko prezesa Instytutu Podkarpackiego, który rozwijał lokalne organizacje pozarządowe. W 2011 roku otrzymał mandat poselski z listy wyborczej Ruchu Palikota i był pierwszą osobą w polskim parlamencie, która otwarcie deklarowała orientację homoseksualną. Dwa lata później został członkiem partii Twój Ruch, jednak jego mandat wygasł w 2014 roku, kiedy wybrano go na prezydenta miasta Słupsk. W 2019 roku założył partię polityczną Wiosna, którą rozwiązano w 2021 roku.

Znany z: funkcji prezydenta Słupska, którym został w 2014 roku, pokonując Zbigniewa Konwińskiego z Platformy Obywatelskiej. Robert Biedroń jest również znany ze swojej działalności na rzecz osób LGBTQIA+. Był pierwszym politykiem, który wraz z Piotrem Ikonowiczem wziął udział w paradzie równości w 2001 roku. Jest też autorem książek i publikacji dotyczących społeczności homoseksualnej. W 2018 roku wystąpił w kampanii społecznej serwisu internetowego Noizz.pl "Tu pijesz bez słomki".

Funkcja w filmie:jako on sam w filmie "Polack" (2010)jako on sam w filmie "Coming out po polsku" (2011)jako on sam w filmie "Kim jest Kim?" (2013)

Płyty: brak

Książki i publikacje:"Różowe piekło nazizmu" - publikacja w "Pro Memoria" (2003)"Nieerotyczny dotyk. O hipokryzji i homofobii Kościoła katolickiego w Polsce" - publikacja w "Homofobia po polsku!" (2004)"Polityka, Edukacja, Internet, Służba zdrowia, Kościół katolicki, Sport" w "Sytuacja społeczna osób biseksualnych i homoseksualnych w Polsce. Raport za lata 2005 i 2006" - publikacja, Kampania Przeciw Homofobii i Stowarzyszenie Lambda Warszawa (2007)"Tęczowy elementarz" (2007)"Pracownia Monitoringu i Rzecznictwa Prawnoczłowieczego" - publikacja, Kampania Przeciw Homofobii (2008)"Pod prąd" (2016)"Włącz DEMOkrację" (2018)"Nowy rozdział" (2018)

Nagrody (wybrane):
 • Tęczowy Laur (2000)
 • Człowiek Tęczy (2004)
 • Nagroda Radia Tok FM im. Anny Laszuk (2015)
 • Laureat Nagrody Różnorodności Kongresu Kobiet (2016)
 • Francuski Narodowy Order Zasługi (2016)


 • LINK Instagram: @robertbiedron

  LINK Facebook: @RobertBiedron
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index