Donatan

Witold Czamara, znany jako Donatan, to osoba dość oryginalna. Jest synem Polaka i Rosjanki, a sam siebie określa jako osobę wyznania słowiańskiego. Mimo że Donatan wydał na razie dwa albumy, jest jednym z najpopularniejszych artystów w Polsce. "Równonoc. Słowiańska dusza" okazał się diamentową płytą, a "Hiper/Chimera" ma aż potrójną platynę. Utwory promujące płyty, czyli "Nie lubimy robić", a zwłaszcza "My Słowianie", to niezaprzeczalne hity, które do dziś emitowane są w stacjach radiowych. Donatan jest też producentem, a na swoim koncie ma ponad 50 wydanych płyt. Poznaj więcej informacji o Donatanie.

Imię: Witold Marek

Nazwisko: Czamara

Pseudonim: Donatan, Dobrobit, Don

Wzrost: 180 cm.

Data urodzenia: 02.09.1984 r.

Znak zodiaku: panna

Zawód: muzyk, inżynier dźwięku, producent muzyczny

Osoby - związki: - od 2004 roku Donatan jest w związku małżeńskim, ale bardzo dokładnie strzeże swojej prywatności

Rodzice: ojciec Polak, pracownik naukowy, matka Rosjanka.

Dzieci: -

Rodzeństwo: -

BIO: Witold Czamara, czyli Donatan, urodził się w Krakowie, ale w młodości 7 lat mieszkał w... ZSRR, konkretnie w Taganrogu, gdzie pracowali jego rodzice. Donatan jest osobą bardzo oryginalną. W związku z tym, że dzięki rodzicom w jego żyłach płynie krew polska i rosyjska, uznaje się za wyznawcę religii słowiańskiej. Donatan swoje związki z show-biznesem rozpoczął od funkcji producenta muzycznego. Już w wieku 22 lat wydawał płyty różnych znanych polskich wykonawców muzyki rap, takich jak: Chada, Mes, Onar, PIH, Gural czy Pezet. W 2006 roku wraz z Jakubem Kamelem założył wytwórnię muzyczną Pokazz Records, a pierwsza płyta, która została przez nią wydana, to album rapera Juree "Brudny Hu$tling". Po sześciu latach swojej działalności znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych polskich producentów hip-hop według magazynu "Machina". W sumie wyprodukował do tej pory ponad 50 albumów.W 2012 roku wydał swój debiutancki album "Równonoc. Słowiańska dusza". Znajdują się na nim utwory hip-hopowe z elementami muzyki folkowej. Album okazał się prawdziwym hitem i zajął pierwsze miejsce na polskiej liście przebojów według liczby sprzedanych egzemplarzy. 24 kwietnia 2013 r. płyta osiągnęła status platynowej, kiedy to sprzedano 75 tysięcy sztuk. Singiel promujący płytę "Nie lubimy robić" zajmował pierwsze miejsce na liście "Gorąca 20" Radia Eska. Jeszcze większy sukces przyniosła mu płyta stworzona razem z Cleo "Hiper/Chimera", wydana w 2014 roku. Również zajmowała pierwsze miejsce według liczby sprzedanych egzemplarzy. W dwa lata później, po sprzedaniu 90 tysięcy egzemplarzy, uzyskała status potrójnie platynowej płyty. Niewątpliwie największym hitem okazał się utwór "My Słowianie". Zajmował pierwsze miejsca na listach przebojów RMF MAXXX, ESKA oraz drugie na liście najczęściej granych utworów w stacjach radiowych w danym tygodniu.

Znany z: pierwsze skojarzenie z Donatanem to na pewno słynny teledysk "My Słowianie". Zdobył on dużą popularność w Polsce i nie tylko. Tym utworem Donatan razem z Cleo wygrali bowiem polskie eliminacje do Eurowizji, a w konkursie finałowym w 2014 roku zajęli 14. miejsce, co od roku 2004 było najlepszym wynikiem polskiej piosenki w tym europejskim konkursie.

Funkcja w filmie: w 2014 roku Donatan pojawił się w filmie dokumentalnym "Zaklinacz deszczu" opowiadającym o twórcach hip-hopu.

Płyty: Donatan nagrał do tej pory dwie płyty:"Równonoc. Słowiańska dusza", wydana w 2012 roku uzyskała status diamentowej płyty;"Hiper/Chimera", krążek wydany w 2014 roku osiągnął status potrójnej platyny.Jako producent wydał ponad 50 płyt muzyków hip-hopowych.

Książki: brak

Nagrody:
 • 2014 - Teledysk roku "My Słowianie" w plebiscycie Onet.pl;
 • 2014 - SuperJedynki - SuperGwiazda w sieci dla duetu Donatan i Cleo;
 • 2014 - Przebojowy duet roku dla Donatana i Cleo w ramach Festiwal "Na Fali";
 • 2014 - Eska Music Awards - najlepszy hit "My Słowianie";
 • 2014 - Eska Music Awards - Najlepszy artysta w sieci dla duetu Donatan i Cleo;
 • 2015 - SuperJedynki - SuperAlbum "Hiper/Chimera".


 • Link Instagram: https://www.instagram.com/don.donatan/


  Link FB: https://www.facebook.com/DonDonatan
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index