Ewa Rempała

mężczyzna pracuje przed komputerem
Styl życia

Kiedy przysługuje odprawa emerytalna?

Ewa Rempała
Człowiek z dokumentami
prawo
podatki
rynek pracy

Zawieszenie działalności gospodarczej a deklaracje VAT i składki na ZUS

Zawieszenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną wpisaną do CEIDG, które odbywa się poprzez wypełnienie wniosku CEIDG-1, jest jednocześnie zgłoszeniem do US i ZUS. Zawieszenie działalności gospodarczej a deklaracje VAT, ubezpieczenia ZUS oraz ubezpieczenie zdrowotne – jakie są zasady ustania obowiązków, jakie z nich wynikają?
Ewa Rempała
dom w surowym stanie
świadczenia

Od jakich materiałów budowlanych można odliczyć VAT?

Odliczenie VAT za materiały budowlane dotyczy aktualnie tylko ludzi młodych, którzy w roku udzielenia pozwolenia na budowę nie ukończyli 36. roku życia. Co więcej, pozwolenie na budowę musi dotyczyć ich pierwszego lokum. Materiały budowlane, od których VAT można odliczyć, wymienione są w obwieszczeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju.
Ewa Rempała
mężczyzna z kobietą przed samochodem
świadczenia
Samochody

Zasady odliczania VAT od wydatków na firmowy samochód osobowy.

Odliczenie VAT od paliwa rządzi się obecnie takimi samymi prawami, jak odliczenie VAT na inne wydatki związane z samochodami osobowymi używanymi w działalności gospodarczej. Jeśli samochód jest wykorzystywany tylko dla celów firmowych – można odliczyć 100%, jeśli w celach mieszanych – 50% VAT – zarówno od napraw, jak i od paliwa.
Ewa Rempała
odliczanie składek
podatki

Zasady odliczania składki zdrowotnej od podatku dochodowego

Odliczenie składki zdrowotnej od podatku jest możliwe zarówno w przypadku pracowników, wobec których płatnikiem składek jest pracodawca, jak i przedsiębiorców, którzy składki opłacają sami. Odliczenie składki zdrowotnej dotyczy 7,75% wymiaru jej podstawy.
Ewa Rempała
Ręka
prawo
świadczenia

Ulga rehabilitacyjna – kogo dotyczy i co obejmuje?

Ulga rehabilitacyjna to możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na rehabilitację i potrzeby osób niepełnosprawnych. Może być spożytkowana na leki, sprzęt ortopedyczny, dojazd na zabiegi – ulga rehabilitacyjna na samochód przysługuje, jeśli osoba niepełnosprawna lub ją utrzymująca jest właścicielem tego samochodu.
Ewa Rempała
kobieta przed komputerem
świadczenia

Przelew do ZUS – jak wykonać?

Przelew do ZUS rządzi się nieco innymi prawami, niż zwykły przelew. Prócz danych płatnika, podanych zgodnie z tymi, które podane są w CEIDG, należy określić typ wpłaty oraz ewentualnie podstawę jej dokonania. Obowiązuje ustalony przez ZUS system oznaczeń rodzajów wpłat.
Ewa Rempała
Podpisywanie dokumentów
prawo
świadczenia
prawo pracy

Jakie zasiłki z ubezpieczenia społecznego można uzyskać?

Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane są w razie choroby lub macierzyństwa osoby ubezpieczonej bądź członka jej rodziny, a także na pokrycie kosztów pogrzebu osoby ubezpieczonej lub mającej prawo do świadczeń z ZUS. Przysługują one na różne okresy i w różnej wysokości.
Ewa Rempała
ładna kobieta w czarnej koszuli
świadczenia

Składki na ZUS – odliczanie ich od dochodu to niższy podatek

Odliczenia składek ZUS mogą obniżyć dochód, a co za tym idzie – wysokość podatku dochodowego. Przedsiębiorcy mają dwie możliwości rozliczenia zapłaconych składek – poprzez odliczenie ich od dochodu lub wpisanie w koszt uzyskania przychodu. Ta druga metoda może okazać się bardziej korzystna podatkowo.
Ewa Rempała
mężczyzna przed komputerem
świadczenia

Ulga za oddanie krwi. Jak odliczyć wartość oddanej krwi od podatku?

Odliczenie darowizny krwi od podatku zostało przewidziane w ustawie o PIT. Dokonuje się go podczas rocznego rozliczenia z podatku dochodowego. 1 litr krwi oznacza 130 zł ulgi podatkowej, jednak limit odliczenia nie może wynieść więcej niż 6% dochodu za dany rok.
Ewa Rempała
zasmucona para
świadczenia

Zasady przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. wiąże się z koniecznością podjęcia kilku kroków – sporządzeniem planu przekształcenia, złożeniem oświadczenia o przekształceniu, podpisaniu aktu założycielskiego i sporządzeniem umowy spółki.
Ewa Rempała
kobieta w białej koszuli stawia pieczęć
świadczenia

Co to jest odpis aktualizujący należności?

Odpis aktualizujący należności stosowany jest w księgach rachunkowych. Stanowi rezerwę na wypadek nieściągalności długu od dłużnika – gdy jest on w stanie likwidacji lub upadłości bądź z innego względu spłata długu nie wydaje się prawdopodobna.
Ewa Rempała
kobieta rozmawia przez telefon
prawo
umowy

Ile wynosi podatek od umowy o dzieło?

Opodatkowanie umowy o dzieło wygląda tak samo, jak opodatkowanie innych dochodów, na podstawie standardowych stawek tego podatku, czyli zasadniczo 18%.
Ewa Rempała
Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner