Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
świeże owoce i warzywa
©Kurhan/fotolia
Styl życia

Dieta South Beach, czyli nauka zdrowego odżywiania

Dieta South Beach, wymyślona przez amerykańskiego kardiologa, składa się z trzech faz – każda kolejna jest mniej restrykcyjna. Polega na wyrabianiu zdrowych nawyków żywieniowych, które warto utrzymać przez resztę życia. Podczas jej stosowania możemy dowolnie wybierać spośród długiej listy zdrowych produktów. Utrata wagi nie jest tak spektakularna, jak przy dietach cud, nie grozi nam jednak efekt jo-jo i ciągłe uczucie osłabienia.

Dieta South Beach, wymyślona przez amerykańskiego kardiologa, składa się z trzech faz – każda kolejna jest mniej restrykcyjna. Polega na wyrabianiu zdrowych nawyków żywieniowych, które warto utrzymać przez resztę życia. Podczas jej stosowania możemy dowolnie wybierać spośród długiej listy zdrowych produktów. Utrata wagi nie jest tak spektakularna, jak przy dietach cud, nie grozi nam jednak efekt jo-jo i ciągłe uczucie osłabienia.

 

Założenia diety South Beach:

Dieta South Beach, wymyślona przez amerykańskiego kardiologa Arthura Agatsona, to nie tyle dieta, co sposób odżywiania na całe życie. Jej celem nie jest szybka utrata wagi poprzez ograniczenie kalorii, a pomoc w zdrowym odchudzaniu, bez uczucia głodu i osłabienia organizmu. Dieta ta składa się z trzech kolejnych faz, z których każda kolejna jest mniej restrykcyjna.

 

Zasadniczo dieta ta polega na zastąpieniu tłuszczów zwierzęcych roślinnymi i pochodzącymi z ryb, oraz na przyjmowaniu dużej ilości węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Dozwolonych produktów można jeść tyle, na ile ma się ochotę – nie trzeba liczyć kalorii, ważyć posiłków i głodzić się. Jest to po prostu plan zdrowego odżywiania, utrwalający zdrowe nawyki żywieniowe. Warto podczas stosowania tej diety uprawiać sport, który poprawi efekty odchudzania.

Trzy fazy diety South Beach

  1. Pierwsza faza trwa 14 dni. W ciągu jej trwania można jeść warzywa, chude mięso, ryby, chude sery, jaja. Nie wolno jeść słodyczy, owoców, pieczywa i ziemniaków. Należy jeść trzy posiłki dziennie, do tego dwie przekąski i ewentualnie jeden wysokobiałkowy deser, pamiętając, aby zawierał on mało cukru. Podczas tej fazy utrata wagi jest gwałtowna, równocześnie stabilizuje się poziom glukozy we krwi. Celem pierwszej fazy jest właśnie wyeliminowanie glukozy, dzięki czemu pozbywamy się męczącego uczucia ciągłego łaknienia.

  2.  

  3. Druga faza jest nieco mniej restrykcyjna. Można włączyć do diety większość owoców, niedozwolone wcześniej warzywa, gorzką czekoladę, pełnoziarniste pieczywo, makaron razowy i brązowy ryż. Ilość jedzonych owoców i produktów skrobiowych trzeba zwiększać stopniowo, ponieważ organizm potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się na nowo do trawienia cukrów. Waga spada w tej fazie nieco wolniej. Stosujemy ją do uzyskania upragnionej masy ciała.

  4.  

Trzecia faza diety South Beach to program żywienia na całe życie. Nie ma produktów niedozwolonych, trzeba się jednak kontrolować i usuwać z diety te produkty, które nadmiernie pobudzają łaknienie. Podczas pierwszej i drugiej fazy organizm zdążył już przywyknąć do zdrowego stylu odżywiania, nie powinniśmy więc mieć problemów z utrzymaniem pozytywnych nawyków. Tylko od nas zależy, czy je utrzymamy, a wraz z nimi – stałą, satysfakcjonującą wagę.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
szklanka wody z centymetrem
©M.studio/fotolia
Styl życia
Zasady diety przyspieszającej metabolizm autorstwa Haylie Pomroy
Dieta przyspieszająca metabolizm Hylie Pomroy skład się z trzech faz, w których organizmowi dostarcza się zróżnicowanej ilości węglowodanów, protein i tłuszczów. Autorką diety przyspieszającej metabolizm jest Haylie Pomoroy, która w Stanach z pomocą swojej diety odchudziła m.in. takie gwiazdy, jak Jennifer Lopez i Cher.

Dieta przyspieszająca metabolizm Hylie Pomroy skład się z trzech faz, w których organizmowi dostarcza się zróżnicowanej ilości węglowodanów, protein i tłuszczów. Autorką diety przyspieszającej metabolizm jest Haylie Pomoroy, która w Stanach z pomocą swojej diety odchudziła m.in. takie gwiazdy, jak Jennifer Lopez i Cher. Na czym polega dieta przyspieszająca metabolizm Często diety polegają na ograniczaniu liczby kalorii, co albo powoduje spowolnienie metabolizmu, albo przyczynia się do późniejszego efektu jo-jo. Dieta przyspieszająca metabolizm ma na celu dostarczanie organizmowi większej ilości paliwa (w postaci zdrowego, urozmaiconego jedzenia), aby przestawić go na spalanie, a nie magazynowanie tłuszczu . Dlatego też w diecie Haylie Pomroy nie ma nacisku na ograniczanie kalorii, ale na jedzenie regularnych (co 3 – 3,5 godziny), urozmaiconych posiłków o określonych porcjach. Wielkość porcji zależna jest od liczby kilogramów, które osoba na diecie chce zrzucić: im więcej kilogramów do zrzucenia, tym… większe proponowane porcje. Efektem diety ma być przyspieszenie przemiany materii i poprawa samopoczucia, czemu towarzyszy również utrata zbędnych kilogramów. Jakich zasad należy przestrzegać na diecie Dieta przyspieszająca metabolizm składa się z trzech faz: dwie pierwsze fazy trwają po dwa dni, trzecia faza trwa trzy dni. Proces można powtarzać cyklicznie przez 28 dni.   W pierwszej fazie największy nacisk położony jest na jedzenie dużej ilości węglowodanów, nieco mniejszym spożyciu protein i wykluczeniu tłuszczów.   Druga faza z kolei polega na dostarczeniu organizmowi jak największej ilości protein i wyłączeniu z diety węglowodanów i tłuszczów.   W trzeciej fazie pojawiają się w dużej ilości zdrowe tłuszcze, a proteiny i węglowodany mogą być jedzone w średniej ilości....

produkty spożywcze na stole
©bit24/fotolia
Styl życia
Dieta przemienna – odchudzanie (prawie) bez wyrzeczeń
Dieta przemienna, czyli dieta 50/50, polega na tym, że jednego dnia stosujemy niemal ścisłą głodówkę – możemy zjeść do 500 kcal, jednak kolejnego dnia możemy jeść wszystko.

Dieta przemienna, czyli dieta 50/50, polega na tym, że jednego dnia stosujemy niemal ścisłą głodówkę – możemy zjeść do 500 kcal, jednak kolejnego dnia możemy jeść wszystko. Zasady diety przemiennej Zasady diety 50/50 są proste – jednego dnia jemy wszystko, na co mamy ochotę, nawet niezdrowe jedzenie, kolejnego – jemy jedynie 500 kcal. W ten sposób można skutecznie stracić zbędne kilogramy bez konieczności odmawiania sobie przyjemności, jednak tylko co drugi dzień . Dzień postny w diecie przemiennej Podczas stosowania głodówki 500 kcal można przyjmować w dowolnej postaci. Najlepiej, by były to produkty zdrowe, nie jest to jednak konieczne. Należy też dużo pić, przede wszystkim wody , aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Woda pomaga też przetrwać tę fazę. Dieta przemienna: dzień normalnego jedzenia W te dni można jeść właściwie wszystko, na co mamy ochotę. Jest jedna zasada – nie można się objadać. Jak w każdej zdrowej i zbilansowanej diecie, w ten dzień powinny być jedzone owoce i warzywa . Dieta przemienna: zalety i wady Ta dieta nie tylko prowadzi do utraty wagi. Obniża także ciśnienie krwi, redukuje objawy astmy, dobrze wpływa na serce. Pomaga redukować wolne rodniki. Po zaprzestaniu jej stosowania nie grozi nam efekt jo-jo.   Wadą jest oczywiście konieczność utrzymania głodówki co drugi dzień. W tym czasie możliwy jest spadek nastroju, osłabienie, zawroty głowy. Sport lepiej zostawić na dzień, w którym jemy normalnie, aby dodatkowo nie osłabiać organizmu . Wadą tej diety jest również to, że nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych – jedzenie wszystkiego, również niezdrowych produktów, może w konsekwencji doprowadzić do problemów zdrowotnych. Naucz się zdrowego odżywiania. Dieta plaż południowych, South Beach , wyrabia dobre nawyki na całe życie. Szukasz skutecznej diety? Przeczytaj...

kobieta mierzy centymetrem udo
©underdogstudios/fotolia
Styl życia
Dieta paryska doktora Cohena, czyli odchudzanie bez efektu jo-jo
Dieta Jean-Michela Cohena, najsławniejszego dietetyka we Francji i głównego przeciwnika dr Dukana, to trójetapowy plan trwałej utraty zbędnych kilogramów, bez efektu jo-jo. Po jej zakończeniu można szybko bez obaw wrócić do normalnego trybu odżywiania. Przeciętna kuracja trwa dwa miesiące.

Dieta Jean-Michela Cohena, najsławniejszego dietetyka we Francji i głównego przeciwnika dr Dukana, to trójetapowy plan trwałej utraty zbędnych kilogramów, bez efektu jo-jo. Po jej zakończeniu można szybko bez obaw wrócić do normalnego trybu odżywiania. Przeciętna kuracja trwa dwa miesiące. Założenia diety paryskiej Dr Cohen opracował tzw. dietę paryską z myślą o tych, którzy chcą szybko stracić zbędne kilogramy i nie martwić się o efekt jo-jo. Jej celem jest uzyskanie „Właściwej Wagi” – czyli takiej, po osiągnięciu której nie trzeba się martwić szybkim powrotem do wagi sprzed rozpoczęcia diety. Czas jej trwania uzależniony jest więc od różnicy pomiędzy wagą obecną a „Właściwą Wagą” . Dr Cohen opracował wzór na obliczenie tej wagi: A – to waga ciała w wieku 18 lat, gdy się nie odchudzałaś B – największa osiągnięta masa ciała, w tym w okresie ciąży C – najmniejsza waga ciała po 18. roku życia D – aktualna waga Y = (A+B)/2 X = (C+D)/2 Właściwa Waga = (Y+X)/2 Trzy etapy diety paryskiej Faza Cafe. Jest to faza opcjonalna, bardzo rygorystyczna, dlatego przeznaczona jedynie dla osób zdrowych. Trwa 8-10 dni, a dzienne spożycie kalorii podczas jej trwania wynosi 700-800 kcal. Dzięki temu chudnie się ok. pół kilograma dziennie. Dania powinny być niskokaloryczne – zupy, koktajle, puree. Koniecznie trzeba w tym czasie przyjmować preparaty witaminowe i magnez, aby uzupełnić powstające niedobory. Po zakończeniu tego etapu nie można rzucić diety, gdyż grozi to efektem jo-jo .   Faza Bistro. Dietę można zacząć od niej, bez stosowania fazy Cafe. Dzienna porcja kalorii to w tej fazie 900-1000. W ciągu 2-3 tygodni pozwala schudnąć 3,5-5 kilogramów. Posiłki powinny być przede wszystkim bogate w białko i błonnik – białko wzmaga efekt odchudzania, błonnik zaś zapewnia długotrwałe poczucie...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner