©Samo Trebizan/Fotolia
Styl życia

Grypa żołądkowa, czyli jelitówka – jak się objawia i jak ją leczyć?

Grypa żołądkowa, zwana inaczej jelitówką, to bardzo nieprzyjemna choroba, często mylona z zatruciem pokarmowym. Nie ma skutecznego leku przeciwwirusowego, można jednak łagodzić objawy grypy żołądkowej.

Grypa żołądkowa, zwana inaczej jelitówką, to bardzo nieprzyjemna choroba, często mylona z zatruciem pokarmowym. Nie ma skutecznego leku przeciwwirusowego, można jednak łagodzić objawy grypy żołądkowej.

 

Jelitówka to choroba wirusowa, przenoszona drogą kropelkową, dlatego ważne jest odizolowanie chorego. Zarazić się możemy również poprzez brak higieny lub picie wody nieprzeznaczonej do spożycia.

Kasia gotuje z Polki.pl: pulpety w sosie pomidorowym

 

Grypa żołądkowa: objawy

Pierwsze objawy grypy żołądkowe wyglądają niewinnie, stąd trudności w diagnozowaniu tej choroby – często mylona jest z zatruciem pokarmowym. Tymczasem jelitówka jest chorobą wywoływaną przez wirusy. Objawy, po których możemy rozpoznać grypę żołądkową, to:

  • gorączka,
  • ostra, przewlekła i wodnista biegunka. Jej ataki występują nawet kilkanaście razy na dobę,
  • bóle brzucha, towarzyszące biegunce,
  • wymioty, występujące nawet kilkanaście razy dziennie,
  • nudności,
  • ogólne zmęczenie organizmu,
  • złe samopoczucie,
  • brak apetytu.

Grypa żołądkowa: leczenie

Nie wynaleziono dotychczas skutecznego leczenia przeciwwirusowego na grypę żołądkową. Podstawą podczas samodzielnego leczenia tej choroby w domu jest regularne uzupełnianie płynów i elektrolitów, mające przeciwdziałać odwodnieniu organizmu na skutek częstych wymiotów i biegunki. Preparaty z elektrolitami można kupić w aptece. Wskazane jest też zażywanie probiotyków, które uzupełnią straty naszej flory bakteryjnej w jelitach. Należy pić dużo wody mineralnej, koniecznie niegazowanej, ewentualnie przegotowanej wody. Picie soków lub mleka może nasilić biegunkę. Jeśli chorobie towarzyszy gorączka, wskazane jest przyjmowanie leków przeciwgorączkowych. Można zażywać również preparaty przeciwdziałające biegunce, dostępne na receptę lub bez niej.

Pokarmami dozwolonymi w trakcie kuracji są suchary, suche pieczywo, chrupki kukurydziane, ugotowany ryż, ugotowana marchew lub ugotowane ziemniaki. Po ustaniu objawów należy stopniowo rozszerzać dietę – zbyt szybki powrót do zwykłego odżywiania może prowadzić do nawrotu choroby. Aby w pełni przywrócić prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, należy stosować preparaty uzupełniające ubytki we florze jelitowej przez około dwa tygodnie.


Kobieta leży na kanapie i trzyma się za brzuch.
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia
Grypa żołądkowa, czyli jelitówka – jak się objawia i jak ją leczyć?
Grypa żołądkowa, zwana inaczej jelitówką, to bardzo nieprzyjemna choroba, często mylona z zatruciem pokarmowym. Nie ma skutecznego leku przeciwwirusowego, można jednak łagodzić objawy grypy żołądkowej.

Grypa żołądkowa, zwana inaczej jelitówką, to bardzo nieprzyjemna choroba, często mylona z zatruciem pokarmowym. Nie ma skutecznego leku przeciwwirusowego, można jednak łagodzić objawy grypy żołądkowej.   Jelitówka to choroba wirusowa, przenoszona drogą kropelkową , dlatego ważne jest odizolowanie chorego. Zarazić się możemy również poprzez brak higieny lub picie wody nieprzeznaczonej do spożycia . Grypa żołądkowa: objawy Pierwsze objawy grypy żołądkowe wyglądają niewinnie, stąd trudności w diagnozowaniu tej choroby – często mylona jest z zatruciem pokarmowym . Tymczasem jelitówka jest chorobą wywoływaną przez wirusy . Objawy, po których możemy rozpoznać grypę żołądkową, to: gorączka, ostra, przewlekła i wodnista biegunka. Jej ataki występują nawet kilkanaście razy na dobę, bóle brzucha, towarzyszące biegunce, wymioty, występujące nawet kilkanaście razy dziennie, nudności, ogólne zmęczenie organizmu, złe samopoczucie, brak apetytu. Grypa żołądkowa: leczenie Nie wynaleziono dotychczas skutecznego leczenia przeciwwirusowego na grypę żołądkową . Podstawą podczas samodzielnego leczenia tej choroby w domu jest regularne uzupełnianie płynów i elektrolitów, mające przeciwdziałać odwodnieniu organizmu na skutek częstych wymiotów i biegunki. Preparaty z elektrolitami można kupić w aptece. Wskazane jest też zażywanie probiotyków , które uzupełnią straty naszej flory bakteryjnej w jelitach. Należy pić dużo wody mineralnej, koniecznie niegazowanej, ewentualnie przegotowanej wody. Picie soków lub mleka może nasilić biegunkę. Jeśli chorobie towarzyszy gorączka, wskazane jest przyjmowanie leków przeciwgorączkowych. Można zażywać również preparaty przeciwdziałające biegunce , dostępne na receptę...

©michaelheim/Fotolia
Styl życia
Objawy i diagnozowanie grypy żołądkowej, czyli jelitówki
Grypa żołądkowa, zwana inaczej jelitówką, objawia się uporczywą biegunką wymiotami, gorączką i osłabieniem organizmu. Objawy możemy leczyć samodzielnie, stosując leki bez recepty. Nie odkryto dotychczas skutecznego leku antywirusowego na tę chorobę. Jelitówka jest szczególnie groźna dla małych dzieci.

Grypa żołądkowa, zwana inaczej jelitówką, objawia się uporczywą biegunką wymiotami, gorączką i osłabieniem organizmu. Objawy możemy leczyć samodzielnie, stosując leki bez recepty. Nie odkryto dotychczas skutecznego leku antywirusowego na tę chorobę. Jelitówka jest szczególnie groźna dla małych dzieci. Grypa żołądkowa: jak można się zarazić? Grypa żołądkowa jest chorobą wirusową, przenoszoną drogą kropelkową – łatwo można się nią zarazić od innego chorego , dlatego tak ważne jest szybkie zdiagnozowanie jelitówki i odizolowanie pacjenta. Ryzyko zachorowania wzmaga także brak odpowiedniej higieny osobistej , brak regularnej dezynfekcji urządzeń sanitarnych, przebywanie w brudnych, nieprzewietrzonych pomieszczeniach. Należy także wystrzegać się picia wody nieprzeznaczonej do spożycia. Profilaktyka nie uchroni nas jednak w stu procentach przed zachorowaniem. Grypa żołądkowa: objawy Objawy jelitówki to: gorączka, uporczywa, wodnista biegunka, której ataki występują nawet kilkanaście razy na dobę, częste wymioty, nawet kilkanaście razy na dobę, nudności, bóle brzucha , dreszcze, osłabienie organizmu i złe samopoczucie, brak apetytu. Grypa żołądkowa: diagnoza Grypa żołądkowa w początkowym stadium przypomina przeziębienie – objawia się nasilonym przemęczeniem organizmu, dreszczami, gorączką . Przeciętnie po trzech dniach od wystąpienia tych objawów zaczyna się biegunka, wymioty i bóle brzucha. Gorączka może dojść nawet do 40⁰C. Gorączka nie zawsze jednak występuje, a wtedy grypa żołądkowa może być pomylona z zatruciem pokarmowym . Aby prawidłowo zdiagnozować grypę żołądkową, najlepiej udać się do lekarza – o ile jest to możliwe. Lekarz powinien zlecić badanie krwi i kału , aby wykluczyć występowanie...

Karmienie piersią
© S.Kobold/Fotolia.com
Styl życia
Grypa żołądkowa a karmienie piersią
Podczas grypy żołądkowej można karmić piersią, ważne jednak, by często myć ręce, unikać kontaktu z twarzą dziecka i dezynfekować muszlę klozetową. Warto też dużo odpoczywać, pić wodę i jeść kleiki.

Podczas grypy żołądkowej można karmić piersią, ważne jednak, by często myć ręce, unikać kontaktu z twarzą dziecka i dezynfekować muszlę klozetową. Warto też dużo odpoczywać, pić wodę i jeść kleiki.   W czasie grypy jelitowej nie trzeba rezygnować z karmienia piersią. Warto jednak założyć maseczkę i dbać o to, aby nie przenosić zarazków na maleństwo. Jeśli karmienie sprawia trudność można poprosić kogoś, aby podtrzymał dziecko lub karmić na leżąco. Przyczyny, objawy i leczenie grypy żołądkowej Grypa żołądkowa, zwana również grypą jelitową, jest wywoływana przez rotawirusy, norowirusy, astrowirusy oraz adenowirusy. Do zakażenia może dojść za sprawą spożycia nieświeżej żywności, na skutek kontaktu z osobą chorą (drogą pokarmową) oraz w wyniku nieodpowiedniej higieny (np. nieumyte produkty spożywcze, rzadkie mycie rąk, korzystanie z toalet publicznych).   Objawy grypy żołądkowej mogą być następujące: gorączka (dochodząca nawet do 40 stopni C), silna biegunka, nudności i wymioty , bóle brzucha, osłabienie i brak apetytu, bóle głowy. W przypadku grypy żołądkowej nie trzeba stosować leków , natomiast zalecany jest odpoczynek, częste nawadnianie organizmu oraz dieta oparta na kleikach. Objawy powinny osłabnąć i ustąpić po kilku dniach. Jeśli jednak grypa trwa ponad tydzień, należy zgłosić się do lekarza. Karmienie piersią podczas grypy żołądkowej Grypa żołądkowa jest uporczywa i łatwo się nią zarazić, jednak odpowiednie nawyki pozwolą uchronić maleństwo przed wirusami. Schorzenie to nie wymaga rezygnacji z karmienia piersią , jeśli utrzymuje się higienę. Niemowlęta dużo trudniej przechodzą grypę żołądkową, zatem warto je chronić przed chorobą. Biegunki i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia maluszka i...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik