Książę William - członek brytyjskiej rodziny królewskiej

William to książę Zjednoczonego Królestwa, drugi w kolejce do objęcia tronu Wielkiej Brytanii. Jest pierwszym synem księcia Karola i księżnej Diany oraz wnukiem królowej Elżbiety II, bratem księcia Harry'ego. William uzyskał tytuł magistra sztuk pięknych. W 2011 r. ożenił się z Catherine Elizabeth Middleton. Mają troje dzieci.Imię: Wilhelm, a właściwie Wilhelm Artur Filip Ludwik (ang. William Arthur Philip Louis)

Nazwisko: Mountbatten-Windsor (właściwie Glücksburg)

Pseudonim: potocznie zwany księciem Williamem

Wzrost: 191 cm

Data urodzenia: 21.06.1982

r.

Znak zodiaku: bliźnięta

Zawód: Jego Królewska Wysokość Książę Cambridge, hrabia Strathearn, baron Carrickfergus

Osoby - związki: Media bardzo interesują się życiem towarzyskim brytyjskich książąt. Jako potencjalne księżne wymieniano m.in. Natalie Imbruglię - australijską piosenkarkę i aktorkę - oraz Christinę Aguilerę - amerykańską piosenkarkę. W 2006 r. w mediach pojawiły się informacje, że książę William spotyka się z Catherine Elizabeth Middleton. Poznali się podczas studiów. W 2007 r. ogłoszono, że ich związek się rozpadł, lecz niedługo później znowu zaczęli się spotykać. Zaręczyli się 16.11.2010 r. w czasie wakacji w Kenii, a 29.04.2011 r. wzięli ślub. W 2019 r. plotkowano na temat niewierności księcia Williama i jego romansu z Rose Hanbury.

Rodzice: Książę William jest pierworodnym synem Karola Mountbattena-Windsora (ang. Charlesa Philipa Arthura George'a) księcia Walii i Diany Frances Mountbatten-Windsor z domu Spencer.

Rodzeństwo: Książę William ma młodszego o dwa lata brata - 15.09.1984 r. na świecie pojawił się książę Henry, a właściwie Henryk Karol Albert Dawid (ang. Henry Charles Albert David), zwany Harrym.

Dzieci: Książę William ma troje dzieci. 22.07.2013 r. urodził się jego pierwszy syn Jerzy Aleksander Ludwik (ang. George Alexander Louis), 2.05.2015 r. przyszła na świat córka Karolina Elżbieta Diana (ang. Charlotte Elizabeth Diana), a 23.04.2018 r. pojawił się Ludwik Artur Karol (ang. Louis Arthur Charles).

BIO: Książę William urodził się w 1982 r. w szpitalu św. Marii w Paddington w Londynie. Jest wnukiem królowej Elżbiety II. W dzieciństwie nazywany był przez rodziców Wombatem. Po śmierci matki (1997 r.) został ulubieńcem Brytyjczyków. Uczęszczał do Ludgrove School w Berkshire, następnie do Eton College. Interesowały go biologia, historia sztuki i geografia. Przerwał naukę, aby rozpocząć szkolenie w British Army w Belize i pomagać jako wolontariusz w Chile. W 2001 r. kontynuował naukę na Uniwersytecie w St. Andrews. W 2005 r. uzyskał stopień Scottish Master of Arts. Rok później wstąpił do Royal Military Academy. Uzyskał stopień podporucznika. Z czasem awansował w wojskowej hierarchii. Od 2014 r. w mediach często poruszany jest temat jego relacji z bratem. Ich stosunki pogorszyły się jeszcze bardziej po wywiadzie Meghan i Harry'ego u Oprah Winfrey. Bracia spotykają się sporadycznie na oficjalnych wydarzeniach.

Znany z: Książę William jest drugą osobą w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jest Królewskim Członkiem Towarzystwa Królewskiego. Został kapitanem piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych. Pełni funkcję honorowego dowódcy flotylli okrętów podwodnych czy bazy Royal Navy HMNB Clyd. Znany jest z działalności charytatywnej, np. w organizacjach UK Centrepoint, Tusk Trust.

Funkcja w telewizji: Książę William często pojawia się w telewizji. Udziela wywiadów i uczestniczy w różnych wydarzeniach medialnych, związanych z pełnionymi przez niego obowiązkami. Życie prywatne księcia Williama jest częstym tematem seriali i filmów. Wśród bardziej znanych produkcji znajdują się m.in. "William and Kate - A Royal Engagement" oraz "The Crown". Książę wystąpił w kilku produkcjach dokumentalnych, w tym np.: "Prince William, Royal Teenager: Behind the Headlines", "William at 30", "Elizabeth: Queen, Wife, Mother", "Księżna Diana: Nasza matka".

Płyty: brak

Książki: Na temat księcia Williama powstało wiele książek, wśród nich m.in.: "Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów" (autor Lacey Robert), "William" (autorzy Halima Sadat, Gill Knappett), "William and Kate: A Royal Love Story" (autor Andersen Christopher). Książę William napisał wstęp do książki "Earthshot. How to Save Our Planet" autorstwa Colina Butfielda i Jonniego Hughesa.

Nagrody: Książę William był wielokrotnie odznaczany. Oto wybrane medale i ordery: - Medal Złotego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (2002 r.); - Medal za Osiągnięcia - amerykańskie odznaczenie wojskowe (2008 r.); - Order Podwiązki (2008 r.); - Order Ostu (2012 r.); - Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (2012 r.); - Order Zasługi Tuvalu (2017 r.).

Link na Instagram: @dukeandduchessofcambridge

Link FB: @PRINCE.WILLIAM.HRH
Księżna Diana w białym kapeluszu
Księżna Diana
Książę William
Książę Harry

Księżna Diana zginęła 26 lat temu. Bulimia, depresja, tragiczny wypadek... Tak wyglądało jej życie

Jak zginęła księżna Diana i jakie były jej ostatnie słowa? Życie królowej ludzkich serc nie było usłane różami. Poznajcie jej dramatyczną historię
Iwona Smutek
Księżna Kate z dziećmi na paradzie w Londynie
Kate Middleton
Książę William

Księżna Kate z dziećmi na paradzie Trooping the Color. Musicie zobaczyć fryzurę małej Charlotte

Podczas tegorocznej parady Trooping the Color to urocza Charlotte skradła całe show! Jej fryzura to prawdziwy hit.
Angelika Bielska
Księżna Kate i William w Rzeszowie
Kate Middleton
Książę William

Książę William z niezapowiadaną wizytą w Polsce! Co się stało? Czy jest z nim księżna Kate? [ZDJĘCIA]

Książę William przyleciał do Polski, a dokładnie do Rzeszowa! Jaki jest cel wizyty następcy brytyjskiego tronu? Szczegóły i zdjęcia wyciekły do sieci.
Bartek Ufniarz
Książę Harry i książę William
Książę William
Książę Harry
Meghan Markle

Książę Harry i książę William pobili się przez Meghan Markle! "Powalił mnie na podłogę"

W najnowszej biografii książę Harry opisał bójkę z bratem. Twierdzi, że książę William rzucił się na niego podczas kłótni. Następca tronu miał obrazić Meghan Markle.
Mateusz Sidorek
Księżna Kate z dziećmi
Kate Middleton
Książę William
Król Karol III

Rodzina królewska na świątecznej mszy. Dlaczego książę Louis nosi krótkie spodenki? [ZDJĘCIA]

Król Karol III z całą rodziną na mszy w kościele św. Marii Magdaleny w Sandringham. Uwagę skradły oczywiście dzieci księżnej Kate oraz Williama.
Bartek Ufniarz
Książę William i księżna Kate
Kate Middleton
Książę William

Książę William pojawił się na ślubie byłej partnerki! Księżna Kate nie chciała mu towarzyszyć

Książę William bawił się na weselu swojej byłej ukochanej, Rose Farquhar. Co ciekawe, księżna Kate nie pojawiła się razem z nim. Wolała uniknąć porównywania? Obie panie są podobne!
Mateusz Sidorek
William i Kate z dziećmi na kolędowaniu
Kate Middleton
Książę William
Książę Harry

Księżna Kate i książę William na świątecznym koncercie z dziećmi! Afera z Meghan nie popsuła im humorów

Księżna Kate i książę William oraz księżniczka Charlotte i książę George pojawili się na rodzinnym kolędowaniu w Opactwie Westminsterskim. O tych zdjęciach jest głośno.
Bartek Ufniarz
Książę William i Harry w mundurach wojskowych
Księżna Diana
Książę William
Książę Harry

Przyjaciółka księżnej Diany martwi się o księcia Williama i Harry'ego: "To obrzydliwe i chore"

Simone Simmons, przyjaciółka księżnej Diany uważa, że najnowszy sezon "The Crown" zmusi Harry'ego i Williama do "ponownego przeżywania bólu". Uderzyła w twórców.
Mateusz Sidorek
Król Karol III na tronie - sprawdź pierwsze rodzinne zdjęcie monarchy
Kate Middleton
Książę William
Król Karol III

Pierwszy portret rodziny królewskiej  po śmierci Elżbiety II. Uwagę zwraca gest Karola III

Rodzina królewska opublikowała pierwszy portret Karola III z Camillą, księciem Williamem i księżną Kate, wykonany po śmierci Elżbiety II. Wszyscy jednak patrzą na dłonie króla!
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Czego przed śmiercią zapragnęła królowa Elżbieta II. Zdjęcie na którym królowa Elżbieta II siedzi z księciem Harrym
Książę William
Książę Harry
Elżbieta II

Takie było ostatnie życzenie królowej Elżbiety II! Królewski biograf zdradził tajemnice

Królowa Elżbieta II zdradziła przed śmiercią, o czym marzy. Jej życzenie pokazuje, że przede wszystkim była kochającą babcią! Bo do końca myślała o Harrym...
Izabela Argalska
Smutny książę William
Książę William
Elżbieta II
brytyjska rodzina królewska

Książę William pierwszy raz zabrał głos po pogrzebie Elżbiety II. Wspomniał o zmarłej królowej

Pogrzeb królowej Elżbiety II śledził cały świat. Teraz następca tronu, książę William przerwał milczenie. Syn Karola III zdecydował się na publiczne przesłanie.
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Książę William i książę Harry
Książę William
Książę Harry
Elżbieta II

Książę Harry chce wydać pamiętnik! Książę William mu tego nie wybaczy? 

Wydawało się, że książę Harry i książę William zakopali już topór wojenny. Rodzinną sielankę może jednak zburzyć pamiętnik, który młodszy z braci zamierza niedługo wydać! Będzie awantura?
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Harry i William na pogrzebie Elżbiety II
Książę William
Książę Harry
Elżbieta II

Książę Harry i książę William pogodzili się? Wymowne nagranie z kaplicy św. Jerzego!

Książę Harry i książę William zamienili kilka słów w kaplicy św. Jerzego. Jak zachowali się bracia? To nagranie zdradza wszystko!
Milena Tuzimek
Rzekoma kochanka Williama na pogrzebie Elżbiety II
Książę William
Elżbieta II

Rzekoma kochanka księcia Williama pojawiła się z mężem na pogrzebie królowej Elżbiety II

Rose Hanbury wzbudziła zainteresowanie swoją obecnością na pogrzebie królowej Elżbiety II. Kate i William wiedzieli, że pojawi się w Opactwie Westminsterskim?
Milena Tuzimek
Książę Wlliam i Harry czuwają przy trumnie Elżbiety II
Książę William
Książę Harry

Książę Harry i książę William wciąż są pokłóceni? Z czuwania przy trumnie wracali oddzielnymi limuzynami

Wydawało się, że śmierć królowej Elżbiety sprawiła, że kiedyś bardzo się kochający, a dziś zwaśnieni bracia w końcu się pogodzili. Niestety, Harry i William wciąż nie zakopali toporu wojennego.
Natalia Brzostowska
Książę William i jego rodzina  rozmwiają z Królową Elżbietą II
Kate Middleton
Książę William
Elżbieta II

Dzieci Williama i Kate pojawiają się na pogrzebie królowej Elżbiety II? 

William i Kate nie zdecydowali, by najmłodsi Windsorowie brali udział w uroczystości pogrzebowej? Są skłonni przychylić się do rad ekspertów...
Natalia Brzostowska
Królowa Elżbieta II z wnukami. Obok Kate Middleton smutna w żałobnym stroju
Kate Middleton
Książę William
Elżbieta II

Kate Middleton przyznała jak ze śmiercią Królowej Elżbiety II radzą sobie jej dzieci: "Mają należytą opiekę"

Dzieci Kate Middleton i księcia Williama były oczkiem w głowie królowej Elżbiety II, Kate zdradziła, jak czują się w tej trudnej sytuacji.
Natalia Brzostowska
Książę William i księżna Kate przed pałacem Windsorów w Sandringham
Księżna Diana
Książę William
Elżbieta II

Załamany książę William wspomina pogrzeb Diany, żegnając Elżbietę II. Zwierzył się żałobniczce 

Książę William, oddając hołd Elżbiecie II przyznał, że procesja za trumną obudziła w nim traumatyczne wspomnienia z pogrzebu księżnej Diany.
Natalia Brzostowska
Procesja za trumną Elżbiety II
Kate Middleton
Książę William
Książę Harry

Książę Harry, Meghan Markle, książę William i księżna Kate na procesji z trumną Elżbiety II [ZDJĘCIA]

W środę, 13 września, książę Harry i książę William razem z żonami wyruszyli w procesji za trumną Elżbiety II spod pałacu Buckingham. Bracia szli obok siebie. Co z Kate i Meghan?
Mateusz Sidorek
Cambridge'owie i Sussexowie pod zamkiem Windsor
Książę William
Książę Harry
Meghan Markle

Wiadomo już, dlaczego William i Harry wyszli przed zamek w Windsorze! Chodziło o Meghan Markle! 

W rozmowie z mediami królewski fotograf ujawnił, dlaczego doszło do publicznego spotkania księcia Williama i księcia Harry'ego. Pojawiły się obawy co do Meghan Markle...
Mateusz Sidorek
Książę Wiliam wyciągnął rękę w kierunku księcia Harry'ego
Książę William
Książę Harry
Elżbieta II

Książę William i książę Harry mieli się nie spotkać? Wiadomość przyszła w ostatnim momencie

Do spotkania Williama i Harry'ego w zamku Windsor mogło nie dojść? Następca trony w ostatniej chwili miał wysłać wiadomość do brata. Chciał uniknąć błędu z przeszłości?
Mateusz Sidorek
Polka przytuliła Meghan Markle
Kate Middleton
Książę William
Książę Harry

Zagubiona Meghan Markle przytulona przez 14-letnią Polkę! O czym rozmawiały?

Podczas sobotniego spotkania z Brytyjczykami Meghan Markle została przytulona przez jedną ze zgromadzonych. Okazało się, że to 14-letnia Polka! Zobaczcie nagranie!
Mateusz Sidorek
Książę Harry i książę William z żonami
Kate Middleton
Książę William
Książę Harry

William, Kate, Harry i Meghan na zamku w Windsorze. Złożyli hołd Elżbiecie II ZDJĘCIA

Po śmierci królowej Elżbiety książę William i książę Harry z żonami wykonali piękny gest. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia sprzed zamku w Windsorze!
Karolina Błaszkiewicz
Książę William z żoną
Książę William
Elżbieta II

Książę William żegna królową Elżbietę II. Opublikował poruszające oświadczenie

Książę William w poruszającym wpisie wspomina królową Elżbietę II: "Była przy moim boku w moich najszczęśliwszych momentach. Była też przy mnie w najtrudniejszych dniach mojego życia".
Karolina Błaszkiewicz
Książę William i księżna Kate mają nowe tytuły
Książę William
Elżbieta II

Książę William nie zdążył pożegnać Elżbiety II. Nie tylko on

Książę William pędził samochodem, by zobaczyć się z Elżbietą II przed jej śmiercią. Do Balmoral dotarł, gdy Jej Wysokość już nie żyła. Wraz z nim był m.in. książę Andrzej.
Mateusz Sidorek
Książę William i księżna Kate zostali książętami Kornwalii
Kate Middleton
Książę William
Elżbieta II

Książę William został następcą tronu po śmierci Elżbiety II. Otrzymał nowy tytuł

Po śmierci królowej Elżbiety II książę William oraz księżna Kate będą nosili tytułu księcia i księżnej Kornwalii oraz Cambridge. Parę czeka wiele obowiązków.
Mateusz Sidorek
Księżna Kate nie miała pierścionka zaręczynowego
Kate Middleton
Książę William
brytyjska rodzina królewska

Księżna Kate przyłapana bez pierścionka! Znów jest głośno o rzekomym romansie księcia Williama

Ostatnio księżna Kate pokazała się publicznie bez pierścionka zaręczynowego. W mediach znów mówi się o kryzysie w małżeństwie i romansie księcia Williama i Rose Hanbury!
Mateusz Sidorek
Życzenia księżnej Kate wywołały burzę
Kate Middleton
Książę William
Książę Harry

Księżna Kate i książę William chcieli złożyć życzenia urodzinowe Meghan Markle. Wpis wywołał dyskusję!

Meghan Markle skończyła 41 lat. Księżna Kate i książę William opublikowali w mediach zdjęcie żony księcia Harry'ego wraz z życzeniami. Nie zgadniecie, jak się do niej zwrócili!
Mateusz Sidorek
Książę George kończy 9 lat, urodzinowy portret zrobiła mu sama księżna Kate. Fani: "Klon Williama"
Kate Middleton
Książę William
brytyjska rodzina królewska

Książę George kończy 9 lat, urodzinowy portret zrobiła mu sama księżna Kate. Fani: "Klon Williama"

Najstarszy syn księżnej Kate i księcia Williama właśnie skończył 9 lat. Na Instagramie dumnych rodziców właśnie pojawiła się urodzinowa fotografia George'a.
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Książę William, Meghan Markle, Książę Harry, Księżna Katee
Książę William
Książę Harry
brytyjska rodzina królewska

Książę William obraźliwie o Harrym i Meghan Markle. Fani monarchii są w szoku

Zaskakujące zachowanie księcia Williama podczas obchodów Platynowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II jest dowodem na to, że jego stosunki z Harrym są bardzo złe.
Aleksandra Kwaterkiewicz
Nasze akcje
Douglas
Lifestyle
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa