Wykonywanie tatuażu
© D. Ott/Fotolia.com
Fleszstyle

Uczulenie na tatuaż z henny i permanentny to wina barwników

Jeśli używane przez tatuażystę tusze zawierają nikiel, kadm, chrom czy siarczek rtęci, mogą wywołać uczulenie na tatuaż. Także henna jest zdolna spowodować reakcję alergiczną organizmu.

Jeśli używane przez tatuażystę tusze zawierają nikiel, kadm, chrom czy siarczek rtęci, mogą wywołać uczulenie na tatuaż. Także henna jest zdolna spowodować reakcję alergiczną organizmu.

 

Objawy uczulenia na tatuaż to swędzenie, krosty, obrzęk i zaczerwienienie. W ostrych przypadkach mogą pojawić się ropne zmiany i wrzody.

"Rolnik szuka żony" 8: Elżbieta zdradziła, kiedy z Markiem zaczęło się psuć! Tego nikt się nie spodziewał

Uczulenie na tatuaż permanentny

Uczulenie na tatuaż wywołują barwniki. Zwykle alergia jest spowodowana składem czerwonego tuszu, który może zawierać siarczek rtęci – czerwony minerał o nazwie cynober. Uczulenie na tusz wykorzystywany do tatuażu pojawia się u osób wrażliwych na nikiel, chrom oraz kadm, które są w jego składzie. Alergia na barwniki nie musi dać objawów natychmiast ani nawet po kilku dniach. Może wystąpić o wiele później, nawet w ciągu miesięcy czy lat. Objawy uczulenia na tatuaż są nieprzyjemne i wymagają leczenia. Skóra w miejscu aplikacji barwnika swędzi, jest zaczerwieniona i obrzęknięta, tatuaż ma wyraźnie nierówną powierzchnię, a w ostrych przypadkach pojawiają się ropne zmiany i krwawiące rany. Na pierwsze oznaki alergii na tatuaż można zastosować maść z antybiotykiem lub hydrokortyzon, pomagają też zimne okłady. Gdy domowe leczenie tatuażu nie przynosi efektu, konieczna jest wizyta u lekarza. W rzadkich przypadkach przy bardzo silnej reakcji organizmu tatuaż należy usunąć. Aby uniknąć powikłań, warto przed wykonaniem całego tatuażu wykonać próbę uczuleniową. Na tatuaż nie powinny decydować się osoby uczulone na nikiel.

Uczulenie na tatuaż z henny

Także henna może wywoływać alergię, jeśli zawiera PPD, czyli p-fenylenodiaminę. Jest to sztuczna henna, silnie uczulająca. Stosuje się ją w farbach drukarskich, farbach do włosów, jako barwnik do tkanin, a także właśnie do wykonywania tatuaży henną. Objawy uczulenia na tatuaż z henny – podobnie jak w przypadku alergii na tatuaż permanentny – mogą pojawiać się z opóźnieniem. Uczulenie powoduje zaczerwienienie skóry na tatuażu i wokół niego, świąd, opuchliznę, pojawiają się krostki i pęcherze, a nieleczone symptomy mogą skutkować owrzodzeniem skóry i nadżerkami.


Młoda kobieta
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Co zrobić, gdy po farbowaniu włosów doszło do reakcji alergicznej?
Uczulenie na farbę do włosów to szczególnie przykra dolegliwość. Dlatego – szczególnie jeśli masz skłonność do alergii lub taka reakcja kiedyś u ciebie wystąpiła – najlepiej zrezygnuj z farbowania włosów. Jeżeli koniecznie musisz koloryzować włosy używaj do tego preparatów roślinnych z naturalnymi składnikami jak np. henna.

Uczulenie na farbę do włosów to szczególnie przykra dolegliwość. Dlatego – szczególnie jeśli masz skłonność do alergii lub taka reakcja kiedyś u ciebie wystąpiła – najlepiej zrezygnuj z farbowania włosów. Jeżeli koniecznie musisz koloryzować włosy używaj do tego preparatów roślinnych z naturalnymi składnikami jak np. henna. Uczulenie na farbę do włosów – objawy Jeżeli masz uczulenie na jakikolwiek składnik zawarty w farbie, wówczas na skórze, która miała z nią bezpośredni kontakt (czyli skórze głowy, twarzy, szyi, rąk) mogą pojawić się czerwone plamki, zaczerwienienie i opuchlizna. Wykonywanie próby uczuleniowej za uchem, którą zalecają producenci farb, bywa przykre w skutkach. Rekcja organizmu na alergen może wystąpić na znacznie większym obszarze. Jeżeli jesteś alergikiem skonsultuj się z dermatologiem i omów z nim kwestię farbowania włosów. Uczulającym składnikiem farb jest często zawarta w nich p-fenylenodiamina. Niestety występuje ona w prawie każdym środku koloryzującym. Uczulenie na farbę do włosów – co robić? Przy farbowaniu włosów bardzo istotne jest stosowanie się do zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do produktu. Ważne jest również, aby nie stosować farb przeterminowanych lub gdy opakowanie zawierające któryś składnik zostało uszkodzone. Szczególnie w przypadku farb trwale koloryzujących zalecane jest nakładanie ich na niemyte włosy. Dzięki temu, że są pokryte naturalną warstwą ochronną możemy uniknąć uczulenia.   Pamiętaj o stosowaniu rękawiczek ochronnych oraz instrukcji wykonania mieszanki i czasu, jaki jest przeznaczony na farbowanie. Trzymanie farby na włosach dłużej niż jest to zalecane nie spowoduje, że kolor będzie bardziej intensywny, może jedynie niepotrzebnie...

Niemowlę
© Vinicius Tupinamba/Fotolia.com
Styl życia
Objawy alergii pokarmowej u niemowląt: biegunka i wysypka
Alergia pokarmowa u niemowlaka objawia się na wiele sposobów, często występuje kilka objawów jednocześnie.

Alergia pokarmowa u niemowlaka objawia się na wiele sposobów, często występuje kilka objawów jednocześnie.   Reakcja alergiczna może być ogólnoustrojowa, dochodzi do problemów z układem trawiennym, wysypki na skórze, obrzęków, a w skrajnych przypadkach do groźnego wstrząsu anafilaktycznego , który może zakończyć się nawet śmiercią. Alergia pokarmowa – objawy reakcji na alergen Reakcja organizmu na alergen najczęściej obejmuje jednocześnie kilka układów i narządów, takich jak: układ pokarmowy: wymioty, biegunki , zaparcia , kolki , mdłości, obrzęk i swędzenie języka, układ oddechowy: obrzęk błony śluzowej gardła, śluzówki nosa, duszności, świszczący oddech , kaszel, nadmierne kichanie, obfity wodnisty katar (katar sienny), zapalenie oskrzeli, skóra: obrzęk np. twarzy, wysypki, swędzenie, zaczerwienienie, układ krwionośny: przyspieszenie akcji serca, podniesienie ciśnienia krwi.   Ogólne objawy uczulenia to najczęściej kłopoty z zasypianiem, omdlenia, nadpobudliwość i rozdrażnienie. Alergia pokarmowa – wstrząs anafilaktyczny Wstrząs anafilaktyczny to bardzo ciężka i gwałtownie przebiegająca reakcja organizmu na kontakt z alergenem . Anafilaksja często zdarza się w przypadku uczulenia na konkretny pokarm lub jego składnik. Symptomy wstrząsu spowodowanego reakcją na produkt spożywczy występują w ciągu około 2 godzin i są to najczęściej: obrzęki – twarzy, języka, gardła, trudności z oddychaniem, wysypka, rumień, pokrzywka, pieczenie i swędzenie skóry, katar, ból brzucha, biegunka, wymioty.   Z powodu niedotlenienia i trudności z oddychaniem może dojść do zasinienia skóry. Wstrząs anafilaktyczny częściej pojawia się u dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub astmą. Anafilaksja bardzo obciąża organizm ze względu na gwałtowny przebieg. Z uwagi na to bardzo ważne jest właściwe jej...

wykonywanie tatuażu z henny
© ninelutsk/Fotolia.com
Fleszstyle
Tatuaż zmywalny – henna, airbrush tattoo i naklejane ozdoby
Sztuczne tatuaże, czyli nietrwałe i zmywalne, to próba przed zrobieniem trwałego tatuażu, ale i doskonały sposób na jednorazową zmianę wyglądu i stworzenie spójnej stylizacji, na przykład w stylu rockowym.

Sztuczne tatuaże, czyli nietrwałe i zmywalne, to próba przed zrobieniem trwałego tatuażu, ale i doskonały sposób na jednorazową zmianę wyglądu i stworzenie spójnej stylizacji, na przykład w stylu rockowym.   Tatuaże wyglądają bardzo efektownie, jednak wiele osób ma wątpliwości, czy chce mieć taką ozdobę do końca życia. Podobny rezultat można uzyskać za pomocą sztucznych tatuaży, które można potraktować jako próbę przed zrobieniem trwałego. Wśród pań najpopularniejsze są tatuaże z henny, ale panowie często decydują się na tatuaże rękawy. Zmywalne naklejane tatuaże Od zeszłego lata niesłabnącą popularnością cieszą się naklejane tatuaże w różnych wzorach i kolorach . Srebrne i złote, hit ostatniego sezonu, efektownie mienią się na opalonym ciele i śmiało mogą zastąpić biżuterię. Sposób naniesienia ich na ciało jest bardzo prosty – wystarczy przyłożyć je do ciała papierem z naklejką, zwilżyć i po kilku chwilach oderwać niepotrzebną część. Tatuaż utrzymuje się maksymalnie kilka dni, a i to pod warunkiem, że nie będzie narażony na otarcia. Gdy się znudzi, można go łatwo zmyć, używając oliwki kosmetycznej.   Wybór wzorów jest bardzo bogaty i obejmuje zarówno strzałki, piórka, klasyczne bransolety, jak i inicjały czy imiona. Osoby, które nie znalazły jeszcze swojego wzoru, mogą złożyć indywidualne zamówienia. Niektóre sklepy wymagają wysłania gotowej grafiki wektorowej lub rastrowej, inne oferują przygotowanie całego projektu. Zmywalne tatuaże z henny O wiele trwalsze się zmywalne tatuaże z henny . Mogą być wykonane w salonach tatuażu, ale także w salonach urody. Szczególnie w typowo turystycznych miejscowościach można spotkać osoby, które mają swoje stanowiska wzdłuż...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner