Nadgryzione jabłko przegląda się w lustrze, w którym widzi owoc o okrągłych kształtach.
Flickr/Benjamin Watson/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia, kompulsywne jedzenie, ortoreksja

Zaburzenia odżywiania zwykle mają podłoże psychologiczne. Chorują najczęściej dziewczyny, które mają problem z samoakceptacją, towarzyszy im zaniżone poczucie własnej wartości. 90-95% chorych to kobiety w wieku 19-30 lat. Zaburzenia odżywiania dotyczą często perfekcjonistów oraz osób, którym dobry wygląd potrzebny jest w pracy: tancerzy, modelek, aktorów. Promowane przez mass media wychudzone dziewczyny stały się wzorem dla wielu kobiet. Zrzucenie kilku kilogramów staje się często początkiem anoreksji, bulimii, kompulsywnego jedzenia lub ortoreksji. Im wcześniej zaburzenie odżywiania zdiagnozuje lekarz, tym większe szanse na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważne jest reagowanie już na pierwsze objawy.

Zaburzenia odżywiania zwykle mają podłoże psychologiczne. Chorują najczęściej dziewczyny, które mają problem z samoakceptacją, towarzyszy im zaniżone poczucie własnej wartości. 90-95% chorych to kobiety w wieku 19-30 lat. Zaburzenia odżywiania dotyczą często perfekcjonistów oraz osób, którym dobry wygląd potrzebny jest w pracy: tancerzy, modelek, aktorów. Promowane przez mass media wychudzone dziewczyny stały się wzorem dla wielu kobiet. Zrzucenie kilku kilogramów staje się często początkiem anoreksji, bulimii, kompulsywnego jedzenia lub ortoreksji. Im wcześniej zaburzenie odżywiania zdiagnozuje lekarz, tym większe szanse na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważne jest reagowanie już na pierwsze objawy.

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) – objawy

 • Nagły spadek wagi.
 • Unikanie regularnych posiłków.
 • Jedzenie w samotności.
 • Liczenie każdej pojedynczej kilokalorii.
 • Postrzeganie siebie jako osoby z nadwagą, pomimo uwag otoczenia o chudej sylwetce.
 • Obsesyjne wykonywanie ćwiczeń.
 • Paniczny strach przed przytyciem.
 • Nieregularny okres, a nawet zanik miesiączki.
 • Wycofanie z kontaktów społecznych.
 • Późniejsze objawy: kruche włosy i paznokcie, żółta, sucha skóra, problemy z wypróżnianiem, anemia, obrzęk stawów, próchnica, intensywne odczuwanie chłodu.
 • Chorobę diagnozuje się, gdy osoba waży co najmniej 15% mniej niż wynosi idealna masa ciała.

Bulimia (napady obżarstwa) – objawy

 • Używanie środków przeczyszczających i moczopędnych.
 • Opuchnięta twarz.
 • Nagradzanie się jedzeniem.
 • Obsesyjne czytanie etykiet produktów.
 • Wychodzenie do toalety po posiłku w celu sprowokowania wymiotów.
 • Jedzenie w nocy, kiedy nikt nie widzi.
 • Kradzież żywności, środków przeczyszczających.
 • Intensywne ćwiczenia fizyczne.

Kompulsywne jedzenie (spożywania dużych ilości pokarmów bez odczuwania głodu) – objawy

 • Bardzo szybkie spożywanie pokarmu.
 • Zajadanie emocji.
 • Pochłanianie ogromnych porcji pożywienia.
 • Jedzenie aż do momentu przejedzenia.
 • Jedzenie w samotności.
 • Objadaniu często towarzyszy nadużywanie alkoholu i poczucie winy.
 • Myślenie przez większość dnia o jedzeniu.
 • Przybieranie na wadze w krótkim czasie.
 • Osoba, która cierpi na kompulsywne jedzenie nie stosuje środków przeczyszczających, w przeciwieństwie do chorych na bulimię.

Ortoreksja (obsesyjne pilnowanie jakości spożywanych posiłków) – objawy

 • Myślenie o jedzeniu więcej niż trzy godziny dziennie.
 • Ciągłe kupowanie i czytanie książek o zdrowym odżywianiu.
 • Kupowanie żywności jedynie w sklepach ekologicznych.
 • Nieustanne czytanie etykiet produktów.
 • Poczucie winy po zjedzeniu niezdrowego posiłku.
 • Unikanie kontaktów towarzyskich z powodu swojej diety.
 • Jedzenie w samotności.
 • Pouczanie innych, jak mają jeść.
 • Nieregularne miesiączki lub ich zanik.
 • Późniejszy objaw – depresja.

 

Jeśli zauważasz u siebie połowę lub więcej objawów konkretnego zaburzenia odżywiania, koniecznie zgłoś się do lekarza. Będziesz potrzebować wsparcia, dlatego w pierwszej kolejności możesz zwierzyć się ze swojego problemu zaufanej osobie.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kurczakiem i ananasem


smutna dzewczyna
Flickr/The home of Fixers on Flickr/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Leczenie bulimii – sposoby walki z zaburzeniami odżywiania
Bulimia (żarłoczność psychiczna, bulimia nervosa) to choroba, która dewastuje psychikę i zdrowie. Jej leczenie jest szczególnie trudne z uwagi na częsty opór ze strony osoby leczonej na podejmowane działania naprawcze,co jednak nie wyklucza szansy na wyleczenie.

Bulimia (żarłoczność psychiczna, bulimia nervosa) to choroba, która dewastuje psychikę i zdrowie. Jej leczenie jest szczególnie trudne z uwagi na częsty opór ze strony osoby leczonej na podejmowane działania naprawcze,co jednak nie wyklucza szansy na wyleczenie. Czym jest bulimia? Po czym ją poznać? Bulimia jest zaburzeniem odżywiania, które polega na napadach objadania i przejadania się, po których wywołuje się wymioty, zażywa środki przeczyszczające czy wykonuje się forsowne ćwiczenia fizyczne. Objawy bulimii: psychiczne: zły nastrój, rozdrażnienie, stany depresyjne, poczucie wstydu, upokorzenia. fizyczne: nieregularne miesiączki, sucha skóra, zaparcia, pęknięcia naczyń krwionośnych w oczach, zgrubienia, blizny i rany na zewnętrznej stronie dłoni powstałe na wskutek prowokowania wymiotów (tzw. efekt Russella). Większość osób chorych na bulimię potrafi jednak wywołać wymioty używając jedynie odruchu tłoczni brzusznej. Bulimików charakteryzuje zmęczenie, ospałość, nieprzyjemny zapach z ust i uszkodzenie szkliwa zębów wskutek działania kwasów żołądkowych, opuchlizna twarzy i policzków. Osoby cierpiące na bulimię po zwymiotowaniu często odczuwają tak wielką ulgę, że objadają się ponownie tylko po to, aby móc znów ją poczuć. Psychoterapia w leczeniu bulimii Leczenie bulimii nie jest możliwe bez motywacji osoby chorej. Leczenie bulimii musi składać się z terapii psychologicznej, farmakologicznej oraz odbudowania i dożywienia wyniszczonego organizmu. Odsetek osób wyleczonych jest stosunkowo niski i zawiera się w przedziale 30-60%. Aby terapia zakończyła się sukcesem niezbędne są dwa kluczowe czynniki: silnie zmotywowana osoba chora oraz wysoko wykwalifikowany personel medyczny. W psychoterapii bulimii stosuje się następujące metody terapii: terapia...

Młoda kobieta patrzy się w obiektyw aparatu.
©Nicolas/Fotolia.com
Styl życia
Zaburzenia odżywiania u osób chorych na cukrzycę typu I, czyli diabulimia. Jakie są objawy sygnalizujące chorobę?
Bulimia jest znaną chorobą psychosomatyczną. Diabulimia to kolejne zaburzenie odżywiania przypominające bulimię, które dotyczy wyłącznie cukrzyków typu I. Schorzenie polega na zaprzestaniu przyjmowania insuliny w celu utraty masy ciała.

Bulimia jest znaną chorobą psychosomatyczną. Diabulimia to kolejne zaburzenie odżywiania przypominające bulimię, które dotyczy wyłącznie cukrzyków typu I. Schorzenie polega na zaprzestaniu przyjmowania insuliny w celu utraty masy ciała.   Powszechnym problemem, zwłaszcza w grupie nastolatek, są zaburzenia odżywiania m.in. anoreksja i bulimia , będące chorobami psychosomatycznymi. Innym tego rodzaju zaburzeniem jest diabulimia polegająca na pomijaniu przez cukrzyków dawek insuliny w celu utraty masy ciała. Diabulimia: co to za choroba? Pojęcie „diabulimia” powstało z połączenia dwóch słów wywodzących się z języka angielskiego, czyli „diabetes” (cukrzyca) oraz „bulimia” (żarłoczność psychiczna). Choroba dotyczy osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I (cukrzyca insulinozależna) występującą u ludzi młodych – najczęściej w przedziale wiekowym około 10-30 lat. Przyczyną cukrzycy typu I jest uszkodzenie wysp beta trzustki, które produkują insulinę odpowiadającą za obniżanie poziomu cukru we krwi. Leczenie cukrzycy polega na przyjmowaniu odpowiednich dawek insuliny przed posiłkami. Osoby cierpiące na diabulimię świadomie nie przyjmują insuliny w celu redukcji masy ciała : obniżony poziom insuliny powoduje hiperglikemię (podwyższone stężenie glukozy we krwi), co w konsekwencji prowadzi do glukozurii (wydalania glukozy wraz z moczem) i spadku masy ciała. Diabulimia a bulimia: jakie jest podobieństwo między chorobami? Bulimia jest chorobą psychosomatyczną zaliczaną do zaburzeń łaknienia , która charakteryzuje się występowaniem nawracających epizodów obżarstwa wywołanych poczuciem przymusu jedzenia. W celu zapobiegania przyrostom wagi oraz radzeniem sobie z wyrzutami sumienia wywołanymi objadaniem się osoba chora (po napadach obżarstwa) stosuje...

Zaburzenia odżywiania u dzieci
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Zaburzenia odżywiania w okresie niemowlęcym, wczesnodziecięcym i nastoletnim. Przyczyny i objawy zaburzeń odżywiania
Zaburzenia odżywiania u niemowląt mogą rozwijać się w wyniku wcześniactwa lub chorób, które sprawiają, dziecko jest nadmiernie senne lub ma problemy ze ssaniem. U małych dzieci odmowa przyjmowania posiłków często jest związana z traumatycznym wydarzeniem w przeszłości.

Zaburzenia odżywiania u niemowląt mogą rozwijać się w wyniku wcześniactwa lub chorób, które sprawiają, dziecko jest nadmiernie senne lub ma problemy ze ssaniem. U małych dzieci odmowa przyjmowania posiłków często jest związana z traumatycznym wydarzeniem w przeszłości.    Zaburzenia odżywiania mogą pojawić się u dziecka już w wieku niemowlęcym. We wczesnym dzieciństwie najczęściej polegają na niechęci do jedzenia lub akceptowaniu przez malca tylko jednego rodzaju pokarmu. U nastolatków powszechnymi zaburzeniami odżywiania są anoreksja i bulimia. Zaburzenia odżywiania w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa Zaburzenia odżywiania u dzieci w okresie niemowlęcym oraz przedszkolnym – do 6. roku życia stwierdza się, gdy pewne zachowania dotyczące jedzenia mają charakter utrwalony, czyli występują od ponad 1. miesiąca. Tego rodzaju zaburzenia prowadzą do nieprawidłowości w rozwoju dziecka w sferze fizycznej oraz psychospołecznej. U malca cierpiącego na zaburzenia odżywiania dochodzi do postępującego niedożywienia, a w konsekwencji do zahamowania procesu wzrastania i braku przyrostu masy ciała . Skutkiem niedoborów witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju dziecka są różne schorzenia, np. niedokrwistość. Do zaburzeń odżywiania u niemowląt i małych dzieci zalicza się niechęć do jedzenia lub zwracanie pokarmów przy jednoczesnym braku stwierdzonej choroby organicznej, która mogłaby być ich przyczyną. W okresie wczesnego dzieciństwa u dziecka może rozwinąć się tzw. pica, czyli łaknienie spaczone . Rozpoznaje się je w przypadku, gdy dziecko co najmniej dwa razy w ciągu tygodnia zjada rzeczy niejadalne, takie jak ziemia z doniczki, tynk ze ścian, kreda, piasek, przy czym zjawisko to obserwowane jest przez opiekunów od minimum miesiąca....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik