Kobieta w niebieskim topie trzyma się za brzuch.
©inesbazdar/Fotolia
Styl życia

Zapalenie żołądka i dwunastnicy. Jakie są przyczyny i symptomy choroby?

Zapalenie żołądka i dwunastnicy niekiedy określane są jako katary żołądka lub nieżyty. Najczęstszą przyczyną powstania zaburzeń są błędy dietetyczne i zażywanie pokarmów zakażonych.

Zapalenie żołądka i dwunastnicy niekiedy określane są jako katary żołądka lub nieżyty. Najczęstszą przyczyną powstania zaburzeń są błędy dietetyczne i zażywanie pokarmów zakażonych.

Zapalenie żołądka i dwunastnicy – przyczyny

Najczęstszą przyczyną występowania zapalenia żołądka i dwunastnicy są błędy dietetyczne, czyli jedzenie pokarmów nieświeżych, ciężkostrawnych i wielokrotnie odgrzewanych. Potrawy zakażone (zawierające laseczkę jadu kiełbasianego) i te, które zawierają w sobie toksyny, także powodują powstanie zapalenia. Błona śluzowa ulega zapaleniu także przez zażywanie leków takich jak: antybiotyki, salicylany, glikozydy nasercowe, cytostatyki czy leki przeciw reumatyzmowi. Innymi czynnikami, które przyczyniają się do tej dolegliwości są: nadużywanie alkoholu, promieniowanie rentgenowskie, czy trujące grzyby.

Zapalenie żołądka i dwunastnicy – objawy

Zapalenie żołądka i dwunastnicy objawia się różnymi symptomami. Do najczęstszych zalicza się mniej lub bardziej uciążliwe bóle brzucha, które powstają w środkowym nadbrzuszu. Zazwyczaj te bóle mają charakter piekący, kurczowy i gniotący. Często towarzyszą im nudności, gorączka, wymioty, a niekiedy biegunka i znaczne osłabienie organizmu.

Kasia gotuje z Polki.pl: tarta z dynią i szpinakiem

 

W ostrych przypadkach może dojść do krwotocznego zapalenia żołądka i dwunastnicy, przy którym na błonie śluzowej pojawiają się krwawiące nadżerki. Krwotoczne zapalenie żołądka lub dwunastnicy powodują przyjmowane leki, np. salicylany i zażywanie dużych ilości alkoholu. Z małych lecz licznych ubytków żołądka mniej lub bardziej obficie sączy się krew. Często towarzyszą tym objawom wymioty, nudności i spadek ciśnienia, niedokrwistość i przyspieszone tętno. Pojawia się też zgaga i bóle pod prawym łukiem żebrowym. Te objawy zazwyczaj występują od trzech do pięciu godzin po jedzeniu, a czasem i w nocy na czczo.

kobieta trzyma się za bolący brzuch
©gstockstudio/fotolia
Styl życia
Objawy zapalenia dwunastnicy i żołądka
Objawy zapalenia dwunastnicy i żołądka to zwykle gniotący, kurczowy lub piekący ból w okolicy nadbrzusza. Zapalenie dwunastnicy może mieć przewlekły lub ostry stan.

Objawy zapalenia dwunastnicy i żołądka to zwykle gniotący, kurczowy lub piekący ból w okolicy nadbrzusza. Zapalenie dwunastnicy może mieć przewlekły lub ostry stan. Objawy zapalania dwunastnicy i żołądka Do odczuwalnych objawów zapalenia dwunastnicy i żołądka należy ból w okolicy nadbrzusza o gniotącym, kurczowym lub piekącym charakterze. Bólowi zwykle towarzyszą nudności, gorączka, wymioty, biegunka i ogólne osłabienie. Do typowych objawów zapalenia dwunastnicy i żołądka należą także: zgaga, zaparcia i niestrawności. Stany zapalne żołądka i dwunastnicy mogą niekiedy przyjmować postać krwotoczną. Temu typowi zapalenia sprzyja zażywanie leków (np. salicylanów) oraz nadużywanie alkoholu. Przy krwotocznym zapaleniu żołądka i dwunastnicy w błonach śluzowych tych narządów powstają liczne ubytki, z których sączy się krew. Objawy, jakie towarzyszą krwotocznemu zapaleniu żołądka to fusowate wymioty, niedokrwistość, przyspieszone tętno, smołowate stolce i spadek ciśnienia.  

Kobietę boli brzuch.
©miamariam/Fotolia
Styl życia
Przyczyny i objawy ostrego nieżytu żołądka
Ostry nieżyt żołądka jest uszkodzeniem błony śluzowej żołądka. Wywoływany jest przez bakterie i drobnoustroje. Trwa kilka dni i może przejść w formę przewlekłą. Najczęstsze objawy ostrego nieżytu żołądka to wymioty i biegunka.

Ostry nieżyt żołądka jest uszkodzeniem błony śluzowej żołądka. Wywoływany jest przez bakterie i drobnoustroje. Trwa kilka dni i może przejść w formę przewlekłą. Najczęstsze objawy ostrego nieżytu żołądka to wymioty i biegunka. Przyczyny ostrego nieżytu żołądka – zakażenie bakterią i urazy Najczęstszą przyczyną ostrego nieżytu żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Zapalenie błony śluzowej może być także spowodowane refluksem żółciowym, działaniem substancji chemicznych takich jak: leki, narkotyki czy alkohol . Przyczyną mogą być także czynniki autoimmunologiczne lub nagromadzenie różnych typów komórek. Ostry nieżyt żołądka może powstać w wyniku sepsy , oparzeń lub urazu. Objawy ostrego nieżytu żołądka – wymioty, biegunka, krwotoki Objawy ostrego nieżytu żołądka mogą być różne zależnie od stanu zaawansowania choroby. Do najczęstszych objawów ostrego nieżytu żołądka należą nudności, wymioty, utrata masy ciała i ogólne złe samopoczucie . Pojawiają się biegunki, a konsystencja stolca staje się bardziej wodnista. Biegunka i wymioty mogą spowodować odwodnienie organizmu. Przy ostrym nieżycie żołądka w okolicy podbrzusza pojawiają się skurcze i bóle. Miejscami na narządach wewnętrznych może dochodzić do zaniku błony śluzowej oraz powstawania nadżerek . Niekiedy pojawiają się także krwotoki z przewodu pokarmowego, gorączka i bóle głowy. 

kobieta z bólami brzucha
©gstockstudio/fotolia
Styl życia
Przyczyny zapalania dwunastnicy i żołądka
Zapalenie dwunastnicy i żołądka może przebiegać wraz z bezkwaśnością, nadkwaśnością, niedokwaśnością oraz kwaśnością prawidłową soku żołądkowego. Zaburzenia powstają zwykle jako efekt błędów dietetycznych. Zapalenie żołądka i dwunastnicy mogą powodować także niektóre leki.

Zapalenie dwunastnicy i żołądka może przebiegać wraz z bezkwaśnością, nadkwaśnością, niedokwaśnością oraz kwaśnością prawidłową soku żołądkowego. Zaburzenia powstają zwykle jako efekt błędów dietetycznych. Zapalenie żołądka i dwunastnicy mogą powodować także niektóre leki.   Przyczyny zapalenia dwunastnicy dotyczą zwykle złej diety . Należą do nich nadużywanie alkoholu i spożywanie wysoko przetworzonych produktów. Przyczyną zapalenia dwunastnicy może być także palenie papierosów i nadmierne zażywanie leków, które drażnią błonę śluzową żołądka . Zalicza się do nich leki przeciwbólowe, przeciwnowotworowe i przeciwreumatyczne, a także przedawkowanie środków nasercowych, które zwierają naparstnicę lub glikokortykoidy. Zapalenie dwunastnicy i żołądka może powstać w efekcie oparzenia kwasami lub ługami (wodnymi roztworami mocnych zasad) oraz spożycia zepsutych produktów spożywczych, które skażone są laseczką jadu kiełbasianego (np. zepsute konserwy). Zapalenie może być także skutkiem ubocznym promieniowania rentgenowskiego.  

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik