Zapalenie żołądka i dwunastnicy niekiedy określane są jako katary żołądka lub nieżyty. Najczęstszą przyczyną powstania zaburzeń są błędy dietetyczne i zażywanie pokarmów zakażonych.

Reklama

Zapalenie żołądka i dwunastnicy – przyczyny

Najczęstszą przyczyną występowania zapalenia żołądka i dwunastnicy są błędy dietetyczne, czyli jedzenie pokarmów nieświeżych, ciężkostrawnych i wielokrotnie odgrzewanych. Potrawy zakażone (zawierające laseczkę jadu kiełbasianego) i te, które zawierają w sobie toksyny, także powodują powstanie zapalenia. Błona śluzowa ulega zapaleniu także przez zażywanie leków takich jak: antybiotyki, salicylany, glikozydy nasercowe, cytostatyki czy leki przeciw reumatyzmowi. Innymi czynnikami, które przyczyniają się do tej dolegliwości są: nadużywanie alkoholu, promieniowanie rentgenowskie, czy trujące grzyby.

Zapalenie żołądka i dwunastnicy – objawy

Zapalenie żołądka i dwunastnicy objawia się różnymi symptomami. Do najczęstszych zalicza się mniej lub bardziej uciążliwe bóle brzucha, które powstają w środkowym nadbrzuszu. Zazwyczaj te bóle mają charakter piekący, kurczowy i gniotący. Często towarzyszą im nudności, gorączka, wymioty, a niekiedy biegunka i znaczne osłabienie organizmu.

Reklama

W ostrych przypadkach może dojść do krwotocznego zapalenia żołądka i dwunastnicy, przy którym na błonie śluzowej pojawiają się krwawiące nadżerki. Krwotoczne zapalenie żołądka lub dwunastnicy powodują przyjmowane leki, np. salicylany i zażywanie dużych ilości alkoholu. Z małych lecz licznych ubytków żołądka mniej lub bardziej obficie sączy się krew. Często towarzyszą tym objawom wymioty, nudności i spadek ciśnienia, niedokrwistość i przyspieszone tętno. Pojawia się też zgaga i bóle pod prawym łukiem żebrowym. Te objawy zazwyczaj występują od trzech do pięciu godzin po jedzeniu, a czasem i w nocy na czczo.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama