Zgaga jest sygnałem naszego organizmu informującym o nadmiarze kwasów w żołądku. Spowodowana może być wieloma czynnikami – przejedzeniem, niewłaściwą dietą, stresem, a nawet przyjmowaniem leków. Odpowiedzialna za ten objaw jest dysfunkcja zwieracza przełyku. Soda oczyszczona na zgagę stosowana jest od dawna i skutecznie minimalizuje skutki nadkwasowości.

Reklama

Ból, pieczenie, nieprzyjemny smak w ustach to tylko niektóre objawy zgagi. Zgaga wpływa na samopoczucie, a jej nieprzyjemne skutki obniżają poziom naszego codziennego funkcjonowania. Dlatego w przypadku pojawienia się zgagi powinniśmy zacząć od razu działać.

Soda oczyszczona na zgagę

Soda ma odczyn zasadowy i właściwości neutralizujące kwasy w treści żołądka. Może stać się „pierwszą pomocą” w przypadku zgagi, jednak nie powinna być przyjmowana przez dłuższy czas. Wpłynąć może negatywnie na proces trawienia i wytwarzania kwasów przez żołądek. Jedna łyżka rozpuszczonej sody w szklance letniej wody powinna doraźnie pomóc – ma natychmiastowe działanie, przynosi ulgę i niweluje nieprzyjemny posmak w ustach. Nie powinno się przyjmować jej zbyt często – dzienna dawka nie powinna wynosić więcej niż 5 szklanek.

Gdy soda na zgagę nie pomaga...

Zgaga może być objawem różnych chorób, nawet niezwiązanych z układem pokarmowym – np. problemów z ciśnieniem krwi lub z sercem. Jeżeli dzienna dawka sody oczyszczonej nie pomaga, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Zobacz także

Co zamiast sody na zgagę?

Sody oczyszczonej na zgagę nie powinny stosować osoby z chorobami układu krwionośnego, osoby na diecie niskosodowej oraz kobiety w ciąży. Jeżeli jednak ten problem, również ich dotyczy, to mogą sięgnąć po napar z rumianku (pić 3 razy dziennie pomiędzy posiłkami), napar z mięty (pić pod koniec posiłku) lub mieszankę jednej łyżki jabłkowego octu winnego z połową szklanki letniej wody.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama