migdały na dłoni
Flickr/Abd allah Foteih/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Garść migdałów – smaczny sposób na zgagę

Odczuwasz pieczenie w przełyku, kwaśny smak w ustach, bolesny ucisk w nadbrzuszu lub w klatce piersiowej? To może być zgaga, efekt cofania się kwasu żołądkowego z żołądka do wyższych partii układu pokarmowego. Migdały mogą pomóc ci w zneutralizowaniu tego nieprzyjemnego uczucia.

Odczuwasz pieczenie w przełyku, kwaśny smak w ustach, bolesny ucisk w nadbrzuszu lub w klatce piersiowej? To może być zgaga, efekt cofania się kwasu żołądkowego z żołądka do wyższych partii układu pokarmowego. Migdały mogą pomóc ci w zneutralizowaniu tego nieprzyjemnego uczucia.

Skąd się bierze zgaga?

Zgaga najczęściej pojawia się po zbyt obfitym posiłku. Sprzyjają jej pośpiech przy jedzeniu, częste picie napojów zawierających kofeinę, spożywanie ostrych lub kwaśnych potraw oraz słodyczy. Efektem działania tych czynników może być refluks żołądkowo-przełykowy, cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. To on jest bezpośrednią przyczyną zgagi. Zgaga występuje też u niektórych kobiet w ciąży.

Dlaczego migdały pomagają na zgagę?

Leczenie refluksu wymaga zastosowania substancji zobojętniających kwaśny odczyn treści żołądkowej. Zanim sięgniesz po leki, możesz wypróbować naturalne sposoby na zgagę. Jednym z nich jest jedzenie 5-8 migdałów po każdym posiłku. Ich zasadowy odczyn pomaga zneutralizować nadmiar kwasu żołądkowego w przewodzie pokarmowym i przynosi ulgę osobom cierpiącym na zgagę. Bez obaw mogą jeść je również kobiety w ciąży.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka jajeczna z chrzanem

Czy migdały należy obierać ze skórki?

Migdały przed jedzeniem należy obrać ze skórki, ponieważ znajduje się w niej kwas fitowy, który utrudnia przyswajanie składników mineralnych. Poza tym często do pasteryzacji migdałów używane są substancje chemiczne o toksycznym wpływie na organizm, substancje te gromadzą się właśnie w skórce. Obieranie migdałów należy zacząć od namoczenia ich w chłodnej wodzie (gorąca mogłaby zabić znajdujące się w nich składniki odżywcze). Migdały należy trzymać w wodzie przynajmniej przez 24 godziny, wodę można wymieniać. Po tym czasie należy zdjąć z nich skórkę.

Kto powinien uważać na migdały?

Migdałów nie mogą jeść osoby, które są na nie uczulone. Uważać na nie powinny także osoby uczulone na orzechy (przede wszystkim na orzeszki ziemne), ponieważ uczulenie na orzechy współwystępuje często z uczuleniem na migdały. Jeśli więc kiedykolwiek po spożyciu orzechów zauważyłaś u siebie objawy takie jak np. obrzęk, trudności z oddychaniem czy pokrzywka na skórze, zachowaj ostrożność lub wykonaj testy alergiczne.

Kobieta trzyma się za brzuch
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Zgaga. Najczęstsze przyczyny
Bezpośrednią przyczyną zgagi, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego (niewłaściwej pracy zwieracza dolnego przełyku) jest przedostawanie się kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Przyczynami pośrednimi nieprzyjemnego palenia w przełyku są m.in. dolegliwości trawienne: niestrawność, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy oraz długotrwały stres.

Bezpośrednią przyczyną zgagi, czyli refluksu żołądkowo-przełykowego (niewłaściwej pracy zwieracza dolnego przełyku) jest przedostawanie się kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Przyczynami pośrednimi nieprzyjemnego palenia w przełyku są m.in. dolegliwości trawienne: niestrawność, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy oraz długotrwały stres. Zgaga – przyczyny i skutki cofania się pokarmu Podstawowym objawem każdej z wymienionych dolegliwości jest zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem i cofanie się treści żołądkowej do przełyku – nasilone po obfitym, tłustym posiłku.   Niestrawność (dyspepsja) – pojawia się po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku. Jej objawy to między innymi uczucie pełności i ucisku w nadbrzuszu, nudności i odczuwanie pieczenia. Wrzody żołądka – określane kiedyś jako choroba dyrektorska, oznaczają ubytek błony śluzowej żołądka. Objawiają się brakiem apetytu, wzdęciami, bólem brzucha – najczęściej przed jedzeniem. Wrzody dwunastnicy – przewlekła choroba, na którą cierpi co 10. Polak. Około godziny po posiłku pojawia się ból i pieczenie. Przepuklina rozworu przełykowego – powoduje przesuwanie żołądka nad przeponę. Sklerodermia (twardzina) – przewlekła choroba skóry, tkanki podskórnej, kości i mięśni. Niedobór wydzielania śliny – skutkiem jest wolniejsze spłukiwanie zawartości przełyku. Używki – zgagę powoduje mocna kawa, alkohol i papierosy. Zła dieta – zbyt duże posiłki i używanie ostrych przypraw, a także jedzenie w pośpiechu.   Nieleczona zgaga może skutkować powstaniem nadżerek błony śluzowej przełyku. Kwas i treść żołądka przedostająca się do krtani i oskrzeli, może prowadzić do zapalenia oskrzeli a nawet astmy . Kwas dostający się do jamy ustnej uszkadza błonę śluzową jamy ustnej i niszczy zęby. Zgagi i refluksu nie...

Kobieta w białym podkoszulku leży na łóżku z bólem brzucha
©gstockstudio/Fotolia
Styl życia
Refluks objawem niewydolności wpustu żołądka
Gdy wpust żołądka nie działa prawidłowo, może nas męczyć zgaga. Zbyt mała kurczliwość tego mięśnia powoduje, że jedzenie i picie wraz z sokiem żołądkowym przedostają się do przełyku.

Gdy wpust żołądka nie działa prawidłowo, może nas męczyć zgaga. Zbyt mała kurczliwość tego mięśnia powoduje, że jedzenie i picie wraz z sokiem żołądkowym przedostają się do przełyku. Zgaga w wyniku niewydolności wpustu żołądka Bolesne pieczenie w okolicach mostka i słony bądź kwaśno-słony czy nawet gorzko-kwaśny smak w ustach oznaczają zgagę . Dolegliwość tę powoduje cofanie się soku żołądkowego do przełyku. Refluks żołądkowo-przełykowy jest uciążliwy i nieprzyjemny, można go łagodzić doraźnie. Kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku z powodu nieprawidłowego działania wpustu żołądka . To mięsień znajdujący się na styku przełyku i żołądka. Jeśli kurczy się zbyt mocno, może zatrzymywać część pokarmu w przełyku, natomiast jeśli jest zbyt słabo – powoduje refluks . Odpowiednie żywienie w walce ze zgagą Wzrost produkcji kwasu solnego w żołądku i zgagę powodują ostre potrawy, alkohol i czekolada . Nadmiar soku żołądkowego tym łatwiej przedostaje się przez wpust żołądka, który ma zaburzoną kurczliwość. Aby uniknąć objawów refluksu, należy zrezygnować z posiłków tłustych i ciężkich , a także mocno doprawionych. Niewskazane są też używki, które drażnią śluzówkę żołądka i potęgują wydzielanie kwasu solnego.

Szatynka leży w łóżku z bolącym żołądkiem
©inesbazdar/Fotolia
Styl życia
Objawy choroby wrzodowej żołądka: zgaga, nudności, ból brzucha
Objawy wrzodów żołądka pojawiają się, kiedy kwasu solnego jest zbyt dużo i żołądek niszczy sam siebie. Dlatego powstają uszkodzenia śluzówki i w konsekwencji pojawiają się przykre dolegliwości. Są to m.in. niestrawność, ból brzucha i zgaga.

Objawy wrzodów żołądka pojawiają się, kiedy kwasu solnego jest zbyt dużo i żołądek niszczy sam siebie. Dlatego powstają uszkodzenia śluzówki i w konsekwencji pojawiają się przykre dolegliwości. Są to m.in. niestrawność, ból brzucha i zgaga. Ból nadbrzusza to objaw choroby żołądka Ucisk lub ból odczuwany za każdym razem po posiłku a czasem i w nocy świadczy o chorobie wrzodowej żołądka . Przeważnie występuje pomiędzy mostkiem a pępkiem. Ból jest opisywany jako piekący bądź palący, czasem przypomina głód . Ten objaw choroby żołądka pojawia się po posiłku. Od 1 do 2 godzin po jedzeniu odczuwany jest w dołku podsercowym. Jeśli przemieszcza się pod prawy łuk żebrowy w 3-5 godzinie po posiłku albo jeśli odczuwamy ból w nocy i na czczo – znaczy to, że choroba wrzodowa dotknęła także dwunastnicę . Objawy choroby żołądka i dwunastnicy nasilają się przeważnie wiosną i jesienią. Zgaga, nudności, brak apetytu – dolegliwości w chorobie wrzodowej żołądka Nieprawidłowa praca żołądka oprócz bólu skutkuje m.in. zgagą. Ostre pieczenie i palenie w przełyku to wynik cofania się soku żołądkowego z żołądka do przełyku. Przeważnie objawy te odczuwane są w klatce piersiowej, za mostkiem i w nadbrzuszu, ale bardzo silna zgaga może podrażniać też gardło i krtań. Dolegliwość nasila się po zjedzeniu produktów pobudzających wydzielanie kwasu żołądkowego (kawa, herbata, czekolada, pomidory, ostre przyprawy itd.). Niestrawność występuje u nawet ¼ chorych na wrzody żołądka. Wiąże się ona z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak: odbijanie, nudności i wymioty, uczucie pełności w nadbrzuszu po posiłku, szybko osiągane uczucie sytości, wzdęcia, brak apetytu. Choroby żołądka powodują też zaparcia na przemian z biegunkami i spadek masy ciała. Niesmak w ustach i czkawka mogą świadczyć o chorobie...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik