
Inhalacja – najlepszy i najprostszy domowy sposób na katar. Do jej przeprowadzenia wystarczą olejki eteryczne i zioła dostępne w każdej aptece albo w sklepie zielarskim. Co wybrać, aby katar zniknął w 5 dni?
Jak prawidłowo wykonać domową inhalację?
Inhalacja jest prostym zabiegiem leczniczym, który polega na dostarczeniu do dróg oddechowych roztworów leków, leczniczych olejków bądź naparów wraz z wdychanym powietrzem. Przeciwwskazania do wykonania inhalacji to: alergia na którąś z substancji zawartych w parze wodnej, ostre zapalenia dróg oddechowych, ropne zapalenie migdałków i zatok, niewydolność oddechowa i krążeniowa, wysoka gorączka, gruźlica, krwawienie z dróg oddechowych, czy nowotwory. Ponadto nie stosuje się inhalacji u niemowląt (zaleca się postawienie miski z naparem w miejscu, gdzie przebywa dziecko), kobiety w ciąży nie powinny stosować inhalacji olejkiem miętowym, osoby palące dwie godziny przed i po inhalacji powinni ograniczyć palenie. Ponadto nie należy wykonywać inhalacji, gdy jesteśmy głodni ani zaraz po posiłku.
Tradycyjne, domowe inhalacje to tzw. „parówki”, do których wystarczy miska z gorącą wodą, preparat leczniczy i ręcznik. Wdychanie pary unoszącej się nad naczyniem z roztworem przegotowanej substancji powinno odbywać się pod przykryciem – ręcznik służy do narzucenia na głowę, aby para nie uciekła. Trzeba uważać, by nie przysuwać twarzy zbyt blisko naczynia – to może się skończyć poparzeniem. Ochrony wymagają również oczy – podczas inhalacji muszą pozostawać zamknięte. Zabieg najlepiej przeprowadzać 3 razy dziennie przez 5–7 dni. Powinien on trwać 15–30 min (u dzieci: 5 min).
Inhalacja solą
Najprostsza do przygotowania jest inhalacja solą lub solą fizjologiczną. W tym drugim wypadku niezbędne jest specjalne urządzenie inhalacyjne, ale jeśli zdecydujesz się na zwykłą sól kuchenną, również skutecznie nawilżysz swój nos od wewnątrz, a ryzyko rozmnażania się bakterii zmniejszysz do minimum. Musisz jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością soli, ponieważ w nadmiarze powoduje ona podrażnienie śluzówki. W zupełności wystarczy łyżka stołowa.
Jakich preparatów szukać? Olejki i zioła
Olejek z eukaliptusa
W składzie wielu farmaceutyków na przeziębienie, zwłaszcza pastylek na ból gardła i preparatów do inhalacji, można spotkać olejek z eukaliptusa. Jest on bardzo cenny ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i wykrztuśne. Świetnie działa dodany do herbaty, a gorąca kąpiel w wannie, gdzie rozpuszczonych jest kilka kropelek tego specyfiku, przynosi natychmiastową ulgę cierpiącym na nieżyt górnych dróg oddechowych.
Olejek tymiankowy
Opary olejku tymiankowego leczą nie tylko katar, ale również kaszel, a nawet zapalenie migdałków. Można go mieszać z olejkiem anyżowym i olejkiem manuka – wtedy ustąpią nawet najbardziej uporczywe dolegliwości. Jeśli jednak cierpisz na nadciśnienie, lepiej sięgnij po inny środek, bo takie inhalacje mogą wywołać niepożądane działanie.
Olejek sosnowy
Olejek sosnowy ma działanie wykrztuśne i antyseptyczne, a więc pomaga na ból gardła, grypę czy chore zatoki. Jest również świetnym środkiem udrażniającym drogi oddechowe, dlatego często stosuje się go w inhalacjach. Wyjątkowo uciążliwe dolegliwości zwalcza mieszanka olejku sosnowego i olejku z eukaliptusa – ich działania się uzupełniają.
Mięta pieprzowa
Herbaty ziołowe, maści i aerozole do nosa bardzo często za podstawę mają olejek z mięty pieprzowej. Zawiera on mentol, który rozrzedza wydzielinę. Jeśli więc chcesz się uporać z katarem, pytaj w aptece o produkty, które mają w swoim składzie miętę pieprzową.
Echinacea
Liście i korzenie echinacei wykorzystuje się do produkcji herbatek i suplementów diety, które są skuteczne nie tylko w leczeniu kataru, ale i w profilaktyce. Na to zioło musisz jednak uważać – jeśli jesteś kobietą w ciąży, karmisz piersią albo przyjmujesz leki immunosupresyjne, echinacea może ci zaszkodzić.
Kwaśnica
Układ odpornościowy pobudza także berberyna zawarta w kwaśnicy. Stosując ten preparat w wyciągach do inhalacji, pozbędziesz się uczucia zatkanego nosa i wyleczysz zapalenie zatok.
- Inhalacje na kaszel działają przeciwwirusowo i odkażająco. Sprawdź, jak samodzielnie w domu wykonać inhalacje na kaszel.
- Inhalacje na zatoki ułatwią oddychanie i zmniejszą ból. Dowiedz się, jak przygotować inhalacje na zatoki.