karta szpitalna
Flickr/SanDiego PersonalInjuryAttorney/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Jak dochodzi do zakażenia groźnym wirusem Ebola?

Ebola to wirus pochodzenia zwierzęcego. Zakażenie nim nazywane jest gorączką krwotoczną ponieważ w ostatnim stadium choroby dochodzi do rozległych krwawień z narządów wewnętrznych.

Ebola to wirus pochodzenia zwierzęcego. Zakażenie nim nazywane jest gorączką krwotoczną ponieważ w ostatnim stadium choroby dochodzi do rozległych krwawień z narządów wewnętrznych.

Ebola – groźny wirus

Przypuszcza się, że ostatnią epidemię Eboli zapoczątkowały owocożerne nietoperze, które są przysmakiem w Gwinei. Nie ma co do tego pewności, bo wirus ten znajduje się również w mięsie szympansów czy antylop występujących na tych terenach. Zwierzęta są naturalnymi nosicielami Eboli. Jednak obecnie człowiek najbardziej rozprzestrzenia zakażenie gorączką krwotoczną, ponieważ wirus ten świetnie funkcjonuje wśród ludzi. Filowirusy, do których zaliczany jest Ebola charakteryzują się dużą zdolnością do adaptacji i mutacji jeżeli zmuszają je do tego warunki środowiskowe.

Ebola – jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Wirus znajduje się w krwi oraz płynach ustrojowych tj. ślina, pot i mocz. Wnika do organizmu poprzez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. Dlatego zarazić można się jedząc z talerza osoby chorej, całując ją, uprawiając z nią seks a nawet dotykając przedmiotów z którymi miała kontakt, czyli łóżko, ubrania, pościel. Wirus po śmierci nosiciela jest obecny w jego organizmie jeszcze kilka dni. W związku z tym wirusem Ebola można się zarazić jedząc niedogotowane lub surowe mięso, przede wszystkim nietoperzy oraz przez kontakt z krwią zakażonego zwierzęcia.

 

Ebola nie przenosi się drogą kropelkową tak jak np. grypa, dlatego nie zarazimy się przebywając w tym samym pomieszczeniu co osoba chora, np. w samolocie. Jednak zawsze należy zachować szczególną ostrożność. Gdy wybieramy się w podróż i mamy na ciele jakieś zranienia, najbezpieczniej na ten czas zakleić je plastrem i przestrzegać zasad higieny.

Objawy Eboli

Wczesne objawy gorączki krwotocznej są niespecyficzne i pojawiają się po kilku, kilkunastu dniach od zarażenia. Tak jak większość zakażeń wirusowych na początku wygląda jak zwykła grypa. Oprócz typowych dla infekcji wirusowej objawów, takich jak ogólne osłabienie, występują silne bóle głowy i brzucha oraz gorączka. W późniejszym etapie choroby pojawiają się biegunki oraz torsje. Punkt kulminacyjny choroby to krwotoki z odbytu, ust, uszu, nosa oraz oczu.

 

Nie wynaleziono jeszcze ani szczepionki ani lekarstwa na Ebolę. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na jej wyleczenie. Śmiertelność w wyniku gorączki krwotocznej jest bardzo wysoka, dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz bezwzględne przestrzeganie zasad higieny. 

definicja ptasiej grypy
©Feng Yu/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać i leczyć ptasią grypę?
Ptasia grypa jest ostrą chorobą zakaźną. Powszechnie występuje u ptaków. Jeśli przestrzega się podstawowych zasad higieny, wirus ptasiej grypy nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Ptasia grypa jest ostrą chorobą zakaźną. Powszechnie występuje u ptaków. Jeśli przestrzega się podstawowych zasad higieny, wirus ptasiej grypy nie stanowi zagrożenia dla człow ieka. Objawy ptasiej grypy Ptasia grypa objawia się podobnie jak zwykła grypa . Dlatego bardzo łatwo pomylić ją z przeziębieniem. Wśród symptomów wskazuje się gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza i ból gardła oraz kaszel. Pojawia się również ból mięśni oraz zapalenie spojówek. W bardziej poważnych przypadkach może dojść do zapalenia płuc i problemów z układem oddechowym. Te objawy pojawiają się od 1 do 5 dni od zakażenia. Ptasia grypa jest szczególnie niebezpieczna dla osób, które mają obniżoną odporność, dla dzieci i osób starszych, oraz osób z chorobami układu oddechowego i krążenia. Zapobieganie zachorowaniu na ptasią grypę Aby przeciwdziałać zakażeniu się ptasią grypą , należy unikać bezpośredniego kontaktu z dzikimi ptakami (z ich piórami). Nie powinno się dotykać klatek i innych przedmiotów, które mogły mieć styczność z odchodami tych zwierząt. Warto odseparować ptaki hodowlane od dzikich. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, właściciele domowego ptactwa powinni używać jednorazowych rękawiczek w czasie karmienia czy zbierania jaj. Nie powinno się jeść jajek w postaci surowej. Wirusem ptasiej grypy nie można się zarazić, jedząc gotowane jaja i mięso. Warto często myć ręce przy użyciu mydła lub detergentu. To samo dotyczy desek i noży, które są wykorzystywane do obróbki surowego mięsa drobiowego. Leczenie ptasiej grypy Dla skutecznego wyleczenia ptasiej grypy ma znaczenie czas podjęcia terapii. J eżeli tę chorobę zakaźną wywołał wirus H5N1, w pierwszej kolejności leczy się jej objawy, czyli zwalcza się wysoką gorączkę, podaje się leki...

kobieta w ciąży siedząca z kotem
©NiDerLander/Fotolia
Styl życia
Przyczyny i objawy toksoplazmozy nabytej, wrodzonej i miejscowej
Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą zwierząt i ludzi. Wzbudza niepokój u kobiet w ciąży, ponieważ wywołujący toksoplazmozę pierwotniak Toxoplasma gondiimoże doprowadzić do uszkodzenia płodu lub poronienia.

Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą zwierząt i ludzi. Wzbudza niepokój u kobiet w ciąży, ponieważ wywołujący toksoplazmozę pierwotniak Toxoplasma gondiimoże doprowadzić do uszkodzenia płodu lub poronienia. Co to jest toksoplazmoza? Toksoplazmoza to jedno z najczęściej występujących zakażeń o charakterze pasożytniczym. Nie wszystkie osoby zarażone mają objawy tej choroby. Czasami mogą być tylko nosicielami toksoplazmozy. W jaki sposób można zarazić się toksoplazmozą? Najczęstszym powodem zakażenia toksoplazmozą jest kontakt z odchodami zarażonych kotów. Kot może zarazić się od swej matki poprzez łożysko, od innego kota i przez zjedzenie zarażonych gryzoni.   Pierwotniaki wywołujące toksoplazmozę występują także u ptaków, owiec i krów. Człowiek może zarazić się, zjadając zakażone mięso drobiu, owiec czy bydła. Wystarczy, że będzie niedosmażone, by stać się źródłem infekcji. Należy szczególnie uważać w czasie przygotowywania posiłków z jagnięciny i wołowiny. Źródłem zakażenia mogą być niedokładnie umyte noże czy deski do krojenia, który używano do obróbki zakażonego mięsa. Warto pamiętać, że cysty toksoplazmozy zabijane są w ciągu 10 minut gotowania mięsa w temperaturze co najmniej 58 stopni Celsjusza, zaś poprzez mrożenie następuje to po 3 dniach (temperatura mrożenia -12 do -20 stopni Celsjusza). Do zakażenia dochodzi także drogą kropelkową, gdy kot w pobliżu kichnie.   Nie można zarazić się toksoplazmozą od drugiego człowieka, wyjątkiem jest przypadek ciężarnej kobiety i jej dziecka. Wówczas wskazuje się też zakażenie śródmaciczne. Objawy toksoplazmozy nabytej Ze względu na sposób zakażenia wyróżnia się toksoplazmozę nabytą i wrodzoną. Pasożyt Toxoplasma gondii może zaatakować...

Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
©denis_vermenko/Fotolia.com
Styl życia
Nicienie – przyczyny, objawy zakażenia, leczenie
Nicienie – przyczyny, objawy zakażenia, leczenie

Nicienie to pasożyty układu pokarmowego , którymi mogą się zarazić zarówno dzieci, jak i dorośli. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest nieodpowiednia higiena i nieostrożność. Jak rozpoznać charakterystyczne objawy zakażenia nicieniami ? Poznaj sposoby na pozbycie się pasożytów z organizmu. Co to są nicienie? Do grupy nicieni zalicza się pasożyty o charakterystycznym kształcie ciała . Jest ono wydłużone i składa się z trzech warstw: oskórka, nabłonka i warstwy mięśniowej. Długość ciała jest zróżnicowana pod względem długości, w zależności od gatunku osiągają one od 3 mm do 40 cm długości. Organizm oparty jest na szkielecie typu hydraulicznego - pływ wypełnia jamę ciała i podtrzymuje masę mięśniową. Charakterystyczną cechą jest brak układu oddechowego, wymiana gazowa zachodzi całą powierzchnią ciała. Rodzaje nicieni - pasożyty jelit Glista ludzka - nicień pasożytujący w jelicie cienkim. Człowiek jest jedynym żywicielem glisty, a jej okres życia wynosi 12-18 miesięcy. Zakażenie tym pasożytem prowadzi do chorób, takich jak: glistnica lub askarioza. Tęgoryjec dwunastnicy - występują w jelicie cienkim, najczęściej odcinku dwunastnicy . Postacie dorosłe tego rodzaju nicieni mogą bytować w organizmie człowieka nawet 15 lat. Tęgoryjec wywołuje ankylostomozę oraz nekatorozę.  Węgoryjek jelitowy również występuje w jelicie cienkim. Pasożytuje zarówno w organizmie człowieka, jak i innych zwierząt: psów, kotów i małp. Zakażenie prowadzi do choroby zwanej węgorczycą. Włosogłówka ludzka jest pasożytem bytującym w jelicie grubym człowieka, a także małp. Dorosłe samice są w stanie złożyć w organizmie nawet do 14 000 jaj. Odżywiają się one krwią żywiciela, w którym mogą żyć do 5 lat. Owsik ludzki - bytuje w...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner